Jump to content

Θρησκεία.Σκοπός ή μέσον για την εξέλιξη του ανθρώπου?


Recommended Posts

Άν και θα προτιμούσα αυτά που λές να τα στηρίζεις κάπως και να μή πετάς μια ταμπέλα ή έναν χαρακτηρισμό με χοντρά μαύρα γράμματα για να γίνει αντιληπτός, θα απαντήσω όσο καλύτερα μπορώ.

 

1 Οι Θεολόγοι και οι παπάδες γενικότερα έχυν γυναίκα παιδία και σεξουαλικές επαφές κανονικά :018bleh:

2. Κάποιοι άνθρωποι ξέρεις σέβονται την Θρησκεία που αντιπροσωπέυουν και δέν σε περνάν για Ηλίθιο αλλά

προσπαθούν να σου δείξουν μέσα απο το πρίσμα τους την δική τους άποψη.

3.Την συγκεκριμένη ιστορία για τον Μάγο, πρέπει να έχεις λίγη κριτική σκέψη για να την κατανοήσεις (δέν εννοώ τίποτα με αυτό! :018bleh: )

 

Δηλαδή, οι μάγοι εκείνη την εποχή και στον συγκεκριμένο τόπο τελούσαν την τελετουργική μαγεία που λέγεται σολομωνική. Εάν διαβάσεις λίγο απο αυτή θα δείς ότι είνια γεμάτη απο επικλήσεις σε διαβόλους και μάλιστα δίνεις και ανταλάγματα στους δαίμονες. Την τέχνη τους την χρησιμοποιούσαν κυρίως για να κά νουν κακό επι χρήμασι και δέν είχαν κανένα ενδιασμό.Τώρα το ότι τυφλώθηκε ο Μάγος έγινε εκτός απο το να δώσει το παράδειγμα σε άλλους σχετικά με την δύναμη του Θεού πάνω στην διαβολική μαγεία, και για τιμωρία σχετικά με τα κακά που είχε διαπράξει ο Μάγος. Αλλά πέρα απο αυτά, αυτή η πράξη ίσως να έκανε τον προαναφερθέντα να καταλάβει την αδυναμία του, το λάθος του και να σταματούσε να τελεί το κακό...

 

είναι τόσο περίεργο λοιπόν κάτι τέτοιο? Θές μήπως να μου πείς ότι άλλες θρησκίες δέν εχουν τέτοια γεγονότα μέσα?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 168
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

"ΕΞΩ ΟΙ ΚΥΝΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΦΑΡΜΑΚΟΙ*ΚΑΙ ΟΙ ΦΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΟΙ ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΑΙ"Aπ.ΙωαννουΚΒ΄,15

 

σχολια-οπου φαρμακοι η καινη διαθηκη και η παλαια δ. εννοει τους Μαγους,τους οποιους καιει στην κολαση μαζι με τους φονιαδες!!!

ολους δε οσους ανηκουν στην πολυθεια τους καιει ομου μετα των φονιαδων!!! εξομοιωνεται ο φονος με το να εισαι Μαγος η πιστος η ιερευς

οποιασδηποτε αλλης θρησκειας.τωρα οσον αφορα το θεμα με τη τυφλωση ακουστε τι λενε οι πραξεις των αποστολων

 

ΠΡ.αποστολων,ΙΓ,6-12

 

 

 

Διελθοντες αχρι νησου παφου ευρον τινα μαγον ψεδοπροφητην ....πλησθεις δε ο Παυλος Πνευ-

τος αγιου και ατενησας αυτον ειπεν Ω ΠΛΗΡΗΣ ΠΑΝΤΟΣ ΔΟΛΟΥ ΚΑΙ ΠΑΣΗΣ

ΡΑΔΙΟΥΡΓΙΑΣ ΥΙΕ ΔΙΑΒΟΛΟΥ ...ΚΑΙ ΝΥΝ ΙΔΟΥ ΧΕΙΡ ΚΥΡΙΟΥ ΕΠΙ ΣΕ ΚΑΙ ΕΣΗ ΤΥΦΛΟΣ{!!!}

ΜΗ ΒΛΕΠΩΝ ΤΟΝ ΗΛΙΟΝ ΕΩΣ ΑΧΡΙ,ΠΑΡΑΧΡΗΜΑ ΕΠΕΣΕΝ ΔΕ ΑΥΤΟΥ ΑΧΛΥΣ,ΚΑΙ

ΣΚΟΤΟΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΑΓΩΝ ΕΖΗΤΕΙ ΧΕΙΡΑΓΩΓΟΥς...ΚΤΛ

:):):)

Για το συγκεκριμένο θέμα ρώτησα θεολόγο και ομολογώ μου έδωσε μια πολύ ηλίθια απάντηση:Λέει πως ο Θεός δεν το έκανε για να τον τιμωρίσει! :blink: αλλά για να τον φέρει στο σωστό δρόμο :headb: :headb: .Σε κάνει να αναρωτιέσαι για πόσο μ :censored: ες μας παιρνούν.

 

 

M :censored: ς ηταν ο θεολόγος που σου το ειπε!!! στην Κ.Δ λενε οτι ο Θεος "αγάπη εστί' πως ειναι δυνατον να κανει κατι τετοιο τα κείμενα είναι μου φαίνεται υπεραλλοιωμένα!!!

Link to comment
Share on other sites

Άν και θα προτιμούσα αυτά που λές να τα στηρίζεις κάπως και να μή πετάς μια ταμπέλα ή έναν χαρακτηρισμό με χοντρά μαύρα γράμματα για να γίνει αντιληπτός, θα απαντήσω όσο καλύτερα μπορώ.
Αντιληπτή! :smilewink:

 

1 Οι Θεολόγοι και οι παπάδες γενικότερα έχυν γυναίκα παιδία και σεξουαλικές επαφές κανονικά :018bleh:

 

Αυτοί οι παπάδες, στην πλειοψηφία τους δεν ασχολούνται, με τα προαναφερόμενα, αν το έχεις παρατηρήσει. Μην νομίζεις ... και εγώ δεν το είχα προσέξει, όμως έτσι είναι.

 

2. Κάποιοι άνθρωποι ξέρεις σέβονται την Θρησκεία που αντιπροσωπέυουν και δέν σε περνάν για Ηλίθιο αλλά

προσπαθούν να σου δείξουν μέσα απο το πρίσμα τους την δική τους άποψη.

Ολοι οι άνθρωποι σέβονται τις θρησκείες που τους αντιπροσωπεύουν.

Οσο για αυτούς που αντιπροσωπεύουν θρησκείες ... επέτρεψέ μου να έχω αντίθετη άποψη. Τα ζούμε κάθε ημέρα ... σκάνδαλα επί σκανδάλων, ανωμαλίες, εκμετάλλευση της ψυχής των "προβάτων" (έτσι μας λένε οι ίδιοι - δεν είναι δικός μου ο χαρακτηρισμός) και το χειρότερο απ΄ όλα ... δημιούργησαν ΦΟΒΟ μέσα στην ψyχή μας. "Μην τυχόν και δεν πιστέψεις στην Μόνη Αληθινή Θρησκεία γιατί ... ". Κοιτάς εσύ με τα μάτια ορθάνοιχτα και περιμένεις την συνέχεια. Δυστυχώς συνέχεια δεν υπάρχεο ποτέ! Σε κοιτά ο παπάς με φουρτουνιασμένο βλέμμα και αποχωρεί.

 

Ασε ... από μωρό, μου έδειξαν το δικό τους πρίσμα οι αντιπρόσωποι του χριστιανικού θεού. Είχαν 25 χρόνια στην διάθεσή τους για να με πείσουν και αυτοί το μόνο που ήθελαν είναι να με τρομοκρατήσουν.

 

3.Την συγκεκριμένη ιστορία για τον Μάγο, πρέπει να έχεις λίγη κριτική σκέψη για να την κατανοήσεις (δέν εννοώ τίποτα με αυτό! :018bleh: )

 

Κριτική Σκέψη; Καλέ ... στην εγκυκλοπαίδεια έχει την φωτογραφία μου δίπλα στην λέξη! :blblbl:

 

Δηλαδή, οι μάγοι εκείνη την εποχή και στον συγκεκριμένο τόπο τελούσαν την τελετουργική μαγεία που λέγεται σολομωνική. Εάν διαβάσεις λίγο απο αυτή θα δείς ότι είνια γεμάτη απο επικλήσεις σε διαβόλους και μάλιστα δίνεις και ανταλάγματα στους δαίμονες. Την τέχνη τους την χρησιμοποιούσαν κυρίως για να κά νουν κακό επι χρήμασι και δέν είχαν κανένα ενδιασμό.Τώρα το ότι τυφλώθηκε ο Μάγος έγινε εκτός απο το να δώσει το παράδειγμα σε άλλους σχετικά με την δύναμη του Θεού πάνω στην διαβολική μαγεία, και για τιμωρία σχετικά με τα κακά που είχε διαπράξει ο Μάγος. Αλλά πέρα απο αυτά, αυτή η πράξη ίσως να έκανε τον προαναφερθέντα να καταλάβει την αδυναμία του, το λάθος του και να σταματούσε να τελεί το κακό...
Πάντα υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν κακό επ' αμοιβή. Οχι όμως πως είναι και μάγοι ... ! 'Η απατεώνες είναι (που φορούν τον ανάλογο μανδύα ή του μάντη ή του οικονομολόγου) ή δολοφόνοι επ΄αμοιβή! :018bleh:

 

Πράγματι , δεν ήξερα για την σολωμονική. Την είχα ακουστά μόνο. Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες του περιεχομένου. Με γλύτωσες από μία σπατάλη. Δεν χρειάζεται να γοράσω την φυλλάδα αυτή για να δω τι είναι. Μόνο για προσάναμα κάνει! Η άποψή μου είναι η ακόλουθη : δεν υπάρχει διάολος. Λυπάμαι πάρα πολύ που τον καταγκρεμίζω τον έρημο από τον θρόνο του αλλά ... τι να κάνουμε ... ! Οχι αγαπητό μου παιδί, δεν υπάρχει πνεύμα του κακού. Οπως δεν υπάρχει και πνεύμα του καλού πουθενά αλλού παρά μόνο μέσα μας. Εμείς μπορούμε να γίνουμε αρκετά καλοί ή αρκετά κακοί. Η δικαιολογία του ότι "μπήκε ο διάολος μέσα μου" πάλι δηλαδή άλλος φταίει και ποτέ εγώ, δεν φοριέται πια σε ανθρώπους που έχουν κριτική σκέψη :smilewink: Κάπου πρέπει να φταίω και εγώ για τις πράξεις μου, βρε παιδιά! Δεν είναι δυνατόν να φταίει κάποιο πνεύμα που μήτε που το 'χω ματαδει.

 

είναι τόσο περίεργο λοιπόν κάτι τέτοιο?

 

Δεν είναι περίεργο. Είναι γελοίο! Ενας φίλος μου έλεγε γελώντας, πως οι εθνικοί το θρήσκευμα, γνωρίζουν πολύ καλύτερα την καινή διαθήκη από τους χριστιανούς. Γελώ πικρά αυτήν την στιγμή αλλά έχει δίκιο. Οταν άρχισα να ασχολούμαι και να διαβάζω το βιβλίο αυτό μετά τα 25 μου, απογοητεύτηκα. Επρεπε όμως να την διαβάσω για να δω τι λέει. Βρήκα πολλές αερολογίες μέσα. Απίστευτα πολλές. Και το ζητούμενο είναι πάντα ένα : η οικονομική ενίσχυση. Μην ξεχνάς πως είναι ένα βιβλίο που γράφτηκε από ανθρώπους και απευθύνεται σε ανθρώπους που πρέπει να κρατά φοβισμένους.

 

Θές μήπως να μου πείς ότι άλλες θρησκίες δέν εχουν τέτοια γεγονότα μέσα?

 

Δεν το είχα σκεφτεί, για να θέλω να το πω, αλλά τώρα που το λες και το σκέφτομαι ... Ναι οι άλλες θρησκείες ΔΕΝ έχουν τέτοια στις διδαχές τους. Τώρα το κατά πόσον είναι γεγονότα ... :whistling:

 

 

Οσο για τον Παύλο ... αυτός είναι φαιδρό προσώπατο! Ασχολείτο με μαγγανείες στην Εφεσσο για 3 χρόνια. Δεν γνώρισε ποτέ τον Ιησού. Βρήκε λέει το φως όμως στις διδαχές του, καθ΄ οδόν για να καθαρίσει την ομάδα του Ιησού ή οποία είχε διατηρηθεί. Επέστρεψε στην Εφεσσο (με ποίου χρηματοδότηση;) μίλησε στην τοπική οργάνωση των εβραίων. Πάλεψε με κάποιον και τον σκότωσε. Τον φυγάδευσαν για να μην εκτελεστεί. Πήγε στην Θεσσαλονίκη και αφού μίλησε στην τοπική συναγωγή και τον έριξαν στο γέλιο, εκεί εκμεταλλεύθηκε -οικονομικά- μία ηλικιωμένη και τον φυγάδευσαν και από εκεί. Πήγε στην Κόρινθο και καταφέρθηκε κατά του πλούτου της πόλης και των γυναικών που ήταν στολισμένες (ας μην τις κοίταζε επιτέλους). Οσο για την Αθήνα ... μάλλον δεν πάτησε το ποδάρι του αν κρίνω από τον τρόπο που την περιγράφει καθώς και το ότι τον οδήγησαν στον Αρειο Πάγο για να μιλήσει ... ο Αρειος Πάγος ήταν ένα δικαστήριο που δεν στεγαζόταν δεν ήταν αίθουσα ομιλιών. Δίκαζε μόνο προδοσία κατά της πατρίδας και σοβαρά εγκλήματα όπως μητροκτονία κ.λ.π. Δίκαζε μόνο νύχτα και μάλιστα χωρίς φεγγάρι για να μην φαίνεται το πρόσωπο του εγκληματία. Οι Αεροπαγίτες ήταν διορισμένοι άνδρες που είχαν ξεχωρίσει για την αρετή του. Κανείς όμως Αθηναίος δεν θεωρούσε τιμή του να είναι Αεροπαγίτης διότι ήταν δύσκολες οι δίκες και οι αποφάσεις.

 

Αρα το να στήσουν ένα τόσο σοβαρό δικαστήριο για να δικάσουν κάποιον που έλεγε πως ήξερε τον αληθινό θεό χωρίς να λεει το όνομά του είναι απλά ψέμα. Το πολύ - πολύ να τον έλεγαν παλαβιάρη (και μάλλον κάτι τέτοιο έγινε).

 

Σας έπρηξα ε; Αυτά τα έγραψα για να ξέρετε ποίου ανθρώπου τα γραπτά μελετάτε και μάλιστα τα αντιμετωπίζετε με σοβαρότητα ανάξιά τους.

Link to comment
Share on other sites

Λίθος να σου πώ κάτι. Έχεις δίκιο. Άλλα μόνο κατα το ήμιση. Σαν και εσένα έχω δεί πάρα πολλούς. ¨εχουν φτάσει στο σημείο να αντιδρούν λανθασμένα μ'ονο και μόνο γιατί έτσι μπορούν να αντιδρούν. Ξέρεις και εγώ μεγάλωσα με τον χριστιανισμό. Αντίθετα απο εσένα όμως διάβασα και την παλαιά και την καινή διαθήκη πολλές φορές απο τότε που ελιμουν οκτώ χρονών. Το κείμενο της δέν τ βρήκα αντιφατικό και ούτε με ξένισε. Απλά κατάλαβα το νόημα της μέσα απο το πρίσμα του θεού και όχι των ανθρώπων.

 

Για να πώ την αλήθεια δέν συμπαθώ τους παπάδες. Για να βρείς έναν άξιο πρέπει να ψάξεις σε εκατό. Αυτό όμως δέν σημαίνει ότι τους απορρίπτω. Δέν φταίει η Θρησκεία ή ο θεός εάν για να βολευτεί κάποιος εφ' όρου ζωής πήγε στην θεολογική σχολή! Υπάρχουν κληρικοί άξιοι και φωτισμένοι που οδηγούν σωστά και ζούν ακόμα σωστότερα. Εάν όμως δέν τους αναζητήσεις... Λογικό είνια να μ/ην τους βρείς. και εσύ Λίθε δέν αναζήτησες παρά μόνο λόγους για να αντιδράσεις. Και σε αυτό είμια σίγουρος. Χρόνια καθώς σου πιπίλιζαν το μυαλό με τον χριστιανίσμο, ίσως και να σε ανάγκαζαν να πάς εκκλησία, εξίσωσες την θρησκεία με το κατεστημένο. Και απλά πάς κόντρα στο κατεστημένο..

 

Αυτό που λές ότι Λένε "Εάν δέν πιστεύεις στην μόνη αλήθεια θα..." Δέν ισχύει. Θα το καταλάβαινες εάν Ερευνούσες ποιο βαθία και έβλεπες τις διδαχές όχι μόνο της Αγίας γραφής αλλά και των φωτισμένων ανθρώπων που λένε ότι "Ακόμα και ειδωλολάτρες έλαμπαν με λευκό φώς απο τις καλές τους πράξεις μπροστά στον θεό", ή ότι ο Θεός συγχωρεί ας πούμε που είνια και το πιό απλό. Αλήθεια έκανες ποτές τέτοιες αναζητήσεις? Γιατί δέν μπορεί να τα βλέπω εγώ που δέν ψάχνω ιδιαίτερα μιάς και δέν αμφισβητώ και να μην τα έχεις δεί εσύ!

 

Να σε τρομοκρατήσουν με ποιο τρόπο? Κατάλαβες τι ήθελαν να σου πούν? Μήπως λές για τον κολλημένο παπά της ενορίας σου που έγινε ιερέας για τον μισθό?

 

 

Πάντα υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν κακό επ' αμοιβή. Οχι όμως πως είναι και μάγοι ... ! 'Η απατεώνες είναι (που φορούν τον ανάλογο μανδύα) ή δολοφόνοι επ΄αμοιβή! 018bleh.gif

 

Έ να μήν κοροϊδευόμαστε κιόλας! Μάγοι είναι όταν τελούν Μαγεία! Και μια διευκρίνηση, οι Φαρμακεία είνια ίδος μαγείας που έχει σαν τομέα να κατασκευάζει δηλητήρια καταλαβαίνετε γιατί. Εκεί αναφέρετε το κείμενο.

 

Εάν διαβάσεις τη σολομωνική και τα γρημόρια, τότε θα καταλάβεις ότι μπορεί να αποκομήσεις μεγάλες γνώσεις για την λειτουργία της Μαγείας και την φύση τυο ανθρώπου. Είπαμε Κριτική σκέψη, αλλά εσύ λές κάτι προσάναμα χωρίς να το κοιτάξεις κάν... Οξύμωρο?

 

Είσαι σίγουρη ότι δέν υπάρχει ο Διάολος? Όχι βέβαια όπως τον νομίζουν οι περρισότεροι των Ανθρώπων...

μήν κοιτάς μέσα απο παροπίδες. Σκέψου μόνο τι συμβολίζει το Πνέυμα του κακού, και σκέψου επίσης το γιατί να μήν υπάρχουν σαν οντότητες οι Προσωποποίησεις του. Υπάρχει και ένα ρητό που λέει "Η μεγαλύτερη επιτυχία του διαβόλου, είναι να πέισει ότι δέν υπάρχει..."

 

Θα ήθελα να μου παραθέσεις κάποιες αερολογίες απο την Διαθήκη και να μου επισημάνεις την οικονομική ενίσχυση.. μάλλον είμια πολύ χαζός για να μπορέσω να τις βρώ...

 

Και πές μου μια Θρησκεία που για εσένα είνια καλή χωρίς οι λειτουργοί της να πέυτουν σε λάθη και χωρίς το ίδιο το σύστημα της να παραπέμπει σε λάθος διδαχές.

 

Αυτά τα λίγα :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Δεν φτάνει που ξυπνάς νωρίς νεαρέ, βγάζεις και γλώσσα στην θεία-Λίθος! :063laugh:

 

Σε συγχωρώ, διότι δεν είμαι ακόμη τόοοοοσο "θεία"! :018bleh:

 

Ας τα πάρουμε ένα-ένα!

 

Κατ' αρχήν την σολωμονική είπα πως δεν την έχω δει, έχω μιλήσει με ανθρώπους που την έχουν διαβάσει και έχουν κατατρομάξει οι φουκαράδες. Σε συνηγορία με τα δικά σου γραφόμενα κατέληξα στο συμπέρασμα πως κάνει για προσάναμμα. Βεβαίως. Αν τα γραφόμενά του, το μόνο που κάνουν είναι να προσφέρουν αρνητική ενέργεια στους αναγνώστες ... τι να το κάνω. Οπότε δεν υπάρχουν οξύμωρα. δεν φταις εσύ βέβαια. Πως θα μπορούσες να γνωρίζεις τι γίνεται στην σκέψη μου και ποιές πληροφορίες έχω για το θέμα 'σολωμονική΄.

 

Οσο για τα γριμόρια, από όσο έχω ενημερωθεί εσχάτως, πρόκειται για αρχαίες συνταγές (όχι μαγειρικής). Αν είμαι αρκετά τυχερή και βρω κανά βιβλίο που να τις αναφέρει, θα το διαβάσω και θα σε πω! :smilewink:

 

(κάτσε να πάω να διαβάσω τι άλλο έγραψες να το σχολιάσω)

 

Α ναι...

 

Οχι παιδί μου. Δεν έψαχνα να αντιδράσσω. Σε τι άλλωστε. Αν δεν μου κάνει κάτι το πετάω. Δεν φτιάχνω πόλεμο επί διακαίων και αδίκων. Δεν έψαξα να βρω κάποιο λεκέ για την χριστιανική θεωρεία. Δεν έψαχνα καν για την θρησκεία όταν βρήκα τα σημεία και τα τέρατα που βρήκα. Ιστορία ξεκίνησα να διαβάσω. Οχι θεολογία. Ιστορία διάβασα! Μέσα στην Ιστορία, λοιπόν που διάβασα, βρήκα ... παπάδες! :smilewink:

 

Λες πως για να βρω παπά φωτισμένο πρέπει να ψάξω πολύ και δεν έψαξα! Γιατί να ψάξω για παπά; Υπάρχουν γύρω μου αρκετοί άνθρωποι που είναι φωτισμένοι να ζουν την ζωή τους με αρετή (στα ανθρώπινα μέτρα) και βοηθούν όσο περνά από το χέρι τους τούς άλλους. Οι παπάδες όπως σωστά είπες το μόνο που θέλουν είναι να επιζήσουν όπως όλοι μας, σαν εργαζόμενοι. Δεν δέχομαι δύο πράγματα : πρώτον η εργασία του ενός να πληγώνει τις ψυχές των άλλων -ειδικά των παιδιών- και δεύτερον να μου λένε ψέματα! Τα ψέματα τα σιχαίνομαι. Και από ψέματα έχουν πει πολλά.

 

Αναφορικά με τα σημεία που μιλά "οικονομικά" όπως καταλαβαίνεις δεν κυκλοφορώ με μιάν καινή διαθήκη στην μασχάλη άσε το άλλο ... δεν τα θυμάμαι απ΄ έξω, αλλά μπορώ να την φέρω στην δουλιά μου την Δευτέρα και να σου πω τα εδάφια. Δεν είσαι χαζός ... που σου ήρθε αυτό τώρα. Απλά ενδεχόμενα δεν πρόσεξες κάτι. Σιγά τα αυγά! Ασε που ίσως να μην έχει νόημα να σου πω που θα τα βρεις ... τεσπα θα την φέρω (για το χατήρι σου και μου χρωστάς τσικουλάτα αμυγδαλωτή).

 

"Η μεγαλύτερη επιτυχία του διαβόλου είναι να πείσει πως δεν υπάρχει". Δεν βλέπεις την μπανανόφλουδα σε αυτό; Αυτό και άλλα, εννοούσα όταν μιλούσα για τρομοκρατία. Από την μία η εκκλησία μιλά για αγάπη. Ζητά από τον λαό να αγαπήσει. Από την άλλη "όοοοχι τόση πολλή αγάπη που να ξεχάσουμε να κάνουμε κακό...! Υπάρχει και το πνεύμα του κακού!"

 

Και μας κάνει μπου!

 

(για να δω τι άλλο έγραψες...)

 

Α ναι. Δεν θέλω να με συγχωρήσει κανένας θεός. Αν κάνω μία κακή πράξη, σίγουρα πάνω σε κάποιον άνθρωπο θα την κάνω, οπότε μόνο από αυτόν που αδίκησα είμαι υποχρεωμένη να ζητήσω συγχώρεση και αν είναι αρκετά μεγαλόκαρδος ή δεν τον έχω αδικήσει πολύ, τότε αν θέλει μου την δίνει.

Σχετικά με την "μόνη αληθινή θρησκεία" ασφαλώς και ισχύει και ασφαλώς και το λένε! Σε όλους τους τόνους και σε κάθε ευκαιρία. Ολοι οι παπάδες. Από τους πιο απλούς μέχρι τους πιο γαλονάτους.

 

Οσο για την προσωπική μου άποψη περί θρησκείας ...

 

... όταν το σύστημα μιάς θρησκείας παραπέμπει σε λάθος διδαχές δεν είναι θρησκεία! Οταν οι λειτουργοί μιας θρησκείας πέφτουν σε λάθη δεν με αφορά.

 

Οταν όμως η κεντρική τους ιδέα είναι να μεριμνούν για τον πλουτισμό της οργάνωσης αυτής, είτε με δωρεές είτε με κλοπές είτε με ηθικούς εκβιασμούς (δίνει η γιαγιούλα την περιουσία της στην εκκλησία για να "γίνει καλός άνθρωπος" τώρα στα έσχατα της ζωής της και να την δει ο θεός.

 

Ποιος της τα έμαθε αυτά της γιαγιάς; Γιατί κάποιος της τα είπε!!! Α, και δεν είναι προσωπική μου εμπειρία οπότε μην σκεφτείς πως έχω κάποια εμπάθεια - απλά τα γεγονότα αναφέρω!

 

Με την λογική που διαθέτω, η θρησκεία πρέπει να προσφέρει ηθικές αξίες και δεν υπάρχει θρησκεία που να το κάνει αυτό!

 

Ομως ... είναι, αλήθεια, απαραίτητο τις ηθικές μας αξίες και τον σεβασμό στην φύση και τον συνάνθρωπο να τα μαθαίνουμε από κάποια θρησκεία;

 

Δεν μπορούν να μας τα διδάξουν οι γονείς μας;;;;

 

Ασφαλώς και μπορούν.

 

Και εμείς να διδάξουμε τα παιδιά μας.

 

Και τότε δεν θα υπάρχει πουθενά φόβος.

 

Και τότε θα μπορέσει να ανθίσει η αγάπη που όλοι ευαγγελίζονται και λίγοι νιώθουν.

 

Οταν φύγει ο φόβος από την ψυχή, τότε ο άνθρωπος λάμπει ολόκληρος (σαν άγιος ίσως να έλεγες ...)

 

 

Μ' αρέσει ο τρόπος της σκέψης σου.

:)

Link to comment
Share on other sites

Και ε΄μενα μου αρέσει ο τρόπος σκέψης σου... αλλά υπάρχει χάσμα αγεφύρωτο μεταξύ μας. Βλέπεις εγώ υπάρχω με την αντίληψη της ύπαρξης του Θεού και την αξία της δικής μου ύπαρξης την μετράω με την Αγάπη του. Τέλος πάντων. Αυτό που θέλω είναι να μου πείς τί σε ξενίζει απο την "Θεωρία" χριστιανισμού και όχι της θρησκειας και των λειτουργών της για να μπορέσουμε να συνεχίσουμε τον διαλογο! :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Ά και κάτι άλλο! Ξυπνάω νωρίς γιατί δουλεύω! Και πόσο μεγαλύτερη είσαι θεια? :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δουλεύω τα Σάββατα ανηψιέ! :)

 

Και σε βλέπω να ποιείς την πάπια, σχετικά με την τσικουλάτα ... τέσπα!

 

Ασφαλώς και υπάρχει χάσμα μεταξύ μας. Αλλιώς πως, θα μπορούσαμε να ανταλλάσσουμε απόψεις :console:

 

Τι με ξενίζει ε;

 

Στην θεωρία του χριστιανισμού ... ε;

 

Χμμμ ...

 

Κατ' αρχήν δεν έχει και πολλά πράγματα δικά του.

 

Δεύτερον δεν είναι και ιδιαίτερα πρωτότυπη.

 

Τρίτον, έχουν θαφτεί αρκετά αρχαία κείμενα που αφορούν άμεσα συτήν την ομάδα και παραποιημένα έχουν αναδειχθεί κατ' επιλογήν άλλα "ακίνδυνα".

 

Τέταρτον για να αναδειχθεί αυτή η θεωρεία και να γίνει πλατιά αποδεκτή χύθηκε αίμα και καταπατήθηκαν αξίες.

 

Ισως να είμαι πολύ γενική στις περιγραφές μου, αλλά βιάζομαι κομματάκι.

 

Πάντως λαμβάνοντας υπ΄ όψιν τα προαναφερόμενα καταλήγω στην εξής διαπίστωση : ο χριστιανισμός επιβλήθηκε ως θρησκεία διότι εξυπηρετούσε την νέα πολιτική του Κωνσταντίνου. Πρόκειται για μία νέα μορφή Πολιτικής και όχι θρησκείας! Αυτοκρατορία! Τέλος η δημοκρατία και οι λοιπές αηδίες.

 

Ενας είναι ο αρχηγός του κράτους των Ρωμαίων.

Ενας είναι ο αρχηγός της οικογένειας.

 

Και πάνω από όλους αυτούς ... ο Ενδιάμεσος! Αυτός που βρίσκεται ανάμεσα σε θεό και ανθρώπους. Ο πλέον ισχυρός στην νέα κοινωνία.

 

Δεν ξέρω ωρέ Δαίμων ... (αλήθεια, ωραίος αρχαίος χαρακτηρισμός) ... ίσως να μην έχει νόημα όλος αυτός ο διάλογος. Γιατί να μπορούμε να διαχωρίσουμε μία θεωρία, από τον χαρακτηρισμό θρησκεία (αφού μόνη της είναι τέτοια) από αυτούς που την πρεσβεύουν; Αυτοί που πρεσβεύουν μία θεωρία δεν πα να πει, πως την έχουν ενστερνιστεί;

 

Και καλά ... άσ'τους αυτούς! Ασε και τον χριστιανισμό, άσε και τις λοιπές θρησκείες.

 

Αν μπορείς, βγες από το καλούπι του θρησκευόμενου και πες μου ... σαν 'Ανθρωπος δεν έχεις δικές σου αξίες;

 

Είμαι σίγουρη πως έχεις!

 

Αξίες που δεν σου τις έδωσε καμία θρησκεία. Αξίες που τις απέκτησες με κόπο. Περνώντας μέσα από τα σχολειά της ζωής.

 

Λέω εγώ τώρα ...

 

 

(λες να είμαι ... :insane: )

 

Κανονικά δεν λέμε την ηλικία μας, διότι τα κύτταρά μας ανανεώνονται τακτικότατα. Το βάρος μου, όμως, το κουβαλά η Γη εδώ και 37 χρονάκια! :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

χεχεχε!! Δέν είσαι κα τόσο μεγάλη πιά! Οι αξίες μου ναι είναι δικές μου (την σοκολάτα στην χρωστάω απλά δέν μπορώ να στην στήλω με κούριερ! :018bleh: ) Αλλά μπόρεσα και είδα ότι είνια σύμφωνες με αυτές που πρεσβέυει ο Χριστιανισμός. Μυ λές για φόνους και καταπατήσεις και βία. ΚΑι εγώ σου λέω.Πάλι πεφτουμε στα ίδια.

Ξέρεις γιατί είμια χριστιανός? Καταρχάς γιατί δέν είμαι άθεος?

 

Γιατί ξέρω ότι ο άνθρωπος προήλθε απο κάπου. και δέν προήλθε απο μία διαδικασία της φύσης, γιατί ο άνθρωπος είναι υπερφυσικό ών. Εφόσον δέν ήρθε απο την φύση πρέπει απο κάπυ να προήλθε, απο κάποιον μάλον που δέν χτίστηκε αλλά υπάρχει αφ' εαυτού του και χάρις σε αυτόν υπάρχουν τα πάντα. Απο κάποιον που ο άνθρωπος είναι εικόνα του και όμοιος μαζί του . Και αυτό κάνει τον ίδιο τον άνθρωπο θεό, και εξηγεί τα πάντα . Γιατί υποφέρει γιατί νοιώθει γιατί μπορεί και σκέφτεται γιατί υπάρχεικαι μετά την καταστροφή του κελύφους του και όλα τα μεγάλα ερωτήματα.

 

Και γιατί είμια χριστιανός? Γιατί μόνο στον χριστιανισμό δείχνεται τόσο πολύ η αγάπη του θεου. Ο Χρηστός ενό είνια ό ίδιος ο δημιουργός των πάντων υπέφερε για να σψθούν οι άνθρωποι. Μια αγάπη και ταπεινότητα που δέν

συναντάς σε άλλες θρησκείες με τους μικρόψυχους οι απρόσωπους θεούς. Και ο ίδιος ο Χρηστός έδωσε ένα παράδειγμα που κανείς δέν μπορεί να του προσάψει ότι δήποτε.

 

Και αναφέρεις τα κρυμένα "συγράμματα" του χριστιανισμού Ε τότε να λέμε ότι και η ιερά εξέτασει ήταν θέλημα θεού και οι σταυροφορίες επίσης κλπ κλπ κλπ. Άλλο ο θεός άλλο οι λειτουργοί του... που είνια και άθεοι πολλές φορές.

 

Όσο για τον Μέγα κωνσταντίνο μή το λές με τόση σιγουριά. Δέν ήταν βλέπεις και η πρώτη θρησκεία οο χριστιανισμός, και δέν ανάγκασε κανένα να την ασπαστει, εάν δέν κάνω λάθος υπέγραψε το δια΄ταγμα της ανεξιθρησκείας, ώς τότε ήταν ακόμα και παράνομο να είσαι Χριστιανός...

Αυτά τα ολίγα για τώρα! :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Ασχετον : πέρασαν έξω από το γραφείο μου κορνάροντας μανιωδώς καμιά 950αριά μοτοσυκλέτες. Με ανθρώπους επάνω τους :018bleh: ! Εχουν διαδήλωση οι οδηγοί μοτοσυκλετών;

Link to comment
Share on other sites

Ασχετον : πέρασαν έξω από το γραφείο μου κορνάροντας μανιωδώς καμιά 950αριά μοτοσυκλέτες. Με ανθρώπους επάνω τους 018bleh.gif ! Εχουν διαδήλωση οι οδηγοί μοτοσυκλετών;

 

Το περίεργο που θα έπρεπε να σε κάνει να ανησυχήσεις θα ήταν να έβλεπες μοτοσυκλέτες χωρίς ανθρώπους επάνω τους! :018bleh::018bleh::018bleh:

Link to comment
Share on other sites

:063laugh::063laugh::063laugh:

 

Καλό!

 

 

(την σοκολάτα στην χρωστάω απλά δέν μπορώ να στην στήλω με κούριερ! :018bleh: )

 

 

Μην προσπαθείς να το αποφύγεις ... να την στείλεις μέσω fax.

 

"Ο άνθρωπος δεν προήλθε από φυσική διαδικασία" ... δεν το ξέρεις απλά το πιστεύεις.

 

Ξέρεις καταλήξαμε να συζητάμε για "θρησκεία" η οποία είναι προσωπική "πίστη" του καθένα μας. Δεν έγκειται σε καμία λογική. Σε κανένα "αν" και "εφ'όσον".

 

Δεν θέλω να αποδείξω πως η δική μου πίστη στον Ανθρωπο είναι καλύτερη από την δική σου πίστη στον Χρηστό.

 

Δεν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο.

 

Μόνο η πίστη που ταιριάζει στην ψυχοσύνθεση του καθένα μας υπάρχει.

 

Αναφορικά με τον Κωνσταντίνο έχεις απόλυτο δίκαιο. Ηταν Ηλιαστής. Μόνο μία μικρή διαφωνία ... ο χριστιανισμός δεν ήταν εκτός νόμου. Καμία θρησκεία δεν ήταν εκτός Νόμου στο Ρωμαϊκό Δίκαιο. Ασφαλώς και την ενέταξε στις θρησκείες της αυτοκρατορίας, και έτσι με το "θαύμα" νίκησε τον ανταγωνιστή του (αχ, πως τον έλεγαν; Λυκίνο;).

 

Αναφορικά με τις μαγγανείες; Τι λέμε; Διότι από εκεί το ξεκινήσαμε ... χαχαχα.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί τους καίγανε και του ρίχνανε στα λιοντάρια τους χριστιανούς?? (είχαν έλληψη απο λαμπάδες και παϊδάκια?? :018bleh::018bleh::018bleh: )

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λές ότι Λένε "Εάν δέν πιστεύεις στην μόνη αλήθεια θα..." Δέν ισχύει. Θα το καταλάβαινες εάν Ερευνούσες ποιο βαθία και έβλεπες τις διδαχές όχι μόνο της Αγίας γραφής αλλά και των φωτισμένων ανθρώπων που λένε ότι "Ακόμα και ειδωλολάτρες έλαμπαν με λευκό φώς απο τις καλές τους πράξεις μπροστά στον θεό", ή ότι ο Θεός συγχωρεί ας πούμε που είνια και το πιό απλό. Αλήθεια έκανες ποτές τέτοιες αναζητήσεις? Γιατί δέν μπορεί να τα βλέπω εγώ που δέν ψάχνω ιδιαίτερα μιάς και δέν αμφισβητώ και να μην τα έχεις δεί εσύ!

 

Να σε τρομοκρατήσουν με ποιο τρόπο? Κατάλαβες τι ήθελαν να σου πούν? Μήπως λές για τον κολλημένο παπά της ενορίας σου που έγινε ιερέας για τον μισθό

Δεν τρομοκρατούν???? :blink: Να ξερες τι λένε για τη μαγεία.Λευκη ή μαυρη δεν τους ενδιαφέρει ο διαχωρισμός γιατί ακουσον άκουσον στη λευκή μαγεία ο μάγος δεν ρωτα τους ανθρώπους για το καλό που στο κάτω κάτω δεν είναι υποχρεωμένος και ούτε πρέπει να το διακυρήτει για να το κάνει(κανε το καλό και ρίξτο στο γιαλό) και ο μαύρος μάγος πάλι καταπατεί την ελεύθερη βούληση(πολύ σωστά αυτο.Είναι αναπόφευκτο να λένε μερικές αλήθειες που και που).Σύμφωνα με αυτούς η άσκηση μαγείας για οποιοδήποτε σκοπό ισοδυναμεί με ευθεία περιφρόνηση του θεού και οδηγεί σε απόλυτη διαίρεση και μηδενισμό του ατόμου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...