Jump to content

Θρησκεία.Σκοπός ή μέσον για την εξέλιξη του ανθρώπου?


Recommended Posts

Αυτό που λές ότι Λένε "Εάν δέν πιστεύεις στην μόνη αλήθεια θα..." Δέν ισχύει. Θα το καταλάβαινες εάν Ερευνούσες ποιο βαθία και έβλεπες τις διδαχές όχι μόνο της Αγίας γραφής αλλά και των φωτισμένων ανθρώπων που λένε ότι "Ακόμα και ειδωλολάτρες έλαμπαν με λευκό φώς απο τις καλές τους πράξεις μπροστά στον θεό", ή ότι ο Θεός συγχωρεί ας πούμε που είνια και το πιό απλό. Αλήθεια έκανες ποτές τέτοιες αναζητήσεις? Γιατί δέν μπορεί να τα βλέπω εγώ που δέν ψάχνω ιδιαίτερα μιάς και δέν αμφισβητώ και να μην τα έχεις δεί εσύ!

 

Να σε τρομοκρατήσουν με ποιο τρόπο? Κατάλαβες τι ήθελαν να σου πούν? Μήπως λές για τον κολλημένο παπά της ενορίας σου που έγινε ιερέας για τον μισθό

Δεν τρομοκρατούν???? :blink: Να ξερες τι λένε για τη μαγεία.Λευκη ή μαυρη δεν τους ενδιαφέρει ο διαχωρισμός γιατί ακουσον άκουσον στη λευκή μαγεία ο μάγος δεν ρωτα τους ανθρώπους για το καλό που στο κάτω κάτω δεν είναι υποχρεωμένος και ούτε πρέπει να το διακυρήτει για να το κάνει(κανε το καλό και ρίξτο στο γιαλό) και ο μαύρος μάγος πάλι καταπατεί την ελεύθερη βούληση(πολύ σωστά αυτο.Είναι αναπόφευκτο να λένε μερικές αλήθειες που και που).Σύμφωνα με αυτούς η άσκηση μαγείας για οποιοδήποτε σκοπό ισοδυναμεί με ευθεία περιφρόνηση του θεού και οδηγεί σε απόλυτη διαίρεση και μηδενισμό του ατόμου.

[/

 

Οταν λες αυτοι ποιους εννοεις? τους παπαδες ?τους πιστους?του φονταμενταλιστες χριστια νους? ποιους?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 168
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Να απαντήσω και εγώ στην αρχική ερώτηση:

 

Άμα δεν υπήρχαν οι θρήσκες και οι νόμοι η γη θα ήταν ένα τεράστιο σφαγείο(όχι μόνο ανθρώπων). Ίσως κάποια μέρα έρθει η στιγμή να μην χρειάζεται τίποτα από τα δύο.

 

Υ.Γ.: άλλοι οι σκοποί των εξουσιαστών μιας θρήσκας και άλλοι οι σκοποί της ίδιας της θρησκείας

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί τους καίγανε και του ρίχνανε στα λιοντάρια τους χριστιανούς?? (είχαν έλληψη απο λαμπάδες και παϊδάκια?? :018bleh::018bleh::018bleh: )

 

Είμαι υποχρεωμένη να σου το πω. Οχι πως θα το πιστέψεις. Μάλλον θα σε σοκάρει η πληροφορία. Εδώ σόκαρε εμένα όταν τη πρωτοδιάβασα.

 

Δεν έριχναν στα λοντάρια τους χριστιανούς καλέ! Πάλευαν με άγρια θηρία οι μονομάχοι. Επαγγελματίες ήταν (ελεύθεροι ή σκλάβοι).

 

Πρώτον είπαμε πως ΟΛΟΚΛΗΡΗ η ρωμαϊκή αυτοκρατορία, απολάμβανε ανεξιθρησκεία.

 

Αλλιώς πως θα μπορούσαν να υπάρχουν εβραϊκές συναγωγές παντού; Μέχρι και στην Ρώμη! Δεν σου αναφέρω καθόλου εκείνους τους ναούς που αφορούσαν άλλες θεότητες, άλλων λαών.

 

Οσο για τους πρώτους χριστιανούς ... δεν τους ενόχλησε κανείς!!! Μα κανείς!!!

 

Το πρώτο κρούσμα καυγά, έγινε όταν, με πρωτοστάτη τον φίλο μας τον Παύλο, που πήγε στην Ρώμη, ο φανατικός αυτός αρρωστημένος, παρ΄σειρε τους υπόλοιπους να βάλουν φωτιά στην αμαρτωλή πόλη. Τα ιερά κείμενα των μεταγεννέστερων πατέρων της εκκλησίας γράφουν για τον Νέρωνα. Για να εμπνευστεί, λέει και να γράψει ποίηση έβαλε φωτιά στην πόλη του. Λάθος!!! Την φωτιά την έβαλαν οι ευγενείς, χρησιμοποιώντας την νεοσύστατη ομάδα των χριστιανών, μέσω του Παύλου! Οι ευγενείς δεν είδαν με καθόλου καλό μάτι τις μεταρρυθμίσεις του Νέρωνα ... εννοείται! Και έγινε αυτή η καλυμένη εξέγερση.

 

Αν ανατρέξουμε στην βιογραφία του Νέρωνα (σχεδόν όλη από γραπτά άλλων και τα νομοθετήματα του καιρού που βασίλεψε) θα παραξενευτούμε πολύ βλέποντας πως δεν ήταν παλαβιάρης ο άνθρωπος. Ηταν ένας από τους δημοκρατέστερους αυτοκράτορες που πέρασαν. Εδωσε σε φτωχούς ανθρώπους κομμάτια γης, δικά τους ... κατάδικά τους, τα οποία τα πήρε από ευγενείς -δεν σας θυμίζει κάτι από Μαρίνο Αντύπα αυτό; Στο πιο δραστικό του, όμως!- Μετά την δολοφονία του, ο λαός ... αυτοί / εμείς ντε, οι απλοί άνθρωποι που κάνουμε μία κίνηση μόνο όταν έχουμε λόγο ... άφηναν λουλούδια στον τάφο του έως και 150 χρόνια μετά! Αν ήταν μουρλός, θα έκανε ο λαός κάτι τέτοιο; Απλά θα ηρεμούσε που ησύχασε από τον παλαβιάρη.

 

Βέβαια μετά την πυρκαγιά που έκαψε μεγάλο μέρος της Ρώμης, έγιναν ανακρίσεις και την νύφη την πλήρωσαν οι συνεργάτες του Παυλάρα, δικάστηκαν και καταδικάστηκαν ως εμπρηστές! Ο οποίος Παυλάρας, την εκοπάνησε από την Ρώμη. Μετά από αιώνες οι "άγιοι πατέρες" της εκκλησίας αγίασαν τους ανθρώπους αυτούς, τα παραφούσκωσαν κι όλας για να υπάρξει η απαραίτητη δραματοποίηση του τι πάθαιναν οι πρώτοι που "πίστεψαν".

 

 

 

Οσο για αυτό που σου είχα υποσχεθεί ... επιστολή προς Φιλιππισίους : (η χαρά του τρακαδόρου Παύλου)

 

4.10 : "εχάρην εν Κυρίω ότι ήδη ποτέ ανεθάλετε το υπέρ εμού φρονείν" που σημαίνει "χάρηκα πολύ που επιτέλους άνθισε η φροντίδα σας για εμένα"

 

4.19 : για εννέα εδάφια ακόμη τους γλύφει αρκετά και υπόσχεται πως όλα όσα του έδωσαν, του δίνουν και θα του δώσουν θα τους τα ξεπληρώσει ο θεός "κατά τον πλούτον αυτού".

 

Οσο ο Παύλος ήταν στην Θεσσαλονίκη, οι Φιλιππίδιοι του έστειλαν τουλάχιστον δύο φορές χρήματα και το λέει ο ίδιος : "ουχ ότι επιζητώ το δόμα, αλλ' επιζητώ τον καρπόν τον πλεονάζοντα" ... δεν θέλει δηλαδή δώρα, αλλά αυτά που περισσεύουν.

 

Οσο για την παλαιά διαθήκη ... αυτό παιδάκι μου είναι πορνογράφημα.

 

Πολλά μπορείς να βρεις ... αν το θελήσεις. Ομως δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο για εσένα να χαλάσεις την πίστη σου, αν δεν την έχεις αντικαταστήσει με κάποιαν άλλην. Βέβαια το χριστιανικό οικοδόμημα είναι σαθρό, αλλά το αν θα το δει, όποιος θελήσει να το δει, ε΄λιναι προσωπική υτπόθεση του καθένα μας!

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν υπήρχαν οι θρήσκες και οι νόμοι η γη θα ήταν ένα τεράστιο σφαγείο(όχι μόνο ανθρώπων). Ίσως κάποια μέρα έρθει η στιγμή να μην χρειάζεται τίποτα από τα δύο.

 

Υ.Γ.: άλλοι οι σκοποί των εξουσιαστών μιας θρήσκας και άλλοι οι σκοποί της ίδιας της θρησκείας

 

 

Κάνεις λάθος!

 

Οι άνθρωποι έζησαν μιά χαρά, στα πολύ-πολύ αρχαία χρόνια, πριν αρχίσουν οι νόμοι και οι θρησκείες. Μητριαρχικές κοινωνίες, όπου όλοι είχαν κάποιες υποχρεώσεις ενώ απολάμβαναν κάποια δικαιώματα.

 

Οσο για το υστερόγραφό σου ... Μην διαχωρίζεις τους εξουσιαστές - χειρηστές μιάς θρησκείας από την ίδια την θρησκεία! Καμία θρησκεία ΔΕΝ υπάρχει αν δεν υπάρχουν άνθρωποι που την διαχειρίζονται!

 

Τι κακό είναι αυτό; Ως πότε θα διαχωρίζετε τους λειτουργούς μίας θρησκείας από την ίδια την θρησκεία;! :headb: Αυτοί οι λειτουργοί κάτι διάβασαν και αποφάσισαν να λειτουργήσουν υπέρ αυτής. Πρέπει να πάρετε απόφαση πως οι λειτουργοί μίας θρησκείας ... νταράααααν ... συντηρούν την ίδια την θρησκεία στην μνήμη των πολλών. Τις περισσότερες φορές για ίδιο όφελος.

 

Αυτό δεν με αφορά, αλλά δεν θα τους ακολουθήσω κι όλας!

 

Και να ξέρετε όλοι αυτοί οι λειτουργοί ή εξουσιαστές ή χειρηστές μιάς θρησκείας θα κάνουν πάντα ότι τους επιτρέψουν οι πιστοί τους. Οτι τους επιτρέψετε εσείς! Μέχρι εκεί!

 

Τους διαχωρίζετε από την θρησκεία γυρίζοντάς τους την πλάτη ... μμμμ στεναχώρια τους(!) και εσείς κοιτάτε το ίδιο το δόγμα. Ας κοιτάτε όπου θέλετε. Σκοτίστηκαν! Αυτοί διαχειρίζονται πλούτο που ούτε τον έχουμε ονειρευτεί. Αυτό τους ενδιαφέρει. Ούτε οι θεοί ούτε οι δαίμονες :whistling:

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Λίθος ! Έλεος βρε κορίτσι μου!! (σε μίκρυνα κιόλας τυχερούλα!!) Αυτά που λές έχουν βγεί απο σενάριο επιστημονικής φαντασίας!!

Για τους μονομάχους είναι γνωστό τις πάσι, αλλά μη μου λές τώρα ότι δέν υπήρχαν διωγμοί των χριστιανών όταν υπάρχουν ιστορικές μαρτυρίες για αυτά! Πές μου ότι ο Νέρων δέν ήταν παράφρων και δέν περνούσε τον εαυτό του για θεό! Ναι και πές μου ότι την φωτιά την έβαλαν οι χριστιανοι! Επίσεις σέν ξέρω άν ξέρεις αλλά ο πάυλος περνούσε από μαχαίρι τους χριστιανούς και ήταν ένας απο τους μεγαλύτερους διώκτες του μέχρι που είδε ένα θαύμα... τέλος πάντων δέν θα κάνουμε και μάθημα ιστορίας... Δέν ξέω τι διαβάζεις και πού τα βρίσκεις αυτά που διαβάζεις, αλλά μήν τα εμπιστέυεσαι εάν είναι τόσο ανατρεπτικά σύμφωνα με την υπόλοιπη ιστορία... ¨οχι ότι δέν υπάρχουν ανακρίβειες αλλά να μήν το κάνουμε σάν κάποιες αιρέσεις που για να υποστιρίξουν τις θεωρίες τους γράφουν τα βιβλία απο την αρχή.. ε? Είμαστε έξυπνοι άνθρωποι!

Link to comment
Share on other sites

Ρε Λίθος ! Έλεος βρε κορίτσι μου!! (σε μίκρυνα κιόλας τυχερούλα!!)
Μιλ μερσί!!! :018bleh: (μικροδείχνω βρε, ούτως ή άλλως - να, ρώτα και την Νεφέλη)

 

Αυτά που λές έχουν βγεί απο σενάριο επιστημονικής φαντασίας!!

 

Πουρκουά;

 

Για τους μονομάχους είναι γνωστό τις πάσι, αλλά μη μου λές τώρα ότι δέν υπήρχαν διωγμοί των χριστιανών όταν υπάρχουν ιστορικές μαρτυρίες για αυτά!
Ο μοναδικός διωγμός των χριστιανών από τους Ρωμαίους ήταν αυτός με την φωτιά που έβαλαν. Και δεν ήταν διωγμός ... ήταν μιά χαρά δίκη, όπου οι κατηγορούμενοι καταδικάστηκαν (σε θάνατο)!

 

Πές μου ότι ο Νέρων δέν ήταν παράφρων και δέν περνούσε τον εαυτό του για θεό!

 

Οχι, απιδί μου. Οπως σου ανέφερα ήδη, ήταν Νομοθέτης (καλά αυτό δεν το διάβασες;), πολύ-πολύ μορφωμένος και καθόλου παλαβιάρης. Δεν περνούσε τον εαυτό του για λιγότερο θεό από όσο τον περνούσε ο μέγας Αλέξανδρος. Ασε που επί ρωμαϊκή κυριαρχίας οι αυτοκράτορες ήταν θεοί για την Σύγκλητο.

 

Ναι και πές μου ότι την φωτιά την έβαλαν οι χριστιανοι!
Πληρώθηκε ο Παύλος να ξεπαστρέψει τον Νέρωνα, αλλά απέτυχε. Γι αυτό και την κοπανισε. Θα το βρω το εδάφιο φίλε μου και θα σου το γράψω.

 

Επίσεις σέν ξέρω άν ξέρεις αλλά ο πάυλος περνούσε από μαχαίρι τους χριστιανούς και ήταν ένας απο τους μεγαλύτερους διώκτες του μέχρι που είδε ένα θαύμα...

 

Ασφαλώς και το γνωρίζω. Γνωρίζω επίσης πως πρώτα έκανε μαγγανείες στην Εφεσσο, μετά πήγε στην Ιερουσαλήμ, εκεί τον πλεύρισαν οι ρασοφόροι εβραίοι, και έκαναν συμφωνία μαζί του έτσι ώστε και να ξεμπερδεύουν με τους ενοχλητικούς μαθητές του Ιησού όπου δίδασκαν. Τι ήταν ο Ιησούς Εσσαίος! Τι ήταν οι Εσσαίοι πως ζούσαν; Αν δεν γνωρίζεις κάτι για αυτούς πέσ' μου να σου τα γράψω. Ως τι θανατώθηκε ο Ιησούς; Οχι σαν προφήτης, όχι σαν Υιός θεού, ως επαναστάτης θανατώθηκε γιατί τα έβαλε με τον πλούτο που είχαν συσσωρεύσει οι Φαρισαίοι και οι Γραμματείς, μεγάλε.

 

τέλος πάντων δέν θα κάνουμε και μάθημα ιστορίας...
Γιατί όχι; Ολα τα μαθήματα χρειάζονται!

 

Δέν ξέω τι διαβάζεις και πού τα βρίσκεις αυτά που διαβάζεις, αλλά μήν τα εμπιστέυεσαι εάν είναι τόσο ανατρεπτικά σύμφωνα με την υπόλοιπη ιστορία...

 

Που τα διαβάζω αυτά ε; Πρόκειται για τους πάπυρους της Νεκράς θάλασσας. Δεν νομίζω να είναι φτιαχτοί ε;

 

¨οχι ότι δέν υπάρχουν ανακρίβειες αλλά να μήν το κάνουμε σάν κάποιες αιρέσεις που για να υποστιρίξουν τις θεωρίες τους γράφουν τα βιβλία απο την αρχή.. ε?

 

Η ιστορική ανακρίβεια είναι βέβαιη και εμπεριέχει πάντα δόλο!

 

Είμαστε έξυπνοι άνθρωποι!

Link to comment
Share on other sites

...

Δεν έριχναν στα λοντάρια τους χριστιανούς καλέ! Πάλευαν με άγρια θηρία οι μονομάχοι. Επαγγελματίες ήταν (ελεύθεροι ή σκλάβοι).

 

Πρώτον είπαμε πως ΟΛΟΚΛΗΡΗ η ρωμαϊκή αυτοκρατορία, απολάμβανε ανεξιθρησκεία.

 

Αλλιώς πως θα μπορούσαν να υπάρχουν εβραϊκές συναγωγές παντού; Μέχρι και στην Ρώμη! Δεν σου αναφέρω καθόλου εκείνους τους ναούς που αφορούσαν άλλες θεότητες, άλλων λαών.

 

Οσο για τους πρώτους χριστιανούς ... δεν τους ενόχλησε κανείς!!! Μα κανείς!!!

 

Το πρώτο κρούσμα καυγά, έγινε όταν, με πρωτοστάτη τον φίλο μας τον Παύλο, που πήγε στην Ρώμη, ο φανατικός αυτός αρρωστημένος, παρ΄σειρε τους υπόλοιπους να βάλουν φωτιά στην αμαρτωλή πόλη. Τα ιερά κείμενα των μεταγεννέστερων πατέρων της εκκλησίας γράφουν για τον Νέρωνα. Για να εμπνευστεί, λέει και να γράψει ποίηση έβαλε φωτιά στην πόλη του. Λάθος!!! Την φωτιά την έβαλαν οι ευγενείς, χρησιμοποιώντας την νεοσύστατη ομάδα των χριστιανών, μέσω του Παύλου! ...

...

Οσο για την παλαιά διαθήκη ... αυτό παιδάκι μου είναι πορνογράφημα.

...

Λοιπόν..........

Λίγη ψυχραιμία.......

Επί Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας υπήρχε ανεξιθρησκεία... για τις γνωστές θρησκείες μόνο.

Για οτιδήποτε ήταν εκτός ("μη-γνωστές" θρησκείες, ορισμένες κατηγορίες μαγείας και μαντικής επίσης) υπήρχε ποικίλη αντιμετώπιση, αλλά γενικά αρνητική. Μερικές φορές χρειαζόνταν "καταγγελία" για συγκεκριμένο λόγο. Άλλοτε υπήρχε αυτεπάγγελτη δίωξη από τις (ρωμαϊκές) αρχές. Στις μέρες μας όπου βάση της νομοθεσίας είναι το "Ρωμαϊκό δίκαιο" αυτή η απαίτηση συνεχίζει να υπάρχει (και στην Ελλάδα) από το νόμο. (Σημ. να μην ορίσω τώρα το τι εστι "γνωστή θρησκεία").

Οι χριστιανοί αρχικά υπήρχαν κάτω από την (απρόθυμη, όπως αποδείχθηκε) "ομπρέλα" της "γνωστής" θρησκείας των Ιουδαίων. Θεωρούνταν απλά μια ιουδαϊκή αίρεση, άρα "γνωστή" θρησκεία και γι' αυτό πράγματι δεν αντιμετώπισαν προβλήματα μέχρι τα χρόνια του Νέρωνα - εκτός απ' όπου ήταν κάτω από ιουδαϊκή θρησκευτική εξουσία (η οποία δρούσε και πολιτικά-κοινωνικά και είχε εξουσίες να συλλαμβάνει κτλ.)

Νομικά η "απόφαση" για να θεωρηθεί η χριστιανισμός "γνωστή θρησκεία" πάρθηκε από τον ύπατο Γαλλίωνα στην Κόρινθο μάλλον κατά λάθος (όπως διαφαίνεται στις Πράξεις των Αποστόλων 18.12-17).

Κάποια στιγμή μάλλον επί Νέρωνα ο χριστιανισμός έπαψε να θεωρείται ιουδαϊκή αίρεση, άρα δεν ήταν γνωστή θρησκεία και ακολούθησαν διώξεις και διωγμοί. Απ' ότι φαίνεται υπήρχαν δύο αντιχριστιανικά "λόμπυ" εκείνη της εποχή: οι ιουδαϊκές θρησκευτικές αρχές (που έχασαν ολοκληρωτικά τη επιρροή τους μετά το 70 μ.Χ.) και κυρίως (τελικά) οι έμποροι θρησκευτικών ειδών που έβλεπαν μείωση στις πωλήσεις σε αγαλματάκια κτλ. όπου υπήρχαν αρκετοί χριστιανοί (καθώς οι τελευταίοι δεν είχαν "ανακαλύψει" ακόμα το εμπόριο θρησκευτικών ειδών και ήταν αντικαταναλωτικοί). Γι' αυτό οι χριστιανοί δεν καταδικαζόταν για "χριστιανισμό" αλλά (με την πιο δημοφιλή κατηγορία πολλών καθεστώτων) για "αθεΐα" τουλάχιστον μέχρι το 100 μ.Χ.

 

Γενικά τα γεγονότα είναι μακριά από τις υπερβολές που αναφέρθηκαν. Ο Νέρωνας είχε κάποιες δημοκρατικές και φιλελληνικές απόψεις αλλά δεν ήταν και "πανάγίτσα". Το αντίθετο. Ήταν μπλεγμένος (όπως και οι περισσότεροι αυτοκράτορες σε δολοφονίες και εγκλήματα και το ότι κάποιοι θα ήθελαν να τον ξεφορτωθούν είναι σίγουρο. Δίκαια πάντως και με τα στοιχεία που υπάρχουν έχει "χρεωθεί" τη φωτία και κανένας σοβαρός μελετητής δεν την αποδίδει σε χριστιανούς - που βέβαια δεν είχαν λόγο να βάλουν φωτιά, γενικά κρατούσαν χαμηλό προφίλ. Δυστυχώς τα στοιχεία για τα γεγονότα εκείνης της εποχής είναι αρκετά ελλειπή κι έτσι δεν είναι δυνατόν να υπάρχει βεβαιότητα για μερικά πράγματα. Πιθανότατα ο Παύλος εκτελέστηκε αρκετά πριν τη φωτιά, καμιά αναφορά δεν τον σχετίζει με αυτή (ενώ σχετίζει τον Πέτρο για τον οποίο δεν είναι καθόλου βέβαιο αν είχε πάει ποτέ στη Ρώμη).

 

Η αρένα χρησίμευε και για άλλα πέρα από μονομαχίες και πάντα υπήρχε ζήτηση για κατάδικους. Έτσι από τη στιγμή που μπορούσαν κάποιοι να καταδικαστούν (χριστιανοί, μάγοι, κλεφτες, πολιτικοί αντίπαλοι κτλ. κτλ.) βρίσκανε το δρόμο για τα λιοντάρια.

Link to comment
Share on other sites

οι πάπυροι της νεκράς θάλασσας?... Γιατί κάπου άκουσα ότι είνια μουσαντένιοι?

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αργκό! Κάλπικοι

Και ποια χαρακτηριστικά θα μπορούσαν να τους χαρακτηρίσουν "κάλπικους";

Προέρχονται πραγματικά από την εποχή 100 π.Χ. - 140 μ.Χ. άρα είναι στ' αλήθεια αρχαίοι.

Για το περιεχόμενο τώρα... προϊόν μια θρησκευτικής ομάδας (με πολλές καταβολές) είναι. Το αν αυτά που περιέχουν είναι φαντασία ή όχι δεν είναι απλή υπόθεση να διακρίνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό. και δέν μπορώ να εκφέρω προσωπική άποψη καθώς ΄δεν τους έχω διαβάσει. Οστόσω εάν λένε τόσο παρατραβηγμένα πράγματα όσα η αγαπητή Λίθος παρουσιάζει κατι δέν στέκει πολύ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν στέκει καλά αυτό που γράφω! Το γνωρίζω! Είναι έξω από αυτ΄απου μάθαμε στο σχολειό! Και αυτό το ξέρω!

 

Μήπως παρεπιπτώντος έτυχε να ακούσεις πέρισυ πως έχει αποκατασταθεί το όνομα του Νέρωνα στην Ιστορία; Ναι, ... συνέβει και αυτό.

 

Να τα ξαναγράψω; ο Νέρωνας μοίρασε τον πλούτο των ολίγων, στους πολλούς. Αυτό αυτόματα τον έκανε εχθρό των ολίγων. Και φίλο των πολλών. Οταν όμως, αποφασίσουν να σε σκοτώσουν οι ολίγοι ... τότε σίγουρα οι πολλοί δεν μπορούν να σε προστατεύσουν

 

Οσο για το ότι οι χριστιανοί έβαλαν φωτιά στην Ρώμη και αργότερα οι Συγκλητικοί κατηγόρισαν τον Νέρωνα ... βρε κουτούτσικο ... μπαμ κάνει! Προβοκάτσια των Συγκλητικών στην νέα πολιτική του Νέρωνα! Γράφτηκε και ένα βιβλίο πάνω σε αυτήν την ιστορίας από έναν ακαδημαϊκό. Δεν θυμάμαι το όνομά του, αλλά αν θέλεις να αποκαταστήσεις μέσα σου την Ιστορία, είμαι βέβαιη πως θα το διαβάσεις. ο τίτλος του έχει να κάνει με τον Νέρωνα.

 

Δεν λέω πως οι τότε χριστιανοί ήταν κατάπτυστοι. Ανθρωπάκια ήταν. Τους χρησιμοποίησαν όμως οι Συγκλιτικοί. Εβαλαν αυτοί την φωτιά κατόπιν εντολής, και κατηγορούμενος ποιός θα πήγαινε; Σημερινά πράγματα σου λέω. δεν αλλάζει ο άνθρωπος.

 

Οσο για τις διώξεις, τις δολοφονίες χριστιανών που έλαβαν χώρα ... διότι το ξέρω πως έλαβαν χώρα ... ήταν ένα ξεκαθάρισμα λογαριασμών, μεταξύ της επίσημης πλέον, χριστιανικής θρησκείας και των αιρέσεων που είχαν δημιουργηθεί. Εκεί ναι! Εγιναν απ΄ όλα : και δολοφονίες, και παπύρους έκαψαν, και περιουσίες άλλαξαν χέρια ... όλα τα καλά!

 

Οσο για την αρχαία Ρώμη ... δεν απαγορευόταν να είσαι άθεος, ... απλά έπρεπε να αναγνωρίσεις τον Αυτοκράτορα ως θεό.

 

Μην μου πεις τώρα πως μάζεψαν μερικά ανθρωπάκια που πάλευαν για να ζήσουν, και αυτά τα ανθρωπάκια ήταν συγκεκριμένα και μόνον πρωτοχριστιανοί, και τους έβαλαν το μαχαίρι στον λαιμό έτσι για διασκέδαση για να τους ζητήσουν να ορκιστούν στο όνομα του αυτοκράτορα της Ρώμης;! Αφού δεν το έκαναν τους έριξαν στα θηρία ... κουλό!

 

Να είσαι σίγουρος πως κανείς ρωμαίος, τότε δεν ασχολείτο με μία μικρή θρησκευτική ομάδα. Είχαν ολόκληρη ήπειρο να επιβλέψουν!

 

Δεν έχεις ακούσει για τα αρχαία γραπτά που κρύβει ζηλότυπα το Βατικανό; Γιατί να τα κρύβει; Ισως γιατί πρόκειται για την αληθινή προϊστορία μας;

 

Υ.Γ.: Εχετε ακούσει για την Υπατία;

Link to comment
Share on other sites

Σωστό. και δέν μπορώ να εκφέρω προσωπική άποψη καθώς ΄δεν τους έχω διαβάσει. Οστόσω εάν λένε τόσο παρατραβηγμένα πράγματα όσα η αγαπητή Λίθος παρουσιάζει κατι δέν στέκει πολύ καλά...

 

 

Οχι παιδί μου. Δεν αναφέρουν τέτοια πράγματα.

 

Αναφέρουν την ιστορία των Εσσαιών. Ποίοι ήταν, τι πρέσβευαν, που ζούσαν, πως ζούσαν! Αυτά.

 

Παλαιότερα δεν μας έλεγαν πως ο Ιησούς ήταν Εσσαίος; Λόγω του προκεχωρημένου της ηλικίας μου το θυμάμαι! Εσείς ίσως, ως νεότεροι δεν το έχετε ακούσει καν!

 

Τ αβιβλία των σχολείων γράφονται ξανά και ξανά! Τις θυμάστε τις πληγές του Φαραώ με τον Μωυσή; Σας πληροφορώ πως στα 6 χρόνια του Δημοτικού και μέχρι την 2α Γυμνασίου δεν αναφέρονται σε κανένα σχολικό βιβλίο! Να λοιπόν μία αλλαγή της Ιστορίας, σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα! Το γνωρίζατε το "κρυφό σχολειό" επί τουρκοκρατίας ΟΥΔΕΠΟΤΕ υπήρξε; Οι περισσότεροι δεν το γνωρίζουν! Και όμως όοοολη αυτή η φιλολογία περί κρυφών και μυστικών σχολειών, δημιουργήθηκε από έναν ρομαντικό όπου έγραψε το ομόνυμο ποιήμα στις αρχές του 20ου αιώνα!

Link to comment
Share on other sites

Γλυκειά μου είσαι τόσο βεβαία για αυτά που υποστιρίζεις που δέν τίθεται θέμα αντίλογου, και μόνο οι χαρακτηρισμοί σου για κακόμοιρα ανθρωπάκια, τα λένε όλα όπως και η εμμονή σου στην αντιπάθεια του χριστιανισμού και άν δέν κάνω λάθος γενικά των θρησκειών..?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...