Jump to content

Θρησκεία. Λειτούργημα ή επάγγελμα??


Recommended Posts

Και πάλι παρακινούμενος από προηγούμενη απορία μου (αυτό είναι το κακό, κάθε λύση δημιουργεί νέα προβλήματα) ( http://artofwise.gr/forum/index.php?s=&sho...indpost&p=24415 ) ερωτώ,

 

(Τονίζω ότι αναφέρομαι στον Χριστιανισμό και τον χρησιμοποιώ σαν παράδειγμα, γιατί είναι η μόνη θρησκεία την οποία ζω καθημερινά. Θεωρώ ότι το ίδιο συμβαίνει και σε άλλες θρησκείες)

 

Ποιός λοιπόν ευθύνεται για την παρακμή και διαφθορά της Εκκλησίας??? Ευθύνεται ο κλήρος και η ηγεσία της ή οι πιστοί??? Για να είμαι πιο σωστός....Ποιός ευθύνεται περισσότερο???

 

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι σε κάθε μνημόσυνο που κάνουμε για τον παππού και την γιαγιά μου, μετά το τέλος της όλης ιστορίας, ο θείος μου, ο πατέρας μου και η συμπεθέρα, κυνηγάνε τον ιερομόναχο για να του δώσουν λεφτά (10-20 ? ο καθένας). Και όταν λέω κυνηγάνε το λέω με όλη τη σημασία της λέξης!!! Κυνηγητό ανάμεσα στα μνήματα!!! Ο συγκεκριμένος άνθρωπος, κάνει αυτό που θεωρεί σωστό και που τον ευχαριστεί. Επίσης είναι ο μόνος θεωρώ, που καταλαβαίνεις τι λέει (δεν βάζει την κασσέτα να παίζει και άντε να τελειώνουμε). Δηλώνει κάθε φορά ότι έχει μισθό και ότι του αρκεί και αρνείται να πάρει τα λεφτά. Τελικά τα παίρνει, λίγο πριν φτάσει σε σημείο να γελοιοποιηθεί τρέχοντας ανάμεσα στα μνήματα.

Ποιός ο λόγος λοιπόν να διαφθείρουμε αυτόν τον άνθρωπο? Γιατί μετά παραπονιόμαστε ότι οι παπάδες ζητάνε ''φακελάκια'' και βάζουν ταρίφα σε εκκλησίες και νεκροταφεία??

Αν στα 5 λεπτά του μνημόσυνου, πλέον του μισθού, ο ιερέας βγάζει 30,40,50? και οι πιστοί χαίρονται που τα πήρε, γιατί αυτό να μην αποτελέσει κίνητρο για έναν νέο να ακολουθήσει αυτό το επάγγελμα, ανεξάρτητα από την ένταση της πίστης του??? Και εφόσον το βλέπει σαν επάγγελμα και όχι σαν λειτούργημα γιατί να μην αυξήσει το εισόδημά του??? Αυτό δεν κάνουν όλοι οι επαγγελματίες??? Είναι κατακρητέο?

Ποιός μετέτρεψε την θρησκεία από λειτούργημα σε επάγγελμα??

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

οι ιερεις της εκαστοτε θρησκειας προερχονται απο την κοινωνια αν η κοινωνια ειναι διεφθαρμενοι ποσο μαλλον αρεκετα μελη του εκαστοτε ιερατειου!!! :) ποιος ειναι ο φταιχτης λοιπον ?εμεις οι ιδιοι που τους ακολουθουμε σαν προβατα!!!αναρωτιεμαι...μηπως τελικα μας ...αρεσει? :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί επαναλαμβάνεις την ερώτησή μου?

Χωρίς κακία

 

 

--------------------

 

Ο κόσμος είναι του Θεού και ο Θεός του κόσμου

και συ αγάπη μου γλυκιά είσαι Θεός δικός μου!!!

 

 

 

μηπως τελικα μας ...αρεσει? :mellow:

 

η δικη μου ερωτηση ειναι αυτη!!!οχι τον αν εγινε η θρησκεια επαγγελμα γιατι δυστυχως η ευτυχως κανταντησε η πιστη εμπορευμα!!!ας μην αναλωθουμε τωρα αν επανελαβα η οχι την ερωτηση σου!!! :angel:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνισω οτι οι ιερεις της εκαστοτε θρησκειας προερχονται απο την κοινωνια οποτε αν η κοινωνια ειναι διεφθαρμενοι τοτε και μελη του ιερατειου ειναι διεφθαρμενα, αλλα οταν καποιος αποφασιζει να γινει ο αντιπροσωπος του Θεου στην γη τοτε οφειλη να διαφερει απο την μαζα, να αποτελει παραδειγμα προς μιμηση. Δεν τιθετε θεμα συζητησεις αν τα μελη του εκαστοτε ιερατιου ασκουν επαγγεκμα ή λειτουργημα, εννοειτε ειναι λειτουργημα και κανονικα ουτε μισθο θα επρεπε να δεχονται να περνουν, παρα μονο στην περιπτωση που ασκει και καποιο αλλο επαγγελμα. Οι ιδιοι οι πιστοι θα επρεπε να δινουν τα απαραιτητα οχι μονο για να συντηρουνται τα μελη του ιερατιου αλλα και να κανουν αγαθοεργειες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνισω οτι οι ιερεις της εκαστοτε θρησκειας προερχονται απο την κοινωνια οποτε αν η κοινωνια ειναι διεφθαρμενοι τοτε και μελη του ιερατειου ειναι διεφθαρμενα, αλλα οταν καποιος αποφασιζει να γινει ο αντιπροσωπος του Θεου στην γη τοτε οφειλη να διαφερει απο την μαζα, να αποτελει παραδειγμα προς μιμηση. Δεν τιθετε θεμα συζητησεις αν τα μελη του εκαστοτε ιερατιου ασκουν επαγγεκμα ή λειτουργημα, εννοειτε ειναι λειτουργημα και κανονικα ουτε μισθο θα επρεπε να δεχονται να περνουν, παρα μονο στην περιπτωση που ασκει και καποιο αλλο επαγγελμα. Οι ιδιοι οι πιστοι θα επρεπε να δινουν τα απαραιτητα οχι μονο για να συντηρουνται τα μελη του ιερατιου αλλα και να κανουν αγαθοεργειες.

συμφωνω οσον βεβαια αφορα στους μισθους τους επειδη δεν ανηκουν σε εναν μαγικο κοσμο καιεχουν οικογενειες τους δικαιολογω.Παντως η Θρησκεια που εξυπηρετει την αναγκη του ανθρωπου να λατρευσει καποιο ανωτερο ον θα επρεπε να ειναι λειτουργημα

 

 

 

Υ.Γ Αρχαγγελε μην μου κρατας κακια αν επανελαβα την ερωτηση σου ... :019blush: ζητω συγνωμη οκ? :angel:

Link to comment
Share on other sites

No worries hrakleitos

Παιδιά, μην φεύγετε από το θέμα.

Δεν ρώτησα αν η θρησκεία πρέπει να είναι λειτούργημα ή επάγγελμα. Η απάντηση είναι αυτονόητη.

Εγώ ρωτάω... ΠΟΙΟΣ φταίει που η θρησκεία από λειτούργημα ΕΓΙΝΕ (είτε το θέλουμε είτε όχι) επάγγελμα??? Και διορθώνοντας ξανά τον εαυτό μου. Ποιός φταίει περισσότερο (κλήρος και ηγεσία ή πιστοί)???

Link to comment
Share on other sites

Φταίει ο άνθρωπος που "φτιάχτικε" η θρησκεία?

Από εκεί και πέρα όλα πήραν τον δρόμο τους και έγιναν όπως ήταν να γίνουν.

Link to comment
Share on other sites

No worries hrakleitos

Παιδιά, μην φεύγετε από το θέμα.

Δεν ρώτησα αν η θρησκεία πρέπει να είναι λειτούργημα ή επάγγελμα. Η απάντηση είναι αυτονόητη.

Εγώ ρωτάω... ΠΟΙΟΣ φταίει που η θρησκεία από λειτούργημα ΕΓΙΝΕ (είτε το θέλουμε είτε όχι) επάγγελμα??? Και διορθώνοντας ξανά τον εαυτό μου. Ποιός φταίει περισσότερο (κλήρος και ηγεσία ή πιστοί)???

 

 

Το ¨φακελακι" στους παπαδες ξεκιναει απο την εποχη που ηταν αμισθοι μεταοι πιστοι συνεχιζαν να τους δινουν και τους γλυκαναν η δε Π .διαθηκη λεει καπου {δεν θυμαμαι που :019blush: }οι δουλευοντες εν τω Θυσιαστηριω εκ του Θυσιαστηριου χορτασθησονται"αρα και οι γραφες των θρησκειων υπονομευουν την κατασταση :(

Link to comment
Share on other sites

Φταίει ο άνθρωπος που τη δημιούργησε (όχι ο ένας! ο άνθρωπος σαν άνθρωπος). Ομως, δεν είναι πραγματικά αυτός που φταίει γιατί έπρεπε να στηρίξει τις αδυναμίες του κάπου και η τότε πίστη του έκανε καλό. Φταίνε αυτοί που σκέφτηκαν ιδιοτελώς και με εντελώς οικονομικό μοτίβο έκαναν την πίστη θρησκεία. 'Η που "πιάστηκαν" από ένα ερέθισμα ή ένα πλάσμα (π.χ. το Χριστό) και έφτιαξαν τη θρησκεία. 'Η ακόμα, δημιούργησαν -κατά πολλούς- το πλάσμα, την ιστορία και τη θρησκεία.

Φταίνε αυτοί που κατά μήκος της ιστορίας εκμεταλλεύτηκαν την άγνοια, τη μη αναζήτηση και τις καταπιεστικές κοινωνίες για να επιβάλλουν τους στυγερούς (πνευματικά) κανόνες τους για τη χάρη τους!

Φταίνε οι πιστοί που είτε ακολουθούν τα ρεύματα από φόβο, από συνήθεια, από κάθε είδους κόμπλεξ.

Φταίμε όλοι εμείς που δεν αντιδρούμε, ενώ γνωρίζουμε τι συμβαίνει.

Και φταίμε γιατί είναι όλα τόσο καλά σχεδιασμένα από τους πάνω, αιώνες προσπάθειας δικής τους, που δεν κινούμαστε,

Φταίμε όλοι γιατί δεν υπάρχει η αποκαλούμενη ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ. Ισως δεν επιμένουμε όσο πρέπει, ίσως...δεν νοιαζόμαστε και τόσο!

Link to comment
Share on other sites

Ποιός ο λόγος λοιπόν να διαφθείρουμε αυτόν τον άνθρωπο? Γιατί μετά παραπονιόμαστε ότι οι παπάδες ζητάνε ''φακελάκια'' και βάζουν ταρίφα σε εκκλησίες και νεκροταφεία??

Αν στα 5 λεπτά του μνημόσυνου, πλέον του μισθού, ο ιερέας βγάζει 30,40,50? και οι πιστοί χαίρονται που τα πήρε, γιατί αυτό να μην αποτελέσει κίνητρο για έναν νέο να ακολουθήσει αυτό το επάγγελμα, ανεξάρτητα από την ένταση της πίστης του??? Και εφόσον το βλέπει σαν επάγγελμα και όχι σαν λειτούργημα γιατί να μην αυξήσει το εισόδημά του??? Αυτό δεν κάνουν όλοι οι επαγγελματίες??? Είναι κατακρητέο?

Ποιός μετέτρεψε την θρησκεία από λειτούργημα σε επάγγελμα??

Οι πιστοί σήμερα έχουν μεγάλη άγνοια γύρω από τα εκκλησιαστικά θέματα.Πιστεύουν πως είναι υποχρέωσή τους να πλληρώνουν και έτσι έχουν συνηθίσει.Από κει και πέρα είναι υποχρέωση των κληρικών να μάθουν στους πιστούς την αλήθεια πράγμα που δε βολεύει τους περισσότερους.Για παράδειγμα οι γιαγιάδες -και όχι μόνο- όταν αγοράζουν μια εικόνα την πηγαίνουν για σαράντισμα.Αυτό δεν χρειάζεται αφού το εικονιζόμενο άγιο πρόσωπο έχει ήδη την άκτιστη χάρη δεν χρειάζεται η λειτουργία. :smilewink:Τις περισσότερες φορές όμως ο ίδιος ο παππάς δεν γνωρίζει περισσότερα από τη γιαγιάκα.Θέλω να πω με αυτό πως οι περισσότεροι κληρικοί σήμερα είναι τελείως αμόρφωτοι οπότε τι να πουν???????? :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Φταίνε αυτοί που κατά μήκος της ιστορίας εκμεταλλεύτηκαν την άγνοια, τη μη αναζήτηση και τις καταπιεστικές κοινωνίες για να επιβάλλουν τους στυγερούς (πνευματικά) κανόνες τους για τη χάρη τους!

Φταίνε οι πιστοί που είτε ακολουθούν τα ρεύματα από φόβο, από συνήθεια, από κάθε είδους κόμπλεξ.

Φταίμε όλοι εμείς που δεν αντιδρούμε, ενώ γνωρίζουμε τι συμβαίνει.

Και φταίμε γιατί είναι όλα τόσο καλά σχεδιασμένα από τους πάνω, αιώνες προσπάθειας δικής τους, που δεν κινούμαστε,

Φταίμε όλοι γιατί δεν υπάρχει η αποκαλούμενη ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ. Ισως δεν επιμένουμε όσο πρέπει, ίσως...δεν νοιαζόμαστε και τόσο!

 

:cheerful:

Link to comment
Share on other sites

No worries hrakleitos

Παιδιά, μην φεύγετε από το θέμα.

Δεν ρώτησα αν η θρησκεία πρέπει να είναι λειτούργημα ή επάγγελμα. Η απάντηση είναι αυτονόητη.

Εγώ ρωτάω... ΠΟΙΟΣ φταίει που η θρησκεία από λειτούργημα ΕΓΙΝΕ (είτε το θέλουμε είτε όχι) επάγγελμα??? Και διορθώνοντας ξανά τον εαυτό μου. Ποιός φταίει περισσότερο (κλήρος και ηγεσία ή πιστοί)???

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει σαφέστατη απάντηση σε αυτό που ρωτάς αλλά ακόμα και αν υπήρχε δεν θα είχε και τόση σημασία , γιατί το ουσιαστικό θα είναι τι πρέπει να αλλάξει και αν μπορεί να αλλάξει κάτι τελικά..

 

Οι πιστοί και η εκάστοτε ηγεσία έχουν παίξει το δικό τους ρόλο πάνω σε αυτό και φέρουν κατά καιρούς την ανάλογη ευθύνη..

 

Απλά θα επισημαίνω την παροιμία που λέει ότι «.. το ψάρι βρωμάει πάντα από το κεφάλι?.»

 

Σε μια κοινωνία μικρή όπως ενός χωριού η μεγάλη όπως μιας χώρας, την πνευματική η θρησκευτική ηγεσία εκπροσωπείται από τον ιερέα η τον κλήρο αντίστοιχα και είναι υποχρεωμένη, πέρα από το αν ευθύνεται η όχι να διαβλέπει τέτοια φαινόμενα και να τα καταστείλει εν τη γενέσει τους εάν είναι δυνατόν..

 

Άρα είτε φταίει για την δημιουργία τους είτε όχι, η ηγεσία φέρει το μεγαλύτερο μέρος ευθύνης σε ότι και αν συμβαίνει..

Γιατί πολύ απλά αυτός είναι ο ρόλος της και αν δεν μπορεί να το κάνει τότε παύει να είναι πραγματική ηγεσία..

Link to comment
Share on other sites

Άρα είτε φταίει για την δημιουργία τους είτε όχι, η ηγεσία φέρει το μεγαλύτερο μέρος ευθύνης σε ότι και αν συμβαίνει..[/b]

Γιατί πολύ απλά αυτός είναι ο ρόλος της και αν δεν μπορεί να το κάνει τότε παύει να είναι πραγματική ηγεσία..

 

Μήπως εκεί ακριβώς επαναπαυόμαστε και στην συνέχεια

[...] είναι όλα τόσο καλά σχεδιασμένα από τους πάνω, αιώνες προσπάθειας δικής τους, που δεν κινούμαστε,

[...] Ισως δεν επιμένουμε όσο πρέπει, ίσως...δεν νοιαζόμαστε και τόσο!

 

Φταίει ο μύκητας που μούχλιασε το ψωμί ή αυτός που το άφησε στην υγρασία και δημιούργησε ιδανικές συνθήκες για την ανάπτυξή του?

Μπορεί το ψάρι να βρωμάει από το κεφάλι, αλλά ο σοφός λαός λέει επίσης ''κλείδωνε το σπίτι σου για να μην κάνεις τον γείτονά σου κλέφτη''.

Και όπως φαίνεται εμείς δεν κλειδώναμε το σπίτι μας.

Εγώ, προσωπικά, συμφωνώ με την Saginie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...