Jump to content

Επιθανάτιες εμπειρίες


Recommended Posts

Έχω την εντύπωση πως κάπου έχει συζητηθεί ξανά (αν βρει κανείς που, ας παραθέσει το link)...

Παρ'ολ'αυτά, αφορμή για το τόπικ ήταν μια "είδηση" στον pathfinder, κατά την οποία....

 

Οι επιθανάτιες εμπειρίες «οφείλονται στην εισβολή ονείρων»

Στο μεταίχμιο της φαντασίας

 

Ορισμένοι άνθρωποι που σχεδόν πέθαναν αναφέρουν ότι μπήκαν σε ένα φωτεινό τούνελ

 

Ορισμένοι άνθρωποι που σχεδόν πέθαναν αναφέρουν ότι μπήκαν σε ένα φωτεινό τούνελMotionteam

 

Ουάσινγκτον: Οι παράξενες υπερβατικές εμπειρίες τις οποίες περιγράφουν ορισμένα άτομα που πλησιάσαν το θάνατο ίσως είναι απλά όνειρα, τα οποία με κάποιο τρόπο κατάφεραν να εισβάλλουν στη φάση εγρήγορσης, προτείνουν Αμερικανοί ερευνητές.

 

Οι επιστήμονες του Ερευνητικού Ιδρύματος Επιθανάτιων Εμπειριών στην πολιτεία της Ουάσινγκτον κατέληξαν στο συμπέρασμα αυτό συγκρίνοντας ανθρώπους που δεν είχαν ποτέ μεταθανάτιες εμπειρίες με 55 άτομα που είχαν δει επιθανάτια οράματα έπειτα από τραυματικά γεγονότα, όπως τροχαία δυστυχήματα και καρδιολογικές επεμβάσεις.

 

Διαπίστωσαν ότι οι άνθρωποι που είχαν τέτοιες εμπειρίες, όπως «εξωσωματικά» ταξίδια, εμφάνιση λαμπερών φώτων, φώτα, τούνελ, ή μια αίσθηση γαλήνης, στο 60% των περιπτώσεων είχαν ζήσει στην προηγούμενη ζωή τους τουλάχιστον ένα επεισόδιο κατά το οποίο τα όνειρα είχαν αναμιχθεί με την πραγματικότητα. Στην ομάδα ελέγχου, το ποσοστό τέτοιων μεταιχμιακών ονείρων ήταν μόλις 24%.

 

Το φαινόμενο αυτό ίσως οφείλεται σε φάσεις ύπνου REM (Rapid Eye Movement, ταχύτατη κίνηση των ματιών), κατά τις οποίες παράγονται τα όνειρα, που κατά λάθος εκδηλώνονται στη φάση της εγρήγορσης.

 

Παλαιότερες έρευνες, αναφέρει το Nature.com, είχαν δείξει ότι η ηλεκτική διέγερση ορισμένων περιοχών του εγκεφάλου μπορεί να πυροδοτήσει εμπειρίες στις οποίες το υποκείμενο έχει την αίσθηση ότι αιωρείται έξω από το σώμα του. Την ίδια επίδραση μπορεί να έχει η κεταμίνη, αναισθητικό για κτηνιατρική χρήση που χρησιμοποιείται και ως παράνομο ναρκωτικό.

 

Η νέα θεωρία των επιστημόνων φαίνεται να εξηγεί και τις περιπτώσεις επιθανάτιων εμπειριών στις οποίες ο ασθενής νοιώθει το σώμα του παράλυτο. Ορισμένοι υγιείς άνθρωποι επίσης νιώθουν παράλυτοι λίγο πριν αποκοιμηθούν ή αμέσως μόλις ξυπνήσουν. Στη διάρκεια του ύπνου REM, ο μυικός τόνος πέφτει, πιθανώς για να μην αντιδρά έντονα το σώμα στα όνειρα που παράγει ο εγκέφαλος.

 

Η έρευνα δημοσιεύεται στην επιθεώρηση Neurology.

 

Σχόλια, απόψεις?

Εμένα για να σας πω την αλήθεια, δε με πολυ-έπεισε, αλλά είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα ερμηνεία...

Link to comment
Share on other sites

...

Ουάσινγκτον: Οι παράξενες υπερβατικές εμπειρίες τις οποίες περιγράφουν ορισμένα άτομα που πλησιάσαν το θάνατο ίσως είναι απλά όνειρα, τα οποία με κάποιο τρόπο κατάφεραν να εισβάλλουν στη φάση εγρήγορσης, προτείνουν Αμερικανοί ερευνητές.

 

Οι επιστήμονες του Ερευνητικού Ιδρύματος Επιθανάτιων Εμπειριών στην πολιτεία της Ουάσινγκτον κατέληξαν στο συμπέρασμα αυτό συγκρίνοντας ανθρώπους που δεν είχαν ποτέ μεταθανάτιες εμπειρίες με 55 άτομα που είχαν δει επιθανάτια οράματα έπειτα από τραυματικά γεγονότα, όπως τροχαία δυστυχήματα και καρδιολογικές επεμβάσεις.

 

Διαπίστωσαν ότι οι άνθρωποι που είχαν τέτοιες εμπειρίες, όπως «εξωσωματικά» ταξίδια, εμφάνιση λαμπερών φώτων, φώτα, τούνελ, ή μια αίσθηση γαλήνης, στο 60% των περιπτώσεων είχαν ζήσει στην προηγούμενη ζωή τους τουλάχιστον ένα επεισόδιο κατά το οποίο τα όνειρα είχαν αναμιχθεί με την πραγματικότητα. Στην ομάδα ελέγχου, το ποσοστό τέτοιων μεταιχμιακών ονείρων ήταν μόλις 24%.

...

Σχόλια, απόψεις?

Εμένα για να σας πω την αλήθεια, δε με πολυ-έπεισε, αλλά είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα ερμηνεία...

Ή όλο αυτό μπορεί να σημαίνει ότι οι άνθρωποι που θυμούνται πιο ζωντανά τα όνειρά τους, θυμούνται την επιθανάτια εμπειρία τους καλύτερα ή ότι.......

Το πρόβλημα με τις διάφορες ερμηνείες όπως η πιο πάνω είναι, κατά τη γνώμη μου, ότι τις διακατέχει ένα άγχος μην τυχόν και "αποδειχθεί" ότι υπάρχει κάποιου είδους επιβίωση της συνείδησης μετά το θάνατο, γι' αυτό και οι άνθρωποι που οργανώνουν τέτοιες έρευνες: 1. Εκ των προτέρων θέλουν να δείξουν ότι δεν πρόκειται για "μετά το θάνατο" και 2. (ως συνέπεια) "διαβάζουν" τα αποτελέσματα ανάλογα.

Βέβαια, μπορεί και να έχουν δίκιο αλλά η έρευνά τους δεν το αποδεικνύει.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου άρεσε εκείνο το σημείο για τα ναρκωτικά!! χαχαχχαα :018bleh:

 

Αν ισχύει η παραπάνω θεωρία καταργούνται πολλά αναμφισβήτητα γεγονότα αστρικής προβολής...

Δε συμφωνώ λοιπόν με τα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερες έρευνες, αναφέρει το Nature.com, είχαν δείξει ότι η ηλεκτική διέγερση ορισμένων περιοχών του εγκεφάλου μπορεί να πυροδοτήσει εμπειρίες στις οποίες το υποκείμενο έχει την αίσθηση ότι αιωρείται έξω από το σώμα του. Την ίδια επίδραση μπορεί να έχει η κεταμίνη, αναισθητικό για κτηνιατρική χρήση που χρησιμοποιείται και ως παράνομο ναρκωτικό.

Οκ, πράγματι είναι πολύ πιθανό αρκετές από τις αιωρήσεις για τις οποίες έχουμε μαρτυρίες, να οφείλονται σε ηλεκτρική εγκεφαλική διέγερση ή σε έκκριση ορμονών ή στο? αναισθητικό.

?Για τις περιπτώσεις όμως που αργότερα όταν αφηγούνται τι είδαν ενώ αιωρούνταν, οι περιγραφές είναι σωστές? γιατί δε μας λέει τίποτα; :unsure:

 

Θα συμφωνήσω με τον Ούτις στο ότι οι άνθρωποι που οργανώνουν τέτοιες έρευνες, τρέμουν μήπως αποδειχθεί ότι υπάρχει κάποιου είδους επιβίωση της συνείδησης μετά το θάνατο. Όχι όλοι φυσικά, αλλά σίγουρα οι περισσότεροι.

 

Ευτυχώς όμως, υπάρχουν ακόμα ερευνητές που οργανώνουν τέτοιες έρευνες με γνήσια απορία κι αναζητούν του τι πραγματικά συμβαίνει. Ένας απ? αυτούς, είναι ένας γιατρός για τον οποίο διάβασα προ αρκετών μηνών, που διεξάγει έρευνες εστιαζόμενος σ? αυτούς που έχουν αίσθηση αιώρησης και βλέπουν το χειρουργείο, τους γιατρούς, το σώμα τους κλπ από ψηλά... Η έρευνα θα πάρει αρκετό καιρό μέχρι να έχει κάποια αποτελέσματα, διότι η μέθοδος που χρησιμοποιεί απαιτεί να είναι ο ίδιος παρόν στο συμβάν, ώστε να μπορέσει να επηρεάσει το τι θα υπάρχει μέσα στον χώρο όταν ο άνθρωπος θα βρίσκεται σε κατάσταση «εμπειρίας θανάτου» με αιώρηση - θα φέρνει μέσα στον χώρο ευδιάκριτα αντικείμενα ή ανθρώπους, που κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχουν μέσα σ? ένα χειρουργείο, π.χ. έναν κλόουν ή έναν παιδικό αυτοκινητάκι κλπ, εν αγνοία φυσικά του ανθρώπου, ώστε να ελέγξει το εάν ο άνθρωπος μετά θα θυμάται την ύπαρξη αυτών των αντικειμένων/ανθρώπων. Αν ναι, τότε πράγματι αιωρήθηκε ενώ είχε «flatline». Αν όχι, τότε είναι «παιχνίδια του μυαλού».

Σκοπεύει επίσης, για ταχύτερα αποτελέσματα, να εργαστεί με εθελοντές που θα δεχθούν να τους προκαλέσει ο γιατρός και η ομάδα του, τεχνητό «flatline» για ελάχιστα λεπτά... Το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν μπορεί να «σιγουρέψει» το ότι κατά την διάρκεια του flatline θα υπάρχει αίσθηση αιώρησης.

Ψάχνω να βρω το σχετικό άρθρο στ? αρχεία μου. Μόλις το βρω (ελπίζω να τα καταφέρω :wacko: ), θα το παραθέσω για περισσότερες λεπτομέρειες. Αν κάποιος έχει διαβάσει γι αυτήν την έρευνα και έχει το άρθρο, παρακαλώ να μας διαφωτίσει ή να το παραθέσει.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα!

 

Διατηρώ επιφυλάξεις στις διάφορες ανακοινώσεις των επιστημόνων. Ειδικά στον τομέα της ευρύτερης ιατρικής. Πολλές φορές έχει αποδειχθεί πως κάνουν ικασίες στα θέματα με τα οποία καταπιάνονται, και άλλες φορές έχουν αποδειχθεί τελείως ανακριβή τα συμπεράσματά τους.

 

Είναι και το άλλο : κάνουν μελέτες και πειράματα, όπου ο τόπος διεξαγωγής και οι εμπλεκόμενοι σπάνια γίνονται γνωστοί. Και να γίνουν γνωστοί, δεν είμαστε σε θέση να διασταυρώσουμε τα αποτελέσματα ή τα "αποτελέσματα" τους.

 

Αυτάάάά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εμένα μου άρεσε εκείνο το σημείο για τα ναρκωτικά!! χαχαχχαα :018bleh:

 

Αν ισχύει η παραπάνω θεωρία καταργούνται πολλά αναμφισβήτητα γεγονότα αστρικής προβολής...

Δε συμφωνώ λοιπόν με τα παραπάνω

 

Συμφωνω μαζι σου Ιχωρ τσαμπα παιδευομαστε τοσο καιρο

Αν και εχω διαβασει και εχω δει στην τηλεοραση πολους να το ισχυριζονται δε ξερω τι να πω

αλλα δεν ισχυει

Link to comment
Share on other sites

Namaste ^@_@^

πολύ ενδιαφέρον ο τίτλος του θέματος-

 

Οι έρευνες των επιστημόνων με αφήνουν συνήθως παγερά αδιάφορη όμως

η φίλη Νεφέλη αναφερόμενη σε κάποια έρευνα έγραψε :

Το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν μπορεί να «σιγουρέψει» το ότι κατά την διάρκεια του flatline θα υπάρχει αίσθηση αιώρησης.

 

 

 

..Κατόπιν προσωπικής "εμπειρίας θανάτου" --πριν δέκα περίπου χρόνια..--

..οφείλω να δηλώσω

πως υπάρχει αιώρηση στην επιστροφή..-

και ναι ,τούνελ υπάρχει..

 

εμένα όμως δεν με προβληματίζει δηλαδή το αν υπάρχει αιώρηση αλλά..

αν η αιώρηση συνέβαινε σε ανοιχτό χώρο και όχι σε κλειστό πόσο εύκολη θα ήταν η επιστροφή μου(δεδομένου ότι επέστρεψα μετά από απεγνωσμένες προσπάθειες των παρευρισκόμενων..ενώ θυμάμαι έντονα πως το μόνο που εγώ ήθελα ήταν να πλησιάσω ακόμη πιο κοντά ..)

 

---βέβαια δεν ξέρω αν θα μπορούσα να κουβεντιάσω σχετικά με αυτό.. //δεδομένης της σπανιότητας της εμπειρίας(.. γνωρίζω ακόμη ένα άτομο που επέστρεψε αλλά επικινδύνως καθυστερημένα //μόνο που δεν έχει καμμία ανάμνηση ..)

 

 

 

φως και αγάπη

Link to comment
Share on other sites

Ασε τι λενε,θα κανουν τα αδυνατα δυνατα για να μας πεισουν πως δεν υπαρχει πνευμα...

οση βαση κι αν εχουν αυτες οι Θεωρειες δεν τις παιρνω ποτε στα σοβαρα,αν το ψαξεις θα βρεις αλλα 15 θεματα που σχετιζονται με αυτο και μενουν ακαλυπτα,μολις τα καλυψουν αλλα τοσα θα ξαναεμφανιστουν..

 

Τελος παντων,

Προσωπικα ειχα "πεθανει" το καλοκαιρι που μας περασε για 20 λεπτα και βαλε οπως υπολογισα, δεν ειχα σφυγμο...ομως με επανεφερε ενας φιλος που βρισκοταν διπλα μου(αν και αυτος ηταν ο υπευθηνος)

Ξενερωσα οταν ξυπνησα και ειδα ασθενοφορα κ περιπολικα και τον εβριζα που με επανεφερε(ημουν σε ασχημη ψυχολογικη κατασταση κλπ).

ΔυσΤυΧως δεν εχω αναμνησεις απο οτι ταξιδι εκανα...

θυμαμαι μονο αμυδρα να φωναζουν το ονομα μου απο πολυ μακρια και ανεπαισθητα χαδια(οπου ηταν πολυ δυνατες σφαλιαρες!!!κ φωναζε μεσα στο αυτι μου...)και μετα να ξυπναω σαν απο εναν πολυωρο υπνο...

 

Δε θελω να αναφερθω σε λεπτομεριες δημοσια

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ειχα "πεθανει" το καλοκαιρι που μας περασε για 20 λεπτα και βαλε οπως υπολογισα, δεν ειχα σφυγμο...

 

 

Μετά από κάτι τέτοιο θα έπρεπε να είχες σοβαρές εγκεφαλικές βλάβες. Μήπως εννοείς ότι ήταν πολύ χαμηλός ο σφυγμός;

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω...παντως αν με ειχε αφησει δε θα ημουν εδω///

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δεν εχω επιθανατιες εμπειριες, αλλα γνωριζω μια μανα, η οποια στη δευτερη γεννα, "πεθανε" για περιπου 5 με 6 λεπτα. την επανεφεραν οι γιατροι που ηταν εκει για τη γεννα. οταν τη ρωτησα τι θυματε, μου ειπε τιποτα. ηταν σα να κοιμοταν και δε καταλαβε ουτε ειδε τιποτα, μετα της ειπαν πως πεθανε αλλα την επανεφεραν. (η γυναικα αυτη, δεν εχει κανενα λογο να μου πει ψεματα και η γεννα εγινε ενω ηταν ξυπνια, χωρις ναρκωση)

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία αυτή είναι αφήγηση της μητέρας μου, ακόμη και σήμερα την ανατριχιάζει σύγκορμα και την πιστεύω ακράδαντα:

Η αρχή της ιστορίας δεν «κολλάει» στο θέμα μας, αλλά σίγουρα σηκώνει πολύ συζήτηση (σε κάποιο άλλο thread). Πριν σαράντα χρόνια, στην εφηβεία της, έπεσε πάνω σε μια τσιγγάνα που της πρότεινε να της πει τη μοίρα της. Η μητέρα μου αρνήθηκε κι όσο η τσιγγάνα επέμενε τόσο πιο επιθετική γινόταν. Στο τέλος, της άρπαξε το χέρι με το ζόρι και της είπε «Στριμμένη… θα πεθάνεις σε είκοσι χρόνια! Καλά να πάθεις!».

Σχεδόν είκοσι χρόνια αργότερα, η μητέρα μου έπαθε αλλεργικό σοκ από το τσίμπημα μιας μέλισσας. Την πήγε ο μπαμπάς μου στο Νοσοκομείο, όπου και η μητέρα μου κατέληξε στις 12:06 μμ (επίσημη καταγεγραμμένη ώρα θανάτου). Για καλή της (?) τύχη, πέρναγε ένας γιατρός, νέος και παθιασμένος που θεώρησε ότι δεν μπορούσε να το αφήσει να συμβεί έτσι απλά. Άρχισε να τις κάνει μαλάξεις, τεχνητή αναπνοή, ενέσεις αδρεναλίνης και τελικά η μητέρα μου ξανάνοιξε τα μάτια της στις 12.18 μμ.

Τα δώδεκα αυτά λεπτά που ήταν κλινικά νεκρή είχε την εξής εμπειρία: στην αρχή αισθανόταν το σώμα της να ελαφρώνει (σα να περπατούσε πάνω σε μπαλόνια) και να απομακρύνονται οι ήχοι κι έκλεισε τα μάτια της. Όταν τα ξανάνοιξε «ήταν» πάνω από το δωμάτιο του Νοσοκομείου, έβλεπε τους γιατρούς πάνω από το σώμα της (τους οποίους περιγράφει έναν έναν), τον μπαμπά μου να καταρρέει σε μια γωνία του δωματίου (μόνο οπτικά θα μπορούσε να γνωρίζει κάτι τέτοιο) και το νέο γιατρό που περνάει απ’ έξω από το δωμάτιο… «τσιλιμπουρδίζοντας» (!) με μια νοσοκόμα… (μέχρι και σήμερα αποτελεί θέμα πειράγματος για τον γιατρό αυτό, τον οποίο πλέον γνωρίζουμε πιο προσωπικά). Οι σκέψεις της ήταν «Μωρέ γιατί κάνουν έτσι; Εγώ είμαι μια χαρά τώρα! (κανένα συναίσθημα λύπης, άγχους ή αγωνίας)» Και μετά ένιωσε να ανασηκώνεται και είδε το Φως… ένα άσπρο, άπλετο φως, διάχυτο στο χώρο. Άρχισε να «επιπλέει» μέσα σε αυτό κατευθυνόμενη προς τον πυρήνα του με ανυπομονησία, όπου στην αρχή έβλεπε δύο μαύρες κουκίδες κι όσο πλησίαζε άρχισαν να διαγράφονται δύο σιλουέτες. Πλησίασε αρκετά και διέκρινε τις μορφές του παππού της και της γιαγιάς της (αγαπημένα πεθαμένα πρόσωπα) οι οποίοι την εμπόδιζαν να συνεχίσει το «ταξίδι» της. Όσες προσπάθειες και να έκανε να τους προσπεράσει την εμπόδιζαν. Απόρησε γιατί και μόλις πήγε να εκφράσει την απορία της η προσταγή του «παππού» της, της «έσκισε» το μυαλό («… ήταν σαν βροντή…») «Γύρνα πίσω! Δεν πρέπει να περάσεις ακόμα!». Έπειτα ένιωσε να «πέφτει» προς τα κάτω. Ξαναβρέθηκε στο δωμάτιο του Νοσοκομείου, είδε το νέο αυτό γιατρό να την «τραντάζει» και να φωνάζει στο μπαμπά μου «Πρέπει να μας βοηθήσει κι η ίδια!». Το τελευταίο πράγμα που θυμάται είναι το μπαμπά μου να της φωνάζει «Βοήθα κι εσύ! Άνοιξε τα μάτια σου!». «Πρέπει να ανοίξω τα μάτια μου, σκέφτηκε. Να ανοίξω τα μάτια μου!». Ένιωσε να την «ρουφάει» με δύναμη το σώμα της, έναν οξύ πόνο στο στήθος… κι άνοιξε τα μάτια της.

Έστω λοιπόν ότι αυτή η αίσθηση της έλλειψης πόνου και αγωνίας και φωτός προήλθε από χημικές αντιδράσεις του εγκεφάλου της. Η διπλή αιώρηση (πριν και μετά) πάνω από το δωμάτιο και η λεπτομερής περιγραφή απίστευτων λεπτομερειών (π.χ. ο νεαρός γιατρός που φλέρταρε ΕΞΩ από το δωμάτιο) πως ακριβώς μπορεί να το εξηγήσει η επιστήμη;

Link to comment
Share on other sites

....πως ακριβώς μπορεί να το εξηγήσει η επιστήμη;

 

Διατηρώ επιφυλάξεις για το αν η επιστήμη μπορεί ή θα μπορέσει ποτέ να εξηγήσει τα πάντα ....τα αιώνια ερωτήματα εξακολουθούν και παραμένουν ανοικτά ....

 

Η επιστήμη είναι η προσπάθεια του ανθρώπου να ξεπεράσει τον εαυτό του -με οποιοδήποτε κόστος- ένας δρόμος χωρίς επιστροφή...

 

Ο άνθρωπος μοιάζει με το ορφανό που αναζητεί επίμονα τους φυσικούς γονείς του....και το "γιατί" θα είναι μιά ερώτηση που θα αιωρείται παντού και πάντα ζητώντας μιά απάντηση....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Oι επιστήμονες από το πανεπιστήμιο του Μάντσεστερ αποφασισαν να διερευνήσουν το φαινόμενο των εξωσωματικών εμπειριών προσδοκώντας να καταλάβουν τι γίνεται όταν πεθαίνουμε. Έφτιαξαν λοιπόν ένα on line ερωτηματολόγιο και κάλεσαν τον κόσμο να το απαντήσει (είτε είχε τέτοιες εμπειρίες, είτε όχι). Η συγκέντρωση πληροφοριών έχει ολοκληρωθεί. Σχετικά με τους σκοπούς της πρωτοποριακής έρευνας μπορείτε να βρείτε στο link:

 

http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/magazine/4271018.stm

 

Συμπερασματικά, οι επιστήμονες ασχολούνται ολοένα και περισσότερο με το φαινόμενο.

 

Περισσότερα: http://www.horizonresearch.org/

Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα μας παλι..πως εξηγειται τοτε οτι πολλοι απ' οσους βιωσαν τετοιες εμπειριες ειδαν πραγματικα προσωπα και γεγονοτα ενο υποτειθεται οτι ειδαν ψοφιοι?????

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...