Jump to content

...Φιλία


Recommended Posts

Εχουμε ανάγκη από φίλους. Η φιλία, είναι μία επαφή γιά νά λές αυτά πού θές καί νά ακούς αυτά πού θέλουν. Ανάμεσα σέ αυτές τίς δυό καταστάσεις, πρέπει νά υπάρχει ισορροπία. Αλλιώς η φιλία χάνεται.

 

Αφιερωμένο στό chat room τού forum καί τούς επισκέπτες του.

 

:rose:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 31
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Εχουμε ανάγκη από φίλους. Η φιλία, είναι μία επαφή γιά νά λές αυτά πού θές καί νά ακούς αυτά πού θέλουν. Ανάμεσα σέ αυτές τίς δυό καταστάσεις, πρέπει νά υπάρχει ισορροπία. Αλλιώς η φιλία χάνεται.

 

Αφιερωμένο στό chat room τού forum καί τούς επισκέπτες του.

 

:rose:

 

Δεν συμφωνώ καθόλου. Η επαφή όπως την περιέγραψες δεν είναι φιλία. Είναι μία κοινωνική συναναστροφή, μία γνωριμία, μία παρέα.

Εγώ είμαι τυχερός να έχω έναν πραγματικό φίλο και ίσως και έναν δεύτερο.

Η πραγματική φιλία δεν χάνεται εύκολα, γιατί σφυρηλατείται, δεν σχηματίζεται από την μία στιγμή στην άλλη. Βασίζεται στην ειλικρίνια και στην ευθύτητα. Λες αυτά που θες να πεις και ακούς αυτά που έχει να σου πεί ο άλλος. Από την δική μου εμπειρία μπορώ να πω ότι και αυτό δεν είναι σωστό. Στην δικιά μας φιλία, λέω αυτά που θέλει να μου πεί και μου λέει αυτά που ήθελα να του πω. Οι πραγματικοί φίλοι γνωρίζονται καλά και καταλαβαίνονται. Τα λόγια είναι περιττά, γιατί μιλάνε οι πράξεις.

Η πραγματική φιλία είναι κάτι το σπάνιο. Μόνο όταν την βιώσεις την καταλαβαίνεις. Μέχρι τότε δεν μπορείς καν να την φανταστείς.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά... Δέν υπάρχει πια φιλία και δέν ξέρω άν υπήρχε ποτέ... είναι μιά σπάνια περίπτωση που μπορεί να συμβεί μιά άντε δύο φορές στην ζωή του ανθρώπου!

Link to comment
Share on other sites

Σωστά... Δέν υπάρχει πια φιλία και δέν ξέρω άν υπήρχε ποτέ... είναι μιά σπάνια περίπτωση που μπορεί να συμβεί μιά άντε δύο φορές στην ζωή του ανθρώπου!

Φιλία πάντα υπήρχε και υπάρχει. Οι ...φίλοι είναι το δυσεύρετο και οι αιτίες είναι λίγο πολύ γνωστές:

- Ζωή με έντονες αλλαγές (τόπου διαμονής π.χ.)

- Ιδιωτικότητα (μειώθηκε η "ανάγκη" μας και οι εξαρτήσεις μας από τους γύρω

- Αλλαγή προτύπων (κάνε νέους φίλους, διαφημίζουν, όχι "κάνε θυσίες" για τους φίλους σου

κτλ. κτλ.

Η φιλία από την άλλη... είναι πάντα εκεί και περιμένει...

Link to comment
Share on other sites

ας μιλήσουμε όμως λιγάκι σ' αυτό που παρέθεσε ο Σείριος..

Καμιά φορά ακόμη κι' οι πιο πραγματικοί μας φίλοι, στην προσπάθειά τους να μας καθησυχάσουν θα μας που μια καλή κουβέντα, ''πες μου ένα ψέμα ν' αποκοιμηθώ'' κτλ. Μας λένε και μαχαιριές αλήθειες απλά (έπειτα από την ανάγνωση του βιβλίου ζωτικά ψέματα και απλές αλήθειες) το να λες σ' ένα φίλο που μόλις κατατάκτηκε 'μην ανησυχείς ο καιρός παιρνά γρήγορα', ίσως να του αποκρύφεις την αλήθεια, αλλά μ' ένα λευκό ζωτικό ψεματάκι τον παρακεινείς να πιστεύει στο γοργό του χρόνου γιατί του κάνει καλό επί του παρόντως...

Υπάρχουν όμως κι' άλλες ιδιότητες σε μια φιλία όπως η 'υγιής εξάρτηση' η ανάγκη να βλέπουμε και να μοιραζόμαστε με τους φίλους μας..

Ένα πράγμα που κατάλαβα είναι ότι όσο περισσότερο φίλος γίνομαι μ' ένα άτομο, τόσο πιο πολύ με ωθεί να είμαι ο εαυτός μου και να με ανακαλύπτω εις διπλούν!

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να είναι αρκετά εγωιστής κάποιος για να μην αναγνωρίσει φιλικά συναισθήματα που οι άλλοι είναι διατεθειμένοι να του εκφράσουν. Χρειάζεται να είναι πολύ αναίσθητος για να εκλάβει όλες τις επαφές του ως κοινωνικές/δημόσιες σχέσεις...

Φίλοι υπάρχουν, ίσως με διαφορετικό τρόπο και νόημα για τον καθένα, αλλά υπάρχουν.

Και τους έχουμε ανάγκη, όχι τόσο "στις δύσκολες στιγμές" όπως λένε, αλλά ως καθρέπτη του εαυτού μας και ως ανθρώπους που νοιάζονται για μας και που μας βοηθούν πραγματικά να γίνουμε καλύτεροι...

Είναι αυτό ακριβώς που είπε και ο Initiate4... "με ωθεί να είμαι ο εαυτός μου και να με ανακαλύπτω εις διπλούν"!

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε ανάγκη από φίλους. Η φιλία, είναι μία επαφή γιά νά λές αυτά πού θές καί νά ακούς αυτά πού θέλουν. Ανάμεσα σέ αυτές τίς δυό καταστάσεις, πρέπει νά υπάρχει ισορροπία. Αλλιώς η φιλία χάνεται.

 

Αφιερωμένο στό chat room τού forum καί τούς επισκέπτες του.

 

:rose:

 

Ευχαριστούμε :kissylove:

 

Πάντως έχεις δίκιο. Στη συγκεκριμένη περίπτωση χάνεται και χωρίς επιπτώσεις! (Καλά ... δεν νυστάζεις τέτοια ώρα; :blink: )

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε ανάγκη από φίλους. Η φιλία, είναι μία επαφή γιά νά λές αυτά πού θές καί νά ακούς αυτά πού θέλουν. Ανάμεσα σέ αυτές τίς δυό καταστάσεις, πρέπει νά υπάρχει ισορροπία. Αλλιώς η φιλία χάνεται.

 

Αφιερωμένο στό chat room τού forum καί τούς επισκέπτες του.

 

:rose:

 

Δεν συμφωνώ καθόλου. Η επαφή όπως την περιέγραψες δεν είναι φιλία. Είναι μία κοινωνική συναναστροφή, μία γνωριμία, μία παρέα.

Εγώ είμαι τυχερός να έχω έναν πραγματικό φίλο και ίσως και έναν δεύτερο.

Η πραγματική φιλία δεν χάνεται εύκολα, γιατί σφυρηλατείται, δεν σχηματίζεται από την μία στιγμή στην άλλη. Βασίζεται στην ειλικρίνια και στην ευθύτητα. Λες αυτά που θες να πεις και ακούς αυτά που έχει να σου πεί ο άλλος. Από την δική μου εμπειρία μπορώ να πω ότι και αυτό δεν είναι σωστό. Στην δικιά μας φιλία, λέω αυτά που θέλει να μου πεί και μου λέει αυτά που ήθελα να του πω. Οι πραγματικοί φίλοι γνωρίζονται καλά και καταλαβαίνονται. Τα λόγια είναι περιττά, γιατί μιλάνε οι πράξεις.

Η πραγματική φιλία είναι κάτι το σπάνιο. Μόνο όταν την βιώσεις την καταλαβαίνεις. Μέχρι τότε δεν μπορείς καν να την φανταστείς.

:clapping::clapping::clapping:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή έχω μία μικρήηηη υποψία ότι έγω παρεξηγηθεί λίγο με την παραπάνω απάντηση μου...

 

Στην απάντηση του αρχάγγελου δεν κολλησα στην έκφραση "κοινωνική συναναστροφή" αλλά στην έκφραση "Η πραγματική φιλία είναι κάτι το σπάνιο"

Ο καθένας σχηματίζει τις απόψεις του με βάση τις εμπειρίες του... Εμένα οι εμπειρίες μου στο θέμα φιλίας είναι ότι χειρότερο. Δε σημαινει ότι δεν έχω φίλους ή ότι δε δίνω όλο μου το είναι σε έναν φίλο. Προτιμώ να θάβω τον εαυτό μου και να είναι ευτυχισμένος ο Φίλος μου...

Είμαι 22 χρονών. Όσες φιλίες έχω κάνει -μάλλον οι περισσότερες- ήταν σχεσεις αντιζηλίας απότι αποδειχτηκε στο τέλος. Με αποτέλεσμα να βγαίνω η κακιά, η π :censored: και δε ξέρω κι εγώ τι...!

Με βάση αυτά δε μπορώ να πιστεύω ότι υπάρχει πραγματική φιλία. Και δε σημαινει ότι τα άτομα που κάνεις παρέα είναι και φίλοι σου. Γιατί 4 χρόνια στη Θεσσαλονίκη τώρα έχω περισσότερο παρέες παρά φίλους. Και τους χαρακτηρίζω "παρέα" γιατί φοβάμαι ότι θα έχει αποτέλεσμα όπως οι προηγουμενες περιπτώσεις. Περνάμε καλά, υπάρχει εμπιστοσύνη, τους δίνω όλα όσα περνάνε από το χέρι μου αλλά κρατάω πισινή, προσπαθώ μάλλον.. Πιστεύω στη φιλία, τη σέβομαι και κάνω το παν για να την έχω...

Link to comment
Share on other sites

... Η επαφή όπως την περιέγραψες δεν είναι φιλία. Είναι μία κοινωνική συναναστροφή, μία γνωριμία, μία παρέα.

...ακριβώς! Εννοώ τήν "φιλία" μέ τήν ευρύτερη μορφή της καί όχι μέ τήν αποκλειστικότητα τών δεσμών πού δημιουργούνται κάτω από ιδιαίτερες συνθήκες - πράγμα άλλωστε καί σπάνιο-. Μήπως η "φιλία" υπ΄αυτήν τήν έννοια δέν έχει ...τήν αξία της;

Link to comment
Share on other sites

... Η επαφή όπως την περιέγραψες δεν είναι φιλία. Είναι μία κοινωνική συναναστροφή, μία γνωριμία, μία παρέα.

...ακριβώς! Εννοώ τήν "φιλία" μέ τήν ευρύτερη μορφή της καί όχι μέ τήν αποκλειστικότητα τών δεσμών πού δημιουργούνται κάτω από ιδιαίτερες συνθήκες - πράγμα άλλωστε καί σπάνιο-. Μήπως η "φιλία" υπ΄αυτήν τήν έννοια δέν έχει ...τήν αξία της;

 

Αυτό ακριβώς!! Με πρόλαβες!! Η "φιλία" δεν είναι μόνο μία! Υπάρχουν πολλά είδη φιλίας τα οποία μπορεί μεν να ειναι διαφορετικά, αλλά αυτό δεν τα κάνει καλύτερα ή χειρότερα!

Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να έχω όλων των ειδών τις φιλίες! Τώρα αν ο άλλος που εγώ θεωρώ φίλο με μαχαιρώσει πισώπλατα... αυτό είναι δικό του πρόβλημα και όχι δικό μου...

Επίσης να ξέρετε ότι το να λέτε ότι έχετε μονο 1-2 φιλους ή ακομα και κανεναν δεν ειναι και πολύ υπέρ σας... :whistling::whistling:

Λέω εγώ τώρα....

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή μου Μοργκάνα φίλο μπορείς να πείς αυτόν που θα έπερνες την θέση του στο θάνατο, που θα ζούσες τον μεγαλύτερο τρόμο αντί για αυτόν, και που αυτός θα έκανε το ίδιο.

Σε αντίθετη περίπτωση δέν είνια φίλος είναι ίσως μια εξαιρετική συμπάθεια ή μια όμορφη παρέα.

Πόσους φίλους έχετε εσείς δηλαδή που θα μπορούσατε να τους πείτε το πιό σκοτεινό μυστικό σας και

να νοιώθετε ασφαλείς?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή μου Μοργκάνα φίλο μπορείς να πείς αυτόν που θα έπερνες την θέση του στο θάνατο, που θα ζούσες τον μεγαλύτερο τρόμο αντί για αυτόν, και που αυτός θα έκανε το ίδιο.

Σε αντίθετη περίπτωση δέν είνια φίλος είναι ίσως μια εξαιρετική συμπάθεια ή μια όμορφη παρέα.

Πόσους φίλους έχετε εσείς δηλαδή που θα μπορούσατε να τους πείτε το πιό σκοτεινό μυστικό σας και

να νοιώθετε ασφαλείς?

 

Αγαπητέ Demons, δεν ξέρω αν σε απογοητεύσω αλλά δεν θα ζούσα τον σκοτεινότερο τρόμο κανενός ανθρώπου... Εξάλλου, αν ήταν πραγματικός φίλος όπως τον εννοείς εσύ, δεν θα είχε καν την απαίτηση ή έστω την επιθυμία να τον ζήσω εγώ αντί για αυτόν/αυτήν...

Τα σέβη μου.... Λέμε τώρα....

:)

Link to comment
Share on other sites

Φίλος είναι αυτός που όταν έρθει δεν θα καθαρίσεις το σπίτι σου, δεν θα βάλεις τα "καλά" σου, δεν θα βγάλεις το καλό σερβίτσιο, θα μοιραστείς το φαγητό που έχεις, θα στρώσεις στο πάτωμα και δεν θα δικαιολογηθείς?

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...