Jump to content

Ανναρωτήθηκα


Recommended Posts

Ποιος ο λόγος που το Πάσχα είναι κινητή εορτή;

 

Διότι σκέφτηκα κάτι τώρα που είναι αρκετά κουφό και θέλω να δω αν ισχύει... :015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και έχει να κάνει με τη σελήνη. Το πάσχα είναι η 1η Κυριακή μετά την πρώτη πανσέληνο μετά την 21η Μαρτίου που είναι η ισημερία. Αλλά γιατί;

Μήπως τότε βασιζόταν το ημερολογιακό τους σύστημα στη σελήνη; Είναι μια εξήγηση αλλά πιο πολύ το βλέπω σαν δικαιολογία αυτό. Κάτι άλλο έχουν μαγειρέψει οι κύριοι... :015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

Ένας γενικός κανόνας καθορισμού του Πάσχα που έγινε έτσι κινητή εορτή, διατυπώθηκε στη Σύνοδο της Νίκαιας: το Πάσχα έπρεπε να πέφτει στην Πρώτη Κυριακή μετά τις 14 του Νισάν, δηλαδή του μήνα στον οποίο η 14η ημέρα συμπίπτει με την εαρινή ισημερία (21 Μαρτίου) ή είναι η αμέσως επόμενη. Στην περίπτωση τπου η 14η του Νισάν αντιστοιχούσε με Κυριακή ο εορτασμός έπρεπε να μετατεθεί την πόμενη Κυριακή. Σύμφωνα με το γρηγοριανό ημερολόγιο το Πάσχα γιορτάζεται την Κυριακή που ακολουθεί τη μετά εαρινή ισημερία πανσέληνο. Οι ορθόδοξες εκκλησίες όμως στην περίπτωση του Πάσχα, δεν ακολούθησαν το γρηγοριανό ημερολόγιο κι έτσι υπάρχουν δύο Πάσχα στο εκκλησιαστικό έτος.

Πηγή: Πασχαλινά Έθιμα

Link to comment
Share on other sites

Εγω σκεφτηκα οτι ειναι λιγο παγανιστικο αυτο με τη σεληνη και γενικα ο χριστιανισμος ορθοδοξος η καθολικος εχει στοιχεια παγανισμου

Link to comment
Share on other sites

Όλες, μα όλες οι θρησκείες, κρατούν κάτι από τις προηγούμενές τους. Και συνήθως αυτό το ?κάτι? δεν είναι ?μια μικρή, τυπική λεπτομέρεια?, αλλά πολύ περισσότερα πράγματα, που με λίγο κέφι για ψάξιμο και διάβασμα, τελικά βλέπουμε ότι... «άλλαξε ο Μανωλιός, κι έβαλε τα ρούχα του αλλιώς» :angel:

Link to comment
Share on other sites

Όλες, μα όλες οι θρησκείες, κρατούν κάτι από τις προηγούμενές τους. Και συνήθως αυτό το ?κάτι? δεν είναι ?μια μικρή, τυπική λεπτομέρεια?, αλλά πολύ περισσότερα πράγματα, που με λίγο κέφι για ψάξιμο και διάβασμα, τελικά βλέπουμε ότι... «άλλαξε ο Μανωλιός, κι έβαλε τα ρούχα του αλλιώς» :angel:

Συμφωνω απολυτα

Link to comment
Share on other sites

Ωωωωω ναι Ιχώρ, αυτο που σκεφτεσαι ειναι και καλα κάνεις και στραβομουτσουνιαζεις. Γιατι αντι να γιορταζουμε τον ερχομο της ανοιξης και την φύση που οργιαζει αυτον την εποχή, θρυνουμε αρχικα για να γιορτασουμε μετα την νεκρανασταση του Ιησού, που τωρα που το σκεφτομαι μου θυμιζει και την ιστορια της Πεσεφονης και αν το σκεφτουμε θα βρουμε και πολλα αλλα, αλλα οπως είπε και η Νεφέλη «άλλαξε ο Μανωλιός, κι έβαλε τα ρούχα του αλλιώς» :angel:

 

:015annoyed::015annoyed::015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

Ο Χριστός σταυρώθηκε την περίοδο που οι Ισραηλίτες γιόρταζαν το δικό τους πάσχα.Άρα απότι ξέρω το πάσχα μας συμπίπτει πάντα με το πάσχα των Ισραηλιτών.Άρα το Πάσχα τους μετακινήται και πιγαίνουμε μαζί τους.

Δεν είμαι σίγουρος γιαυτα που λέω έτσι?!!

Link to comment
Share on other sites

Πάσχα?.... τι είναι αυτό?? :blink:

 

 

:blblbl: :blblbl: :blblbl:

 

 

ΜΟΥΟΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΑΑ!!!

 

 

Μπομπ Σφουγγαράκης, Μπομπ Σφουγγαράκης!

Link to comment
Share on other sites

μου θυμιζει και την ιστορια της Πεσεφονης

 

και όχι μόνο:

 

νεκρανάσταση του Όσιρη από την Ίσιδα (αντί Ευραίοι βλέπε Σέθ λολ)

Link to comment
Share on other sites

Πάσχα?.... τι είναι αυτό??

 

Από τη λέξη Πασάτ που σημαίνει πέρασμα,

 

τώρα αν είναι το ιστορικό που έφυγαν από Αίγυπτο και πήγαν στην γη που ρέει γάλα και μέλι δεν είμαι σίγουρος.

μπορεί να είναι το πέρασμα του πλούσιο από την τρυπίτσα της βελόνας

μπορεί να είναι το άνοιγμα του Τσάκρα της Καρδιάς

 

η βίβλος μπορεί να κατεπονδισθεί με διάφορες μεθόδους :blblbl: από ερμηνευτικές, αφαιρετικές, αναλυτικές, εξ' άλλου (είναι αστείο μην με ορμήξετε) κάποτε αν έχει έλλειψη δένδρων μπορεί να καίμε βίβλους για παραγωγή θερμότητας, έτσι να βγάλουμε τα αποθυμένα μας που μας έριχναν στα πυρά τόσα χρόνια. (συμβούλιο αιρετικών χαχαχαχα)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...