Jump to content

Η Μαγεία τελικά είναι...


Recommended Posts

από τό post τού φίλου wizard, "Άλιστερ Κρόουλι: τελετουργία και δράμα"

 

... ένα μήνυμα πού πιστεύω ότι αξίζει τής προσοχής μας:

 

"...η ανθρώπινη τελειότητα απαιτεί απελευθέρωση του εαυτού από τους περιορισμούς της προσωπικότητας και την επαναφορά του σε μια κατάσταση τελειοποιημένης εκστατικής και καλλιτεχνικής δράσης.

 

... Η Τέχνη είναι Μαγεία και η μαγεία είναι απελευθέρωση. Μια απελευθέρωση που αποτελεί δικαίωμα ολάκερης της ανθρωπότητας."

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μαγεία είναι ότι μπορείς να κλαίς χωρίς να έχείς πληγή,Μαγεία είναι η πρώτη ανάσα ενός μωρού, Μαγεία είναι αυτό το μούδιασμα που νιώθεις σε ένα βλέμμα, Μαγεία είναι πολλά πράγματα.Μαγεία είναι η πίστη οτι μπορείς να αλλάξεις κάτι προς το καλύτερο,Μαγεία είναι να μην έχεις τίποτα αλλά και όλα στο τώρα αλλά και στο ποτέ.Μαγεία είναι αυτό που εσύ θέλησες να κάνεις ή να γίνεις και το κατάφερες. Η Μαγεία ακόμη και στην πρακτική της μορφή έχει κάτι πολύ όμορφο. Ας θυμηθούμε λίγο τους Μύστες του Στοουνχετζ όταν συγκεντρώθηκαν για να "εμποδίσουν τον Χίτλερ να μπεί στην Αγγλία.Περίπου 35 Μύστες νοσηλεύτηκαν εκείνη την νύχτα.Η διαγνωση ήταν εξάντληση.Ο Χίτλερ δεν κατάφερε να μπεί στην Αγγλία. Αν δεν κάνω λάθος 7 άτομα έχασαν την ζωή τους γιατί δεν κατάφεραν να ανακτήσουν την χαμένη ενέργεια.Αυτό είναι Μαγεία.Αυτό λέγεται ανιδιοτέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβάσει του Μπάκλαντ και όντως η Μαγεία για εκείνον είναι η Γιούκα (ή Βίκκα).

Αλλά Μαγεία είναι κάτι άλλο.

Υψηλά συναισθήματα- εσύ, δηλαδή εγώ- όπως είμαι.

Μαγεία' το λες και γεμίζει το νου σου..

Φέρνει στο νου μια ζωγραφιά..με τα χρώματα ενός ονείρου!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ διαβάζοντας όλα τα παραπάνω είναι ότι :

 

ΜΑΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ

 

επειδή για να τη νιώσεις, θέλεις να την αισθανθείς

και για την αισθανθείς, θέλεις να τη νιώσεις,

 

επειδή θέλεις να τη μυρίσεις, να τη γευτείς, να την ακούσεις, να τη δεις, να της μιλήσεις

να τη σκεφτείς, να τη γνωρίσεις, να την απολαύσεις, να την πιστέψεις

 

ΚΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΗΝ ΕΞΥΨΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗ ΣΕΒΑΣΤΕΙΣ.

 

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗ ΧΑΣΕΙΣ.

ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΤΗ ΧΑΣΕΙΣ ΠΑΛΙ ΑΥΤΗΝ ΘΑ ΨΑΧΝΕΙΣ

ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΚΟΠΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΧΡΗΣΕΙΣ!

Link to comment
Share on other sites

Η Μαγεία του σήμερα είναι η επιστήμη του αυριο.

Link to comment
Share on other sites

Η Μαγεία του σήμερα είναι η επιστήμη του αυριο.

 

...ήδη συζητάμε για ΜΑΓΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ... :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

ψάχνοντας για την έννοια της λέξης μαγεία βρήκα αυτό

http://www.metafysiko.gr/textview.php?id=29. Κάποιοι απο εσάς ίσως το έχετε διαβάσει και το ξέρετε.

 

για μένα όμως μαγεία είναι κάθε τι όμορφο ,κάθετι απίστευτο κι όμως αληθινό. η μαγεία υπάρχει μέσα μας. λίγοι όμως από εμάς το ανακαλύπτουμε και λίγοι από εμάς μπορούμε να τη χρησιμοποιήσουμε κυρίως με το σωστό τρόπο. μαγεία είναι όταν ο ανθρωπος μπορεί απλά με τη δύναμη της θέλησης της σκέψης και της πίστης του σε ένα σκοπό, να πετύχει αυτό που θέλει. η μαγεία είναι πολλά πράγματα μαζί. και ο καθένας μας διαφορετικά την αντιλαμβάνεται ή διαφορετικά την δέχεται

Link to comment
Share on other sites

Τί είναι τελικά μαγεία.....

 

Μμμμ....

 

Μαγεία είμαι εγώ

Μαγεία είσαι εσύ

Μαγεία είναι το κλάμα

το γέλιο

 

Μαγεία είναι η γέννηση

Ο έρωτας

Η αγάπη

Ο πόνος

 

Κατά τη γνώμη μου είναι ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΙΜΑΣΤΕ, ΟΛΑ ΟΣΑ ΒΙΩΝΟΥΜΕ, ΟΛΑ ΟΣΑ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΛΑ ΟΣΑ ΘΑ ΖΗΣΟΥΜΕ

 

Φλαφλάκια

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα! Μόλις έγινα μέλος και ελπίζω να με δεχτείτε στην ωραία σας παρέα. Ξεκίνησα να διαβάζω αυτό το topic γιατί θεώρησα ότι θα ήταν μια καλή αρχή για να σας γνωρίσω και να με γνωρίσεται.

Λοιπόν εγώ θεωρώ ότι η μαγεία είναι η αρχή των πάντων. Δηλαδή είναι ένα εργαλείο δοσμένο από το Θεό μάλλον το πιο χρήσιμο εργαλείο που μας έδωσε ο Θεός. Αν το χρησιμοποιήσουμε σωστά τότε είναι ευλογία , αν το χρησιμοποιήσουμε λάθος θα είναι καταστρωφή..

Και πάλι καλως σας βρήκα..

Με αγάπη Kanathos!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα! Μόλις έγινα μέλος και ελπίζω να με δεχτείτε στην ωραία σας παρέα. Ξεκίνησα να διαβάζω αυτό το topic γιατί θεώρησα ότι θα ήταν μια καλή αρχή για να σας γνωρίσω και να με γνωρίσεται.

Λοιπόν εγώ θεωρώ ότι η μαγεία είναι η αρχή των πάντων. Δηλαδή είναι ένα εργαλείο δοσμένο από το Θεό μάλλον το πιο χρήσιμο εργαλείο που μας έδωσε ο Θεός. Αν το χρησιμοποιήσουμε σωστά τότε είναι ευλογία , αν το χρησιμοποιήσουμε λάθος θα είναι καταστρωφή..

Και πάλι καλως σας βρήκα..

Με αγάπη Kanathos!!!

 

Όμορφα το έθεσες...Όμορφα μιλάς...χουρ χουρρρμμμμπρρρ.... :kitty:

 

Καλωςήρθες!!! :clapping:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ πιστεύω πως η μαγεία είναι η ίδια η ζωή. Ο λόγος που η μαγεία έχει μία μυστήρια αύρα πολλές φορές και σε πολλούς φαντάζει μακρινή και άπιαστη ή ακόμα και ψέμα, ειναι ότι το ίδιο το πρόσωπο της ζωής είναι τέτοιο. Την ζωή την ξέρουμε πολύ λίγο. Είμαστε σχετικά νέος κόσμος και σίγουρα είμαστε ακόμα αρκετά "κουτοί" δεδομένου και ότι χρησιμοποιούμε μόνο το 10% του εγκεφάλου μας, ο οποίος τόσα ακόμα θαυμαστά πράγματα μπορεί να κάνει αλλά ακόμα δεν έχουμε βρει τον τρόπο. Συνεπώς όσο ξέρουμε τη ζωή, τόσο ξέρουμε και την μαγεία, που κατά τη γνώμη μου ειναι στην ουσία το ίδιο πράγμα.

 

Μαγεία είναι η ζωή και ο θάνατος και η φύση είναι αυτή που κρατάει την ισορροπία. Ισορροπία υπάρχει παντού.

 

Υπάρχουν πολλά είδη μαγείας από τα οποία αρκετά έχουν ξεχαστεί (όπως πράσινη και κόκκινη μαγεία). Τα κυριότερα είδη μαγείας ειναι η λευκή και η μαύρη που συμβολίζουν τη μαγεία που γίνεται για καλό σκοπό και για κακό αντίστοιχα. Έχετε υπόψην ότι η μαγεία ειναι μία. Απλά διαχωρίζεται σε αυτές τις κατηγορίες για να καταλαβαίνουμε καλύτερα τί σκοπούς εξυπηρετεί κάθε φορά.

 

Ας κάνω και μια αναφορά στους νόμους της μαγείας οι οποίοι είναι ίδιοι με αυτούς της ζωής που κατά τη γνώμη μου όμως προανέφερα είναι ουσιαστικά το ίδιο πράγμα. Ένας γνωστός νόμος ειναι.. κάνεις κακό θα δεις κακο. Ίσως και αυτό να είναι συνέπεια της ισορροπίας που κυριαρχεί παντού.

 

Αυτά τα λίγα από μένα. Δεν είμαι έμπειρος στον τομέα αυτό, διατυπώνω τις απόψεις μου χωρίς απαραίτητα να υποστηρίζω ότι ειναι 100% ορθά.

Link to comment
Share on other sites

Μαγεια νομιζω πως ειναι το (ενα απο τα πολλα υποθετω) μεσων το οποιο μας δινει την δινατοτιτα να χρησειμοποιησουμε οπως εμεις επηθιμουμε, τι ενεργειες που υπαρχοθν γυρο μας. (εχοντας παντα στο μυαλο πως οτιδιποτε πνευματικο, απο την ψυχη μεχρι κ το πιο απλο σινεσθημα, οπως και καθετι υλικο αποτελητε απο ενεργεια οπως κ αν το αντιλαμβανετε κανεις αυτο).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μαγεία είναι κάτι που δεν το γνωρίζεις ακόμα, και που κάνεις χίλιες δυο προσπάθιες να μάθεις τι είναι, και τελικά μετά από πολύ προσπάθεια δεν ξέρεις ακόμη τι είναι...

Αυτό για μένα είναι Μαγεία. Κάτι άγνωστο.

 

Μαγεία είναι όταν υπερβαίνεις τον ευατό σου από άποψη δύναμης. Είναι η θέληση που υπάρχει μέσα μας.

Είναι όταν πετυχαίνεις το ανυπέρβλητο κάτι ακατόρθωτο κάτι με τέχνη που δεν το γνωρίζουν οι άλλοι.

 

Η μαγεία δύσκολα κρύβεται πίσω από τις έννοιες και τις λέξεις. Άν δεν την ζήσεις δεν θα μπορέσεις να μιλήσεις εύκολα γι' αυτήν.

 

Ο τίτλος αυτός δεν υπάρχει "η μαγεία τελικά είναι..." χρειάζεται πολύ δουλειά ακόμη... για να βρούμε την μαγεία... αν και την ζούμε καθημερινά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...