Jump to content

Ενιαία ψυχή !!!


 Share

Recommended Posts

  • Replies 31
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

δεν εχει τυχει να ακουσω για τον ορο ενιαια ψυχη, ουτε ξερω τι ενοει. μηπως κατι σαν... μια ψυχη που μοιραζομαστε ολα τα ζωντα και οχι μονο οντα;

ακουγεται ενδιαφερον, αλλα ειναι (και μονο στην ιδεα) τεραστιο θεμα για αναπτηξη

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω ακούσει είναι ο όρος ?ομαδική ψυχή? και δεν ξέρω αν εννοείς κάτι τέτοιο , γιατί αυτό αφορά κυρίως κάποια είδη ζωών?

 

Ο όρος αυτός , κατά τον Εσωτερισμό, χρησιμοποιείται κυρίως για τα ζώα που ζουν περισσότερο σε κοπάδια , αγέλες η σμήνη..

 

Τώρα αν εννοείς κάτι όπως λέμε ?η ψυχή των πάντων? η ?αρχή όλων? νομίζω πως είναι κάτι άλλο..

 

Όχι τελείως άσχετο , απλά άλλο..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω ακούσει είναι ο όρος ?ομαδική ψυχή? και δεν ξέρω αν εννοείς κάτι τέτοιο , γιατί αυτό αφορά κυρίως κάποια είδη ζωών?

 

Ο όρος αυτός , κατά τον Εσωτερισμό, χρησιμοποιείται κυρίως για τα ζώα που ζουν περισσότερο σε κοπάδια , αγέλες η σμήνη..

 

Τώρα αν εννοείς κάτι όπως λέμε ?η ψυχή των πάντων? η ?αρχή όλων? νομίζω πως είναι κάτι άλλο..

 

Όχι τελείως άσχετο , απλά άλλο..

Στην ανθρωπολογία ο όρος είναι: "Παμψυχή". Υποθέτω ότι κάτι τέτοιο είναι η "ενιαία ψυχή". Όπως κουβεντιάστηκε στο: http://artofwise.gr/forum/index.php?showto...277entry24277

 

Το ότι το έχουν σκεφτεί και άλλοι, πάντως, εδώ και χρόνια δεν μειώνει το συμπέρασμα που κατέληξε κάποιος μόνος του. Το αντίθετο μάλιστα. Επιβεβαιώνει ότι κινείται προς τη σωστή κατεύθυνση, πιθανότατα.

Γιατί να μην ακούσουμε τη θεωρία;

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τότε θα προσπαθήσω με λίγα λόγια να και γίνετε να περιγράψω την θεωρία μου

 

Σύμφωνα με την θεωρία μου περί ενιαίας ψυχής

Κάθε άνθρωπος ,έντομο ζώο και φυτό οτιδήποτε έχει ζωή επάνω του έχει και ψυχή !

Οι ψυχές αυτές είναι μόνο ένα μέρος τις ενιαίας ψυχής δηλαδή μιας μεγάλης ψυχής

Η ενιαία ψυχή κατά την θεωρία μου θα μπορούσαμε να την παρομοιάσομε σαν ένα μεγάλο σύννεφο

 

Όταν πεθάνει κάποιο από αυτά τα ζωντανά όντα (οτιδήποτε μπορεί να αναπαραχθεί ) φεύγει η ψυχή του την οποία μπορούμε να την παρομοιάσομε με μια σταγόνα , φεύγει λοιπόν αυτή η σταγόνα σε μορφή υδρατμού και πάει πίσω στο μεγάλο σύννεφο οπού σμίγει και γίνετε ένα μ αυτό

 

Όταν πάλι γεννιέται κάποιος οτιδήποτε κι αν είναι αυτό, φεύγει μια σταγόνα από το σύννεφο και αποτελεί την ψυχή του

Πρέπει να σημειωθεί ότι αυτή η νέα ψυχή αποτελείται από εκατομμύριο κομμάτια άλλων ψυχών οι οποίες είχαν ζήση με διάφορες μορφές άλλα ποτέ από μια συγκεκριμένη ψυχή

 

Όπως δηλαδή όταν έχουμε μια σταγόνα νερό και εξατμιστεί θα πάει στο σύννεφο και εκεί θα ενωθεί με τους υδρατμούς πολλών άλλων σταγόνων και θα δημιουργηθεί μια νέα σταγόνα με μόρια από πολλές προηγούμενες άλλα ποτέ με τα ίδια ακριβός μόρια

 

Δηλαδή ναι στην μετεμψύχωση αλλά όχι όπως την παρουσιάζουν οι διάφορες θρησκείες ( αυτές που ξέρω τουλάχιστον )

 

Ίσως Γι αυτό να νιώθουμε λίπη όταν βλέπουμε ένα άρρωστο ζώο ,η ένα ζώο να βασανίζετε γιατί ένα μέρος τις ψυχής μας το αναγνωρίζει και ίσος να είχε περάσει κι αυτό παρόμοια

 

Έπειτα όλοι μας αισθανόμαστε καλύτερα όταν κάνουμε έναν περίπατο στην φύση . εκεί υπάρχουν χιλιάδες μορφές ψυχών και η δίκια μας υποσυνείδητα τις αναγνωρίζει .

Μας ευχαριστεί η παρουσία ενός ζώου και ο καθένας έχει την προτίμηση του σε κάποιο. άλλος του αρέσουν τα σκυλιά , η γάτες , έντομα , ψάρια , ποντίκια, και άλλον τα ερπετά

 

αυτή είναι με λίγα λόγια η θεωρία μου ελπίζω να έγινα κατανοητός , αν υπάρχουν απορίες ρωτήστε

 

 

και αν ξέρετε για παρόμοιες θεωρίες πείτε μου!!!! (ακούς Νεφέλη !!!) :019blush:

Link to comment
Share on other sites

Χμ... ενδιαφέρουσα η θεωρία σου αλλά όχι τόσο πρωτότυπη (όσο αφορά την διατύπωση της σαν θεωρία.) Αυτό που θα ήθελα να επισημάνω μόνο, είναι ότι αν παραδεχτούμε την θεώρηση αυτή, καταργούμε την μοναδικότητα του ατόμου σάν άτομο με ξεχωριστές εμπειρίες και τελικό σκοπό.

Δηλαδή τι ωφελεί όλη αυτή η προσπάθεια προς την πνευματικότητα και την συνειδητοποίηση της δύναμης της ψυχής (αυτό πιστεύω ότι είναι το αντικείμενο της Μαγείας) Εάν πρόκειται να φτάσουμε σε μια κατάσταση Νιρβάνας στην οποία θα απολέσουμε κάθε συνείδηση των εμπειριών μας, αλλά και των κεκτημένων μας (όσο αφορά το πνευματικό επίπεδο).

Μια τέτοια θεώρηση μας εξισώνει με όλα τα άλλα πλάσματα και το ίδιο άψυχο υλικό που δομεί το σύμπαν, καθώς δεν θα έχουμε διαφορά από την συνεχή ανανεωτική κίνηση της ανέκφραστης ενέργειας του κόσμου.

Πολλοί θα πείτε «Και τι με αυτό; Ο άνθρωπος είναι μέρος του Κόσμου, τίποτα ανώτερο του και όχι ποιο άξιος (από πλευράς δικαιωμάτων) από τα άλλα έμβια πλάσματα» Εγώ διαφωνώ όμως στην παραπάνω αντίληψη. Θεωρώ τον άνθρωπο ένα υπερφυσικό Ον, πέρα από τις δυνατότητες της φύσης και την αντίληψη όλων των πλασμάτων (συμπεριλαμβανομένου του εαυτού του).

Η επανένωση, κατάλυση και επαναχρησιμοποίηση της ουσίας του Ανθρώπου (που ονομάζουν πολλοί Ψυχή και εγώ Θεό) Θα σήμαινε ότι όλη η ζωή μας θα ήταν ένα μεγάλο ταξίδι προς το Θάνατο, που θα ήταν πραγματικά το τέλος της ύπαρξης, κάνοντας τα πάντα να μοιάζουν άσκοπα εφόσον δεν θα συνέβαλαν προς κάποιον ανώτερο σκοπό, όπως είναι η πραγματική αυτογνωσία και οι απόκτηση της Ανώτερης Δύναμης του Ανθρώπου.

Αυτή είναι η δική μου άποψη. Τώρα βέβαια πολύ πιθανόν να σφάλω οικτρά, αλλά προτιμώ μια ζωή με το όραμα της απόλυτης ελευθερίας που με οδηγεί να αψηφήσω τον Θάνατο και να μην τον δω σαν τέλος αλλά σαν αρχή, από μια ζωή που καταλήγει στην κατάλυση του Εγώ και σε απώλεια αυτών που έχω πετύχει σε όλη μου την ύπαρξη.

 

Κατακλείδα: Μπορεί τα λόγια μου να φαίνονται εγωιστικά, Αλλά όπως και να το κάνουμε ο Άνθρωπος είναι Εγωιστικό Όν! :)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τότε θα προσπαθήσω με λίγα λόγια να και γίνετε να περιγράψω την θεωρία μου

 

θα μπορούσες να διευκρινήσεις ποιός είναι ο απώτερος σκοπός της θεωρίας σου?

 

Ίσως Γι αυτό να νιώθουμε λίπη όταν βλέπουμε ένα άρρωστο ζώο ,η ένα ζώο να βασανίζετε γιατί ένα μέρος τις ψυχής μας το αναγνωρίζει και ίσος να είχε περάσει κι αυτό παρόμοια

 

Έπειτα όλοι μας αισθανόμαστε καλύτερα όταν κάνουμε έναν περίπατο στην φύση . εκεί υπάρχουν χιλιάδες μορφές ψυχών και η δίκια μας υποσυνείδητα τις αναγνωρίζει .

Μας ευχαριστεί η παρουσία ενός ζώου και ο καθένας έχει την προτίμηση του σε κάποιο. άλλος του αρέσουν τα σκυλιά , η γάτες , έντομα , ψάρια , ποντίκια, και άλλον τα ερπετά

 

Αν είναι για να φτάσεις σε αυτό το συμπέρασμα γιατί να μην δεχτείς ότι ένα θνητό σώμα αναγνωρίζει τον πόνο σε ένα άλλο επίσης θνητό επειδή του είναι οικείος ?

 

Η βόλτα στη φύση μας ευχαριστεί γιατί είναι το φυσικό μας περιβάλλον ασχέτως των συνηθειών που αποκτήσαμε ως είδος εν εξελίξει.

 

Αν όπως λες εξηγεί την ιδιαίτερη προτίμηση που μπορεί να έχει κάποιος σε κάποιο άλλο είδος- δεν θάπρεπε να το έχει για όλα ή τα περισσότερα αφού κλείνει μέσα του ένα μεγάλο μέρος ή και το σύνολο απο αυτά?

Αλλωστε οι περισσότεροι αποστρέφονται τα ερπετά και τα έντομα ( τα οποία αριθμούν ένα όχι αξιοκαταφρόνητο ποσοστό του πληθυσμού της γής )- σύμφωνα με την θεωρία σου θα έπρεπε να ισχύει το αντίθετο..

 

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά νομίζω ότι μία θεωρία-υπόθεση θα πρέπει να συνάδει με βασικές αρχές της λογικής...

Link to comment
Share on other sites

Magos παρόλη την κριτική και τον σκεπτικισμό που αντιμετωπίζει η θεωρία σου δεν μειώνει την αξία της και θα συμφωνήσω περισσότερο με αυτό που λεει ο outis...

 

Το ότι το έχουν σκεφτεί και άλλοι, πάντως, εδώ και χρόνια δεν μειώνει το συμπέρασμα που κατέληξε κάποιος μόνος του. Το αντίθετο μάλιστα. Επιβεβαιώνει ότι κινείται προς τη σωστή κατεύθυνση, πιθανότατα.

 

Ναι υπάρχει μια ανάλογη φιλοσοφική και θρησκευτική προσέγγιση αυτού που λες και το έχω διαβάσει στην Ινδουιστική φιλοσοφία..

 

Πιθανότατα να υπάρχει και αλλού, αλλά εγώ αυτό έχω διαβάσει και θυμάμαι από έξω τα κύρια σημεία ..

 

Οι Ινδουιστές το ονομάζουν η ?Ανάσα του Βράχμα? και λέγεται ότι διαρκεί για εκατοντάδες δισεκατομμύρια χρόνια .(κάπου νομίζω έχω δει και έναν αριθμό κατά προσέγγιση..)

 

(συνέχεια)

Link to comment
Share on other sites

Στην κάθε ?εκπνοή? του έχουμε την δημιουργία του κόσμου και όλων των όντων , με την πνοή δίνει ζωή σε όλα τα όντα και ταυτόχρονα αυτά παύουν να αποτελούν μέρος του αναπόσπαστου ?όλου? του και αρχίζει η διάσπαση και η δημιουργία του υλικού σύμπαντος.

 

Κατόπιν αρχίζει η ?εισπνοή? του Βράχμα και αρχίζουν σιγά-σιγά όλα να μαζεύονται πίσω και αυτή είναι η τελική κατάληξη αυτού του ?θεϊκού σχεδίου?. Αλληλεπιδρώντας και ?βοηθώντας? το ένα ον με το άλλο να ξαναφθάσουν από εκεί που ξεκίνησαν και να ξαναενωθούν με το δημιουργό τους αλλά πλέον το καθένα μέσα από το δικό του δρόμο και έχοντας κατακτήσει συνειδητά αυτή την θέση.

 

Φυσικά τα ?κομμάτια? που αποσπάστηκαν από το Βράχμα φέρουν μέσα τους κάτι από τον δημιουργό τους το οποίο παραμένει αναλλοίωτο μέσα από τις αλλεπάλληλες ενσαρκώσεις τους , οι οποίες έχουν σαν σκοπό μέσα από τις συσσωρευμένες εμπειρίες ,να συνειδητοποιήσουν οι υπάρξεις το ποιες πραγματικά είναι και το τι πρέπει να πράττουν. ( τα γνωστά υπαρξιακά προβλήματα που προσπαθούν να δώσουν απαντήσεις όλες οι θρησκείες..)

 

Όσο πιο ?γρήγορα? γίνουν φορείς αυτού του ?θεϊκού σχεδίου? τόσο πιο πολύ ταυτίζονται με την ?θέληση? του Βράχμα και βοηθούν τον εαυτό τους και τους

άλλους προς τον τελικό σκοπό.

 

Το γιατί γίνεται όλη αυτή η διαδικασία της ?ανάσας? κανένας δεν το ξέρει.

Κάποιοι λένε ότι έτσι ίσως ο Βράχμα ?αυτοπροσδιορίζεται? αλλά ουσιαστικά δεν έχει δοθεί καμία φιλοσοφική θεώρηση και αποτελεί το ?μυστικό του θεού?.(αν μπορούσε ας ήταν και αλλιώς!)

 

Κάποιοι το συνέδεσαν με την θεωρεία της δημιουργίας του σύμπαντος, το λεγόμενο ?Big Bang? στο σημείο που έχουν γίνει οι μετρήσεις ανάμεσα σε γαλαξίες και βρέθηκαν ότι απομακρύνονται μεταξύ τους άρα είμαστε ακόμα στην εκπνοή και στη φάση του ?ξετυλίγματος?..

 

Το θέμα βέβαια είναι αρκετά πολύπλοκο και επέρχεται σε τόσες πολλές λεπτομέρειες αφού αποτελεί μέρος της κοσμογονίας την Ινδουιστικής παράδοσης αλλά αυτά είναι που θυμάμαι σε πολύ γενικές γραμμές..

 

Ελπίζω να βοήθησα και να μην έφυγα.. :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

SeaHawk, δεν έφυγες... Παρέθεσες την αντίστοιχη εκδοχή των ινδουιστών, όπως υπάρχουν και πάρα πολλές θεωρίες (παράλληλες, για να το συνδέσουμε και με το άλλο τόπικ... :smilewink: ) που προσπαθούν να περάσουν το ίδιο ή παρόμοιο μήνυμα χρησιμοποιώντας απλά άλλες λέξεις/ιδέες/έννοιες.

Θα μπορούσαμε να εντοπίσουμε και τα κοινά στοιχεία, όπως π.χ. το μεγάλο σύννεφο του magos με το συλλογικό ασυνείδητο του Yung, ή την ακάσα των αποκρυφιστών κτλ...

Το θέμα είναι τί έχουν να μας πουν όλες αυτές οι θεωρίες, πού θέλουν να μας οδηγήσουν, ποιά είναι η αρχή τους και το τέλος τους....

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά νομίζω ότι μία θεωρία-υπόθεση θα πρέπει να συνάδει με βασικές αρχές της λογικής...

Πες μου μια που να ικανοποιεί αυτές τις αρχές... :)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να ευχαριστήσω όσους δώσαν πληροφορίες (SeaHawk johnny )πάνω στο θέμα και όσους κάναν κριτική, (Demons martina )

Εγώ με την σειρά μου θα προσπαθήσω να απαντήσω όσο μου είναι δυνατό

 

 

Λοιπόν ας βάλω ακόμα λίγη σάλτσα στην όλη θεωρία.

Ας υποθέσομε πως την πρώτη ήμερα ο θεός έφτιαξε το σύμπαν .την δεύτερη ήμερα (λέω εγώ τώρα) έφτιαξε έναν μονοκύτταρο οργανισμό και την <<ενιαία ψυχή>> αυτή ακόμα δεν ήξερε τίποτα ήταν σαν ένα μικρό παιδάκι από εμπειρίες μηδέν . και ας υποθέσουμε πως της έδωσε ο θεός σαν στόχο <<αυξάνεστε και πληθαίνετε και κατακυριεύσατε της γης (και του σύμπαντος προσθέσω εγώ )>> και <<οι απόγονοι σου να γίνουν περισσότερη από τα αστέρια του ουρανού και τους κόκκος της άμμου κλπ κλπ>>με λίγα λόγια να γεμίσεις τα πάντα με ζωή .Αυτή η ενιαία ψυχή λοιπών σιγά σιγά, κάνοντας και μαθαίνοντας έφτιαξε πολυκύτταρους οργανισμούς κυρίεψε την θάλασσα με διάφορα ψάρια και φυτά , έπειτα και την γη τους πάγους την έρημο και τον αέρα με πουλιά και έντομα .

Έφτασε όμως σε αδιέξοδο γιατί της ήταν δύσκολο να φύγει από τον πλανήτη . το σκέφτηκε έτσι το σκέφτηκε αλλιώς έκανε μερικές αποτυχημένες προσπάθειες τίποτα .. ως που της ήρθε μια μέρα η ιδέα να πάρει έναν πίθηκο να του δώσει λίγο μυαλό παραπάνω μπας και τα καταφέρει μ αυτόν τον τρόπο .

στον πίθηκο αυτό έδωσε μαζί με το μυαλό και ορισμένα άλλα χαρίσματα μεταξύ των οποίων εγωισμό αλαζονεία ζήλια κλπ κλπ (μέχρι που έφτασε ο άνθρωπος στο σημείο να πιστεύει ότι είναι κάτι ανώτερο από τα άλλα ζώα αν και γεννιέται με τον ίδιο τρόπο αποτελείται από τα ίδια υλικά τρέφεται με τα ίδια πράγματα πονάει κρυώνει διψάει και πεθαίνει όπως κι αυτά ακόμα και το κουφάρι του το τρώνε και αυτουνου τα σκουλήκια )

Όλα αυτά τα χαρίσματα είχαν σαν στόχο να πιέζουν τον άνθρωπο να εξελιχθεί το γρηγορότερο δυνατό με το κάλο η το κακό (τα οποία είναι μόνο ανθρώπινες έννοιες ) έτσι αν ο άνθρωπος ήθελε να επιβιώσει έπρεπε να φτιάξει η να κλέψει εργαλεία (πρώτες ύλες κλπ ). το κλέψιμο έφερνε τον πόλεμο ο πόλεμος που και αυτός είναι στην φύση του ανθρώπου εξυπηρετούσε κι αυτός τον σκοπό του

1 έδινε φτερά στην τεχνολογία και

2 μόνο οι πιο τεχνολογικά αναπτυγμένοι λαοι επιβίωναν

Έτσι αναγκάστηκε ο άνθρωπος να φτιάξει ακόντια βέλη καταπέλτες αεροπλάνα πυραύλους δορυφόρους και η ιστορία συνεχίζετε ..

 

θα μπορούσες να διευκρινήσεις ποιός είναι ο απώτερος σκοπός της θεωρίας σου?

Ο ανώτερος σκοπός είναι το <<αυξάνεστε και πληθαίνετε και κατακυριεύσατε του σύμπαντος >> και το να μαζεύει εμπειρίες αυτή η ενιαία ψυχή .ίσως να μην ακούγατε τόσο συναρπαστικός άλλα έτσι φαίνεται

 

 

Αλλωστε οι περισσότεροι αποστρέφονται τα ερπετά και τα έντομα ( τα οποία αριθμούν ένα όχι αξιοκαταφρόνητο ποσοστό του πληθυσμού της γής )- σύμφωνα με την θεωρία σου θα έπρεπε να ισχύει το αντίθετο..

 

Οι περισσότεροι ευρωπαίοι και χριστιανοί τα αποστρέφονται γιατί έτσι τους μάθαν από μικρούς . υπάρχουν λαοί που τα λατρεύουν και τα θαυμάζουν . ας μην ξεχνάμε και τον Ασκληπιό

 

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά νομίζω ότι μία θεωρία-υπόθεση θα πρέπει να συνάδει με βασικές αρχές της λογικής...

 

Όπως είπε και ο Johnny ... Πες μου μια που να ικανοποιεί αυτές τις αρχές...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

1 έδινε φτερά στην τεχνολογία και

2 μόνο οι πιο τεχνολογικά αναπτυγμένοι λαοι επιβίωναν

Έτσι αναγκάστηκε ο άνθρωπος να φτιάξει ακόντια βέλη καταπέλτες αεροπλάνα πυραύλους δορυφόρους και η ιστορία συνεχίζετε ..

 

Αυτό είναι η δική μας οπτική γωνία δηλαδή του σύγχρονου ανθρώπου του πως βλέπουμε ότι θα είναι ο άνθρωπος μετά από χρόνια εξέλιξης..

 

Σκέψου πως θα φανταζόταν ο ιερέας στο μεσαίωνα και το ρωτούσαν ποιος άνθρωπος θα επιβίωνε..

 

Θα απαντούσε αυτός που έχει μεγαλύτερη πίστη στο θεό..

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τί έχουν να μας πουν όλες αυτές οι θεωρίες, πού θέλουν να μας οδηγήσουν, ποιά είναι η αρχή τους και το τέλος τους....

 

Φίλε johnny

 

Δεν υπάρχει μια σαφή και σίγουρη απάντηση..

 

Μπορώ να υποθέσω μια ?αρχή? και ένα ?γιατί? δεν μπορώ να ξέρω το τέλος..

 

Ας το δούμε μέσα από ένα μικρό παράδειγμα..

 

Ένας πρωτόγονος άνθρωπος βλέπει ένα κεραυνό να πέφτει , αφού τρομάξει και περάσει η άσχημη στιγμή , το φαινόμενο τον γεμίζει με δέος και νομίζω πως αμέσως μετά προσπαθεί , με τις πενιχρές γνώσεις που έχει να δώσει εξηγήσεις..

 

Σαφέστατα δεν θα μπορέσει να το εξηγήσει και θα αποδώσει το φαινόμενο και τα κίνητρα σε κάποια θέληση μιας ανώτερης θεϊκής δύναμης

 

Ο άνθρωπος εξελίχθηκε έγινε πιο πολύπλοκος και σύνθετος καθώς και οι εξηγήσεις που δίνει όπως και οι αναζητήσεις του.

 

Μπορεί με τα χρόνια να κατόρθωσε να εξηγήσει το φαινόμενο της αστραπής καθώς και άλλα φαινόμενα αλλά δεν μπόρεσε ποτέ να δώσει μια ικανοποιητική απάντηση στα προαιώνια υπαρξιακά ερωτήματα καθώς και στο φαινόμενο του θανάτου

 

Ποιος είμαι? Από πού προέρχομαι? Που πηγαίνω?

 

Το κενό αυτό θεώρησαν χρέος τους να το καλύψουν οι διάφορες φιλοσοφίες και θρησκείες και κυρίως οι δεύτερες. Γιατί ο πιστός πρέπει να είναι ?καλυμμένος? από όλες τις πλευρές.

 

Αργότερα την σκυτάλη ανέλαβε η επιστήμη..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...