Jump to content

...Φιλία


Recommended Posts

Έχεις δίκιο σε αυτό Μοργκανούλα αλλά εσύ πρέπει να είσαι έτοιμος να προσφερθείς και αυτός να αρνηθεί την προσφορά σου.

Μου φένεται ότι έχουμε χάσει την έννοια του φίλου σάν φίλου (πχ Δάμων και Φειδίας κλπ)

Αν εννοούμε φίλο κάποιον που απλώς μάς κάνει να αισθανόμαστε καλά

τότε πάω πάσο συμφωνώ μαζί σας!

Τα σέβη μου.... Λέμε τώρα..

 

Σε ευχαριστώ Μοργκάνα μου θα κρατήσω ετούτη την στιγμή σαν την πιό όμορφη της ζωής μου! :blblbl: :blblbl: :blblbl:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 31
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

εχω αρκετες παρεες και με καπια ατομα απο αυτες, εχουμε διαφορετικη σχεση απο οτι με τους υπολοιπους (δεν ενοω κατι πονηρο). αλλα αυτες ειναι μονο παρεες, ειναι επιδει ειμαστε κοντα, περναμε καλα οταν ειμαστε ολοι μαζι ή ακομα και οχι ολοι,αλλα αυτο ειναι καθαρα παρεα. εχω εναν φιλο, ειμαστε μαζι απο 5μιση ετων (ειμαι μεγαλητερος κατα 14 μερες) και ειμαστε ακομα μαζι, 17 χρονια τωρα. μας χωριζει μια αποσταση 100 χιλιομετρων περιπου. δε μιλαμε ποτε στο τηλεφωνω, δε στελνουμε μηνηματα, δεν δεν δεν... αλλα οταν ερθει εκει που μενω, ή αν παω εγω εκει που μενει, δεν υπαρχει περιπτωση να μη βρεθουμε. θα παρατησει οτι κανει και εχει να κανει, οπως εγω. αυτο ειναι φιλια. εχει ξεπεραστει το επιπεδο της μειωσης της φιλιας απο την εληψει επικοινωνιας γιατι μας ενωνει κατι αλλο, αυτος ο αωρατος συνδεσμος που αναπτυχθηκε στην αθωα παιδικη ηλικια

Link to comment
Share on other sites

... Η επαφή όπως την περιέγραψες δεν είναι φιλία. Είναι μία κοινωνική συναναστροφή, μία γνωριμία, μία παρέα.

...ακριβώς! Εννοώ τήν "φιλία" μέ τήν ευρύτερη μορφή της καί όχι μέ τήν αποκλειστικότητα τών δεσμών πού δημιουργούνται κάτω από ιδιαίτερες συνθήκες - πράγμα άλλωστε καί σπάνιο-. Μήπως η "φιλία" υπ΄αυτήν τήν έννοια δέν έχει ...τήν αξία της;

 

 

Επιμένω σε αυτό που είπα. Είναι λάθος να χαρακτηρίζεται η κοινωνική συναναστροφή σαν φιλία. Παρέα κάνω με πολλά άτομα. Κάνω μία γιορτούλα και μαζεύονται 30-40 άτομα, με τα οποία διασκεδάζουμε συχνά. Κανέναν από αυτούς δεν θεωρώ φίλο. Κανέναν από αυτόν δεν θα εμπιστευόμουν για κάτι σημαντικό. Λίγοι από αυτούς θα μπορούσαν να με παρηγορήσουν. Πολλοί από αυτούς παρεξηγούνται αν δεν τους καλέσω στην επόμενη γιορτή ή στην επόμενη έξοδο. Το μόνο που μας ενώνει είναι η διασκέδαση.

Είμαστε κοινωνικά όντα και η κοινωνικότητα είναι κάτι το βασικό στη ζωή μας. Χωρίς κοινωνικότητα δεν υπάρχει συμβίωση, δεν υπάρχει συνεργασία, δεν υπάρχει πρόοδος.

Η φιλία είναι κάτι το ιδιαίτερο, κάτι το ξεχωριστό, κάτι το σπάνιο.

Ο φίλος είναι θείο δώρο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλος είναι αυτός που όταν έρθει δεν θα καθαρίσεις το σπίτι σου, δεν θα βάλεις τα "καλά" σου, δεν θα βγάλεις το καλό σερβίτσιο, θα μοιραστείς το φαγητό που έχεις, θα στρώσεις στο πάτωμα και δεν θα δικαιολογηθείς?

 

 

 

:worthy::worthy:

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου αλλά και να μπορείς να μοιραστείς τα μυστικά σου και οτι σε απασχολεί (και τα καλά και τα άσχημα) μαζί του χωρίς να φοβάσαι μήπως σε προδώσει.

Τώρα αν σε προδώσει είναι πρόβλημα του (που λέει και η αγαπητή μοργκάνα) αλλα και εσύ πρέπει να κρατάς και μια πισινή όσο μπορείς τουλάχιστον χωρίς αυτό να γίνεται αντιληπτό απο τον/την φίλο/λη σου! :angel:

Link to comment
Share on other sites

Φιλία ειναι κατι στο οποιο δίνεσαι ολοκληρος και δεν μιλαω απο την ερωτικη μερια αλλα απο την ψυχικη.

Προσωπικα εχω δυο φιλους και ο ενας ειναι στο φορουμ και τον ξερω 3 χρονια.

Και για τους δυο αυτους φιλους μου θα εδινα τα παντα και θα τους βοηθουσα με οτι μπορω αν χρειαζονται την αναγκη μου.

Εφοσον ειναι κατι που μπορω να κανω.

Σε μια φιλια τουλαχιστον προσωπικα δεν κραταω πισινές διοτι γιαυτο και τους θεωρω φιλους μου.

Ειναι αυτοι που μου καλυπτουν την πλατη.

Δεν υπαρχουν μυστικα μεταξυ φίλων.

Για μενα ολοι οι υπολοιποι ειναι ατομα που κανω παρεα.

Αν απο αυτα τα ατομα καποια στιγμη τους ζητησω κατι ξερω πως δεν θα το εχω.

Απλα το ξερω γιατι είτε το εχω παθει μια φορα απο αυτους είτε το μαθενω στη πορεια.

Οι μονοι που ειμαι σίγουρος οτι θα με βοηθήσουν ειναι μονο οι δυο αυτοι φιλοι μου.

Συγχωρίστεμε αν κανω λάθος τον ανθρωπο αλλα ο Πλουταρχος (δεν θυμαμαι ποιος ακριβως νομιζω οτι ήταν αυτος και διορθώστε με αν κανω λαθος) είχε πει πως Φίλος στη ζωη σου υπαρχει και θα υπαρχει μονο Ένας.

Συναθροίζω και τελειώνω λεγοντας πως φιλια ειναι μεταξυ 2 ανθρώπων που φτανουν σε βαθμο ο ένας να συμπληρώνει τον αλλον.

Link to comment
Share on other sites

Με λύπη αντιλαμβάνομαι διάχυτη μιά θλίψη στα σχόλια των ομοτέχνων μου.

 

Δεν συμφωνώ παιδιά, οι φίλοι δεν είναι μόνο ένας ή δύο. Φίλους μπορούμε να δημιουργούμε καθ'όλη την διάρκεια της ζωής μας αρκεί να διατηρήσουμε την απαραίτητη αθωότητα και να κρατηθούμε μακριά από την καχυποψία. Υποψιασμένοι ναι, καχύποπτοι όχι.

 

Εκεί έξω υπάρχουν άνθρωποι έτοιμοι να ακούσουν, να βοηθήσουν φτάνει να τους αφήσουμε.

Ας μην είμαστε υπερβολικοί στις απαιτήσεις μας , ζητάμε κατανόηση αλλά πρέπει και να δείχνουμε την απαραίτητη κατανόηση.

 

Οι χιλιομετρικές αποστάσεις και τα ενδιαφέροντα ελάχιστα επηρεάζουν το βεληνεκές μιάς φιλίας- μήπως η βεβαιότητα ότι κάπου υπάρχει κάποιος που μας αγαπά και μας καταλαβαίνει δεν μας γεμίζει αισιοδοξία?

 

Η φιλία είναι και αυτή μία τέχνη- θέλει φαντασία, αφοσίωση, δοτικότητα αλλά και αυταπάρνηση. Στην φιλία πρώτα δίνεις και μετά θα σου δοθεί. Αν δούμε την φιλία μέσα από στερεότυπα τότε εγκλωβιζόμαστε και καταδικάζουμε τον εαυτό μας σε περιορισμό αφήνοντας ένα αριθμό αξιόλογων ανθρώπων εκτός.

 

Θεωρώ εαυτόν ευλογημένο και μόνο για το γεγονός ότι μπορώ να δίνω χωρίς να χάνω..

Link to comment
Share on other sites

Φίλους μπορούμε να δημιουργούμε καθ'όλη την διάρκεια της ζωής μας αρκεί να διατηρήσουμε την απαραίτητη αθωότητα και να κρατηθούμε μακριά από την καχυποψία. Υποψιασμένοι ναι, καχύποπτοι όχι.

 

 

Καθόλη τη διαρκεια της ζωής μας πολλους ανθρώπους θα συναντήσουμε.

Με λίγους θα μιλήσουμε και θα κάνουμε παρέα.

Και με ακόμα λιγότερους θα πούμε τα μυστικά μας.

Συγνώμη αλλα επειδή καποιον τον είδα μια φορα δεν μπορώ να του ανοιχτώ.

Για να είσαι φίλος με κάποιον πρεπει να είσαι δεμένος μαζί του.

Να τον εμπιστεύεσαι.

Να μην ντρεπεσαι ή να φοβάσε να πεις κατι.

Δεν υπαρχουν μυστικά.

Οι υπόλοιποι είναι ατομα της παρέας.

 

Όπως είπε και ο Αρχάγγελος αμα δεν καλέσω κάποιον απο την παρεα σε ένα πάρτυ θα μου την πει και θα παρεξηγηθει.

Ενας φίλος δεν παρεξηγήτε ποτε.

Αλλοστε γιατο και ειστε φιλοι και του είναι απολυτα κατανοητο οτι δεν γίνεται να ειναι συνέχεια μαζι.

 

 

 

Η φιλία είναι και αυτή μία τέχνη- θέλει φαντασία, αφοσίωση, δοτικότητα αλλά και αυταπάρνηση. Στην φιλία πρώτα δίνεις και μετά θα σου δοθεί. Αν δούμε την φιλία μέσα από στερεότυπα τότε εγκλωβιζόμαστε και καταδικάζουμε τον εαυτό μας σε περιορισμό αφήνοντας ένα αριθμό αξιόλογων ανθρώπων εκτός.

 

Χμμμ συνφωνω εν μέρη με το οτι η φιλία ειναι τεχνη.

Οσο για το οτι στη φιλία πρεπει να δινει και να μην περιμένεις να παρεις συνφωνώ απολυτα και αυτο πραττω.

Οχι ομως μονο στις 2 μου φιλίες αλλα και με τα ατομα που κάνω παρέα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest cryogenesi

Φιλία για μένα είναι τούτο:

 

Φίλος, φίλο ξύπνησε στης 3 ώρα το βράδυ και με τρεμάμενη φωνή του είπε: (Σκότωσα έναν άνθρωπο...) και ο φίλος του απήντησε... (Τον έκρυψες τουλάχιστον.... )

 

Δεν συνάντησα "τέτοιο" φίλο, ελπίζω να συναντήσω....

Link to comment
Share on other sites

Και εγω προσωπικά δεν εχω καλή σχέση με ότι ονομάζεται φιλία....

Απο μικρή δεν εκανα παρεες ουτε φιλίες γιατι με κοροιδευαν τα παιδακια(ήμουν το πιο ψηλό κορίτσι της ταξης, είχα κ τα κιλακια μου, αν κ λίγο παραπανω απο το φυσιολογικο)....

Αυτο απο τοτε μου έμεινε, και ετσι δεν καταφερα να κάνω μια πραγματική φιλία, που σημαινει όπως αναφερθηκε πολλες φορες και πιο πάνω να δινεσαι (ψυχικα) στον άλλο, να γινεσαι πομπός αλλα και δεκτης προβλιαμτισμων και μυστικών....

Να εχεις εναν φίλο και να μην σε νοιαζει το συμφερον, αν χρειαζοταν να δωσεις την ζωή σου να το εκανες...

Στην πραγματικότητα προσπαθησα να κανω φιλες αλλα με προδωσαν κ ετσι ξανα απο την αρχη....

Εγώ πάντως θα έδινα την ζωή μου για όποιον με χρειαζοταν....

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε ανάγκη από φίλους. Η φιλία, είναι μία επαφή γιά νά λές αυτά πού θές καί νά ακούς αυτά πού θέλουν. Ανάμεσα σέ αυτές τίς δυό καταστάσεις, πρέπει νά υπάρχει ισορροπία. Αλλιώς η φιλία χάνεται.

 

Αφιερωμένο στό chat room τού forum καί τούς επισκέπτες του.

 

:rose:

 

Νομίζω ότι όλοι έχουν δίκιο και όλες οι απαντήσεις συμπληρώνουν η μία την άλλη. Αυτό συμβάνει γιατί ο καθένας προσπαθεί να δώσει έναν ορισμό στην λέξη φιλία ανάλογα με τα άμεσα βιώματά του αλλά και όσα έχει δει και ακούσει. Δυστυχώς είναι από τις έννοιες που δύσκολα μπορείς να την περιγράψεις με ακρίβεια και να την αποτυπώσεις σε λίγες κουβέντες. Σίγουρα λίγο διαφορετικά θα όριζε την φιλία κάποιος έφηβος, κκάποιος ενήλικας και κάποιος υπεριληκας. Επίσης λίαν διαφορετικά θα οριζόταν σήμερα, διαφορετικά πριν από 20 χρόνια, πριν από 100 ή στο μέλλον. Αυτό φυσικά συμβαίνει γιατί η κοινωνία μας μεταβάλεται παράλληλα και σε μία σχέση αλληλεπίδρασης με τα μέλη της. Πάλι διαφορετικές είναι οι φιλιες των μεγαλουπόλεων και άλλες στα χωριά. Αλλες είναι οι φιλίες στους 'προηγμένους' λαούς και άλλες στους 'υποανάπτηκτους'

 

Η δικιά μου απάντηση στο αρχικό θέμα με βρίσκει λίγο να διαφοροποιούμαι. Δεν είναι ακριβώς η επαφή για να ακούς αυτό που θες κτιλ. Νομίζω ότι είναι μία επαφή που βασίζεται στην γενικότερη αποδοχή και την παραδοχή της προσωπικότητας του άλλου άσχετα αν συμφωνείς με αυτά που λέει και κάνει (που πολλές φορές το κάνεις βέβαια αλλά δεν είναι κανόνας). Αρα όταν γουστάρεις τον άλλο και σε γουστάρει για αυτό που είσαι υπάρχει η αναγκαία προυπόθεση για να ανθίσει ή να διατηρηθεί μία φιλία.

 

Τώρα η δικιά μου η άποψη περί φιλίας είναι η εξής. Είναι η αμίφδορμη σχέση αποδοχής και παραδοχής της προσωπικότητας και η υλοποίηση της με πράξεις που λαμβάνει χώραι μεταξύ δύο ανθρώπων με κάποια δεδομένη χρονική διάρκεια. Τα χαρακτηριστικά της σχέσης πολλά. Η ποικιλία στην διαβάθμιση της φιλιας. Δεν είμαστε με όλους το ίδιο φίλοι. 'Ο Γιάννης είναι ο κολλητόε μου αλλά και ο Βαγγέλης είναι πολύ καλός μου φίλος.' Εχω γνωρίσει κάποιυς φίλους αλλά σαν τον Γιώργο δεν υπήρξε κανείς.' Άλλο χαρακτηριστικό είναι η διαφορετικότητα. Δεν κάνεις τα ίδια πράγματα μαζί με όλους του φίλους. Σε κάποιον θα πεις τον πόνο σου και θα σε ακούσει και θα σε νιώσει. Μπορεί όμως να μην είναι διατεθιμένος να συμμετέχει μαζί σου ή να σε βοηθήσει σε κάποιο έργο που πρέπει να φέρεις εις πέρας. Με κάποιον άλλο φίλο να κάνεις καθημερινά τα σπορ σου ευχάριστα και να βγαίνεις συχνά τα βράδυα. Αλλο χαρακτηρισιτικό είναι η χρονική διάρκεια της σχέσης. Πόσες είναι οι φιλιες που κρατάνε για πολλά χρόνια; Χαρακτηριστικό της φιλιας είναι και η μεταβλητότα δηλαδή η τάση να μεταβάλεται ανάλογα με τις συνθήκες. Παράδειγμα όταν κάποιος παντρεύεται και δίνοντας άλλες προτεραίττητες στην ζωή του μεταβάλει και τις φιλικές του σχέσεις ή δημιουργεί και νέες με ανθρώπους αντίστοιχων συνθηκών.

 

Γενικά το θέμα είναι τεράστιο..

Link to comment
Share on other sites

 

 

Όπως είπε και ο Αρχάγγελος αμα δεν καλέσω κάποιον απο την παρεα σε ένα πάρτυ θα μου την πει και θα παρεξηγηθει.

Ενας φίλος δεν παρεξηγήτε ποτε.

Αλλοστε γιατο και ειστε φιλοι και του είναι απολυτα κατανοητο οτι δεν γίνεται να ειναι συνέχεια μαζι.

 

 

Βασικά, διαφωνώ με αυτό! Ο φίλος θα παρεξηγηθεί, επειδή κι εσύ ο ίδιος (δεν απευθύνομαι σε κανένα συγκεκριμένα) θα εκνευριζόσουν ή, τουλάχιστον, θα αγχωνόσουν μήπως έγινε κάτι μωρ'αδερφέ! Ο φίλος σου και να μη σε καλέσει, ή λόγο θα έχει ή κάτι θα έχει μαζί σου! Κι αν έχει κάτι μαζί σου, δε θα πρεπε να στο 'χε πει; Εστω το λόγο; Εγώ είχα ξεχάσει όταν ήμουν πιο μικρή να πω τα "χρόνια πολλά" στην -τότε- καλύτερή μου φίλη και ντρεπόμουν να της το πω την επομένη επειδή ήξερα ότι κι εγώ θα νευρίαζα αν με ξεχνούσα το άτομο που θεωρούσα τόσο κοντινό μου.

 

Θέλω να επισημάνω και κάτι άλλο.Είναι πολύ σημαντικό όταν είσαι μικρός να αναπτύσσεις φιλία με κάποια-ο άτομα-ο. Θέτεις κάποια θεμέλια. Από κει και πέρα, στην εφηβεία, μπορούν να αλλάξουν οι "διαθέσεις" και τα "κριτήρια". Δηλαδή, ωριμάζοντας αρχίζεις και εξερευνείς τον εαυτό σου και θεμελιώνεις απόψεις σιγά-σιγά που θα ασπάζεσαι στο εγγύς μέλλον. Είναι λογικό, για μένα τουλάχιστον, να αλλάζουν οι παρέες. Δε γίνεται να διατηρηθεί η παιδική σου φιλία στο ίδιο επίπεδο ,σε αρκετές περιπτώσεις, επειδή -απλά- δε συγκλίνεται πια με αυτό το άτομο. Οχι στις απόψεις! Για παράδειγμα, η παιδική μου φίλη στην εφηβεία "ξέχασε να ψαχτεί", σε πλήρη αντίθεση με εμένα. Για πολύ καιρό είχε την εντύπωση ότι ήμουν το ίδιο άτομα, όμως όταν της είπα τα όσα είχα "βρει για μένα" έμεινε με το στόμα ανοιχτό! Δεν είχαμε, πια, και πολλά κοινά! Φυσικά και διατηρήθηκε η φιλία (δεν ξεχνιούνται αυτά), αλλά σε πολύ χαμηλότερα επίπεδα, με λιγότερο ενδιαφέρον και αυτό που μας ενώνει πλέον είναι οι κοινές μας εμπειρίες!

Συνεπώς, όσο εξελισσόμαστε, τόσο εξελίσσονται και πολλές απ'τις σχέσεις μας.

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς gojetassj4,αλλά φίλος δεν είναι αυτός που σου καλύπτει την πλάτη.. :015annoyed: δηλαδή εγώ, αν σου συμβεί κάτι,δεν θα σε στηρίξω?Και αν δεν κάνω λάθος υποννοείς οτι εγώ είμαι απλά μια γνωστή σου,σωστά?Θλιβερό... :( Όταν βγαίνεις δημόσια και λες κάτι τέτοιο,να ξέρεις οτι υπάρχουν και άλλοι που διαβάζουν και σε θεωρούν φίλο,ειδικά αν έχετε ζήσει μαζί κάποιες καταστάσεις...Τώρα,επειδή με έστειλες αδιάβαστη,βγαίνω γιατί συγχύστηκα! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή έχω μία μικρήηηη υποψία ότι έγω παρεξηγηθεί λίγο με την παραπάνω απάντηση μου...

 

Στην απάντηση του αρχάγγελου δεν κολλησα στην έκφραση "κοινωνική συναναστροφή" αλλά στην έκφραση "Η πραγματική φιλία είναι κάτι το σπάνιο"

Ο καθένας σχηματίζει τις απόψεις του με βάση τις εμπειρίες του... Εμένα οι εμπειρίες μου στο θέμα φιλίας είναι ότι χειρότερο. Δε σημαινει ότι δεν έχω φίλους ή ότι δε δίνω όλο μου το είναι σε έναν φίλο. Προτιμώ να θάβω τον εαυτό μου και να είναι ευτυχισμένος ο Φίλος μου...

Είμαι 22 χρονών. Όσες φιλίες έχω κάνει -μάλλον οι περισσότερες- ήταν σχεσεις αντιζηλίας απότι αποδειχτηκε στο τέλος. Με αποτέλεσμα να βγαίνω η κακιά, η π :censored: και δε ξέρω κι εγώ τι...!

Με βάση αυτά δε μπορώ να πιστεύω ότι υπάρχει πραγματική φιλία. Και δε σημαινει ότι τα άτομα που κάνεις παρέα είναι και φίλοι σου. Γιατί 4 χρόνια στη Θεσσαλονίκη τώρα έχω περισσότερο παρέες παρά φίλους. Και τους χαρακτηρίζω "παρέα" γιατί φοβάμαι ότι θα έχει αποτέλεσμα όπως οι προηγουμενες περιπτώσεις. Περνάμε καλά, υπάρχει εμπιστοσύνη, τους δίνω όλα όσα περνάνε από το χέρι μου αλλά κρατάω πισινή, προσπαθώ μάλλον.. Πιστεύω στη φιλία, τη σέβομαι και κάνω το παν για να την έχω...

 

Συμφωνω μαζι σου

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς gojetassj4,αλλά φίλος δεν είναι αυτός που σου καλύπτει την πλάτη.. :015annoyed: δηλαδή εγώ, αν σου συμβεί κάτι,δεν θα σε στηρίξω?Και αν δεν κάνω λάθος υποννοείς οτι εγώ είμαι απλά μια γνωστή σου,σωστά?Θλιβερό... :( Όταν βγαίνεις δημόσια και λες κάτι τέτοιο,να ξέρεις οτι υπάρχουν και άλλοι που διαβάζουν και σε θεωρούν φίλο,ειδικά αν έχετε ζήσει μαζί κάποιες καταστάσεις...Τώρα,επειδή με έστειλες αδιάβαστη,βγαίνω γιατί συγχύστηκα! :wacko:

 

Δίνουμε διαφορετική έννοια στη λέξη φιλία :)

 

Το είπα και το ξαναγράφω: Στη ζωή μου μεχρι τώρα έχω ΔΥΟ φίλους.

'Αλλο παρέα άλλο φίλοι.

 

Αν στη λέξη φιλία θέλουμε να πούμε οτι οποιον τον ΄κανουμε παρέα είναι και φίλος μας τότε έχω 120+

Αλλά όπως είπα δίνω μεγάλη εννοια στη λέξη φιλία.

Κάτι σαν το αδελφή ψυχη......

 

Δεν είχα σκοπό να σε συνχύσω :wacko: αλλά μαλλον σε πέταξε η γραμμη και δεν βγήκες απο μόνη σου :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή μου Μοργκάνα φίλο μπορείς να πείς αυτόν που θα έπερνες την θέση του στο θάνατο, που θα ζούσες τον μεγαλύτερο τρόμο αντί για αυτόν, και που αυτός θα έκανε το ίδιο.

Σε αντίθετη περίπτωση δέν είνια φίλος είναι ίσως μια εξαιρετική συμπάθεια ή μια όμορφη παρέα.

Πόσους φίλους έχετε εσείς δηλαδή που θα μπορούσατε να τους πείτε το πιό σκοτεινό μυστικό σας και

να νοιώθετε ασφαλείς?

 

 

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα.Η πραγματική φιλία έχει εμπιστοσύνη,ειλικρίνεια και αυτοθυσία.Καλούς γνωστούς που θα σου συμπαρασταθούν σε μια δύσκολη στιγμη νομίζω όλοι έχουμε.Το κεφάλι σου στον ντουρβά για ποιόν το βάζεις? Για ποιόν διαδινδυνεύεις κεκτημένα? Σε ποιόν έχεις αυτήν την εμπιστοσύνη που όταν θα σου πει "Βάλε το χέρι σου στην φωτιά και δεν θα καείς" εσύ να το βάζεις. Σε μια φιλία μπορεί να μην σου ζητήσει κανείς να πάρεις την θέση του στο θάνατο ή να ζήσεις τον μεγαλύτερο τρόμο αντί για αυτόν αλλά οι συνθήκες καμιά φορά μπορεί να τα φέρουν έτσι που θα πρέπει αν όχι να πάρεις την θέση του, να πρέπει να επιλέξεις αν είσαι διατεθειμένος να τα ζήσεις μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...