Jump to content

Δικτυακά παιχνίδια (WoW, Lineage κλπ) (!-Προσοχή-!)


Recommended Posts

Στην αρχή το κορόιδευα!

 

Στη συνέχεια, άρχισε να με ενδιαφέρει...

 

Και μετά να μου αρέσει,όλο και περισσότερο!

 

Λίγο αργότερα, έφτασα στο σημείο να κοιμάμαι 6 ώρες, τις υπόλοιπες 18 να είμαι κολλημένη στην οθόνη του υπολογιστή μου, με το ποντίκι και το πληκτρολόγιο να έχουν γίνει προέκταση των χεριών μου!

Και εκτός αυτού, να συντηρούμαι με μια pizza κάθε 2-3 μέρες ή όποτε θυμόμουν οτι πεινούσα!!

 

Ο λόγος για το λίγο ή πολύ γνωστό δικτυακό παιχνίδι World Of Warcraft !

 

Όταν κατάλαβα οτι έφτασα στα όρια του απόλυτου καψίματος, δεν ήθελα να το παραδεχτώ!

Είχε περάσει ένας ολόκληρος χρόνος κατα τον οποίο έχασα σχεδόν κάθε είδους επαφή με τον έξω κόσμο, με την σχολή μου, με τις παρέες μου, τα πάντα, με εξαίρεση τον φίλο μου με τον οποίο λιώναμε μαζί στο παιχνίδι.

Επίσης έχασα και όλα μου τα υπόλοιπα ενδιαφέροντα..

 

Τώρα προσπαθώ να ξανακάνω τη ζωή μου λίγο πιο φυσιολογική, και να συμμαζέψω ότι μπορώ, κυρίως από μαθήματα.

Ίσως αυτή τη στιγμή να μετανιώνω, αλλά ο 19ος χρόνος της ζωής μου χάθηκε χωρίς καν να το καταλάβω! :headb:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 36
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

είμαι κολλημένη στην οθόνη του υπολογιστή μου, με το ποντίκι και το πληκτρολόγιο να έχουν γίνει προέκταση των χεριών μου!

 

Γι' αυτό μην ανησυχείς ιδιαίτερα γιατί ο υπολογιστής κατάφερε να μας μεταμορφώσει όλους! Ποιός δεν 'κόλλισε' μπροστά από την οθόνη; Αυτός που θα το αρνηθεί ψεύδεται ασύστολα!

 

Το πιο θλιβερό είναι που αυτός ο δια-δυκτιακός χώρος είναι όπως πολύ ορθά χαρακτηρίστηκε από μια συνδρομιτή ενός άλλου φόρουμ ''κουβάς''! Με την έννοια ότι βάζεις το χέρι και δεν ξέρεις τι θα πάρεις χρυσάφι ή κάρβουνο;;

 

ξέρω βγήκα λίγο εκτός θέματος αλλά από τα παιχνίδια, τα φόρουμ, τα ηλεκρονικά ταχυδρομεία, τα τσατ ρουμ, κ. α. πολλά που παρέχει το διαδύκτιο πρέπει να είμαστε επιλεκτικοί και να μην αφήνουμε τον χρόνο να κυλάει ανέμελα! Υπάρχει σαβούρα, αυτό είναι σίγουρο και πρέπει να την πολεμήσουμε!

 

(Θέλετε να δημιουργήσουμε σελίδα με τα ''βατόμουρα'' του διαδυκτίου;;;;Ποιά θα βάζατε πρώτη;;)

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή το κορόιδευα!

 

Στη συνέχεια, άρχισε να με ενδιαφέρει...

 

Και μετά να μου αρέσει,όλο και περισσότερο!

 

Λίγο αργότερα, έφτασα στο σημείο να κοιμάμαι 6 ώρες, τις υπόλοιπες 18 να είμαι κολλημένη στην οθόνη του υπολογιστή μου, με το ποντίκι και το πληκτρολόγιο να έχουν γίνει προέκταση των χεριών μου!

Και εκτός αυτού, να συντηρούμαι με μια pizza κάθε 2-3 μέρες ή όποτε θυμόμουν οτι πεινούσα!!

 

Ο λόγος για το λίγο ή πολύ γνωστό δικτυακό παιχνίδι World Of Warcraft !

 

Όταν κατάλαβα οτι έφτασα στα όρια του απόλυτου καψίματος, δεν ήθελα να το παραδεχτώ!

Είχε περάσει ένας ολόκληρος χρόνος κατα τον οποίο έχασα σχεδόν κάθε είδους επαφή με τον έξω κόσμο, με την σχολή μου, με τις παρέες μου, τα πάντα, με εξαίρεση τον φίλο μου με τον οποίο λιώναμε μαζί στο παιχνίδι.

Επίσης έχασα και όλα μου τα υπόλοιπα ενδιαφέροντα..

 

Τώρα προσπαθώ να ξανακάνω τη ζωή μου λίγο πιο φυσιολογική, και να συμμαζέψω ότι μπορώ, κυρίως από μαθήματα.

Ίσως αυτή τη στιγμή να μετανιώνω, αλλά ο 19ος χρόνος της ζωής μου χάθηκε χωρίς καν να το καταλάβω! :headb:

Σε καταλαβαίνω και το ίδιο έπαθα με το lineage :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή το κορόιδευα!

 

Στη συνέχεια, άρχισε να με ενδιαφέρει...

 

Και μετά να μου αρέσει,όλο και περισσότερο!

 

Λίγο αργότερα, έφτασα στο σημείο να κοιμάμαι 6 ώρες, τις υπόλοιπες 18 να είμαι κολλημένη στην οθόνη του υπολογιστή μου, με το ποντίκι και το πληκτρολόγιο να έχουν γίνει προέκταση των χεριών μου!

Και εκτός αυτού, να συντηρούμαι με μια pizza κάθε 2-3 μέρες ή όποτε θυμόμουν οτι πεινούσα!!

 

Ο λόγος για το λίγο ή πολύ γνωστό δικτυακό παιχνίδι World Of Warcraft !

 

Όταν κατάλαβα οτι έφτασα στα όρια του απόλυτου καψίματος, δεν ήθελα να το παραδεχτώ!

Είχε περάσει ένας ολόκληρος χρόνος κατα τον οποίο έχασα σχεδόν κάθε είδους επαφή με τον έξω κόσμο, με την σχολή μου, με τις παρέες μου, τα πάντα, με εξαίρεση τον φίλο μου με τον οποίο λιώναμε μαζί στο παιχνίδι.

Επίσης έχασα και όλα μου τα υπόλοιπα ενδιαφέροντα..

 

Τώρα προσπαθώ να ξανακάνω τη ζωή μου λίγο πιο φυσιολογική, και να συμμαζέψω ότι μπορώ, κυρίως από μαθήματα.

Ίσως αυτή τη στιγμή να μετανιώνω, αλλά ο 19ος χρόνος της ζωής μου χάθηκε χωρίς καν να το καταλάβω! :headb:

Σε καταλαβαίνω και το ίδιο έπαθα με το lineage :cheerful:

 

Ααααχ! ποτε θα βρεθει ενας καλος hacker να κατεβασει ολους τους servers :015annoyed::015annoyed::015annoyed:

και εγω καποτε ειχα λιωσει αυτα τα παιχνιδια εχουν κατασκευαστει για να καταστρεψουν ολη την νεολαια

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι στο συγκεκριμένο θέμα να βάζουμε εξ αρχής αυστηρούς φραγμούς... Είναι πολύ κρίμα να χάνεται η επικοινωνία μεταξύ των ανθρώπων. Εγώ αυτό παραλίγο να το πάθω όχι με παιχνίδια αλλά με το msn.. Υπήρχαν μερες που καθόμουν και 6 ώρες (πράγμα πρωτοφανέστατο για εμένα). Αν και το έχω πάθει και με παιχνίδια αλλά όχι δικτυακά (και για ατό σε μία βδομάδα μου περνουσε η τρέλλα καθώς τερμάτιζαν...)

Link to comment
Share on other sites

Το έχετε ακούσει το Πάν μέτρο άριστον? Μην κατηγορούμε τα παιχνίδια γιατί εξυπηρετούν και αυτά ένα σκοπό, και άν μας παρασύρουν επιδή είναι πολύ καλά, λωρα είναι να τους κατηγορήσουμε που τα φτιάχνουν εθιστικά και όχι αδιάφορα!! Την έχω πατήσει και εγώ με RPG όπως και με βιβλία αλλά ο μόνος που έφταιγε είμουν εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Μέτρον άριστον (ελπίζω να μην το γράφω λάθος :angel: ) ναι... αλλά όταν διαβάζω κάτι που με μεταφέρει σε έναν άλλο κόσμο (το έπαθα με το Κοράκι (The Stand) του Stephen King και μες κάποια βιβλία του Χάρυ Πότερ (ειδικά στο τέλος)) αλλά ευτυχώς κάποια στιγμή τελείωσαν....και ευτυχώς δεν είχα χάσει κάθε επαφή...(αυτό το κάνω μόνη μου...χάνομαι από όλους....κάποιες φορές)

 

Το θέμα είναι να ξέρεις και να βάζεις όρια που να μην ξεπερνάς...και αυτό προυποθέτει προσωπική πειθαρχία....

Link to comment
Share on other sites

Death of net game addicts alert others

Αυτά είναι τα χειρότερα!

Αμ δεν είναι μόνο αυτό έχω ακούσει και για 2 δολοφονίες εξαιτίας του online gaming "lineage συγκεκριμένα" σε net cafe

Υ.Γ. Έχω δει άτομα να πλακώνονται στο ξύλο επειδή μαλοσανε στο παιχνίδι και οι δολοφονίες για των ίδιο λόγω, και ας μην αναλύσουμε το θέμα "ΕΠΥΛΗΨΙΑ Κ.Τ.Λ."

Κίνδυνο μόνιμης επιληψίας έχουν άτομα κάτω των 13 ετών εξαιτίας των fps και hz των οθονών που τα παιχνίδια κυρίως στα pc δεν έχουν σωστή αναλογία αυτών των δυο

Τραγικο :headb: :headb:

Link to comment
Share on other sites

Αμ δεν είναι μόνο αυτό έχω ακούσει και για 2 δολοφονίες εξαιτίας του online gaming "lineage συγκεκριμένα" σε net cafe

Υ.Γ. Έχω δει άτομα να πλακώνονται στο ξύλο επειδή μαλοσανε στο παιχνίδι και οι δολοφονίες για των ίδιο λόγω, και ας μην αναλύσουμε το θέμα "ΕΠΥΛΗΨΙΑ Κ.Τ.Λ."

Κίνδυνο μόνιμης επιληψίας έχουν άτομα κάτω των 13 ετών εξαιτίας των fps και hz των οθονών που τα παιχνίδια κυρίως στα pc δεν έχουν σωστή αναλογία αυτών των δυο

Τραγικο :headb: :headb:

 

Πράγματι ΤΡΑΓΙΚΟ....

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε είχα λιώσει και εγώ με αυτά τα παιχνίδια κυρίως το l2 και κατάλαβα πως στόχος του παιχνιδιού είναι να σε εξομοιώσει στον κόσμο του αν είσαι λίγο αδύναμος την πατάς και το να ανεβάσεις lvl στον χαρακτηρα σου στο παιχνίδι σου φαίνεται σαν σκοπός ζωής, στους πιο πολλούς που ξέρω τουλάχιστον με αποτέλεσμα να λιώνεις

τώρα είχα διαβάσει σε ένα site για της επιπτώσεις θα το ψάξω και θα σας αναφέρω το link αν θέλετε..

Link to comment
Share on other sites

εξομοιώσει στον κόσμο του αν είσαι λίγο αδύναμος την πατάς

ενα 13 χρωνο παιδι π.χ. :headb: :headb:

Link to comment
Share on other sites

sabrina:Κίνδυνο μόνιμης επιληψίας έχουν άτομα κάτω των 13 ετών εξαιτίας των fps και hz των οθονών που τα παιχνίδια κυρίως στα pc δεν έχουν σωστή αναλογία αυτών των δυο

Τραγικο headbacking.gif headbacking.gif

 

Λυπάμε που θα το πώ άλλα επιληψία μπορεί να πάθε ΜΟΝΟ όποιος έχει προδιάθεση για αυτό, και δέν φταίνε

φυσικά οι αναλογίες των... fps με τα hz (εάν είναι δυνατον !!) Αλλά οι συνεχείς εναλαγές επαναλαμβανόμενων εικόνων. Ένα τέτοιο άτομο μπορεί να πάθει επιληψία και μόνο απο την διαδοχή των φώτων σε ένα δρόμο εάν έχουν κάποιο συμετρικό μοτίβο.

 

Ένα τέτοιο Θέμα είχε προκύψει παλιότερα με το gameboy NES MASTERSYSTEM και λοιπές κονσόλες καθώς είχαν εμφανιστεί παιδιά με επιλιπτικές κρίσεις κατά την διάρκεια του παιχνιδιού. Καθώς όμως βρέθηκε η "Αιτία" και δόθηκαν οι απαρέτητες οδηγίες έπαψε να υφίσταται (μου φαίνεται ότι στα ενχειρίδια χρήσης των σημερινών κονσολών υπάρχει σχετική μνεία) . Δέν μπορώ να καταλάβω γιατί το αναμασούμε και Ξαφνικά "Τα παιχνίδια Σκοτώνουν" Έχτε δίκιο ότι μορεί να γίνει και φόνος για το Linage ή να καυγαδίσουν κάποιοι. Ναί έχω ένα φίλο που ορκίζεται ότι θα ανέβει στην Αθήνα να πλακώσει στο ξύλο κάποιον Admin γιατί του έσβησε τον Λογαριασμό και έχασε χαρακτήρα 70 level. Οστόσο κρούσματα τέτοιας παράνοιας έχουν παρουσιαστεί παντού, λόγου χάρη οι trekies που είναι φανατικοι του StartTrek και μιλούν ακόμα και την Γλώσσα τον (Έλεος!) Κιλγκον. Ένα παιδί είχε πηδήξει απο το μπαλκόνι του επιδή δέν έδειξε η τηλεόραση την αγαπημένη του εκπομπη...

 

Οπότε πρέπει να σταματήσουμε να κατηγορούμε αυτούς που μας δίνουν τα παιχνιδια της ταινίες και τα βιβλία που

και να κατηγορήσουμε αυτύς που πραγματικά φταίνε... Τους εαυτούς μας!

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα κατηγορίας της πηγής.

 

Στο Lineage για παράδειγμα, όπως σωστότατα αναφέρθηκε, το είδος και το στυλ του παιχνιδιού κάνουν τον χρήστη να αλληλεπιδρά σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό με το παιχνίδι απ'ότι με άλλα παιχνίδια. Από παλιά όποιος έχανε σε ένα video game (εντάξυ, όχι όλοι αλλά πολλοί) φώναζε, έβριζε, μερικοί έσπαζαν το χειριστήριο και άλλα τέτοια όμορφα. Σε ένα παιχνίδι όμως διαδικτυακό, με αντιπάλους όχι τόσο τα τέρατα αλλά κυρίως άλλους παίκτες, ο ενθουσιασμός είναι τεράστιος. Όταν υπάρχει μεγάλος ενθουσιασμός, μικραίνει και ο έλεγχος. Έτσι έχουμε σαν αποτέλεσμα τα ξεσπάσματα τύπου "θα σε πλακώσω στο ξύλο", "φέρε πίσω το peril αλλιώς θα βρω απο που παίζεις και θα σε σπασω στο ξύλο", "οι τάδε είναι κολλητοί με τους αντμίν, γιαυτό είναι τόσο καλοί" και άλλα.

Αν το σκεφτείτε, είναι "φυσιολογικό" (σε εισαγωγικά, γιατί έχει να κάνει με τεχνολογία) το ξέσπασμα, σε καμία όμως περίπτωση δικαιολογημένο.

 

Τώρα για το θέμα κολλήματος..

 

Αν ρωτήσεις κάποιον που παίζει και του πεις "Γιατί δεν βγαίνεις λίγο απ'το σπίτι σου;" θα σου πει απλά πως έτσι διασκεδάζει. Δεν είναι κακό, ας το δεχτούμε ότι πλέον υπάρχει και αυτός ο τρόπος διασκέδασης.

Δεν μιλάω για τις υπερβολές τύπου "έχω να συναναστραφώ άνθρωπο 2 βδομάδες".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...