Jump to content

Το δώρο των προσβολών


Recommended Posts

Κάποτε ζούσε ένας σπουδαίος πολεμιστής, που παρά την προχωρημένη ηλικία του, μπορούσε να νικήσει οποιονδήποτε τον προκαλούσε. Η φήμη του έφτασε πολύ μακριά και πολλοί μαθητές έρχονταν για να μαθητεύσουν πλάι του.

Μια μέρα, ένας ασήμαντος πολεμιστής έφτασε στην πόλη, αποφασισμένος να γίνει αυτός που θα νικήσει τον σπουδαίο δάσκαλο. Μαζί με την δύναμή του, είχε το ταλέντο να εντοπίζει τις αδυναμίες του αντιπάλου του. Περίμενε πάντα τον αντίπαλο να κάνει την πρώτη κίνηση, αποκαλύπτοντας έτσι την αδυναμία του, και μετά του επιτεθότανε ανελέητα και με τρομερή ταχύτητα. Κανείς δεν είχε αντέξει μαζί του, πέραν του πρώτου γύρου της μάχης.

Παρά τις συμβουλές των μαθητών του, ο γέρος δάσκαλος δέχτηκε με χαρά την πρόκληση του νεαρού πολεμιστή.

Καθώς λοιπόν είχαν λάβει τις θέσεις τους, ο νεαρός πολεμιστής άρχισε να προσβάλλει τον γέρο πολεμιστή, να του πετάει χώμα και να τον φτύνει στο πρόσωπο. Για πολλές ώρες συνέχισε να τον προσβάλλει, με κάθε γνωστή κατάρα και προσβολή. Μα ο γέρος πολεμιστής παρέμενε ατάραχος και ακίνητος, μέχρι που τελικά ο νεαρός πολεμιστής εξουθενώθηκε και αναγνωρίζοντας την ήττα του, έφυγε ντροπιασμένος.

Οι μαθητές του γέρου πολεμιστή, λίγο απογοητευμένοι που δεν έγινε μάχη, μαζεύτηκαν γύρω του και τον ρώτησαν «πως άντεξες τέτοιο εξευτελισμό; Πως κατάφερες να τον διώξεις;»

«Εάν κάποιος σου προσφέρει ένα δώρο, κι εσύ αρνηθείς να το δεχτείς» είπε ο δάσκαλος «σε ποιόν μένει το δώρο;...»

~ Δίδαγμα Ζεν ~

 

...Σχόλια;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 34
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Όποιος κοροιδεύει, κοροιδεύει τον εαυτό του (λέγαμε μικρά).

Και όπως πάντα, αποδεικνύεται ότι από μικρό μαθαίνεις την αλήθεια.

 

Φαντάζομαι ότι μονάχα οι εγωιστές θα δεχόντουσαν τη πρόκληση.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη η ιστορία...

Σημασία δεν έχει η δύναμη σαν δύναμη, αλλα η δυναμη μας να ελέγχουμε αυτη την δυναμη.

Υπομονή και απλά χρειάζεται συνεση....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη η ιστορία...

Σημασία δεν έχει η δύναμη σαν δύναμη, αλλα η δυναμη μας να ελέγχουμε αυτη την δυναμη.

Υπομονή και απλά χρειάζεται συνεση....

 

Καλά όλα αυτά,αλλά είναι λίγο ουτοπικά σήμερα,γιατί αν κάποιος αρχίσει να σε βρίζει,θα αρχίσεις να βρίζεις κι εσύ,γιατί θα νιώσεις λίγο ρόμπα!Το ζήτημα είναι να μην φτάσεις μέχρι εκείνο το σημείο!Κι εμένα θα μου άρεσε όλος ο κόσμος να έχει τρόπους και ποτέ κανείς να μην προσβάλλει κανέναν....γίνεται όμως?Λίγες φορές το καταφέρνει ο καθένας μας!Εδώ πέφτω κατά λάθος πάνω σε κάποιον καμμιά φορά και ακούω,άσε να μην πω καλύτερα :censored: Αυτά γίνονταν στο παρελθόν που υπήρχαν αρκετοί σαν το γέρο πολεμιστή,γιατί εκείνοι είχαν άλλες αξίες και ιδανικά.... :)

Link to comment
Share on other sites

Kαλά όλα αυτά,αλλά είναι λίγο ουτοπικά σήμερα,γιατί αν κάποιος αρχίσει να σε βρίζει,θα αρχίσεις να βρίζεις κι εσύ,γιατί θα νιώσεις λίγο ρόμπα!

 

Τότε κάτι τέτοιο ήταν αφορμή για να σε σκοτώσει κάποιος, όχι απλά να γίνεις ρόμπα...

 

 

Κι εμένα θα μου άρεσε όλος ο κόσμος να έχει τρόπους και ποτέ κανείς να μην προσβάλλει κανέναν....γίνεται όμως?Λίγες φορές το καταφέρνει ο καθένας μας!Εδώ πέφτω κατά λάθος πάνω σε κάποιον καμμιά φορά και ακούω,άσε να μην πω καλύτερα :censored:

 

Ας ξεκινήσουμε εμείς να μην προσβάλουμε τους άλλους(ο καθένας όσο μπορεί, εκτός άμα κλειστούμε σε κανα μοναστήρι που θα είναι ποιο εύκολο)

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά,αλλά είναι λίγο ουτοπικά σήμερα,γιατί αν κάποιος αρχίσει να σε βρίζει,θα αρχίσεις να βρίζεις κι εσύ,γιατί θα νιώσεις λίγο ρόμπα!Το ζήτημα είναι να μην φτάσεις μέχρι εκείνο το σημείο!Κι εμένα θα μου άρεσε όλος ο κόσμος να έχει τρόπους και ποτέ κανείς να μην προσβάλλει κανέναν....γίνεται όμως?Λίγες φορές το καταφέρνει ο καθένας μας!Εδώ πέφτω κατά λάθος πάνω σε κάποιον καμμιά φορά και ακούω,άσε να μην πω καλύτερα :censored: Αυτά γίνονταν στο παρελθόν που υπήρχαν αρκετοί σαν το γέρο πολεμιστή,γιατί εκείνοι είχαν άλλες αξίες και ιδανικά.... :)

 

Δεν νομίζω πως ειναι τόσο πολύ ουτοπικό...

Τουλάχιστον βλέπω τον εαυτό μου, ναι εχω φαει αρκετο βρισιδι χωρις καποιον πραγματικό λόγο....και με εχουν προσβάλλει αλλα το καλύτερο που μπορουσα να κάνω ειναι στο τελος να αδιαφορίσω....

Απλά ο κάθε άνθρωπος εχει αρκετ προβλήματα γι'αυτο χρειαζεται κατανόηση απο εμας προς τους άλλους...

Αν σε βρίσει ενας τύπος που πεφτεις κατα λάθος πάνω του, πες του μια καλή κουβέντα για να δει πως δεν χρειαζεται να φερεται άσχημα, πες του ενα συγνώμη κύριε, να'στε καλα...

Μπορει να μην καταλάβει τιποτα αλλα μπορει κάτι μέσα του να αλλάξει...

Link to comment
Share on other sites

Τότε κάτι τέτοιο ήταν αφορμή για να σε σκοτώσει κάποιος, όχι απλά να γίνεις ρόμπα...

 

Ας ξεκινήσουμε εμείς να μην προσβάλουμε τους άλλους(ο καθένας όσο μπορεί, εκτός άμα κλειστούμε σε κανα μοναστήρι που θα είναι ποιο εύκολο)

 

Παιδιά,εγώ ποτέ δεν είπα οτι θα έπρεπε να είμαστε ανάγωγοι,ίσως παρεξηγήθηκε η άποψή μου και σαφώς δεν είμαι κι εγώ ανάγωγη έτσι? :) Απλά κάποιοι δεν είναι τόσο άνθρωποι όσο θα ήθελαν να είναι με το παράδειγμα που έδωσα. Έχω φάει αρκετές προσβολές αλλά κάποια στιγμή έχεις κι ένα όριο,σωστά?Δεν ξέρω κανέναν που να έχει υποστεί πολλές φορές τον εξευτελισμό και να κάθεται και να λέει κι ευχαριστώ.....Εξάλλου,η ανατροφή μας ξεκινά απο το άμεσο περιβάλλον μας,οπότε ένα μέρος της προσωπικότητάς μας το οφείλουμε στους δικούς μας!Την προηγούμενη φορά,ένας μπήκε στην δική μας λωρίδα την ώρα που οδηγούσε ένας φίλος και επειδή πήγε να μας σκοτώσει και δεν τον αφήσαμε :blink: έστριψε απότομα το τιμόνι με σκοπό να πέσει πάνω μας!Αν δεν κάναμε ελιγμό,καταλαβαίνεις....Τι του λες τώρα που είχε κι ένα μωρό στο πίσω κάθισμα?? :015annoyed::015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

Η προσβολή και η τιμή είναι παρεξηγημένες έννοιες.

Την τιμή σου δεν την χάνεις με αυτά που λένε οι άλλοι για εσένα, αλλά με αυτά που κάνεις ή έκανες.

Αν όντως έπραξες κάτι άτιμο και κάποιος το ανέφερε, δεν φταίει αυτός, δεν είναι αυτός που σε ατίμασε. Οι πράξεις σου σε ατίμασαν. Βέβαια τότε η αντίδραση, δεν είναι αντίδραση λόγω προσβολής της τιμής, αλλά του εγωισμού.

 

Αντίστοιχα, αν σου προσάπτουν πράξεις ατιμωτικές, που δεν έπραξες, με σκοπό να σε προσβάλλουν, τότε δεν υπάρχει λόγος να προσβληθείς. Ο άλλος βλέπει ότι δεν ''τσίμπησες'' και μένει ''άοπλος''.

 

 

Όποιος βρίζει, φωνάζει και προσβάλλει, το κάνει γιατί δεν έχει άλλο τρόπο να επιβληθεί.

Σκύλος που γαυγίζει, δεν δαγκώνει.

Ο σκύλος που δαγκώνει, δεν μπαίνει στον κόπο να γαυγίσει.

Link to comment
Share on other sites

Τότε κάτι τέτοιο ήταν αφορμή για να σε σκοτώσει κάποιος, όχι απλά να γίνεις ρόμπα...

 

Ας ξεκινήσουμε εμείς να μην προσβάλουμε τους άλλους(ο καθένας όσο μπορεί, εκτός άμα κλειστούμε σε κανα μοναστήρι που θα είναι ποιο εύκολο)

 

Παιδιά,εγώ ποτέ δεν είπα οτι θα έπρεπε να είμαστε ανάγωγοι,ίσως παρεξηγήθηκε η άποψή μου και σαφώς δεν είμαι κι εγώ ανάγωγη έτσι? :) Απλά κάποιοι δεν είναι τόσο άνθρωποι όσο θα ήθελαν να είναι με το παράδειγμα που έδωσα. Έχω φάει αρκετές προσβολές αλλά κάποια στιγμή έχεις κι ένα όριο,σωστά?Δεν ξέρω κανέναν που να έχει υποστεί πολλές φορές τον εξευτελισμό και να κάθεται και να λέει κι ευχαριστώ.....Εξάλλου,η ανατροφή μας ξεκινά απο το άμεσο περιβάλλον μας,οπότε ένα μέρος της προσωπικότητάς μας το οφείλουμε στους δικούς μας!Την προηγούμενη φορά,ένας μπήκε στην δική μας λωρίδα την ώρα που οδηγούσε ένας φίλος και επειδή πήγε να μας σκοτώσει και δεν τον αφήσαμε :blink: έστριψε απότομα το τιμόνι με σκοπό να πέσει πάνω μας!Αν δεν κάναμε ελιγμό,καταλαβαίνεις....Τι του λες τώρα που είχε κι ένα μωρό στο πίσω κάθισμα?? :015annoyed::015annoyed:

 

 

:censored:

Link to comment
Share on other sites

Ναι ίσως ο καλύτερος τρόπος να κλείσεις το στόμα κάποιου που σε προσβάλει συνεχώς είναι η απάθεια. Θα καταλάβει αυτός και όλοι οι άλλοι ότι πιθανόν όσα λέει είναι ανυπόστατα.

Link to comment
Share on other sites

Που είσαι εσύ βρε; Καιρό έχουμε να σε δούμε. :)

Σωστός ο FAN4FUN.

 

Astral σε τέτοιες περιπτώσεις, τον αφήνεις να σκοτωθεί λίγο παρά πέρα

Link to comment
Share on other sites

Που είσαι εσύ βρε; Καιρό έχουμε να σε δούμε. :)

Σωστός ο FAN4FUN.

 

Astral σε τέτοιες περιπτώσεις, τον αφήνεις να σκοτωθεί λίγο παρά πέρα

 

Από την πολύ δουλειά/δουλία εχω ξεχάσει το όνομά μου πραγματικά. Εύχομαι να μην το πάθεται ποτέ αυτό.

It s good to be back.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ίσως ο καλύτερος τρόπος να κλείσεις το στόμα κάποιου που σε προσβάλει συνεχώς είναι η απάθεια. Θα καταλάβει αυτός και όλοι οι άλλοι ότι πιθανόν όσα λέει είναι ανυπόστατα.

 

 

ισως ακομα καλύτερο ειναι να γελάς.....

Link to comment
Share on other sites

Η καλητερη απαντηση είναι η σιωπη και να το γραψιμο για να τον κανεις να νευριασει πιο πολυ.Εκτος αν πέσεις σε ναρκισιστη που θα αρχισει και δεν θα τελειωνει.Του λες και ενα ''Η σιωπη μου προς απαντηση σου'' και τον στελνεις ή πολυ απλα κανεις αυτο που έκαναν και οι σκοτσεζοι που σηκώνουν τις φουστες τους σε μια διαφημιση με whiskey αν θες να ο πάρεις πιο χιουμοριστικα.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, εκτός από την προσβολή των άλλων υπάρχει και η αυτοπροσβολή (ναι, johnny..).

 

 

Καλύτερη είναι η απάθεια, γιατί όταν γελάς ο άλλος νευριάζει ακόμα περισσότερο και δεν ξέρεις μέχρι που μπορεί να φτάσει..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...