Jump to content

Δικτυακά παιχνίδια (WoW, Lineage κλπ) (!-Προσοχή-!)


Recommended Posts

Ναι αλλα αλλιως ειναι με τα bot αλλιως με αλλους καμενους.

Ποτε δεν ξερεις με τι καμενο ατομο παιζεις μπορει να ειναι πιο καμενος απο σενα ή λιγοτερο καμενος

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 36
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Τελικά χθες δεν κάηκα πολύ γιατί έπρεπε και να διαβάσω αλλά μετά τις Πανελλαδικές θα γίνει χαμός!!!!!

 

 

Angel Of Darkness

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

μιλωντας για καψιματα.

1 ηταν οταν πηρα το nitendo επαιζα 10 ωρες τη μερα σουπερ μαριο,αυτο ηταν στην τηλεοραση

2 πηρα το μικρο nitendo που το κρατας στα χερια και παιζα οπου και να ημουν,τοτε ειχε 30.000 δραχμες.

εχει χρονια και εχω ξεχασει τα ονοματα τους.

3 κομαντο και red alert,ligo counter kai battlefield

 

διαβασα ολα τα ποστ και ακουστηκαν σχεδον ολα και ηταν πολλη ενδιαφεροντα.

να δωσω μια λιγο διαφορετικη εκδοχη του τι ειναι ενα game μιας και σιτε εσοτερισμου και γιατι πιστευω οτι εχουμε τοσο πολλη κολιμα ειδικα τα νεα παιδια.

 

ενα νεο παιδι αν ειχε τη γνωση δεν θα καθοταν τοσες ωρες μπροστα στην οθονη.

αν μπορουν να τα κανουν στην πραγματικοτητα τοτε γιατι να καθονται στο pc?

πιστευω οτι καθονται ακριβως γιατι δεν τα γεμιζει αυτη η πραγματικοτητα.

το παιχνιδι εχει ενα σημειο που οταν περασει αρχιζει να σου φενετε οτι εισαι εκει.

ειναι σαν να αλλαζει προσωρινα η πραγματικοτητα του και αυτο ειναι δυνατο συναισθημα.

ειναι σαν να ειναι στο αστρικο,αν ξεραν μονο οτι με λιγη προσπαθεια μπορουν να εχουν συνειδηση εκει και να εχουν τις δυναμεις που εχουν αυτοι στο lineage αμφιβαλω αν καθονταν κανεις ξανα σε υπολογιστη.

αλλα δυστυχως δεν το ξερουν.

 

ενα δευτερο που θελω να πω ειναι οτι πιστευω οτι μπορει καποιος να αναπτυξει τη φαντασια του ποιο ευκολα μεσω τον games τυπου lineage(οχι παιζοντας)αλλα πρεπει να ξερει να το χρησιμοποιησει,δηλαδη φαντασου να εισαι μπροστα στην οθονη σε κατασταση ηρεμιας με κλειστα ματια να προσπαθεις να οραματιστεις αυτη τη κατασταση,οτι δηλαδη βρισκεσε διπλα σε ενα ποταμι,ακους τη μουσικη του παιχνιδιου και προσπαθεις να βρεθεις εκει,ανοιγεις τα ματια και προσπαθεις να βαλεις στο νου της λεπτομερειες που υπαρχουν τριγυρω,βλεπεις δηλαδη κατω τους βραχους τα δεντρα κλπ

το εχω δοκιμασει και εχει φαση.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

ολα με μέτρο και σε κακό δεν βγένουν, εγώ μέσα απο το wow έκανα αρκετούς φίλους και φίλες, κάποια περίοδο έκαψα φλάτζα, αλλά απλά δεν είχα τίποτα καλύτερο να κάνω τότε, ακόμα παίζω διάφορα MMO αλλά άμα είσαι κύριος του εαυτού σου δεν υπάρχει πρόβλημα, άλλωστε, δεν ειπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει μόνο δεν θέλω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλό το Gaming αρκεί να μην σε απορροφά απο την πραγματική ζωή.

Άμα δείτε οτι κατι τετοιο συμβαίνει τότε καλύτερα να το κόψετε και να βρείτε τι είναι αυτό

με το οποίο πραγματικά θέλετε να ασχοληθείτε.

 

Είμαι 20 χρονών και έχω φτάσει σε ένα επίπεδο που όποιο game αρχίσω διαπρέπω.

Είμαι αρκετά ώριμος τώρα για να δώ πόσο άσκοπο είναι να ''καίγεσαι'' μπροστά απο τον

υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους περισσότερους προλαλήσαντες, αν και θα επικεντρωθώ στα παιδιά.

 

Μέχρι τα 18 τους οι γονείς είναι υποχρεωμένοι να ξέρουν τι συμβαίνει στη ζωή τους. Αν το παιδί τους έχει "κολλήσει" σε ένα παιχνίδι είναι φταίξιμο των γονιών!

 

Τώρα αν μετά τα 18 υπάρχουν άτομα που κολλούν σε αυτά τα παιχνίδια τότε είναι δική τους υπόθεση. Θεωρώ όμως απίθανό για έναν άνθρωπο που είχε σωστή καθοδήγηση ως προς τους υπολογιστές (και όχι μόνο) όσο ήταν παιδί, να φτάσει στις καταστάσεις που περιγράφονται παραπάνω.

Τώρα αν από μικρός είχε μάθει να παίζει ανεξέλεγκτα μπροστά από μια οθόνη (ή να βλέπει ανεξέλεγκτα...), τότε τα πράγματα είναι πολύ πιο δύσκολα, γιατί απαιτεί προσωπική συνειδητοποίηση του πόσο "καμένος" είναι.

 

Να πω όμως και το εξής. Τα παιχνίδια αυτά δε θα έπρεπε να χρησιμποιούνται για να ξεφεύγει κάποιος από μια πραγματικότητα που δεν του αρέσει, γιατί εκεί είναι η παγίδα. Θα έπρεπε απλώς να εμπλουτίζουν την πραγματικότητά μας. Όπως θα καθήσω κάποια μέρα 3 ώρες να ζωγραφίσω ή θα πάω για μπάνιο (μιας και είναι και καλοκαίρι) ή θα πάω για ποδόσφαιρο με φίλους (λέω εγώ τώρα...), έτσι θα πρέπει να είναι και το παιχνίδι στον υπολογιστή. Σαν μία επιπλέον δραστηριότητα της ζωής μου.

 

Εγώ όμως που τα λέω αυτά, είχα μια μαμά με την οποία "έκλεινα" συμφωνίες και έκανα συζητήσεις. Π.χ. Πρώτα φαγητό, μετά διάβασμα, μετά αν θέλω να παίξω με τα παιχνίδια μου και για υπολογιστή και τηλεόραση άντε 2 ώρες μαζί. Στην εφηβεία, ίσως κάπου κάπου να το παράκανα κι εγώ, όμως είχα την συναίσθηση ότι αυτό ήταν λάθος και το σταματούσα μόνη μου.

Τώρα πια δεν κολλάω πια με τα παιχνίδια ιδιαίτερα. Δηλαδή, όσο και να μου αρέσει, έχω ένα σωρό άλλα πράγματα που κάνω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...