Jump to content

Η Μαγεία τελικά είναι...


Recommended Posts

Έχω διαβάσει αρκετά από τα άρθρα του site και το βιβλίο του Buckland...

 

Στα μεν αρθρα λέει πως η μαγεία ΔΕΝ είναι θρησκεία στο βιβλίο του ο Μπακλαντ (ο οποίος από ότι κατάλαβα βλεπει την Μαγεία μόνο από την οπτική γωνία των Wicca) θεωρεί την Μαγεία θρησκεία και στρέφεται κατά του Χριστιανισμού...

 

Τι πιστεύετε όμως εσείς πως είναι η Μαγεία;...

 

Εγώ πιστεύω πως είναι ένα εργαλείο... Ή μάλλον πιστεύω πως η Μαγεία είναι ένα κατσαβίδι...

Όπως το κατσαβίδι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να βιδώσεις μια βίδα έτσι και την Μαγεία μπορείς να την χρησιμοποιήσεις για ένα πολύ απλό σκοπό.

Όμως από εσένα εξαρτάται αν η βίδα θα είναι από βόμβα ή από ιατρικό εργαλείο...

 

Δεν είναι η ίδια θρησκεία, μέσω της θρησκείας πετυχαίνεις την Μαγεία.

 

Ακούω...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Η Μαγεία είναι μέσα σου, όχι έξω από σένα. Αν δεν την βρεις μέσα σου, δεν θα την βρεις πουθενά: ούτε μέσα από θρησκείες, ούτε μέσα σε βιβλία. Διότι κανείς δεν μπορεί να σε διδάξει την Μαγεία... Κανείς και τίποτα δεν μπορεί να σε διδάξει κάτι που ήδη γνωρίζεις. Μπορεί μονάχα να στην υπενθυμίσει ή -πιο απλά- να σου δείξει πως να την θυμηθείς.

 

Τι είναι Μαγεία;

Είναι να θυμηθείς αυτό που πραγματικά είσαι -όχι αυτό που έγινες, εγκλωβίζοντας το Είναι σου στην ύλη -κάνοντάς το δούλο της ύλης, αντί για συνεργάτη. Η ύλη είναι το σπίτι μας, ο ναός μας αν θέλετε... Μάθαμε όμως να την μετατρέπουμε σε φυλακή και εξουσιαστή. Η Μαγεία θα μας θυμίσει το πως είναι πραγματικά τα πράγματα ώστε να επαναφέρουμε την ισορροπία.

 

Μεταξύ πολλών άλλων που είναι η Μαγεία, πιστεύω ότι αυτό, είναι το Α και Ω. :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, Νεφέλη, αυτό πιστεύω και εγώ... :)

 

Αν το "κατσαβίδι" είναι σύνδεση με τον υλικό κόσμο, τότε συγνώμη για την λανθασμένη παρομοίωση, απλά σκέφτηκα πως η Μαγεία είναι κάτι πολύ απλό... κάτι καθημερινό...

 

Πιστεύω πως Μαγεία είναι όταν κοιμάμαι το βράδυ και σκέφτομαι "Μακάρι να κάνει αύριο καλό καιρό!" ή όταν είμαι ερωτευμένη και λέω από μέσα μου "Κάνε να με πάρει τώρα τηλέφωνο", ακόμα και όταν έχω μπελάδες και ζητάω βοήθεια, εμφανίζεται με κάποιο τρόπο η λύση, όχι πάντα έτοιμη αλλά ένα μονοπάτι που θα με βοηθήσει να φτάσω σ'αυτήν...

 

Αυτό δεν είναι η Μαγεία;

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω και εγω μαζι σας κοριτσια....

 

Η μαγεια δεν ειναι θρησκεια. Ειναι τα παντα μεσα μας και γυρω μας, ειναι το "ολον". Το εχετε ξαναακουσει αυτο καπου???? :smilewink:

 

Η θρησκεια ειναι δημιουργημα των ανθρωπων η μαγεια ειναι κατι που μολις τον συνειδιτοποιησεις, η ζωη σου αλλαζει ανεπιστρεπτει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με εσάς....

 

Μαγεία είναι η κάθε στιγμή... όταν είσαι χαρούμενος, λυπημένος, ερωτευμένος.... ή όλα αυτά μαζί... αυτό είναι μαγεία... η ολοκλήρωση... το να βρείς ποιος πραγματικά είσαι. Όχι ποιός πρέπει να είσαι για να ευχαριστείς τους γύρω σου ή τον εαυτό που νομίζεις οτί είσαι.... Μαγεία είναι να μπορείς να χαίρεσαι τη κάθε στιγμή, να ζεις, να αναπνέεις, να κερδίζεις και να χάνεις....

 

Μαγεία είναι το μονοπάτι που οδηγεί στον πραγματικό σου εαυτό, και όταν ανακαλύψεις αυτόν, βρίσκεις και τον πραγματικό σου στόχο. Τον λόγο για τον οποίο ήρθες εδώ....... και τον τρόπο για να κάνεις τα πραγματικά σου όνειρα πραγματικότητα.....

Link to comment
Share on other sites

Μαγεία είναι το μονοπάτι που οδηγεί στον πραγματικό σου εαυτό, και όταν ανακαλύψεις αυτόν, βρίσκεις και τον πραγματικό σου στόχο. Τον λόγο για τον οποίο ήρθες εδώ....... και τον τρόπο για να κάνεις τα πραγματικά σου όνειρα πραγματικότητα.....

:clapping::worthy::clapping::worthy:

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι Μαγεία, ε; Χμ... Μου φαίνεται ότι υπάρχει παρόμοιο topic... Τέσπα!!! Η Μαριλένα μιλούσε για την Μαγεία με τον όρο της Τέχνης... Απλώς, θα ήθελα να της πω ότι όταν κάποιος εξασκεί την Τέχνη και η ζωή του συμβαδίζει σύμφωνα με αυτήν, τότε γίνεται και θρησκεία, απλώς όπως είπαν όλοι, είναι αυτό που υπάρχει μέσα σου και για το οποίο πρέπει να ψάξεις να βρεις... :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι μαγεία τελικά;

 

Είναι η απάντηση που της δίνεις ερώτημα...

Είναι η κατάληξη που δίνεις αξία στον δρόμο προς αυτήν...

Είναι το ψέμα που κάνεις αλήθεια...

Είναι το όνειρο που το κάνεις πραγματικότητα...

Είναι μια λέξη που της δίνεις αξία...

 

Μα πάνω απ'όλα, μαγεία είναι ΕΣΥ!

 

:cheerful:

 

ΥΓ. Επίσης για μένα μαγεία είναι το φαϊ, οι φίλοι, ο έρωτας, οι γυναίκες, η δημιουργική σκέψη και τόσα άλλα (το φαϊ το είπα; :unsure: )

Link to comment
Share on other sites

το φαϊ το είπα;

:063laugh:

 

Αυτή είναι η ομορφιά της... αλλά και το πρόβλημα.

Nεφέλη,το πρόβλημα ξεκινάει πάντα από τις ερωτήσεις.Όταν η ερώτηση έχει τεθεί λάθος η απάντηση θα είναι πάρα πολυ γενική.Προσωπικά θα ρωτούσα το εξής:

 

Σε τι χρησιμεύει η μαγεία;

 

Kαι όχι τι είναι η μαγεία.Γιατί η μαγεία δεν είναι τίποτα περισότερο απο όλα τα άλλα.

 

Το υλικό είναι κοινό.Μονάχα η χρήση διαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Το υλικό είναι κοινό.Μονάχα η χρήση διαφέρει.

 

νομίζω συμφωνούμε σ' αυτό το σημείο! Οι του 'αριστερού μονοπατιού' θα χρησιμοποιήσουν τα μέσα που θα τους προσφαίρει τους καρπούς του μονοπατιού τους και οι του 'δεξιού' αντίστοιχα! Έπειτα μπορούμε να αναλύσουμε ξεχωριστά τις σχολές τύπου: Καρδεριανή, Σέντερσ, Κέλτες, και ακόμη να δούμε τα παρακλάδεια των ''πιστώ'' τύπου: Παγανιστές, Σατανιστές, Σαμάνους, Μηδενιστές, Αποκρυφιστές, υπάρχουν τόσοι πολλοί που ύμνησαν το ίδιο θέμα με διαφορετικό μονοπάτι...

 

Θα έρθω να συμφωνήσω στο 'η μαγεία είναι μέσα μας'

 

θα ξαναφέρω στην επιφάνεια το του Ερμή του Τρισμέγιστου:

 

''Ότι υπάρχει μέσα υπάρχει και έξω'', Κάρτα του Ιεροφάντη στο Ταρό, Η Ένωση του μικρόκοσμου με τον Μακρόκοσμο (Μεγάλη Πυραμίδα), 5=6 (Τουτέστιν το του Ντα Βίτσι με τον άνθρωπο που έχει τα χέρια ανοιχτά στον κύκλο και στο τετράγωνο και συμβολίζει το πέντε=πεντάλφα, άνθρωπος=μικρόκοσμος, που ισούται με έξι=εξάκτινο, το σύμπαν=μακρόκοσμος).

 

Δεν υπάρχει κάτι εκεί έξω που να μην υπάρχει μέσα μας, απλά πρέπει να βρούμε τον τρόπο να ''βλέπουμε'' αυτή την κρυφή σύνδεση... Η μαγεία μπορεί να είναι ο καθρεύτης που καθρευτίζει το εγώ μας πιο καλά...

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Επίσης για μένα μαγεία είναι το φαϊ, οι φίλοι, ο έρωτας, οι γυναίκες, η δημιουργική σκέψη και τόσα άλλα (το φαϊ το είπα; :unsure: )

 

Τον ύπνο δεν είπες.... Πως κι έτσι?? :018bleh::018bleh:

Link to comment
Share on other sites

 

 

ΥΓ. Επίσης για μένα μαγεία είναι το φαϊ, οι φίλοι, ο έρωτας, οι γυναίκες, η δημιουργική σκέψη και τόσα άλλα (το φαϊ το είπα; :unsure: )

 

Τον ύπνο δεν είπες.... Πως κι έτσι?? :018bleh::018bleh:

 

Μάλλον "κοιμόμουν" όταν το έγραφα :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Εγω πιστευω πως ο καθενας δινει στη μαγεια τον δικο του ορισμο.Αλλοι οταν ακουσουν μαγεια το μυαλο τους παει στη μαυρη μαγεια και στην σατανολατρεια ενω σε αλλουσ τους ερχεται ο Mr.Bγαζω κουνελια απο το καπελο μου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...