Jump to content

με αφορμή το ποίημα του Φροστ


Recommended Posts

Παραθέτο ένα απόσπασμα του Ποίηματος The Road Not Taken του Robert Frost:

 

Two roads diverged in a wood, and I?

I took the one less traveled by,

And that has made all the difference.

Ο δρόμος ο λιγότερο ταξιδευμένος κάνει τη διαφορά; Κάθε φορά που πρέπει να επιλέγουμε δηλ. πρέπει να επιλέγουμε ''προτότυπα'';;

 

Έπειτα όσον αφορά τις επιλογές μας;;; Ποιοί δρόμοι είναι της καρδιάς; Ποιοί του μυαλού; Ποιοί της λογικής;

 

Θεωρείται παράφρονας ο άνθρωπος που διαλέγει τον δρόμο τον λιγότερο ταξιδευμένο;

Θεωρείται παραλογισμός να ζούμε εκ' των διλημμάτων αυτά που δεν θα έκαναν ''λογικά'' για τους υπόλοιπους;

 

Τέλος αν κάθε φορά που επιλέγω το Αλφα (όπως όλος ο κόσμος) και μια μέρα επέλεξα το Βήτα για κάποιο χρονικό διάστημα, μα...για ένα λεπτό το Άλφα θα γίνει λιγότερο ταξιδευμένο. Αν το (ξανα)επιλέξω (το άλφα) θα είναι το λιγότερο ταξιδευμένο για μένα αλλά όχι για τους υπόλοιπους...Δεν με κάνει η επιλογή του άλφα (αν και λιγότερο ταξιδευμένο από μένα) ξεχωριστό άτομο

Ούφ :((

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμένο ποίημα εμένα μου μιλάει διαφορετικά

 

Θίγει το θέμα της ελεύθερης βούλησης, και μόνο όταν έχουμε συνείδηση έχουμε ελευθερία βούλησης. Δεν υπάρχει ελεύθερη βούληση στο επίπεδο των αντανακλαστικών και των ενστίκτων.

 

απο την άλλη χρειάζεται να δρούμε και να παίρνουμε αποφάσεις και η αμφιβολία είναι η απαρχή της σοφίας.

 

Ο δρόμος ο λιγότερο ταξιδεμένος θα μπορούσε ακόμα να είναι όλα αυτά που μας οδηγούν στην βαθύτερη γνώση του εγώ, μιά κοπιαστική πορεία προς την ψυχική και πνευματική ωριμότητα, όπου προυπόθεση της είναι μιά πραγματικά προσωπική δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που μου αρέσει στα καλά ποιήματα είναι η δυνατότητα (δυνατότητα-μονόδρομος) να τα ερμηνεύσει ο καθένας όπως τα νιώθει, χωρίς να έχουν μια γενική κοινή ερμηνεία. Αυτό είναι ένα από αυτά.

 

Το πρωτότυπο δεν σημαίνει σωστό. Η αντίδραση στο βεβαδισμένο δεν οδηγεί στην ολοκλήρωση. (Δεν αποκλείεται όμως).

 

Ο γυρισμός της Ιθάκης τα λέει όλα.

 

Άνθρωποι είμαστε και ζούμε, και τι είναι η ζωή αν όχι συλλογή εμπειριών, απόψεων, αλληλεπιδράσεων;

Link to comment
Share on other sites

είμαι χαρούμενος που ερμηνεύεται έτσι το ποίημα,

γιατί και οι προθέσεις του δημιουργού ήταν ανάλογες...

Πίστευε πολύ στα συναισθήματα που αφήνει ένα ποίημα πίσω του παρά στον τρόπο ερμηνείας...

οπόταν ναι πολύ ορθά, μπορούμε να το δούμε συναισθηματικά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΟΛΑΛΙΣΑΝΤΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ:

 

Παραθέτο ένα απόσπασμα του Ποίηματος The Road Not Taken του Robert Frost:

 

Two roads diverged in a wood, and I?

I took the one less traveled by,

And that has made all the difference.

Ο δρόμος ο λιγότερο ταξιδευμένος κάνει τη διαφορά; Κάθε φορά που πρέπει να επιλέγουμε δηλ. πρέπει να επιλέγουμε ''προτότυπα'';;

 

Έπειτα όσον αφορά τις επιλογές μας;;; Ποιοί δρόμοι είναι της καρδιάς; Ποιοί του μυαλού; Ποιοί της λογικής;

 

Θεωρείται παράφρονας ο άνθρωπος που διαλέγει τον δρόμο τον λιγότερο ταξιδευμένο;

Θεωρείται παραλογισμός να ζούμε εκ' των διλημμάτων αυτά που δεν θα έκαναν ''λογικά'' για τους υπόλοιπους;

 

Τέλος αν κάθε φορά που επιλέγω το Αλφα (όπως όλος ο κόσμος) και μια μέρα επέλεξα το Βήτα για κάποιο χρονικό διάστημα, μα...για ένα λεπτό το Άλφα θα γίνει λιγότερο ταξιδευμένο. Αν το (ξανα)επιλέξω (το άλφα) θα είναι το λιγότερο ταξιδευμένο για μένα αλλά όχι για τους υπόλοιπους...Δεν με κάνει η επιλογή του άλφα (αν και λιγότερο ταξιδευμένο από μένα) ξεχωριστό άτομο

Ούφ (

 

ΦΙΛΕ Η' ΦΙΛΗ Initiate4, ΣΥΓΧΩΡΕΣΕ ΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΜΟΥ, ΟΙ ΕΡΜΕΙΝΙΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΗΣ ΦΥΣΗΣ. ΔΗΛΑΔΗ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΕΤΡΟ ΤΟΥ ΔΥΝΑΤΟΥ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΝΑΤΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΜΕ, ΜΕΣΟ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ, ΠΡΑΤΤΟΥΜΕ ΑΝΑΛΟΓΟΣ. ΤΟ ΕΝΑ ΔΕΝ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΕΠΙΡΡΕΑΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ ΤΟΥ - ΣΥΝΕΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΝΕΣΘΗΜΑΤΑ ΤΟΥ - ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΟΣ ΠΡΑΤΤΕΙ ΒΑΣΗ ΤΟ ΠΩΣ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

 

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΠΙΔΕΧΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑΠΛΕΣ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ. ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΟΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΑΣ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΔΙΝΕΙ, ΠΑΝΤΟΤΕ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΙΣ ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΕΡΜΕΙΝΙΕΣ ΤΙΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ - ΤΡΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ "ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ": ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΕΥΚΛΕΙΔΕΙΑ ΘΕΩΡΙΑ/ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ, RIEMANN ΚΑΙ ΤΗ ΦΥΣΙΚΗ ΤΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΩΝ ΣΩΜΑΤΙΔΙΩΝ.

 

ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΟΥΜΕ ΣΤΑ ΕΞΗΣ ΔΥΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ:

1) "ΒΛΕΠΟΥΜΕ" ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΜΑΣ ΟΧΙ ΟΠΩΣ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ, ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΟΙ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ, ΜΑΣ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΝΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΟΥΜΕ.

2) ΚΑΘΕ ΣΧΗΜΑ ΚΑΙ ΜΟΡΦΗ ΠΟΥ ΥΛΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΣΕ ΣΟΝΔΗΠΟΤΕ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ, ΣΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝΤΙΛΗΠΤΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ (5) ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ.

 

ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ, ΠΛΑΤΩΝ, ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ, ΠΑΡΜΕΝΙΔΗ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟ-ΣΩΚΡΑΤΙΚΟΙ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.

 

ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΙΗΜΑ Ο ΠΟΙΗΤΗΣ ΒΑΔΙΣΕ ΕΝΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥΠΕΡΠΑΤΗΜΕΝΟ, ΟΠΟΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ:

1) ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΝΕΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

2) ΝΑ ΕΙΝΑΙ - ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ- ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟΣ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΑΥΤΟΣ ΕΝΑ ΝΕΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ, ΕΝΩ ΑΝ ΒΑΔΙΖΕ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΘΑ ΤΑ ΕΙΧΕ ΒΡΕΙ ΕΤΟΙΜΑ

3) ΔΕΝ ΒΙΩΣΕ "ΑΝΑΜΑΣΗΜΕΝΕΣ" ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΗΤΑΝΕ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΕΞΑΓΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ

4) ΜΠΗΚΕ ΣΕ ΜΙΑ ΝΕΑ ΣΦΑΙΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ (ΟΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΗΛΑΙΟ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ ΚΤΛ).

 

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΥΤΟΣ ΒΙΩΣΕ ΝΕΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ. ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΤΕΡΟ Η' ΚΑΛΥΤΕΡΟ, ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟ. Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΙ ΘΕΩΡΕΙ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ.

 

ΝΑ 'ΣΤΕ ΚΑΛΑ

Link to comment
Share on other sites

σεβαστά αυτά που λες φίλε nnnnn (εξ' όσων γνωρίζω και βλέπω είμαι γένους αρσενικού :blblbl: ) το δηλώνω και στο τετραγωνάκι που περιγράφει το άτομο μου...

Νομίζω όμως ότι η φιλοσοφία μπορεί να παίξει πρωταρχικό ρόλο στην επαφή με την γνώση και την επιλογή δρόμων...

Κι' όμως όταν ανήκει κανείς στον 'αγνωστικισμό' ή πόσο μάλλον στην σφαίρα του 'υλισμού' είναι δύσκολο να τον πείσουμε με την φιλοσοφία να πάρει 'ανάποδες' ο εγκέφαλος του...

Οπόταν για μένα ο δρόμος ο λιγότερο περπατημένος μπορεί να ήταν ας πούμε να σκεφτώ αυτό το ποίημα και να το συνδέσω απλά με ένα δρόμο που ποτέ δεν πήρα

και τότε έρχομαι πίσω στα λόγια σου:

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΥΤΟΣ ΒΙΩΣΕ ΝΕΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ

και συμπληρώνω:

 

δεν υπάρχουν καινούργια τοπία, υπάρχουν καινούργια μάτια να τα δεις...

 

όπως βλέπεις και μένα μου αρέσει η φιλοσοφία :) στην μορφή όμως που γίνεται βιώσιμη...και υποφερτή από μια πραγματικότητα που ανέχεται συνήθως μόνο τους αριθμούς και την ύλη...

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Initiate4 - ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΔΙΑΦΩΤΙΣΤΗΚΑ :worthy: -

 

Νομίζω όμως ότι η φιλοσοφία μπορεί να παίξει πρωταρχικό ρόλο στην επαφή με την γνώση και την επιλογή δρόμων...

Κι' όμως όταν ανήκει κανείς στον 'αγνωστικισμό' ή πόσο μάλλον στην σφαίρα του 'υλισμού' είναι δύσκολο να τον πείσουμε με την φιλοσοφία να πάρει 'ανάποδες' ο εγκέφαλος του...

 

ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΔΗΛΩΝΑΝ 'ΥΛΙΣΤΕΣ' ΚΤΛ. - ΟΠΩΣ ΕΣΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ - ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΟΜΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΟΥΝ ΤΕΡΑΤΑ (ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΟΡΟΥ) ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ.

 

ΚΑΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΗΣΕ ΜΕ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ, ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΨΗΝ ΣΟΥ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΔΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ. ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ (ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΕΙΑ) ΑΝ ΡΙΞΟΥΜΕ ΘΑ ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΟΥΜΕ.

 

δεν υπάρχουν καινούργια τοπία, υπάρχουν καινούργια μάτια να τα δεις...

 

ΠΑΛΙ ΣΧΕΤΙΚΟ, ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΧΟΜΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΕΜΦΕΡΕΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙΣ. Η' ΟΠΩΣ ΠΑΕΙ ΚΑΙ Η ΓΝΩΣΤΗ ΡΗΣΗ: " ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΝ"... ΚΑΙ ΕΔΩ ΧΩΡΑΕΙ ΠΟΛΥ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ (ΑΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΟΡΟΣ)

 

όπως βλέπεις και μένα μου αρέσει η φιλοσοφία στην μορφή όμως που γίνεται βιώσιμη...και υποφερτή από μια πραγματικότητα που ανέχεται συνήθως μόνο τους αριθμούς και την ύλη...

 

ΔΕΚΤΟ. ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝ ΠΕΡΙ ΣΠΗΛΑΙΟΥ ΚΤΛ...

 

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτο ένα απόσπασμα του Ποίηματος The Road Not Taken του Robert Frost:

 

Two roads diverged in a wood, and I?

I took the one less traveled by,

And that has made all the difference.

Ο δρόμος ο λιγότερο ταξιδευμένος κάνει τη διαφορά; Κάθε φορά που πρέπει να επιλέγουμε δηλ. πρέπει να επιλέγουμε ''προτότυπα'';;

 

Έπειτα όσον αφορά τις επιλογές μας;;; Ποιοί δρόμοι είναι της καρδιάς; Ποιοί του μυαλού; Ποιοί της λογικής;

 

Θεωρείται παράφρονας ο άνθρωπος που διαλέγει τον δρόμο τον λιγότερο ταξιδευμένο;

Θεωρείται παραλογισμός να ζούμε εκ' των διλημμάτων αυτά που δεν θα έκαναν ''λογικά'' για τους υπόλοιπους;

 

Τέλος αν κάθε φορά που επιλέγω το Αλφα (όπως όλος ο κόσμος) και μια μέρα επέλεξα το Βήτα για κάποιο χρονικό διάστημα, μα...για ένα λεπτό το Άλφα θα γίνει λιγότερο ταξιδευμένο. Αν το (ξανα)επιλέξω (το άλφα) θα είναι το λιγότερο ταξιδευμένο για μένα αλλά όχι για τους υπόλοιπους...Δεν με κάνει η επιλογή του άλφα (αν και λιγότερο ταξιδευμένο από μένα) ξεχωριστό άτομο

Ούφ :((

Μοιαζει με κατι απο το ΤΑΟ, τους πρωτους στιχους του βιβλιου του ΤΑΟ. Το νοημα εκει ειναι οτι οι πιο πολυσυχναστοι δρομοι δεν ειναι παντα εκεινοι που οδηγουν καπου.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...