Jump to content

Σχολές Μαγείας


Lithos
 Share

Recommended Posts

Την γνώμη μου περί σχολών, την έχω εκφράσει επανειλημμένα... Δεν τα ξαναλέω, γιατί θα καταντήσω κουραστική. :wacko:

 

Βέβαια, ουδέν κακό αμιγές καλού, μιας και σίγουρα μια σχολή (δεδομένου ότι είναι της προκοπής και όχι απατεώνες) αν μη τι άλλο παρέχει γρήγορα και εύκολα πληροφορίες που θα έπαιρνε πολύ περισσότερο χρόνο στο μεμονωμένο άτομο να βρει μόνος/η του.

Αυτή όμως η ευκολία, επιφυλάσσει μια ?παγίδα?... την τεμπελιά! Διότι όταν σου σερβίρουν κάτι έτοιμο στο πιάτο, βαριέσαι να κάτσεις να ψάξεις μόνος σου (είναι λογικό). Ψάχνοντας όμως, μαθαίνεις πολύ περισσότερα πράγματα και ταυτόχρονα αποκτάς πείρα και κρίση.

 

Καλή μου Λίθος (και οποιοσδήποτε άλλος/η ενδιαφέρεται),

Εάν βρήκες κάποια σχολή που πιστεύεις ότι είναι άξια λόγου και σημασίας, κανείς δεν έχει το δικαίωμα να σου απαγορεύσει να την παρακολουθήσεις ή να σου ?ξινίσει τα μούτρα του? που θέλεις να παρακολουθήσεις.

Το μόνο που εγώ θα ήθελα να προτείνω είναι, αφ? ενός να το ψάξεις πρώτα πολύ καλά, ώστε να είσαι σίγουρη ότι δεν πρόκειται για απατεώνες (κυκλοφορεί πολλή εκμετάλλευση στον χώρο) και αφ? ετέρου, όταν και άμα ξεκινήσεις να την παρακολουθείς, να μην αμελήσεις την προσωπική σου αναζήτηση καθώς επίσης και το τακτικό ?τσεκάρισμα? των πληροφοριών που θα λαμβάνεις από εκεί, διασταυρώνοντας με άλλες πηγές (όσες περισσότερες, τόσο το καλύτερο :smilewink: ).

 

Αυτά... :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 38
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

το να προσφερει καποιος τη γνωση του πανω στη Τεχνη (κατα τη γνωμη μου) δυο βασικα πραγματα μπορει να συμβαινουν. 1: εχει αρκετη γνωση πανω στο θεμα και μπορει ευκολα να διδαξει και το εκμεταλευεται στο να εχει εισοδημα για να ζησει επιδει του αρεσει πραγματικα να το κανει ή 2:βαριεται να κανει οτιδηποτε αλλο, ξερει 1-2 πραγματα σε αυτο πανω και σαν ευκολη λυση λεει λιγα πραγματα σε ανιδεους για να βγαλει χρημα. καπως ετσι, δε το εξεφρασα καλα, μολις γυρησα απο διαγωνισμα και ειμαι ζαλισμενος. βασικα, θα μου φενοταν καπως περιεργο αν καποιος ζητουσε να σε διδαξει αφιλοκερδος (απο το θεμα των χρηματων), κατι αλλο θα εχει κατα νου

Link to comment
Share on other sites

, ώστε να είσαι σίγουρη ότι δεν πρόκειται για απατεώνες (κυκλοφορεί πολλή εκμετάλλευση στον χώρο) και αφ? ετέρου, όταν και άμα ξεκινήσεις να την παρακολουθείς, να μην αμελήσεις την προσωπική σου αναζήτηση καθώς επίσης και το τακτικό ?τσεκάρισμα? των πληροφοριών που θα λαμβάνεις από εκεί, διασταυρώνοντας με άλλες πηγές (όσες περισσότερες, τόσο το καλύτερο :smilewink: ).

 

Αυτά... :cheerful:

 

Σωστός ο συλλογισμός!!! :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν πραγματικες σχολές θα βγαιναν στο net? :blink: Θελω να πω δεν είναι και καμιά σχολή πληροφορικής.Χρειάζεται πολύ ψάξιμο(κατά τη γνώμη μου) για να βρεις μια αληθινή σχολή:)

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν πραγματικες σχολές θα βγαιναν στο net? :blink: Θελω να πω δεν είναι και καμιά σχολή πληροφορικής.Χρειάζεται πολύ ψάξιμο(κατά τη γνώμη μου) για να βρεις μια αληθινή σχολή:)

 

 

Ισως υπαρχουν και πραγματικες σχολες βεβαια το οτιζητανε χρηματα και μαλιστα αρκετα δεν ειναι καλος οιονος ετσι δεν ειναι?? :)

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν πραγματικες σχολές θα βγαιναν στο net? :blink: Θελω να πω δεν είναι και καμιά σχολή πληροφορικής.Χρειάζεται πολύ ψάξιμο(κατά τη γνώμη μου) για να βρεις μια αληθινή σχολή:)

 

 

Ισως υπαρχουν και πραγματικες σχολες βεβαια το οτιζητανε χρηματα και μαλιστα αρκετα δεν ειναι καλος οιονος ετσι δεν ειναι?? :)

Κάπως πρέπει να συντηρηθούν και αυτοί.... ο "τσάμπας" πέθανε! :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι κακό που ζητάνε χρήματα... σε λογικά πλαίσια όμως.

Link to comment
Share on other sites

εγώ βασικά πιστεύω μια καλή σχολή για να πετύχει εξαρτάται από το δάσκαλο, δηλαδή ανάλογα με τον τρόπο που θα σου μεταδώσει την γνώση του βασικά για να πετύχει αυτό πρέπει πρώτα να γνωρίζει πως πρέπει να μην σου μεταδόσει εμπειρίες ή τις γνώσεις του εσωτερικού εαυτού του αλλά να γνωρίζει πως πρέπει να αφήσει τον μαθητή να ανακαλύψει τις δικές του γνώσεις και δυνάμεις όσο για τα λεφτά λογικό είναι εφόσον κάποιος το κάνει για να ζήσει είναι κάτι σαν τις πολεμικές τέχνες και εκεί λεφτά παίρνουν το θέμα είναι αυτός που το κάνει να μην είναι άπληστος που σε πολλές σχολές πάντα έτσι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το θέμα είναι αν χρησιμεύουν κάπου.

 

Θυμάμαι ένα παλιό Μίκι Μάους όπου η Μάγισσα Φούρκα είχε ανοίξει γραφείο υπηρεσιών. Με το που ανοίγει, έρχεται ένας κυβερνητικός υπάλληλος και της λέει πως πρέπει να έχει πτυχίο. Τι να κάνει η Φούρκα, πηγαίνει και γράφεται στο πανεπιστήμιο Μαγείας.

 

Το υπόλοιπο δε σας το γράφω (και μακάρι να την βρω την περιπέτεια αυτή στο αρχείο μου) πάντως τα παραπάνω απαντούν στο σε τι χρησιμεύει μια σχολή μαγείας: ζήτηση για μαγικές υπηρεσίες, όχι μόνο υπάρχει, αλλά δεν πρόκειται μάλιστα να πέσει σύντομα. Τι κάνει λοιπόν το σωστό κράτος το οποίο φροντίζει να προστατεύσει τους πολίτες του; Προσπαθεί να εγγυηθεί την ποιότητα των επαγγελματιών που προσφέρουν υπηρεσίες.

 

Εν ολίγοις, τέρμα τα μέντιουμ με το κληρονομικό χάρισμα. Όποιος θέλει να ασχοληθεί σοβαρά με την Τέχνη, σχολή και πιστοποίηση ISO!

Link to comment
Share on other sites

βασικα, θα μου φενοταν καπως περιεργο αν καποιος ζητουσε να σε διδαξει αφιλοκερδος (απο το θεμα των χρηματων), κατι αλλο θα εχει κατα νου

 

Αν ήταν πραγματικες σχολές θα βγαιναν στο net? :blink: Θελω να πω δεν είναι και καμιά σχολή πληροφορικής.Χρειάζεται πολύ ψάξιμο(κατά τη γνώμη μου) για να βρεις μια αληθινή σχολή:)

 

 

Ισως υπαρχουν και πραγματικες σχολες βεβαια το οτιζητανε χρηματα και μαλιστα αρκετα δεν ειναι καλος οιονος ετσι δεν ειναι?? :)

 

 

... όσο για τα λεφτά λογικό είναι εφόσον κάποιος το κάνει για να ζήσει είναι κάτι σαν τις πολεμικές τέχνες και εκεί λεφτά παίρνουν το θέμα είναι αυτός που το κάνει να μην είναι άπληστος που σε πολλές σχολές πάντα έτσι γίνεται.

 

 

 

Πολύ μου άρεσε η παρομοίωση του Him! Ένας δάσκαλος μπορεί να πληρώνεται για να ζήσει, μπορεί να μην πληρώνεται επειδή δεν έχει ανάγκη για λεφτά (ή ακόμα να ζητάει μια υπηρεσία σε αντάλλαγμα π.χ. να του ξεσκονίζει την βιβλιοθήκη κάθε δύο μαθήματα) ή μπορεί να μην έχει ανάγκη από χρήματα άλλα να πληρώνεται επειδή θέλει να εκμεταλλευτεί την κατάσταση.

Το ίδιο συμβαίνει και με της σχολές (πολεμικών τεχνών ή «μαγείας») με την διαφορά που χρειάζεται κάποια συντήρηση. Σε περίπτωση που στεγάζεται κάπου υπάρχει το ενοίκιο, το συγύρισμα κτλ. Μια λύση είναι να μυρίζονται ισόποσα τα έξοδα σε όλους τους μαθητές. Στο Internet μπορεί να γίνει το ίδιο για τα έξοδα τις σελίδας(άντε πες να βγάλει και κάποιο ποσό και ο δάσκαλος για τον χρόνο που αφιερώνει(και εδώ συνδυάζεται και με την από πάνω περίπτωση).

 

 

 

Τώρα για ποιο λόγο το κάνει ο καθένας και άμα αξίζει να γίνει κάποιος μαθητής σε ένα δάσκαλο ή σχολή στο χέρι του είναι να κρίνει(θα βοήθαγε πάντως μια φορολογική ενημερότητα)

Link to comment
Share on other sites

βασικα, θα μου φενοταν καπως περιεργο αν καποιος ζητουσε να σε διδαξει αφιλοκερδος (απο το θεμα των χρηματων), κατι αλλο θα εχει κατα νου

 

Αν ήταν πραγματικες σχολές θα βγαιναν στο net? :blink: Θελω να πω δεν είναι και καμιά σχολή πληροφορικής.Χρειάζεται πολύ ψάξιμο(κατά τη γνώμη μου) για να βρεις μια αληθινή σχολή:)

 

 

Ισως υπαρχουν και πραγματικες σχολες βεβαια το οτιζητανε χρηματα και μαλιστα αρκετα δεν ειναι καλος οιονος ετσι δεν ειναι?? :)

 

 

... όσο για τα λεφτά λογικό είναι εφόσον κάποιος το κάνει για να ζήσει είναι κάτι σαν τις πολεμικές τέχνες και εκεί λεφτά παίρνουν το θέμα είναι αυτός που το κάνει να μην είναι άπληστος που σε πολλές σχολές πάντα έτσι γίνεται.

 

 

 

Πολύ μου άρεσε η παρομοίωση του Him! Ένας δάσκαλος μπορεί να πληρώνεται για να ζήσει, μπορεί να μην πληρώνεται επειδή δεν έχει ανάγκη για λεφτά (ή ακόμα να ζητάει μια υπηρεσία σε αντάλλαγμα π.χ. να του ξεσκονίζει την βιβλιοθήκη κάθε δύο μαθήματα) ή μπορεί να μην έχει ανάγκη από χρήματα άλλα να πληρώνεται επειδή θέλει να εκμεταλλευτεί την κατάσταση.

Το ίδιο συμβαίνει και με της σχολές (πολεμικών τεχνών ή «μαγείας») με την διαφορά που χρειάζεται κάποια συντήρηση. Σε περίπτωση που στεγάζεται κάπου υπάρχει το ενοίκιο, το συγύρισμα κτλ. Μια λύση είναι να μυρίζονται ισόποσα τα έξοδα σε όλους τους μαθητές. Στο Internet μπορεί να γίνει το ίδιο για τα έξοδα τις σελίδας(άντε πες να βγάλει και κάποιο ποσό και ο δάσκαλος για τον χρόνο που αφιερώνει(και εδώ συνδυάζεται και με την από πάνω περίπτωση).

 

 

 

Τώρα για ποιο λόγο το κάνει ο καθένας και άμα αξίζει να γίνει κάποιος μαθητής σε ένα δάσκαλο ή σχολή στο χέρι του είναι να κρίνει(θα βοήθαγε πάντως μια φορολογική ενημερότητα)

 

 

απλα νομιζα οτι η γνωση προσφερεται αφιλοκερδως καθως και η δυναμη!!! :015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

... στήν μακρινή ανατολή, ένας νέος ξεκίνησε γιά νά βρεί έναν ονομαστό διδάσκαλο καί νά μαθητεύσει δίπλα του. Μετά από μεγάλο ταξίδι, έφθασε στά μέρη πού βρισκόταν ο ξεχωριστός αυτός άνθρωπος. Εμαθε ότι θά τόν έβρισκε στήν όχθη τού ποταμού, σέ μιά μικρή καλύβα καί ξεκίνησε αμέσως νά τόν συναντήσει...

 

Βρήκε τόν δάσκαλο, νά κάθεται έξω από τήν καλύβα του. Πλησίασε μέ σεβασμό καί τόν ενημέρωσε γιά τήν πρόθεσή του νά μαθητεύσει κοντά του. Απάντηση όμως δέν πήρε αλλά ούτε καί καμμία ένδειξη ενδιαφέροντος. Παρέμεινε εκεί όρθιος περιμένοντας μία απάντηση, μέ τίς ώρες, μέ τίς μέρες...

 

Εκτισε μία μικρή καλύβα λίγο μακρύτερα από τήν καλύβα τού δάσκαλου, στήν όχθη τού ποταμού όπου εκεί έζησε τήν ζωή του, ατενίζοντας τά νερά τού ποταμού..., όπως καί ο διδάσκαλος.

 

Μία νύχτα οι χωρικοί τόν ξύπνησαν, λέγοντάς του ότι ο μεγάλος διδάσκαλος είναι ετοιμοθάνατος καί τόν ζητά. Ετρεξε λοιπόν κοντά του μέ αγωνία...

 

" Αγαπημένε μου φίλε, ...μέ τίμησες όλα αυτά τά χρόνια μέ τήν πολύτιμη μαθητεία σου. Μού έδειξες ότι ο σκοπός τής ζωής μου, δέν ήταν εγωϊστικός μιά πού τόν μοιράστηκες μαζί μου. Σέ ευχαριστώ μέ όλη μου τήν ψυχή καί σέ αποχαιρετώ..."

 

Αυτά ήταν τά πρώτα καί τελευταία λόγια πού άκουσε από τόν διδάσκαλό του. Ολα αυτά τά χρόνια πού ζούσε δίπλα του δέν είχε ακούσει ούτε μία φορά τήν φωνή του!

Link to comment
Share on other sites

απλα νομιζα οτι η γνωση προσφερεται αφιλοκερδως καθως και η δυναμη!!! :015annoyed:

 

 

 

Ότι σου δίνουν τσάμπα δεν το εκτιμάς. Είναι κανόνας του εμπορίου αυτός. Ότι πληρώνεις ακριβά, θεωρείς ότι είναι και καλό.

Συνήθως βέβαια τα πράγματα γίνονται ανάποδα απ'ότι πρέπει. Ό,τι αξίζει υποτιμολογείται και ό,τι δεν αξίζει υπερτιμολογείται.

 

Μην ξεχνάς ότι και ο ''βασιλιάς'' στον Αλχημιστή ζήτησε να πληρωθεί. Όχι γιατί είχε ανάγκη από λεφτά (πρόβατα στην συγκεκριμένη περίπτωση), αλλά γιατί έτσι δείχνει ότι αυτό που προσφέρει αξίζει και εξασφαλίζει την χρησιμοποίησή του. Η τσιγγάνα δεν ζήτησε λεφτά και η συμβουλή της αμφισβητήθηκε.

 

Θα στο εξηγήσω αλλιώς, από προσωπική πείρα λόγω επαγγέλματος. Είμαι ζωοτέχνης και έχω τη γνώση. Ο παραγωγός (π.χ βοσκός με πρόβατα), έχει κάποιες γνώσεις και πολλή πείρα. Όταν έχει κάποιο πρόβλημα με καλεί. Την λύση που του προτείνω δεν την ξέρει (αλλιώς θα την είχε εφαρμόσει ήδη) και εμένα δεν με σέβεται γιατί η πείρα με τα ζώα τον έκανε εγωιστή και υπερόπτη. Σε όσους έδωσα δωρεάν συμβουλές (δηλαδή γνώση) τις πέταξαν στον κάλαθο των αχρήστων, βλάπτωντας εμένα (σπατάλησαν τον χρόνο μου) και τον εαυτό τους (δεν έλυσαν το πρόβλημά τους). Σε όσους ζήτησα αμοιβή για την επίσκεψη (50? παρακαλώ), εφάρμοσαν αυτά που τους είπα και με ξανακάλεσαν μετά από πολύ καιρό (λόγω ηυξημένου κόστους), αφότου προέκυψε καινούριο πρόβλημα. Οι γνώσεις μου όμως δεν πήγαν χαμένες. Αυτοί πλέον με πληρώνουν με βάση το αποτέλεσμα και έχουμε μία πολύ καλή συνεργασία.

Υπάρχουν βέβαια και οι περιπτώσεις που ούτε ακόμα και τα λεφτά δεν περιορίζουν τον εγωισμό (τι θα μου πει εμένα αυτός? εγώ γεννήθηκα στα ζώα).

Έτσι λοιπόν συμπεριφέρεται ο κοινός (ενήλικας) άνθρωπος στην απόκτηση γνώσεων από τρίτους. Σκέψου ότι η γνώση που προσφέρω εγώ έχει να κάνει άμεσα με το εισόδημα του ''πελάτη''.

Η μάθηση της Τέχνης, όπως αποκαλείται στο φόρουμ, γίνεται στον ελεύθερο χρόνο και κανείς δεν την κάνει για μελλοντική επαγγελματική αποκατάσταση.

Δημιουργείται λοιπόν από μέρους του κατόχου της γνώσης το πρόβλημα... πως θα επιλέξω το κατάλληλο άτομο που θα δεχτεί την γνώση και θα την χρησιμοποιήσει?? Και δεν λέω (σε αυτή τη φάση) αν την χρησιμοποιήσει για καλό ή για κακό. Απλώς και μόνο αν θα την χρησιμοποιήσει. Αν δεν χρησιμοποιηθεί η γνώση, απαξιώνεται. Εξευτιλίζεται. Χάνει την δύναμή της.

Και θα μου πείτε....καλά, και είναι τα λεφτά τρόπος διαλογής??

Σε ποιο άλλο θεό προσκυνάμε σήμερα? Μόνο στο χρήμα. Αν κάποιος δεν δεχτεί να πληρώσει για κάτι αποκλείεται να το χρησιμοποιήσει. Αποκλείεται να το αξιολογήσει.

Αυτή βέβαια είναι η πρώτη διαλογή, ακολουθούν και άλλες στην συνέχεια. Αυτός είναι ο πρώτος και γρηγορότερος τρόπος διαλογής από την μάζα.

Ακολουθεί η επιδεκτικότητα του ''μαθητευόμενου'' για την διαλογή από την ομάδα και στην συνέχεια ο τρόπος που χρησιμοποιείται (για καλό ή για κακό) για την επιλογή από τα άτομα.

Αυτά που είπα δεν αναφέρονται στις σχολές μαγείας. Αναφέρονται στις σχολές γενικά. Δεν είναι ο δάσκαλος που δίνει αξία στην σχολή. Είναι οι μαθητές. Αν οι μαθητές είναι καλοί, τότε καλή είναι και η σχολή, καλός είναι και ο δάσκαλος. Αν οι μαθητές είναι σκράπες, τότε η σχολή είναι για τα μπάζα και ο δάσκαλος (που ίσως και να είναι και καλός) ενδιαφέρεται μόνο να βγάλει τα προς το ζειν (κανείς δεν πλούτισε με αυτόν τον τρόπο).

Όπως έχει υποθεί στην ιστοσελίδα....τον Δάσκαλο δεν τον βρίσκεις, σε βρίσκει. Και αυτό αφορά σε όλων των ειδών την γνώση.

Link to comment
Share on other sites

Ότι σου δίνουν τσάμπα δεν το εκτιμάς. Είναι κανόνας του εμπορίου αυτός. Ότι πληρώνεις ακριβά, θεωρείς ότι .

 

Συμφωνώ και επαυξάνω, σαν να τα είπα κι εγώ:clapping: , με την διαφορά οτι διάφορες "σχολές" δεν ζητούν χρήματα απο κάποιον που δεν έχει, αλλά και συνεισφορά εργασίας-έργου...

 

Κατα δεύτερον όσον αφορά τις οργανωμένες σχολές, το βασικό κριτήριο για εμένα και το κομμάτι οπου μεγάλα κομμάτια του εσωτερισμού απέτυχαν παταγωδώς έγκειται στο εξής:

 

Πρώτα πρέπει να καλλιεργηθεί η ηθική (του καθενός) και κατόπιν όταν είναι έτοιμος να περάσει στην γνώση της δύναμης (και χρήση αυτής), αλλιώς χρησιμοποιούμε ένα εργαλείο χωρίς συνείδηση της σκοπιμότητάς του.

 

Μεγάλοι μύστες (και σύγχρονοι) απέτυχαν και πήραν στον λαιμό τους ολόκληρες κινήσεις εξαιτίας της αλόγιστης χρήσης γνώσης και δύναμης χωρίς να έχουν ολοκληρώσει (να κατέχουν) το απλούστερο κομμάτι, το ηθικό. Εκεί ο εγωισμός οδήγησε σε διαστρεβλωμένες συμπεριφορές και σχίσματα εως και προσφάτως στις μέρες μας.

 

Αν κάποιος δίνει φυλλάδια και κομμάτια γνώσης (πάρε πάρε κόσμε) δίχως να διδάσκει πρώτα την αυτογνωσία και την ηθική σε κάποιον για να τα χρησιμοποιήσει, τότε εκ του ασφαλούς μιλώντας υπάρχει πρόβλημα για το άτομο που τα δέχεται.

 

Μιλάω για σχολές μυητικές και εσωτερικές , όχι για σχολές μαγείας οπού εκεί έτσι κι αλλιώς γίνεται του "κουτρούλη ο γάμος" δυστυχώς πλέον και στην Ελλάδα ... :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλοι μύστες (και σύγχρονοι) απέτυχαν και πήραν στον λαιμό τους ολόκληρες κινήσεις εξαιτίας της αλόγιστης χρήσης γνώσης και δύναμης χωρίς να έχουν ολοκληρώσει (να κατέχουν) το απλούστερο κομμάτι, το ηθικό.

Πάρα πολύ σωστά! :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...