Jump to content

Τεχνη και ναρκωτικα


 Share

Recommended Posts

Προς Lodi: Το χόρτο γενικά αυξάνει τη δύναμη του συναισθήματος που έχεις όταν το πίνεις. Το LSD δημιουργεί παραισθήσεις. Η Κοκαίνη διεγείρει (ανάλογα πάντα το τρόπο χρήσης και το σημείο εισαγωσής στον οργανισμό). Η ηρωίνη πραγματικά σε καίει...

Δεν είναι όλα τα ναρκωτικά το ίδιο

 

Παρ' όλα αυτά, η χρήση τους δεν συνιστάται για όλους τους ευκατανόητους λόγους που ειπώθηκαν παραπάνω. Εννοείται ότι ούτε και το αλκοόλ...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 30
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Το χόρτο γενικά αυξάνει τη δύναμη του συναισθήματος που έχεις όταν το πίνεις.

όχι μόνο... μπορεί να γίνει ψυχομιμητικό, μπορεί να δημιουργήσει σύνδρομο πανικού, μπορεί να γίνει μυοχαλαρωτικό σε σημείο εξωσοματικής προβολής, μπορεί μπορεί

 

Το LSD δημιουργεί παραισθήσεις.

Ναι αλλά και αλλαγή συνείδησης που είναι ένα από τα ατού της μαγείας

 

Η Κοκαίνη διεγείρει (ανάλογα πάντα το τρόπο χρήσης και το σημείο εισαγωσής στον οργανισμό).

Όχι μόνο, το τσίμπιμα στο κεντρικό νευρικό σύστημα σου δίνει και μια αίσθηση κύρους, σνομπαρισμού, ταχύτητας, σε συνδιασμό με ηρωίνη μπορεί να αποβεί μοιραίο

 

Η ηρωίνη πραγματικά σε καίει...

Την χρησιμοποιούσε ο Κράουλη για διάφορες επικλήσης και ειδικά προς το τέλος της ζωής του για να καλεί τον Χόρονζον (δαίμονας)...Γίνεται ηρωίνη γιατί το ''εκτός τόπου και χρόνου'' το βιώνεις 100 % και όχι όπως με το λυσεργικό την κόκα ή το χορταράκι...

 

Δεν είναι όλα τα ναρκωτικά το ίδιο

συμφωνώ και διαφωνώ με την έννοια ότι έχουν κοινά, π.χ. όλα μα όλα έχουν συνέπειες όσον αφορά τη λειτουργία του οργανισμού την εγκεφαλική λειτουργία το Κεντρικό Νευρικό Σύστημα και το συκώτι

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι κάθετος στη χρήση ναρκωτικών ουσιών με τη δικαιολογία διεύρυνσης του νου και μ :censored: ες :headb:Υπάρχουν και άλλοι τρόποι για τέτοιους σκοπούς π.χ τα MMORPGS παιχνίδια θα εκπλαγείτε τι ενέργεια απελευθερώνεται :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι κάθετος στη χρήση ναρκωτικών ουσιών με τη δικαιολογία διεύρυνσης του νου

 

δεν αντιλέγω φίλε...απλά το συγκεκριμένο θέμα το νταπελλογράφησαν ως ναρκωτικά για να μπορούν να τα καταδικάσουν, όπως ακριβώς και το σατανισμό, τον ονόμασαν ''θρησκεία'' για να μπορούν να τα διώκουν και τα δύο ποινικά...

 

το θέμα είναι να διευρύνουμε λιγάκι τους ορίζοντες του νου και της σκέψης μας...

 

μπορείς να πετύχεις το ίδιο και με άλλα χίλια δυο πράγματα που δεν ανοίκουν στα 'λέιπελτ'' ουσίες ναρκωτικά.. ας πούμε συγκεκριμένες τροφές, αφεψήματα, με το διαλογισμό...

 

ο νους όμως εξακολουθεί να θέλει δυνατά ερεθίσματα και συγκινήσεις για να μπορεί να γεννά κόσμους

Link to comment
Share on other sites

Αυγερινέ, Ιχώρ, Johny, Initiate, καλοί μου φίλοι,

 

ο σκοπός μου δέν είναι ...παιδαγωγικός. Απευθύνομαι σέ συνομιλητές πού γνωρίζουν ότι η χρήση ουσιών όπως τό αλκοόλ, η νικοτίνη κλπ αλκαλοειδή, επηρεάζουν τίς φυσικές καί πνευματικές λειτουργίες κατά τήν διέλευσή τους από τόν ανθρώπινο οργανισμό. Αυτό πού ελπίζω ότι επίσης γνωρίζετε, είναι ότι οι ουσίες αυτές δημιουργούν "υποδοχείς" μέ τήν επαναλαμβανόμενη χρήση - παγιδεύοντας τό άτομο, σέ βαθμό πού εξαρτάται από τήν ιδιοσυγκρασία του - κι αυτό είναι τό χειρότερο

 

Επί τής ουσίας τώρα ....

 

... ο νους όμως εξακολουθεί να θέλει δυνατά ερεθίσματα και συγκινήσεις για να μπορεί να γεννά κόσμους

 

... αυτό ακριβώς δέν πρέπει νά συμβεί. Νά επιτραπεί στό νού νά γεννήσει ..."εικόνα"! Θά σάς παραπλανήσει, προβάλλοντας αυτό πού μπορείτε νά αντέξετε, ...κρύβοντας τήν αληθινή εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συμφωνώ με το Σείριο.

 

Καλός ο Καστανέντα, αλλά ούτε στη Φύση ζούμε, ούτε ένα Δον Χουάν έχουμε δίπλα μας να μας προστατεύει από τις κακοτοπιές. (The Set & the Setting που λένε).

 

Και μην ξεχνάμε πως κάθε είδους παράδοση (π.χ. ο Σαμανισμός) γεννιέται πάντα σε συνάρτηση με το χώρο και την κοινωνία. Το φυσικό και κοινωνικό μας περιβάλλον ελάχιστη σχέση έχει με αυτά των σαμάνων της Αμερικής ή της Σιβηρίας.

Link to comment
Share on other sites

Το φυσικό και κοινωνικό μας περιβάλλον ελάχιστη σχέση έχει με αυτά των σαμάνων της Αμερικής ή της Σιβηρίας.

 

Οι δικοί μας μύστες και ονειρευτές που εξαφανίστηκαν;;;; :crying:

 

Που πήγε το Αρχαίο Ελληνικό πνεύμα που έπρεπε λογικά να είναι αθάνατο;

 

Γίνομαι Ικέτης μιας δεύτερης αναγγένησης αν την πρώτη την ανάλαβε ο Σικελιανός!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι κάθετος στη χρήση ναρκωτικών ουσιών με τη δικαιολογία διεύρυνσης του νου

 

όπως ακριβώς και το σατανισμό, τον ονόμασαν ''θρησκεία'' για να μπορούν να τα διώκουν και τα δύο ποινικά...

Ποιός ανώμαλος ονόμασε τον σατανισμό θρησκεία? :blink: Το κράτος πάντως όχι γιατί συγκεκριμένος νόμος απαγορεύει τις θρησκείες που έχουν στα τελετουργικά τους ανθρωποθυσίες γι αυτό δεν υφίσταται ο σατανισμός ως επίσημη θρησκεία :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Αυγερινέ, Ιχώρ, Johny, Initiate, καλοί μου φίλοι,

 

ο σκοπός μου δέν είναι ...παιδαγωγικός. Απευθύνομαι σέ συνομιλητές πού γνωρίζουν ότι η χρήση ουσιών όπως τό αλκοόλ, η νικοτίνη κλπ αλκαλοειδή, επηρεάζουν τίς φυσικές καί πνευματικές λειτουργίες κατά τήν διέλευσή τους από τόν ανθρώπινο οργανισμό. Αυτό πού ελπίζω ότι επίσης γνωρίζετε, είναι ότι οι ουσίες αυτές δημιουργούν "υποδοχείς" μέ τήν επαναλαμβανόμενη χρήση - παγιδεύοντας τό άτομο, σέ βαθμό πού εξαρτάται από τήν ιδιοσυγκρασία του - κι αυτό είναι τό χειρότερο

 

Επί τής ουσίας τώρα ....

 

... ο νους όμως εξακολουθεί να θέλει δυνατά ερεθίσματα και συγκινήσεις για να μπορεί να γεννά κόσμους

 

... αυτό ακριβώς δέν πρέπει νά συμβεί. Νά επιτραπεί στό νού νά γεννήσει ..."εικόνα"! Θά σάς παραπλανήσει, προβάλλοντας αυτό πού μπορείτε νά αντέξετε, ...κρύβοντας τήν αληθινή εικόνα.

:worthy::worthy::worthy::worthy:

Link to comment
Share on other sites

Παρ' όλα αυτά, η χρήση τους δεν συνιστάται για όλους τους ευκατανόητους λόγους που ειπώθηκαν παραπάνω. Εννοείται ότι ούτε και το αλκοόλ...

τη γνωμη μου γενικα την εθεσα στην αρχη του ποστ, για τις ναρκωτικες ουσιες. μιας που αναφερθηκε και το αλκοολ (λαθος μου που δεν εγραψα και γι αυτο, μιας που ειναι απο τις δυνατοτερες σωματικα εθιστικες ουσιες) θα πω οτι, το αλκοολ ειναι αυτο το οποιο επρεπε να ειναι παρανομο και οχι η χλοη (χορταρακι). ποσοι θανατοι εχουν καταγραφει (οχι μονο σε τροχαια) απο υπερβολικη χρηση αλκοολ;

Link to comment
Share on other sites

Johnny,Initiate4,Seirios,Ιχώρ

Συνφωνω βεβαια δε λεω ομως κατι ξερω κ εγω!

Initiate μαλλον θα αναφερεσε στο οπιο και μαλιστα στο καθαρο...

Η ηρωινη ΔΕΝ σε καιει...σε καταστρεφει απολυτα(αλλο θεμα αυτο) αλλα εφοσον ΔΕΝ πεσεις με τα μουτρα πιστευω σε καποιο επιπεδο βελτιωνεις κ τον χαρακτηρα σου(ΧΑΧΑΧΑ ΓΝΩΡΙΖΩ οτι θα αναψω φωτιες!!!)

[---]

 

Η Datura σε καιει..εκει θελω να σας δω...(αλλα ειμαι 100% εναντια στη χρηση της..ασε που προκαλει κ τυφλωση)

Επισης κ το Salvia(Φασκομηλο)ειναι πολυ δυνατο!!!!(οχι αυτο που πουλανε στα μαγαζια...απο το net το βρηκα 40*βαθμους...)

 

Lodi ..μαλλον δεν γνωριζεις και πολλα περι του θεματος

 

Και εγω ειμαι Υπερ των φυσικων...οι χημιες ειναι χαλια,σε ΚΑΙΝΕ,δε μπορεις να βαλεις 200 ιππους σε ενα yugo,δε μπορεις να αναγκασεις το μυαλο σου να δουλεψει 3 μηνες μεσα σε 3 ωρες...του :censored: οτι εχει κ δεν εχει...

 

Με τις καταληλες προυποθεσεις τελικα συνφωνω στη χρηση ουσιων για μια "καλυτερη;" εμπειρια,

απο την αλλη αν το θεμα το εχετε παρει σοβαρα

Συνφωνω με τη πρωτη προταση του Seirios

Επεξεργάστηκε από johnny στις 14t March 2006 - 11:13 AM

Link to comment
Share on other sites

Με τις καταληλες προυποθεσεις τελικα συνφωνω στη χρηση ουσιων για μια "καλυτερη;" εμπειρια,

 

ναι το ''καλύτερη'' καλά κάνει και είναι μέσα στα εισαγωγικά...

 

όταν δεχόμουνα σωματικό έλεγχο και ανάκριση στις Γαλλικές βάσεις τους φώναζα κάθε δυο λεπτά in egnish please in english γιατί μου έδιναν οδηγίες στα γαλλικά...

 

προσπαθούσα να υποβάλω στον εγκέφαλό μου ότι όλα ήταν όνειρο αλλά ήταν η αντικειμενική απτή πραγματικότητα ότι δεχόμουνα σωματικό έλεγχο γιατί νόμισαν ότι είμαι ένοχος για ''κατοχή και χρήση ναρκωτικών ουσιών''...

 

χαχαχαχα ήταν αστείο αλλά ριάλιτι...

 

:( :( :(

 

ελπίζω να μην μου ξανατύχει αυτό!

Link to comment
Share on other sites

[---]

Sucore, η χρήση των ναρκωτικών ουσιών δεν επικροτείται σε καμία περίπτωση, διότι, πέρα του ότι είναι παράνομες (στην Ελλάδα) σαν ουσίες, εκθέτουν τόσο εσένα όσο και την εικόνα του φόρουμ.

Ευχαριστώ για την κατανόηση....

 

ΥΓ: Η θέση υπέρ της νομιμοποίησης κάποιων "ελαφριών" ναρκωτικών ουσιών, διαφέρει πολύ από τη θέση υπέρ της χρήσης. :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ο Τύπος που βασικός στόχος του είναι ο αποπροσανατολισμός δεδομένου ότι οι λειτουργοί του συστήματος που τον διαρθρώνει αποπνέουν ημιμάθεια ενώ ταυτόχρονα αποκλείονται οι πραγματικοί γνώστες γιατί ως γνωστόν η αλήθεια είναι ανατρεπτική και ποιος διαθέτει να κατάλληλα αυτιά από μας ?

 

Μέσα στο παραπάνω πλαίσιο έχουν τσουβαλιάσει τα πάντα, έχουν τοποθετήσει σε ευδιάκριτη θέση και την ταμπέλα «μην αγγίζετε» και εδώ τελειώνει το θέμα.

 

Ποιος θα τολμήσει να κάνει την βαθιά τομή και να ονομάσει τα πράγματα έτσι όπως αυτά είναι ?

 

Εκπομπές επιστημονικού τύπου περνάν στα ψιλά ενώ συγκινησιακά φιλμάκια περνάν και ξαναπερνάν μέχρι τελικής πτώσης του τηλεθεατή.

 

Το θέμα των ναρκωτικών είναι ένα από αυτά.

 

Ας μην συγχέουμε τις ψυχεδελικές ουσίες , ονομάζοντάς τες ναρκωτικά με ουσίες που είναι εθιστικές όπως το όπιο , την ηρωίνη την κοκαίνη κλπ .

Παραισθησιογόνα όπως η μεσκαλίνη ( που βγαίνει από τον κάκτο πεγιότ) δεν κάνουν κακό στην υγεία, φυσικά κάθε κατάχρηση ή σε υπερβολική δόση έχει αντίθετο αποτέλεσμα αλλά το ίδιο συμβαίνει και με ουσίες καθ'όλα νόμιμες.

Ο κίνδυνος στα παραισθησιογόνα είναι οι ψυχολογικές επιπτώσεις και γι'αυτό θέλει χρήση με θρησκευτική ευλάβεια.

 

Τα παραισθησιογόνα προσφέρουν άμεσα και αυτό είναι ένα σοβαρό μειονέκτημα- το κατά πόσο είναι προετοιμασμένος να το δεχτεί κάποιος- εμπειρίες ασυνήθιστες .

 

Ας μην παραβλέπουμε το γεγονός της καθημερινής χαπάκωσης ενός μεγάλου μέρους του πληθυσμού σε υπνωτικά και ηρεμιστικά αλλά και αλκοόλ ? Στο θέμα αυτό γιατί δεν μιλάει κανείς?

Τα μεν νόμιμα τα δε παράνομα.

 

Το πρόβλημα δεν είναι ένα ναι ή ένα όχι αλλά το γιατί αναζητά κανείς την εμπειρία μέσα από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...