Jump to content

Η Μαγεία τελικά είναι...


Recommended Posts

να πω και ένα άλλο ξεχωριστό παράδειγμα Μαγείας;???

 

Π.χ. πως είναι να βάζεις το καλύτερο cd των Manowar (,ε Marilena; :wow: :smilewink: )στο "πλάϊερ" σου, κάθεσαι άνετα στο κρεββάτι σου και το ακούς με τις...ώρες; Να χάνεσαι σε αυτή τη μουσική που αγαπάς; Ε! ΝΑ τι είναι η Μαγεία...

 

Σωστόοοοος????

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Λοιπόν, αυθόρμητα (συγκεκριμένα, καθώς παρκάριζα το αμάξι) μου ήρθε ο παρακάτω ορισμός:

 

Μαγεία, είναι η επιστήμη και η τέχνη της αλληλεπίδρασης της ύλης με τη νόηση και τον ψυχισμό. Ως επιστήμη, μελετά τους νόμους που διέπουν αυτήν την αλληλεπίδραση, ως τέχνη, αναζητά την αρμονία της αλληλεπίδρασης αυτής, στο πλαίσιο του Κόσμου.

 

Τι λέτε; :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αυθόρμητα (συγκεκριμένα, καθώς παρκάριζα το αμάξι) μου ήρθε ο παρακάτω ορισμός:

 

Μαγεία, είναι η επιστήμη και η τέχνη της αλληλεπίδρασης της ύλης με τη νόηση και τον ψυχισμό. Ως επιστήμη, μελετά τους νόμους που διέπουν αυτήν την αλληλεπίδραση, ως τέχνη, αναζητά την αρμονία της αλληλεπίδρασης αυτής, στο πλαίσιο του Κόσμου.

 

Τι λέτε; :unsure:

κάτι μου θυμίζει αυτό από βιβλίο αλλά δν θυμάμαι πιο...μου φαίνεται ένα που μελετούσε τη μαγεία σε σχέση με την θετική επιστήμη της φυσικής;;;ε κερατάκι;;;

Τέσπα...μου φαίνεται αρκετά κοντά στο τι αίσθηση αφήνει η μαγεία...good point then... :clapping: :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αυθόρμητα (συγκεκριμένα, καθώς παρκάριζα το αμάξι) μου ήρθε ο παρακάτω ορισμός:

 

Μαγεία, είναι η επιστήμη και η τέχνη της αλληλεπίδρασης της ύλης με τη νόηση και τον ψυχισμό. Ως επιστήμη, μελετά τους νόμους που διέπουν αυτήν την αλληλεπίδραση, ως τέχνη, αναζητά την αρμονία της αλληλεπίδρασης αυτής, στο πλαίσιο του Κόσμου.

 

Τι λέτε; :unsure:

 

Να παρκάρεις πιό συχνά... :blblbl:

 

Μπορώ να πώ ότι μου αρέσει ο ορισμός, σύντομος και περιεκτικός... :clapping:

Απλά δέν ξέρω κατα πόσο είναι πλήρης... :huh:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αυθόρμητα (συγκεκριμένα, καθώς παρκάριζα το αμάξι) μου ήρθε ο παρακάτω ορισμός:

 

Μαγεία, είναι η επιστήμη και η τέχνη της αλληλεπίδρασης της ύλης με τη νόηση και τον ψυχισμό. Ως επιστήμη, μελετά τους νόμους που διέπουν αυτήν την αλληλεπίδραση, ως τέχνη, αναζητά την αρμονία της αλληλεπίδρασης αυτής, στο πλαίσιο του Κόσμου.

 

Τι λέτε; :unsure:

 

Τώρα μου θύμισες αυτό που τελευταία τριγυρνάει στο μυαλό μου.... ότι όλα είναι σκέψη (ακόμα και η ύλη...απλά είναι συμπυκνωμένη σκέψη).

 

Αν ισχύει κάτι τέτοιο σαφώς και υπάρχει αλληλεπίδραση με τις μηχανές σκέψης που είναι τα όντα. (τα οποία αποτελούνται από σκέψη)

 

Και σαφώς μαγεία είναι η τέχνη αυτής της αλληλεπίδρασης...

 

Και κάτι άλλο λέτε αυτό που ζούμε και είναι κοινό σε όλους να είναι η σκέψη ενός θεού;

Αλλά και κάτι ακόμα...αυτά που ονειρευόμαστε και σκεφτόμαστε εμείς να πραγματοποιούνται σε ένα άλλο επίπεδο συνείδησης;

 

Σκεφτήτε π.χ. οι χαρακτήρες ενός παιχνιιού d&d να συνεχίζουν να υπάρχουν μετά το παιχίνδι σε ένα άλλο επίπεδο ύπαρξης... :rolleyes: .. μόνο και μόνο γιατί τους σκεφτήκαμε (πολύ Διονυσιακό δεν ακούγεται;)

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο λέτε αυτό που ζούμε και είναι κοινό σε όλους να είναι η σκέψη ενός θεού;

Αλλά και κάτι ακόμα...αυτά που ονειρευόμαστε και σκεφτόμαστε εμείς να πραγματοποιούνται σε ένα άλλο επίπεδο συνείδησης;

 

Σκεφτήτε π.χ. οι χαρακτήρες ενός παιχνιιού d&d να συνεχίζουν να υπάρχουν μετά το παιχίνδι σε ένα άλλο επίπεδο ύπαρξης... .. μόνο και μόνο γιατί τους σκεφτήκαμε (πολύ Διονυσιακό δεν ακούγεται;)

 

αυτο ακριβως ελεγε ο ηρωας σε μια ταινια αλλα δεν θυμαμαι με τιποτα ποια..

Η απαντηση που πηρε ηταν πανω κατω η ακολουθη: "Αν ειναι ετσι τοτε αυτος που δημιουργησε τον κοσμο μας ηταν τελειως παρανοικος"

 

God.. ελεος.. δεν μπορω να θυμηθω ποια ταινια...

καμια βοηθεια κανενας ...?

Edited by nenya
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτήτε π.χ. οι χαρακτήρες ενός παιχνιιού d&d να συνεχίζουν να υπάρχουν μετά το παιχίνδι σε ένα άλλο επίπεδο ύπαρξης... :rolleyes: .. μόνο και μόνο γιατί τους σκεφτήκαμε (πολύ Διονυσιακό δεν ακούγεται;)

 

:offtopic: Βασικά αυτή είναι η ουσία του D&D... Κατα την διάρκεια του παιχνιδιού να ξεφύγεις από αυτόν τον κόσμο και να ταυτιστείς με τον χαρακτήρα σου... :offtopic:

 

Τώρα μου θύμισες αυτό που τελευταία τριγυρνάει στο μυαλό μου.... ότι όλα είναι σκέψη (ακόμα και η ύλη...απλά είναι συμπυκνωμένη σκέψη).

 

Κάπου είχα δεί την εξής φράση: Μάζα είναι η μαθηματική ανομαλία του χώρου...

Άραγε θα μπορούσε αυτό να ερμηνευτεί ώς: Ο χώρος (σύμπαν), αποτελείτε από καθηρή ελεύθερη σκέψη (ενέργεια) και η μάζα είναι η μαθηματική ανομαλία (συμπίκνωση) του?

Link to comment
Share on other sites

να πω και ένα άλλο ξεχωριστό παράδειγμα Μαγείας;???

 

Π.χ. πως είναι να βάζεις το καλύτερο cd των Manowar (,ε Marilena; :wow: :smilewink: )στο "πλάϊερ" σου, κάθεσαι άνετα στο κρεββάτι σου και το ακούς με τις...ώρες; Να χάνεσαι σε αυτή τη μουσική που αγαπάς; Ε! ΝΑ τι είναι η Μαγεία...

 

Σωστόοοοος????

 

Καλοί οι Manowar αλλά όχι γι' αυτή τη δουλειά... Κάντο Loreena McKennitt :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

κάτι μου θυμίζει αυτό από βιβλίο αλλά δν θυμάμαι πιο...μου φαίνεται ένα που μελετούσε τη μαγεία σε σχέση με την θετική επιστήμη της φυσικής;;;ε κερατάκι;;;

Τέσπα...μου φαίνεται αρκετά κοντά στο τι αίσθηση αφήνει η μαγεία...good point then... :clapping: :clapping:

 

Δεν ξέρω (έχει μπλοκάρει το μυαλό μου προς αυτήν την κατεύθυνση). Ως δομή πάντως, απηχεί τον ορισμό της μουσικής που μας είχαν δώσει στο ωδείο.

 

 

Απλά δέν ξέρω κατα πόσο είναι πλήρης... :huh:

 

Πλήρης δεν είναι σίγουρα - αμφιβάλλω αν μπορεί να δοθεί πλήρης ορισμός. Μια πιθανή συμπλήρωση είναι με τις επιμέρους μορφές/εκδηλώσεις της, π.χ. Μαντική, Τελετουργική κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αυθόρμητα (συγκεκριμένα, καθώς παρκάριζα το αμάξι) μου ήρθε ο παρακάτω ορισμός:

 

Μαγεία, είναι η επιστήμη και η τέχνη της αλληλεπίδρασης της ύλης με τη νόηση και τον ψυχισμό. Ως επιστήμη, μελετά τους νόμους που διέπουν αυτήν την αλληλεπίδραση, ως τέχνη, αναζητά την αρμονία της αλληλεπίδρασης αυτής, στο πλαίσιο του Κόσμου.

 

Τι λέτε; :unsure:

 

...ότι είσαι ο ιδανικός και ζωντανός ορισμός της φράσης "Φιλόσοφος/ Στοχαστής του Δρόμου"!!!! :cheerful:

 

(αλήθεια;- την ώρα που...παρκάριζες το ΙΧ σου;) :clapping::clapping::clapping:

Link to comment
Share on other sites

(αλήθεια;- την ώρα που...παρκάριζες το ΙΧ σου;) :clapping::clapping::clapping:

 

Ε... ναι... δηλ. προσπαθώ να μη σκέφτομαι συνέχεια - η πολλή σκέψη προκαλεί τριχόπτωση - αλλά δεν τα καταφέρνω! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αυθόρμητα (συγκεκριμένα, καθώς παρκάριζα το αμάξι) μου ήρθε ο παρακάτω ορισμός:

 

Μαγεία, είναι η επιστήμη και η τέχνη της αλληλεπίδρασης της ύλης με τη νόηση και τον ψυχισμό. Ως επιστήμη, μελετά τους νόμους που διέπουν αυτήν την αλληλεπίδραση, ως τέχνη, αναζητά την αρμονία της αλληλεπίδρασης αυτής, στο πλαίσιο του Κόσμου.

 

Τι λέτε; :unsure:

Καλό, συνέχισε να παρκάρεις :clapping:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...