Jump to content

Θρησκεία.Σκοπός ή μέσον για την εξέλιξη του ανθρώπου?


Recommended Posts

"ΕΞΩ ΟΙ ΚΥΝΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΦΑΡΜΑΚΟΙ*ΚΑΙ ΟΙ ΦΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΟΙ ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΑΙ"Aπ.ΙωαννουΚΒ΄,15

 

σχολια-οπου φαρμακοι η καινη διαθηκη και η παλαια δ. εννοει τους Μαγους,τους οποιους καιει στην κολαση μαζι με τους φονιαδες!!!

ολους δε οσους ανηκουν στην πολυθεια τους καιει ομου μετα των φονιαδων!!! εξομοιωνεται ο φονος με το να εισαι Μαγος η πιστος η ιερευς

οποιασδηποτε αλλης θρησκειας.τωρα οσον αφορα το θεμα με τη τυφλωση ακουστε τι λενε οι πραξεις των αποστολων

 

ΠΡ.αποστολων,ΙΓ,6-12

 

 

 

Διελθοντες αχρι νησου παφου ευρον τινα μαγον ψεδοπροφητην ....πλησθεις δε ο Παυλος Πνευ-

τος αγιου και ατενησας αυτον ειπεν Ω ΠΛΗΡΗΣ ΠΑΝΤΟΣ ΔΟΛΟΥ ΚΑΙ ΠΑΣΗΣ

ΡΑΔΙΟΥΡΓΙΑΣ ΥΙΕ ΔΙΑΒΟΛΟΥ ...ΚΑΙ ΝΥΝ ΙΔΟΥ ΧΕΙΡ ΚΥΡΙΟΥ ΕΠΙ ΣΕ ΚΑΙ ΕΣΗ ΤΥΦΛΟΣ{!!!}

ΜΗ ΒΛΕΠΩΝ ΤΟΝ ΗΛΙΟΝ ΕΩΣ ΑΧΡΙ,ΠΑΡΑΧΡΗΜΑ ΕΠΕΣΕΝ ΔΕ ΑΥΤΟΥ ΑΧΛΥΣ,ΚΑΙ

ΣΚΟΤΟΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΑΓΩΝ ΕΖΗΤΕΙ ΧΕΙΡΑΓΩΓΟΥς...ΚΤΛ

:):):)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 168
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ολόκληρο το απόσπασμα, στην δημοτική:

 

4 Αυτοί πράγματι, λοιπόν, στάλθηκαν από το Άγιο Πνεύμα έξω και κατέβηκαν στη Σελεύκεια, και από εκεί απέπλευσαν για την Κύπρο

5 και, όταν ήρθαν στη Σαλαμίνα, ανάγγελλαν το λόγο του Θεού μέσα στις συναγωγές των Ιουδαίων. Είχαν μάλιστα και τον Ιωάννη υπηρέτη.

6 Πέρασαν τότε όλο το νησί μέχρι την Πάφο και βρήκαν κάποιον άντρα μάγο, ψευδοπροφήτη Ιουδαίο, που είχε όνομα Βαριησούς,

7 ο οποίος ήταν μαζί με τον ανθύπατο Σέργιο Παύλο, άντρα συνετό. Αυτός προσκάλεσε το Βαρνάβα και το Σαύλο και επιζήτησε να ακούσει το λόγο του Θεού.

8 Αντιστεκόταν όμως σ? αυτούς ο Ελύμας, ο μάγος, γιατί έτσι ερμηνεύεται το όνομά του, ζητώντας να αποτρέψει τον ανθύπατο από την πίστη.

9 Ο Σαύλος τότε, που είναι και ο Παύλος, γέμισε Πνεύμα Άγιο, ατένισε σ? αυτόν

10 και είπε: «Ω, πλήρη από κάθε δόλο και από κάθε ραδιουργία, γιε διαβόλου, εχθρέ κάθε δικαιοσύνης, δε θα πάψεις να διαστρέφεις τις οδούς του Κυρίου τις ευθείες;

11 Και τώρα ιδού, χέρι Κυρίου είναι πάνω σου και θα είσαι τυφλός, μη βλέποντας τον ήλιο μέχρις ορισμένου καιρού». Και αμέσως έπεσε πάνω του ομίχλη και σκοτάδι και περιφερόταν και ζητούσε χειραγωγούς.

12 Τότε, όταν είδε ο ανθύπατος το γεγονός, πίστεψε, μένοντας έκπληκτος για τη διδαχή του Κυρίου.

(ΠΡΑΞΕΙΣ κεφ. 13, 4-12)

 

Κατ? αρχάς, θα ήθελα κάποιος να μου εξηγήσει: ο Βαριησούς και ο Ελύμας, είναι το ίδιο πρόσωπο ή όχι; Διότι αυτό το σημείο δεν το καλοκατάλαβα... :unsure:

 

Τέλος πάντων, πάμε παρακάτω:

 

1ον - μιλάει για ψευδοπροφήτη Ιουδαίο

2ον - προφανώς το πρόβλημα ήταν στο ότι δεν άφηνε τον Σέργιο Παύλο να κάνει αυτό που ζήτησε: ν? ακούσει τα όσα είχαν να πουν οι απόστολοι...

3ον - ένας πραγματικός μάγος, δεν θα είχε αντίρρηση ν? ακούσει τα όσα έχουν να πουν κάποιοι άγνωστοι για κάποια πίστη τους. Ίσα-ίσα που θα τον ενδιέφερε, με το ενδιαφέρον που διαθέτει κάθε άνθρωπος ανοιχτόμυαλος και απαλλαγμένος από θρησκευτικούς φανατισμούς. Ένας ψευδοπροφήτης όμως, και μάλιστα Ιουδαίος, έχει κάθε λόγο να έχει αντιρρήσεις...

 

4ον προς σκέψη: δεν σας εντυπωσιάζει το ότι από την μια μεριά έχουμε τους αξιοσέβαστους Μάγους με τα δώρα, που μάλιστα έχουν και ημέρα που τους γιορτάζουμε, κι από την άλλη κάποιον τρέχα-γύρευε ψευδοπροφήτη Ιουδαίο «μάγο», σε μια ?γωνιά? της Κ.Δ. ...;

Δεν είναι οξύμωρο;

Δεν είναι άξιο να σκεφτούμε: τελικά, οι μάγοι είναι ή δεν είναι αποδεκτοί από την Χριστιανοσύνη;

Κι επίσης: τι είναι τελικά «μάγος» για τον Χριστιανισμό;

 

...;

Link to comment
Share on other sites

Ολόκληρο το απόσπασμα, στην δημοτική:

 

4 Αυτοί πράγματι, λοιπόν, στάλθηκαν από το Άγιο Πνεύμα έξω και κατέβηκαν στη Σελεύκεια, και από εκεί απέπλευσαν για την Κύπρο

5 και, όταν ήρθαν στη Σαλαμίνα, ανάγγελλαν το λόγο του Θεού μέσα στις συναγωγές των Ιουδαίων. Είχαν μάλιστα και τον Ιωάννη υπηρέτη.

6 Πέρασαν τότε όλο το νησί μέχρι την Πάφο και βρήκαν κάποιον άντρα μάγο, ψευδοπροφήτη Ιουδαίο, που είχε όνομα Βαριησούς,

7 ο οποίος ήταν μαζί με τον ανθύπατο Σέργιο Παύλο, άντρα συνετό. Αυτός προσκάλεσε το Βαρνάβα και το Σαύλο και επιζήτησε να ακούσει το λόγο του Θεού.

8 Αντιστεκόταν όμως σ? αυτούς ο Ελύμας, ο μάγος, γιατί έτσι ερμηνεύεται το όνομά του, ζητώντας να αποτρέψει τον ανθύπατο από την πίστη.

9 Ο Σαύλος τότε, που είναι και ο Παύλος, γέμισε Πνεύμα Άγιο, ατένισε σ? αυτόν

10 και είπε: «Ω, πλήρη από κάθε δόλο και από κάθε ραδιουργία, γιε διαβόλου, εχθρέ κάθε δικαιοσύνης, δε θα πάψεις να διαστρέφεις τις οδούς του Κυρίου τις ευθείες;

11 Και τώρα ιδού, χέρι Κυρίου είναι πάνω σου και θα είσαι τυφλός, μη βλέποντας τον ήλιο μέχρις ορισμένου καιρού». Και αμέσως έπεσε πάνω του ομίχλη και σκοτάδι και περιφερόταν και ζητούσε χειραγωγούς.

12 Τότε, όταν είδε ο ανθύπατος το γεγονός, πίστεψε, μένοντας έκπληκτος για τη διδαχή του Κυρίου.

(ΠΡΑΞΕΙΣ κεφ. 13, 4-12)

 

 

Κατ? αρχάς, θα ήθελα κάποιος να μου εξηγήσει: ο Βαριησούς και ο Ελύμας, είναι το ίδιο πρόσωπο ή όχι; Διότι αυτό το σημείο δεν το καλοκατάλαβα... :unsure:

 

Τέλος πάντων, πάμε παρακάτω:

 

1ον - μιλάει για ψευδοπροφήτη Ιουδαίο

2ον - προφανώς το πρόβλημα ήταν στο ότι δεν άφηνε τον Σέργιο Παύλο να κάνει αυτό που ζήτησε: ν? ακούσει τα όσα είχαν να πουν οι απόστολοι...

3ον - ένας πραγματικός μάγος, δεν θα είχε αντίρρηση ν? ακούσει τα όσα έχουν να πουν κάποιοι άγνωστοι για κάποια πίστη τους. Ίσα-ίσα που θα τον ενδιέφερε, με το ενδιαφέρον που διαθέτει κάθε άνθρωπος ανοιχτόμυαλος και απαλλαγμένος από θρησκευτικούς φανατισμούς. Ένας ψευδοπροφήτης όμως, και μάλιστα Ιουδαίος, έχει κάθε λόγο να έχει αντιρρήσεις...

 

4ον προς σκέψη: δεν σας εντυπωσιάζει το ότι από την μια μεριά έχουμε τους αξιοσέβαστους Μάγους με τα δώρα, που μάλιστα έχουν και ημέρα που τους γιορτάζουμε, κι από την άλλη κάποιον τρέχα-γύρευε ψευδοπροφήτη Ιουδαίο «μάγο», σε μια ?γωνιά? της Κ.Δ. ...;

Δεν είναι οξύμωρο;

Δεν είναι άξιο να σκεφτούμε: τελικά, οι μάγοι είναι ή δεν είναι αποδεκτοί από την Χριστιανοσύνη;

Κι επίσης: τι είναι τελικά «μάγος» για τον Χριστιανισμό;

 

...;

 

 

 

 

μαγος με μικρο μ ειναι για τη Κ.Δ ο τσαρλατανος Οταν αναφερεται στους ζωροαστρες Ιερεις τους αναφερει ως Μαγους με Μ κεφαλαιο αυτο λεει πολλα!!! :) {χωρις να θελω να επαναλαμβανομαι :) !!!

Link to comment
Share on other sites

μ'όποιον δάσκαλο καθίσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις ...εκτός και αν έχεις την τύχη να είσαι ανεπίδεκτος μαθήσεως..

 

Διαφωνώ με την έννοια του δασκάλου ως αυθεντία και επικροτώ τον πλουραλισμό στην γνώση.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ με την έννοια του δασκάλου ως αυθεντία και επικροτώ τον πλουραλισμό στην γνώση.

Θα είσαι κι εσύ τότε απ'αυτούς τους ανθρώπους που όταν ακούμε Έτοιμα Ρητά, Έτοιμες Απόψεις και Έτοιμες Εκφράσεις από Αρχαίους Διδασκάλους σε έναν διάλογο Απόψεων, βγάζουμε αφρούς.

 

Σε καλωσορίζω στο κλαμπ (νομίζω οι δυο μας είμαστε, αν είναι και άλλος ας το πει) :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Θα είσαι κι εσύ τότε απ'αυτούς τους ανθρώπους που όταν ακούμε Έτοιμα Ρητά, Έτοιμες Απόψεις και Έτοιμες Εκφράσεις από Αρχαίους Διδασκάλους σε έναν διάλογο Απόψεων, βγάζουμε αφρούς.

Τάδε έφη Αυγερινός στο εδάφιο 1581/22 του Αβάπτιστου (έκδοση 2.1.4). :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Εσένα μόνο και μόνο για να δω αν θα τσιμπήσεις δεν σε ανέφερα. Χαίρομαι που τσίμπησες :018bleh: :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Να πω και κάτι αλλο τώρα λιγο άσχετο.....Τι σημαίνει "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα"? :blink: Υπάρχει μια παραβολή κατά την οποία ο απόστολος Παύλος(νομίζω) τύφλωσε έναν μάγο στο όνομα του Ιησού Χριστού.Είναι σωστό αυτό κατά την γνώμη σας?(από περιέργεια ρωτάω :whistling:
Τον τύφλωσε ή απλά "αφαίρεσε" κάτι έτσι ώστε να τυφλωθεί από άλλους λόγους;

Το περιστατικό πάει ως εξής (Πράξεις 13:4-12):

Οι απόστολοι κηρύττουν στην Κύπρο

4 Αυτοί πράγματι, λοιπόν, στάλθηκαν από το Άγιο Πνεύμα έξω και κατέβηκαν στη Σελεύκεια, και από εκεί απέπλευσαν για την Κύπρο 5 και, όταν ήρθαν στη Σαλαμίνα, ανάγγελλαν το λόγο του Θεού μέσα στις συναγωγές των Ιουδαίων. Είχαν μάλιστα και τον Ιωάννη υπηρέτη. 6 Πέρασαν τότε όλο το νησί μέχρι την Πάφο και βρήκαν κάποιον άντρα μάγο, ψευδοπροφήτη Ιουδαίο, που είχε όνομα Βαριησούς, 7 ο οποίος ήταν μαζί με τον ανθύπατο Σέργιο Παύλο, άντρα συνετό. Αυτός προσκάλεσε το Βαρνάβα και το Σαύλο και επιζήτησε να ακούσει το λόγο του Θεού. 8 Αντιστεκόταν όμως σ? αυτούς ο Ελύμας, ο μάγος, γιατί έτσι ερμηνεύεται το όνομά του, ζητώντας να αποτρέψει τον ανθύπατο από την πίστη. 9 Ο Σαύλος τότε, που είναι και ο Παύλος, γέμισε Πνεύμα Άγιο, ατένισε σ? αυτόν 10 και είπε: «Ω, πλήρη από κάθε δόλο και από κάθε ραδιουργία, γιε διαβόλου, εχθρέ κάθε δικαιοσύνης, δε θα πάψεις να διαστρέφεις τις οδούς του Κυρίου τις ευθείες; 11 Και τώρα ιδού, χέρι Κυρίου είναι πάνω σου και θα είσαι τυφλός, μη βλέποντας τον ήλιο μέχρις ορισμένου καιρού». Και αμέσως έπεσε πάνω του ομίχλη και σκοτάδι και περιφερόταν και ζητούσε χειραγωγούς. 12 Τότε, όταν είδε ο ανθύπατος το γεγονός, πίστεψε, μένοντας έκπληκτος για τη διδαχή του Κυρίου.

 

Νομίζω πως τον Βαριησού δεν τον "τύφλωσε" κανένας. Τυφλώθηκε από δικά του χρεωστούμενα και αυτό προσωρινά μέχρι κάποια "εξόφληση" ίσως...

Link to comment
Share on other sites

Να πω και κάτι αλλο τώρα λιγο άσχετο.....Τι σημαίνει "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα"? :blink: Υπάρχει μια παραβολή κατά την οποία ο απόστολος Παύλος(νομίζω) τύφλωσε έναν μάγο στο όνομα του Ιησού Χριστού.Είναι σωστό αυτό κατά την γνώμη σας?(από περιέργεια ρωτάω :whistling:

Τον τύφλωσε ή απλά "αφαίρεσε" κάτι έτσι ώστε να τυφλωθεί από άλλους λόγους;

Το περιστατικό πάει ως εξής (Πράξεις 13:4-12):

Οι απόστολοι κηρύττουν στην Κύπρο

4 Αυτοί πράγματι, λοιπόν, στάλθηκαν από το Άγιο Πνεύμα έξω και κατέβηκαν στη Σελεύκεια, και από εκεί απέπλευσαν για την Κύπρο 5 και, όταν ήρθαν στη Σαλαμίνα, ανάγγελλαν το λόγο του Θεού μέσα στις συναγωγές των Ιουδαίων. Είχαν μάλιστα και τον Ιωάννη υπηρέτη. 6 Πέρασαν τότε όλο το νησί μέχρι την Πάφο και βρήκαν κάποιον άντρα μάγο, ψευδοπροφήτη Ιουδαίο, που είχε όνομα Βαριησούς, 7 ο οποίος ήταν μαζί με τον ανθύπατο Σέργιο Παύλο, άντρα συνετό. Αυτός προσκάλεσε το Βαρνάβα και το Σαύλο και επιζήτησε να ακούσει το λόγο του Θεού. 8 Αντιστεκόταν όμως σ? αυτούς ο Ελύμας, ο μάγος, γιατί έτσι ερμηνεύεται το όνομά του, ζητώντας να αποτρέψει τον ανθύπατο από την πίστη. 9 Ο Σαύλος τότε, που είναι και ο Παύλος, γέμισε Πνεύμα Άγιο, ατένισε σ? αυτόν 10 και είπε: «Ω, πλήρη από κάθε δόλο και από κάθε ραδιουργία, γιε διαβόλου, εχθρέ κάθε δικαιοσύνης, δε θα πάψεις να διαστρέφεις τις οδούς του Κυρίου τις ευθείες; 11 Και τώρα ιδού, χέρι Κυρίου είναι πάνω σου και θα είσαι τυφλός, μη βλέποντας τον ήλιο μέχρις ορισμένου καιρού». Και αμέσως έπεσε πάνω του ομίχλη και σκοτάδι και περιφερόταν και ζητούσε χειραγωγούς. 12 Τότε, όταν είδε ο ανθύπατος το γεγονός, πίστεψε, μένοντας έκπληκτος για τη διδαχή του Κυρίου.

 

Νομίζω πως τον Βαριησού δεν τον "τύφλωσε" κανένας. Τυφλώθηκε από δικά του χρεωστούμενα και αυτό

 

 

 

προσωρινά μέχρι κάποια "εξόφληση" ίσως...

 

 

 

 

 

μας το εξηγεις λιγο παραπανω αυτο???/ :angel:

Link to comment
Share on other sites

...

 

μας το εξηγεις λιγο παραπανω αυτο???/ :angel:

Ένα τέτοιο, ας το πούμε "περιστατικό", για το οποίο ξέρουμε ελάχιστα, έχει διάφορες αναγνώσεις.

 

Οπωσδήποτε η περιγραφή "δικαιολογεί" τη δράση χωρίς όμως να τις δίνει "ηθική" διάσταση. Το θέμα της ψυχικής/πνευματικής αυτοάμυνας ή επίθεσης έχει πάνω από μια πλευρά.

 

Θυμάται κανείς εκείνη τη διαφήμηση όπου ένας κακοντυμένος νεαρός ξαφνικά ορμούσε σ' έναν καθωσπρέπει καλοντυμένο κύριο; Όχι για να τον ληστέψει - όπως φαινόταν στην αρχή...

Link to comment
Share on other sites

Μια και είμαι περαστικός ας πώ και εγώ την κουβεντούλα μου!

Θα σας πώ το αμάρτημα μου κατ΄αρχας! Είμαι Χριστιανό Ορθόδοξος. Και όταν λέω είμαι εννοώ είμαι λοχι μόνο σατ χαρτιά. Δέν πατάω το πόδι μου στην εκκλησία, έχω να κοινωνήσω πολλααααά χρόνια, δέ νυστεύω, και γενικά δέν κάνω ότι θα "έπρεπε" να κάνω.

 

Όμως είμαι χριστιανός. Και ξέρετε γιατί; Πέρα απο ότι έχετε πεί σε αυτή την συζήτηση, πέρα απο τα λόγια των αγίων ή του Χριστού για αγάπη και αλληλοσεβασμο κλπ κλπ κλπ. Γιατί ο μόνος Θεός που μπορώ να δεχτώ, είναι ο Θεός που βασανίστηκε και πέθανε και υπέφερε για να δωσει αξία σε εμένα. Δέν είμαι κατά των άλλων Θρησκειών Γνωρίζω ότι η κάθε θρησκεία προσπαθεί να προσεγγίσει το Θεό, με όποιο τρόπο και να το κάνει αυτό. Αυτό που θέλω να το επάνω στο χωρίο που τόσο δημοφιλες έγινε, είναι το εξής: Έλεος!!

Ένας Μάγος τυφλώθηκε και λοιπόν; Οι άνθρωποι μέσα στον εγωισμό τους ξεχνάνε ότι ο Θεός όπως και άν τον θεωρείτε, έχει κάθε δικαίωμα να τιμωρεί και να παιδεύει. Και μόνο τον νόμο του τρία να πάρεις ο συγκεκριμένος Μάγος θα έπρεπε να έχει καρβουνιαστεί. Άλλωστε ναι μέν ο Χριστιανισμός μιλάει για ανοχή και συγχώρεση, αλλά οι άνθρωποι είναι πολύ σκληροί μερικές φορές, και προκυμένου να σωθούν πρέπει να υποφέρουν. Για παράδειγμα " Τότε, όταν είδε ο ανθύπατος το γεγονός, πίστεψε, μένοντας έκπληκτος για τη διδαχή του Κυρίου." Ταταααν! Να ο απώτερος σκοπός! όχι η τιμωρία του Μάγου, αλλά η σωτηρία του Ανθύπατου.

Βέβαια κατανοώ τους χριστιανικούς όρους που χρησιμοποιώ όπως σωτηρία, συγχώρεση κλπ, και ξέρω ότι θα υπάρχουν αντιδράσεις, για αυτό δέν προσπαθώ να αναλύσω τις θέσεις μου πιο πολύ, θα γίνει σε επόμενα post εάν κάποιος θέλει να υνεχιστεί αυτή η συζήτηση!

 

Με κάθε ευχή και κατάρα σας αφήνω! ^_^

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...