Jump to content

Θρησκεία.Σκοπός ή μέσον για την εξέλιξη του ανθρώπου?


Recommended Posts

Έτσι το αιώνιο κακό βρίσκει ενσάρκωση σε μια οντότητα που αντιδρά στο 1 έτσι πιστεύουμε ότι είναι το -1 ενώ το αιώνιο καλό είνια μια αυθύπαρκτη οντότητα και μάλιστα η οντότητα που επέτρεψε να υπάρχει το -1.

 

 

Γιατί να το κάνει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 168
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Έτσι το αιώνιο κακό βρίσκει ενσάρκωση σε μια οντότητα που αντιδρά στο 1 έτσι πιστεύουμε ότι είναι το -1 ενώ το αιώνιο καλό είνια μια αυθύπαρκτη οντότητα και μάλιστα η οντότητα που επέτρεψε να υπάρχει το -1.

 

 

Γιατί να το κάνει αυτό?

Για σένα είμαι άθεος. Γιά τον θεό είμαι νόμιμη αντιπολίτευση. .

 

διάβασε τη ψηφιακή υπογραφή σου και θα καταλάβεις :whistling: !!!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι το αιώνιο κακό βρίσκει ενσάρκωση σε μια οντότητα που αντιδρά στο 1 έτσι πιστεύουμε ότι είναι το -1 ενώ το αιώνιο καλό είνια μια αυθύπαρκτη οντότητα και μάλιστα η οντότητα που επέτρεψε να υπάρχει το -1.

 

 

Γιατί να το κάνει αυτό?

Για σένα είμαι άθεος. Γιά τον θεό είμαι νόμιμη αντιπολίτευση. .

 

διάβασε τη ψηφιακή υπογραφή σου και θα καταλάβεις :whistling: !!!

 

ακριβώς αυτό κάνω...ως αντιπολίτευση έχω δικαίωμα στην επερώτηση

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που πιστευω ειναι οτι το καλο και το κακο συνυπαρχουν!Ο Θεος θα μπορουσε να αφανισει το κακο μονομιας,αλλα δεν το εκανε....Μπορει να σκεφτει κανεις το λογο?Ειμαστε πολυ μακρια απο την αληθεια και μονο εικασιες μπορουμε να κανουμε!Κανενας δεν πηρε το ρολο του κακου και του καλου απο μονος του,οι ρολοι εχουν αποδοθει πολυ πριν γεννηθουμε εμεις,και πολλες φορες η τρομοκρατια σε καθε τομεα μπορει να εχει αποτελεσμα,αλλα προσωρινο!Μεσα στην πορεια των αιωνων ο ανθρωπος καταλαβε οτι δεν ηταν μονος,αλλα τι ηταν αυτο που τον κατεστησε ικανο να πει οτι υπαρχει ενας καλος θεος και ενας κακος?Γιατι οι ανθρωποι κατανοησαν τον κακο θεο μεσα απο τις πραξεις των ιδιων των συνανθρωπων τους και οχι απο πουθενα αλλου!Δεν μπορουμε να μιλαμε για τιποτα απολυτα,γιατι ολα ειναι ρευστα σε αυτον τον κοσμο εκτος απο την ιδια μας την πιστη,η οποια ειναι και αυτη που μας σωζει:ειτε πιστευουμε στον διπλανο μας ειτε στις δυναμεις μας,ειτε στο καλο ειτε στο κακο,καλο ειναι να εχουμε πιστη στη ζωη!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που πιστευω ειναι οτι το καλο και το κακο συνυπαρχουν!Ο Θεος θα μπορουσε να αφανισει το κακο μονομιας,αλλα δεν το εκανε....Μπορει να σκεφτει κανεις το λογο?Ειμαστε πολυ μακρια απο την αληθεια και μονο εικασιες μπορουμε να κανουμε!...
Λόγους να σκεφτούμε μπορούμε. Αλλά εικασίες θα είναι όσο δεν έχουμε σαφή πληροφόρηση. Νά κάποιος:

Ήταν κάποιοι πριν 150 χρόνια περίπου που κάθησαν κι επινόησαν (ή κατέγραψαν) τους κανόνες του ποδοσφαίρου. Φυσικά έπαιζαν και οι ίδιοι ποδόσφαιρο. Και φυσικά κάποιες φορές η ομάδα τους έχανε. Λέτε να έβγαιναν στο γήπεδο φωνάζοντας "εγώ έγραψα του κανόνες, τους αλλάζω και δίνω τη νίκη στην ομάδα με τα πιο πολλά... δοκάρια - ω! τι σύμπτωση, τη δική μου!"; Όχι βέβαια.

Κατά πως φαίνεται ο Θεός έβαλε κανόνες κι άφησε το παιχνίδι να εξελιχθεί, χωρίς να θέλει να επέμβει γιατί ήθελε οποιαδήποτε "νίκη" να είναι καθαρή - όπως ίσως είχε συμβεί και στη δική του περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Καθαρη νικη υπαρχει μονο οταν ειναι ισαξιοι οι αντιπαλοι.Ειναι σαν να βαζεις ενα εντομο να παλεψει με ενα θηλαστικο!!Λες να δημιουργουσε κατι ισοδυναμο ποτε,εκτος απο τον Χριστο?Στην ουσια θα επεμβει οταν εκεινος το θελησει και για καποιο λογο,οχι ετσι απλα για να δειξει δυναμη υπεροχης.Ετσι πιστευω εγω....

Link to comment
Share on other sites

Επεμβαίνει όντως, όμως, ή απλά αφού διατηρούνται οι ισορροπίες στη φύση (μηχανισμοί αυτορύθμισης σε καθετί), αν τις πιέσεις προς όφελός σου, επέρχεται ένα χάος αρνητικής ενέργειας;

Δηλαδή, ο ίδιος ο άνθρωπος πιστεύει ότι ο εκάστοτε Θεός θα επέμβει, συνεπώς, δημιουργεί με το μυαλό του την εικόνα της επέμβασης, την αναμένει. Ετσι, στέλνει κύματα ενέργειας προς αυτή την κατεύθυνση...

Link to comment
Share on other sites

Καλά ε....όχι ότι έχετε ξεφύγει εντελώς...

:018bleh::018bleh::018bleh:

 

Αφού το κάψαμε που το κάψαμε το θέμα θα απαντήσω και εγώ σε αυτά που λέτε (άσχετα με το αρχικό μου ερώτημα).

 

 

Μπορείτε να μου δώσετε ένα παράδειγμα καλού-κακού στην φύση???

Και μη μου πείτε ότι είναι ''κακός'' ο ''κυνηγός'' που σκοτώνει το θύμα του. Τα σαρκοφάγα που σκοτώνουν ολοκληρώνουν τον κύκλο της ζωής.

Εγώ όσο και αν έψαξα, καλό και κακό, δεν βρήκα να υπάρχει στην Φύση.

Το καλό και κακό το κάνει ο άνθρωπος και μάλιστα εν γνώση του.

Άρα, ο άνθρωπος είναι ο θεός και αυτός είναι ο διάολος.

Όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες, όπως λέει και η Lithos.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το κακό και το καλό είναι απλώς μια ψευδαίσθηση πιστεύω. Για να το καταλάβουμε αυτό νομίζω θα βοηθούσε να αναφέρω το διάσημο πλέον φαινόμενο της πεταλούδας.

 

Ως πολύ πλούσιος άνθρωπος και υπερβολικά καλόψυχος που είμαι αποφασίζω να δώσω 2 εκατομμύρια ευρώ σε κάποιο φτωχό άνθρωπο. "Καλή" πραξη έτσι; Ο άνθρωπος αυτός τα παίρνει αλλά απο την πολλή χαρά του παθαίνει καρδιακή προσβολή και πεθαίνει "κακό" έτσι; Ναί αλλά αυτός μια μέρα θα παντρευόταν και θα είχε ένα γιο. Αυτός σαν πολιτικός θα ξεκινούσε πόλεμο που θα σκοτώνονταν χιλιάδες. Άρα "καλό" ήταν που πέθανε ο πατέρας του έτσι; Ναί αλλά σ'αυτόν τον πόλεμο θα πέθαινε ένας μελλοντικός δικτάτορας που θα ξεκινούσε το τρίτο παγκόσμιο. Τελικά τι είναι όλα αυτά καλά ή κακά; Τίποτα απο τα δύο. Δεν υπάρχει καλό και κακό.

 

Τώρα φυσικά άλλο η πράξη και άλλο η σκέψη πίσω απο την πράξη. Είμαι ένας ψυχάκιας δολοφόνος και σκοτώνω ένα βρέφος. Αυτό το βρέφος ήταν ο Χίτλερ. "Κακη" σκέψη αλλά "καλη" πράξη. Τα διάφορα γεγονότα δεν μπορούν να χαρακτηριστούν καλά ή κακά. Τώρα οι σκέψεις πίσω τους... είναι άλλη ιστορία. Προσωπικά πιστεύω πως δεν υπάρχουν κακοί ανθρώποι. Αυτούς θα τους χαρακτήριζα μαλλον... ηλίθιους. Το να θέλω να βλάψω κάποιο (εκτός απο αυτοάμυνα φυσικά) είναι απλώς ηλιθιότητα. Όποια φιλοσοφία, θρησκεία ή απόψεις έχει κάποιοςακόμα και η επιστήμη, όλα καταλήγουν στη μονάδα (έτσι για να έρθουμε και λίγο στο θέμα) είτε το ονομάζει θεό, είτε συνείδηση, ενεργεια κτλ. Έτσι με το να βλάπτεις σκόπιμα κάποιο είναι ηλίθιο γιατί είναι σαν να βλάπτεις τον εαυτό σου. Ακριβώς το αντίθετο όταν βοηθάς τους άλλους με οποιοδήποτε τρόπο είναι... έξυπνο γιατί βοηθάς και τον εαυτό σου.

Link to comment
Share on other sites

H πιό απλή συνάρτηση, είναι αυτή πού ορίζει μία γραμμή επάνω σέ ένα φύλλο χαρτί:

 

f(x)=y=ax+b ;όπου a,b είναι φυσικοί αριθμοί

 

Δίνοντας τιμές στό x, παίρνουμε τιμές τού y

 

Tά ζευγάρια τιμών (x,y) είναι οι συντεταγμένες τής γραμμής πού ...δημιουργούμε!

 

Τό Σύμπαν δέν χρησιμοποιεί επίθετα καί δέν αμφιβάλλει. Τό Σύμπαν ρέει, συνεπές πρός τήν εσωτερική του νομοτέλεια.

 

Είμαστε παρατηρητές σύνθετων καί πολυπλοκότερων συναρτήσεων, από τήν f(x)=ax+b. Η πρόκληση είναι νά αντιληφθούμε τήν φύση τους καί νά βάλλουμε τίς δικές μας τιμές!

 

:rose:

Link to comment
Share on other sites

Το καλό και το κακό είναι σχετικά.

Αυτό που είναι καλό για τους ''καλούς'' είναι κακό για τους ''κακούς''.

Αυτό που είναι καλο για τους ''κακούς'' είναι κακό για τους ''καλούς''.

 

Τα πάντα στην Φύση βρίσκονται σε ζευγάρια. Παντού υπάρχουν αντίρροπες ''δυνάμεις'', που η μία κρατάει σε ισορροπία την άλλη και οι δυό μαζί το Σύμπαν.

Το Καλό και το Κακό είναι δύο ακόμα αντίρροπες δυνάμεις που κρατάνε ισορροπίες. Αν λείψει μία από τις δύο θα χαθεί η ισορροπία.

 

Κανείς δεν αναρωτήθηκε γιατί υπάρχει ''θετικό'' και ''αρνητικό'', είναι κάτι το φυσικό. Το ίδιο ''φυσική'' είναι η ύπαρξη Καλού και Κακού.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς γιατί μακρηγορείτε σε θεωρίες περί καλού και κακού όταν η απάντηση είναι τόσο προφανής όσο και απλή.

ΑΝ δεν υπήρχε το κακό, τότε ΠΟΙΟ θα ήταν το μέτρο αναγνωσιμότητας του καλού. Και τούμπαλιν. Δεν είναι θέμα ισορροπίας. Είναι θέμα ύπαρξης μιας έννοιας ανθρώπινης αντίληψης και καθαρά υποκειμενικής.

 

Και όντως δεν μπορεί κανείς να δώσει τεκμηριωμένα ένα παράδειγμα αντικειμενικού κακού στη φύση. Γιατί η πραγματική δικαιοσύνη είναι τρομακτική στα ανθρώπινα μάτια. Με αυτή τη ζυγαριά (τη λεγόμενη δικαιοσύνη του Θεού στις γραφές) μπορεί κάλλιστα ένας φονιάς αποδεικνύεται «καλός» και ο φονευμένος «κακός».

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς γιατί μακρηγορείτε σε θεωρίες περί καλού και κακού όταν η απάντηση είναι τόσο προφανής όσο και απλή.

ΑΝ δεν υπήρχε το κακό, τότε ΠΟΙΟ θα ήταν το μέτρο αναγνωσιμότητας του καλού. Και τούμπαλιν. Δεν είναι θέμα ισορροπίας. Είναι θέμα ύπαρξης μιας έννοιας ανθρώπινης αντίληψης και καθαρά υποκειμενικής.

 

Και όντως δεν μπορεί κανείς να δώσει τεκμηριωμένα ένα παράδειγμα αντικειμενικού κακού στη φύση. Γιατί η πραγματική δικαιοσύνη είναι τρομακτική στα ανθρώπινα μάτια. Με αυτή τη ζυγαριά (τη λεγόμενη δικαιοσύνη του Θεού στις γραφές) μπορεί κάλλιστα ένας φονιάς αποδεικνύεται «καλός» και ο φονευμένος «κακός».

 

Ομως τι ειναι τελικά αντικειμενικά καλό και τι αντικειμενικά κακό??? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ομως τι ειναι τελικά αντικειμενικά καλό και τι αντικειμενικά κακό??? :unsure:

Νομίζω ότι η medussa υπήρξε απόλυτα σαφής σ' αυτό (και συμφωνώ μαζί της) : δεν υπάρχει αντικειμενικά καλό ή κακό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...