Jump to content

Περί γάμου & κουφέτα


 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα, ξέρω ότι δεν είμαι ενεργό μέλος της κοινότητας.

Αλλά ακόμα μια φορά χρειάζομαι την άποψή σας!

 

Αν κάποιος έχει παντρευτεί, ξέρετε δίνει μπουμπουνιέρες στους

καλεσμένους. Τώρα στην εκκλησία υπάρχει ένας δίσκος που έχει

κουφέτα, σαν από τις μπουμπουνιέρες.

 

Η ερώτηση είναι η εξής, αν κάποιος ζητάει επίμονα τρία κουφέτα,

λεω τρία όχι λόγο ότι είναι συμβολικός αριθμός παρά μόνο γιατί

τόσο ζητάει, από αυτόν τον δίσκο.. Μπορούν να χρησιμοποιηθούν

για κάποιον σκοπό άλλο από απλά να τα έχουν στην κατοχή τους?

 

Ξέρω.. δεν ζητάς "τρία" κουφέτα συνέχεια, ή και άλλον αριθμό

κουφέτων, αν δεν θες να τα έχεις για κάποιον συγκεκριμένο σκοπό!

 

Και.. αν είναι μέρος κάποιου έθημου της Ελληνικής κουλτούρας,

τι είναι..

 

Θα ήθελα μια απάντηση και αν είναι εύκολο σύντομα..

 

Time is of the essence!

 

mp

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό να χρειαζόταν ο συγκεκριμένος άνθρωπος μόνο 3 κουφέτα γιατί όχι ; υπάρχουν πολλά έθιμα με κουφέτα( πχ τα βάζεις κάτω από το μαξιλάρι για να δεις ποιόν θα παντρευτείς )

Αν ήταν για κάτι άλλο θα έπαιρνε μια χούφτα και ούτε καν θα ρωτούσε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κατάλαβα....γιατί ζητάει κουφέτα??? Αφού ο καθένας μόνος του τα παίρνει, δεν του τα δίνει κανείς. Και όπως είπε και ο magos αν ήταν για κακό σκοπό θα έπαιρνε περισσότερα και θα χρησιμοποιούσε αυτά που του χρειαζόταν.

Επίσης δεν κατάλαβα το ''Τώρα στην εκκλησία υπάρχει ένας δίσκος που έχει

κουφέτα, σαν από τις μπουμπουνιέρες'', εγώ ακόμα μπουμπουνιέρες βλέπω στους γάμους.

Αν μας έλεγες σε ποιά περιοχή της Ελλάδας έγινε, ίσως κάποιος μπορέσει να σε βοηθήσει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Τα κουφέτα από τον δίσκο (και όχι τις μπομπονιέρες) του γάμου, χρησιμεύουν στο να τα βάζουνε οι ανύπαντρες κάτω από το μαξιλάρι τους για να δούνε στον ύπνο τους ποιόν θα παντρευτούν. Ο αριθμός είναι άσχετο ζήτημα (εξαρτάται από το πόσες κοπέλες ζήτησαν κουφέτο)... Πρέπει όμως να τα ζητήσουν κι όχι απλά να τα πάρουν ( * )

Επίσης, υπάρχουν γητειές για επανασύνδεση παντρεμένου ζευγαριού (όταν π.χ. τσακώνονται συνέχεια ή/και πάνε για διαζύγιο) που απαιτούν κουφέτα από τον δίσκο γάμου.

 

Επικίνδυνες -για το νιόπαντρο ζευγάρι- απαιτήσεις, είναι τα φυτίλια των λαμπάδων! Αυτά, δεν πρέπει να δίνονται σε κανέναν.

 

 

 

 

( * ) υπ? όψη ότι σε οποιασδήποτε μορφής πρακτική μαγεία, ποτέ δεν παίρνουμε! Πάντα ζητάμε την άδεια να πάρουμε ότι θα χρησιμοποιήσουμε... θ? ανοίξω σχετικό thread επ? αυτού, διότι είναι λίγο μεγάλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει όμως να τα ζητήσουν κι όχι απλά να τα πάρουν ( * )

υπ? όψη ότι σε οποιασδήποτε μορφής πρακτική μαγεία, ποτέ δεν παίρνουμε!

Τώρα εξηγείται γιατί την ημέρα του Γάμου την λένε μαγική..

 

Ζητάνε την ελευθερία σου και παίρνεις ένα ?μαγικό λούκι?. Μαγικό γιατί όσο περνάει ο χρόνος στενεύει από μόνο του? :018bleh:

 

 

Επικίνδυνες -για το νιόπαντρο ζευγάρι- απαιτήσεις, είναι τα φυτίλια των λαμπάδων! Αυτά, δεν πρέπει να δίνονται σε κανέναν.

 

 

Χρησιμεύουν στην Νύφη μετέπειτα για τους δυναμίτες απέναντι στον Γαμπρό , όταν δεν βρίσκεται εύκαιρος ο πλάστης η το φτηνό σερβίτσιο ?

 

 

Somnius ωραία το έθεσε ο johnny..

 

Μάλλον πρέπει να σε προβληματίζει περισσότερο αυτό καθεαυτό το γεγονός..

Link to comment
Share on other sites

Στο νησί μου (δεν είμαι απο Κρήτη, απλά σπουδάζω εδώ) συνηθίζεται κάποιος να παίρνει είτε ένα είτε τρία κουφέτα απο το δίσκο, και γενικότερα όχι ζυγό αριθμό, όχι για κανέναν αλλο λόγο απλά "για το καλό".

Ακόμη και οι μπομπονιέρες είθισται να έχουν είτε 5 είτε 7 κουφέτα (Τουλάχιστον μπομπονιέρα με 6 κουφέτα δεν έτυχε να παρατηρήσω ποτέ).

Θυμάμαι χαρακτηριστικά, όταν είχε αρραβωνιαστεί μια καθηγήτρια μου μας μοίρασε απο 1 κουφέτο στο μάθημα. Κάποιος της ζήτησε κι άλλο ένα, κι εκείνη του είπε : Μη πάρεις μόνο ένα, πάρε δύο, για το καλό πρέπει να παίρνεις μονό αριθμό!

 

Α! Ναι, ορισμένοι μοιράζουν κουφέτα και στον αρραβώνα :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
και γενικότερα όχι ζυγό αριθμό, όχι για κανέναν αλλο λόγο απλά "για το καλό".

Γενικά μιλώντας, ο μονός αριθμός είναι για τις χαρές και ο ζυγός για τις λύπες.

 

Χωρίς να είμαι σίγουρη, νομίζω ότι ο λόγος είναι ότι το μονός αριθμός παραπέμπει σε ζεύξη ενώ ο ζυγός σε (απο)χωρισμό. Εάν κάποιος γνωρίζει περισσότερα, ας μας διαφωτίσει :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Κουκουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ

 

Μετα απο πολυ καιρο λογω ....... σκαω μυτη ξανα εστω και για λιγο...

Λοιποοοοοοοοοοοοοοοοοον τα κουφετα...

Τα κουφετα του γαμου θεωρουνται μαντικα και μαγικα. Το εθιμο ξεκινησε με διαφορα γλυκα που φτιαχνονταν στο σπιτι για να εξευμενισουν τα πνευματα και να ειναι γλυκια η ζωη του ζευγαριου. Στην αρχη ειχαμε γλυκα και φρουτα και μετα περασαμε στα κουφετα που συνδιαζουν τον καρπο της γης και την γλυκα που πρεπει να εχει η ζωη μας.

Ο μονος αριθμος θεωρειται ο αριθμος του καλου ο ζυγος του κακου και της κακοτυχιας

τα τρια κουφετα που περνουν απο το δισκο συμβολιζει τις τρεις μερες που πρεπει να περασουν πριν ενεργοποιηθουν οι μαγικες δυναμεις των ευλογημενων γλυκων (κουφετα) ωστε να μπορεσει η κοπελια να δει τον καλο της στον υπνο της.

Οι τρεις αυτες μερες ειναι σημαντικες και για το ζευγαρι που στη διαρκεια τους προσαρμοζονται στη νεα τους ζωη και δεν κανουν τπτ περα απο το να γλεντουν και να τακτοποιουν το νεο τους σπιτικο.

Μια μερα για να χαρουν το σπιτι μια για να γονιμοποιηθει η νυφη και μια για να δεχτουν τις οικογενειες στη νεα τους φωλια...

 

Στη διαρκεια αυτων των ημερων καθε τι που γινεται εχει σαν σκοπο να μην θυμωσουν τα πνευματα τα κακα και σπιλωσουν το ξεκινημα της νεας οικογενειας.

 

(αυτά τα ακουσα απο τη γιαγια μου.. δεν ξερω κατα ποσο σας τα μετέφερα σωστα γιατι έχουν περασει πολλα χρόνια απο τότε που τα ακουσα)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...