Jump to content

Σχολές Μαγείας


Lithos
 Share

Recommended Posts

Τους τελευταίους μήνες έχω πάθει κάτι σαν εμμονή, κάτι σαν κόλλημα, κάτι σαν ιλαρά, κάτι σαν ...

 

ΠΑΙΔΙΑΑΑΑΑΑ, ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ το μυαλό μου στο συγκεκριμένο θέμα. :headb:

 

Εχω φέρει άνω-κάτω το ίντερνετ και έχω δει πολλές σχολές μαγείας. Βεβαίως προσφέρουν τις γνώσεις τους με το αζημίωτο, όμως αυτό δεν είναι παράλογο κατά την γνώμη μου. Αφού είδα διαφημήσεις από όσες περισσότερες μπόρεσα να βρω, κατέληξα πως μία από όλες είναι η πλέον αξιόπιστη αναφορικά με τα θέματα που διδάσκει. Δεν θα σας πω ποιά είναι για να μην θεωρηθεί διαφήμηση, αλλά θέλω την άποψή σας για αυτού του είδουτς τις σχολές.

 

Το φέρνω γύρω-γύρω για να γραφτώ αλλά ...

 

Βοήθεια καλέ, λέμε ... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 38
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Τους τελευταίους μήνες έχω πάθει κάτι σαν εμμονή, κάτι σαν κόλλημα, κάτι σαν ιλαρά, κάτι σαν ...

 

ΠΑΙΔΙΑΑΑΑΑΑ, ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ το μυαλό μου στο συγκεκριμένο θέμα. :headb:

 

Εχω φέρει άνω-κάτω το ίντερνετ και έχω δει πολλές σχολές μαγείας. Βεβαίως προσφέρουν τις γνώσεις τους με το αζημίωτο, όμως αυτό δεν είναι παράλογο κατά την γνώμη μου. Αφού είδα διαφημήσεις από όσες περισσότερες μπόρεσα να βρω, κατέληξα πως μία από όλες είναι η πλέον αξιόπιστη αναφορικά με τα θέματα που διδάσκει. Δεν θα σας πω ποιά είναι για να μην θεωρηθεί διαφήμηση, αλλά θέλω την άποψή σας για αυτού του είδουτς τις σχολές.

 

Το φέρνω γύρω-γύρω για να γραφτώ αλλά ...

 

Βοήθεια καλέ, λέμε ... :wacko:

 

Lithos εγώ έχω ήδη γραφτεί σε μία σχολή (δεν ξέρω αν είναι η ίδια με αυτήν που λες) και είμαι ευχαριστημένη όχι για τίποτα άλλο, αλλά μόνο και μόνο επειδή σου προσφέρει πολλές συγκεκριμένες γνώσεις πάνω σε διάφορα θέματα. Να σου πω την αλήθεια, δεν κάθομαι σε καθημερινή βάση να κάνω τα "μαθήματα" :019blush: αλλά όσα έχω κάνει ως τώρα ήταν ΠΟΛΥ ενδιαφέροντα και πολύ αξιόπιστα!!

Δεν βλέπω κανένα κακό να γίνεις "μαθητής" μιας τέτοιας σχολής, μόνο γνώση έχει να σου προσφέρει... Και όποτε θες εσύ κιόλας!!! :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Lithos εγώ έχω ήδη γραφτεί σε μία σχολή (δεν ξέρω αν είναι η ίδια με αυτήν που λες) ................Δεν βλέπω κανένα κακό να γίνεις "μαθητής" μιας τέτοιας σχολής, μόνο γνώση έχει να σου προσφέρει... Και όποτε θες εσύ κιόλας!!! :cheerful:

 

Σ' ευχαριστώ πολύ Μοργκάνα!!! Εδώ που τα λέμε, δεν χρειάζεται καθημερινή μελέτη. Αφού μάλιστα είσαι ευχαριστημένη (κατά Αυστρία μεριά;) ... μάλλον πρέπει να το πάρω απόφαση! :):):)

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ Μοργκάνα!!! Εδώ που τα λέμε, δεν χρειάζεται καθημερινή μελέτη. Αφού μάλιστα είσαι ευχαριστημένη (κατά Αυστρία μεριά;) ... μάλλον πρέπει να το πάρω απόφαση! :):):)

 

Αυστρία???? Δεν ξέρω!!! Φαντάσου, ούτε το'χω κοιτάξει!!!! Ζητάει κάτι σαν συνδρομή αυτή που λες εσύ???

Ετήσια ή μηνιαία για δοκιμή και καλά??? Και εχει όμως και κάποια μαθήματα αν είσαι απλά μέλος??

(Μ'αρέσει που δεν λέμε πάντως.... :018bleh: )

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι χωρίς παρεξήγηση;;;

 

Αξίζει τον κόπο η ''συνδρομή'' με τις πληροφορίες που πιάνει κανείς από την Σχολή Μαγείας;;

 

Εννοώ πιά είναι η εσωτερική αλλαγή που μπορείς να πάρεις από μια τέτοιου είδους σχολή;

Link to comment
Share on other sites

Με ποιά έννοια σχολή??? :blink:

Υπάρχει στην Αγγλία μια "σχολή μαγείας" (σε στυλ χαρυ πότερ φαντάζομαι, χωρίς να έχω πρόθεση να τη μειώσω σαν σχολή - δεν ξέρω κάν τι παίζει εκεί...) αλλά υπάρχουν και άλλες "σχολές" που έχουν και άλλα ονόματα όπως "εργαστήρια ελευθέρων σπουδών" (με συνδρομή φυσικά), μυητικές ή/και μυστικιστικές σχολές, τάγματα, αδερφότητες κτλ κτλ κτλ, η καθεμια εκ των οποίων συνήθως θέλει κάποιο αντάλλαγμα (δε νομίζω να μιλάμε για φιλανθρωπικά ιδρύματα).

Για να επιλέξει λοιπόν κάποιος μια σχολή, πρέπει να μάθει καταρχήν τί πρεσβεύει η ίδια, τί ζητά ως αντάλλαγμα, ποιές είναι οι πολιτικές της και οι στόχοι της καθώς και αν υπάρχει άλλος τρόπος απόκτησης αυτών των "πολύτιμων" πληροφοριών που λέτε ότι δίνει.

Με άλλα λόγια το "ζύγισμα" των απαιτήσεων αλλά και των παροχών της κάθε σχολής θα πρέπει να γίνεται με μεγάλη προσοχή.

Morgainne, υπάρχουν αρκετά κακά που μπορεί να πάθει κανείς από μια σχολή που "δεν έχει παρά να σου δώσει πληροφορίες". Αρκετά συμπεράσματα ως προς αυτό μπορείς να εξάγεις από το άρθρο της Νεφέλης εδώ (χωρίς να θέλω με κανέναν τρόπο να υπονοήσω κάτι για τη σχολή στην οποία βρίσκεσαι). Συνήθως πάντως οι άνθρωποι που μπήκαν σε μερικές εξ'αυτών των σχολών, την πατάνε επειδή δε ζύγισαν καλά το αντάλλαγμα...

Επίσης, υπάρχουν σχολές στο internet ώπου μπορείς να παρακολουθείς διαδικτυακά τα μαθήματα και στο τέλος των σπουδών σου να παραλαμβάνεις ένα "ηλεκτρονικό πτυχίο" (μη ρωτήσετε αν αναγνωρίζεται από το κράτος! :lol: ). Είναι γεγονός ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι να σου πάρει κάποιος λεφτά, είτε σου δίνει "πραγματική γνώση" (τί είναι τούτο άραγε?) είτε σου δίνει τη δική του γνώση (σαν σχολή).

 

Σε κάθε περίπτωση, η πληροφορία είναι κάτι στο οποίο όλοι έχουν δικαίωμα! Άρα, όσο αφελές ή ρομαντικό και να ακούγεται, η πληροφορία πρέπει να είναι και να δίνεται δωρεάν σε όποιον θέλει να την αποκτήσει.

Στο κάτω-κάτω, αυτός είναι και ο κυριότερος (προσωπικός) λόγος που γράφω άρθρα (ή ότι άλλο είναι αυτό που γράφω)... :019blush:

Link to comment
Share on other sites

Με ποιά έννοια σχολή??? :blink:

Υπάρχει στην Αγγλία μια "σχολή μαγείας" (σε στυλ χαρυ πότερ φαντάζομαι, χωρίς να έχω πρόθεση να τη μειώσω σαν σχολή - δεν ξέρω κάν τι παίζει εκεί...) αλλά υπάρχουν και άλλες "σχολές" που έχουν και άλλα ονόματα όπως "εργαστήρια ελευθέρων σπουδών" (με συνδρομή φυσικά), μυητικές ή/και μυστικιστικές σχολές, τάγματα, αδερφότητες κτλ κτλ κτλ, η καθεμια εκ των οποίων συνήθως θέλει κάποιο αντάλλαγμα (δε νομίζω να μιλάμε για φιλανθρωπικά ιδρύματα).

Για να επιλέξει λοιπόν κάποιος μια σχολή, πρέπει να μάθει καταρχήν τί πρεσβεύει η ίδια, τί ζητά ως αντάλλαγμα, ποιές είναι οι πολιτικές της και οι στόχοι της καθώς και αν υπάρχει άλλος τρόπος απόκτησης αυτών των "πολύτιμων" πληροφοριών που λέτε ότι δίνει.

Με άλλα λόγια το "ζύγισμα" των απαιτήσεων αλλά και των παροχών της κάθε σχολής θα πρέπει να γίνεται με μεγάλη προσοχή.

Morgainne, υπάρχουν αρκετά κακά που μπορεί να πάθει κανείς από μια σχολή που "δεν έχει παρά να σου δώσει πληροφορίες". Αρκετά συμπεράσματα ως προς αυτό μπορείς να εξάγεις από το άρθρο της Νεφέλης εδώ (χωρίς να θέλω με κανέναν τρόπο να υπονοήσω κάτι για τη σχολή στην οποία βρίσκεσαι). Συνήθως πάντως οι άνθρωποι που μπήκαν σε μερικές εξ'αυτών των σχολών, την πατάνε επειδή δε ζύγισαν καλά το αντάλλαγμα...

Επίσης, υπάρχουν σχολές στο internet ώπου μπορείς να παρακολουθείς διαδικτυακά τα μαθήματα και στο τέλος των σπουδών σου να παραλαμβάνεις ένα "ηλεκτρονικό πτυχίο" (μη ρωτήσετε αν αναγνωρίζεται από το κράτος! :lol: ). Είναι γεγονός ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι να σου πάρει κάποιος λεφτά, είτε σου δίνει "πραγματική γνώση" (τί είναι τούτο άραγε?) είτε σου δίνει τη δική του γνώση (σαν σχολή).

 

Σε κάθε περίπτωση, η πληροφορία είναι κάτι στο οποίο όλοι έχουν δικαίωμα! Άρα, όσο αφελές ή ρομαντικό και να ακούγεται, η πληροφορία πρέπει να είναι και να δίνεται δωρεάν σε όποιον θέλει να την αποκτήσει.

Στο κάτω-κάτω, αυτός είναι και ο κυριότερος (προσωπικός) λόγος που γράφω άρθρα (ή ότι άλλο είναι αυτό που γράφω)... :019blush:

 

 

:blink::blink::blink::blink::blink:

Σε σχολή Internet εννοούσα κι εγώ η κακομοίρα!!!!!

Μην βγω και μέλος σέκτας εξ'απ'άδικο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

και γω εννο-ούσα σχο-λή από το νετ...

 

Όχι δεν έμπλαιξα με αίρεση, αδερφότητα, παραθρησκεία, γκουρού, ή Δαλάι Λάμα...

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν αρκετά κακά που μπορεί να πάθει κανείς από μια σχολή που "δεν έχει παρά να σου δώσει πληροφορίες".

 

Πολύ σωστό johnny..

 

Και το ?αντίτιμο? δεν είναι πάντα μόνο το οικονομικό αλλά μερικές φορές είναι προσφορά χρόνου η προσωπικής εργασίας..

 

Και είναι αρκετά δύσκολο να ξεχωρίσεις το σωστό από το κάλπικο γιατί και μια σωστή σχολή ?μαθητείας? θα ζητήσει να βελτιωθείς μέσα από την προσωπική εμπειρία και όχι απλά από την σκέτη πληροφορία..

Link to comment
Share on other sites

Πάντα συμβαίνει αυτό Μαρτίνα. Πάντα!!!

 

Ομως, αυτή η ρήση ... που κολλάει στο θέμα, με τις σχολές μαγείας; :blink:

 

Αγαπητή Lithos

 

Αναγνωρίζω ότι ήμουν ολίγον σιβυλλική στο σχόλιο μου το οποίο είχε κατά τα άλλα αγνές προθέσεις (ελπίζω ότι δεν το εξέλαβες διαφορετικά)

 

Ενα μέρος του σχολίου μου εξηγείται απο τα πόστ των johnny και SeaHawk- το άλλο μέρος θα το αναλάβω εγώ

 

Είμαι αρκετά επιφυλακτική με τέτοιου είδους τακτικές περισσότερο λόγω θέσης και λιγότερο λόγω φύσης.

Προσωπικά- και για να μην μακρυγορήσω- προτιμώ "ξόρκια" τύπου Seirios...

 

Νομίζω ότι τώρα είμαι περισσότερο κατανοητή - φυσικά όλα αυτά είναι μιά προσωπική άποψη που ίσως να ακούγεται λίγο δογματική- δεν είναι όμως, πίστεψέ με

 

Καλή τύχη σε ό,τι αποφασίσεις :rose:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και αγόρια καλημερούδια σας.

 

Η σχολή στην οποία αναφέρομαι δεν έχει να κάνει με συνδρομές και έταιρα. Πουλάει 7 μαθήματα σε ανάλογα εξάμηνα με τα εξής θέματα :

 

1. Βασικά της επιστήμης της ενέργειας Μέθοδοι ίασης μέσω της ενέργειας.

2. Τι είναι τα Ταρώ. Φτιάξε μόνος σου την μέθοδο πρόγνωσης (χαρτιά, ρούνοι ... τέτοια!)

3. Βασικές γνώσεις αστρονομίας. Αστρονομία εναντίον Αστρολογίας. Βασικά μετερεολογίας

4. Βασικά αστρολογίας Πως να δημιουργήσετε ένα ωροσκόπιο

5. Βασικά βοτανολογίας, τοξικά φυτά και μανιτάρια, μάθετε να τα αναγωρίζετε.

6. Βασικές γνώσεις φυσικής ίασης, μέθοιδοι ίασης, ίαση με φυτά, τεχνικές για δημιουργία κρέμας και ελιξηρίων.

7. Βασικά μαγείας, γητειές, φυλαχτά κ.α.

 

Κάθε μάθημα κοστίζει 109 Ε. με εξετάσεις στο τέλος κάθε εξαμήνου της οποίας το κόστος έιναι 70 Ε. Οπως βλέπετε οι γνώσεις είναι γενικές και η μαγεία σαν μάθημα είναι τελευταίο. Στο τέλος σου δίνουν και πτυχίο παρακαλώ! Οχι παίζουμε! :blblbl:

 

Αυτάάάάάάάάάά!

 

Νομίζω πως το θέμα είναι αν μία σχολή εμπνέει εμπιστοσύνη στον καθένα από εμάς ... Τα μαθήματα πως σας φαίνονται;

 

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Lithos, εφόσον μιλάμε για "βασικές γνώσεις", είναι κάτι που μπορείς να πάρεις και δωρεάν με όχι και πολύ ψάξιμο... :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν αρκετά κακά που μπορεί να πάθει κανείς από μια σχολή που "δεν έχει παρά να σου δώσει πληροφορίες".

 

Πολύ σωστό johnny..

 

Και το ?αντίτιμο? δεν είναι πάντα μόνο το οικονομικό αλλά μερικές φορές είναι προσφορά χρόνου η προσωπικής εργασίας..

 

Και είναι αρκετά δύσκολο να ξεχωρίσεις το σωστό από το κάλπικο γιατί και μια σωστή σχολή ?μαθητείας? θα ζητήσει να βελτιωθείς μέσα από την προσωπική εμπειρία και όχι απλά από την σκέτη πληροφορία..

 

Βρε Τζώννυ ... οι συγκεκριμένες ένα πράγμα ζητούν : χρήμα! δεν υπάρχει κάτι άλλο. Ρίχ'τα να σε δώκω τις γνώσεις μου. Αυτή είναι η κεντρική ιδέα.

 

Καλή η προσωπική εμπειρία αλλά όχι μόνο αυτή. Η γνώση που σου δίνει κάποιος άλλος μπορεί να πάει χέρι-χέρι με την προσωπική εμπειρία. Τίποτε από τα δύο μόνο δεν κάνει ολοκληρωμένη δουλιά νομίζω

 

Μαρτίνα, καλά κάνεις και είσαι επιφυλακτική. Και εγώ επιφυλακτική είμαι. Γι αυτό και ρώτησα την γνώμη σας. Επιφυλακτική όμως απέναντι στις σχολές και όχι στην γνώση των μαθημάτων τους. :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...