Jump to content

Μουσική


Recommended Posts

Ακουω πολλους ανθρωπους η μουσικη κατα ενα μεγαλο ποσοστο καθοριζει τη συμπεριφορα του ανθρωπου.Μου εφεραν για παραδειγμα οτι τα παιδια που ακουν τη μουσικη που ακουγεται στα club και στα "σκυλαδικα" ειναι καλυτερα στο χαρακτηρα και ποιο κοινωνικα , ποιο ήρεμα σε σχεση με εμενα που ακουω καφριλες (death/thrash metal και λιγο παλαιο black).Ασε που πηγε να με βγαλει σατάνι :headb: επειδη είπα οτι δεν πιστευω πλεον στο χριστιανο θεο(χωρις να θελω να θίξω τους χριστιανους καθολικους και ορθδοξους) αλλα καπου αλλου( :offtopic: ).Τελος πάντων να καταλιξω στο ερωτημα μου.Πιστευτετε οτι η μουσικη επιρεαζει ζωτικα τη συμπεριφορα του ανθρωπου?Αν θελετε σχολιαστε και τις παραπανω αποψεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καταρχήν το παράδειγμα που σου έδωσαν είναι σχετικά γελοίο, όχι μόνο επειδή θίγει με αφελή τρόπο τα ακούσματα κάποιων έναντι κάποιων άλλων, αλλά και επειδή κατηγοριοποιεί τους χαρακτήρες των ανθρώπων με βάση το τί μουσική ακούνε. Πώς αξιολογούν όμως τον άνθρωπο που ακούει "τα πάντα"?? Ως κενό ή ως πνευματικά ανώτερο?

Η μουσική μας χαρακτηρίζει αρκετά, γιατί ως τέχνη και αυτή περνά κάποια μηνύματα. Η ροκ (& metal) σε ωθεί προς την εκτόνωση, η "μουσική των clubs" σε κούνημα του ποπού και μαζοποίηση, η κλασσική μουσική σε μια ηρεμία/αρμονία - όπως και η jazz κ.ο.κ.

Απο 'κει και πέρα, η συμπεριφορά του ανθρώπου μπορεί να επηρεάζεται σε αρκετό ποσοστό από τα πρότυπα ή το "στυλ" του είδους που επιλέγει να ακούσει. Τα φαρδιά παντελόνια στη Rap, τα μακριά μαλλιά στη metal κ.τ.λ., ως πρότυπα που χαρακτηρίζουν μεν το είδος, αλλά και ως ένα σημείο προωθούνται ως τρόπος ζωής (τα συμφέρονται παντού υπάρχουν).

Είναι θέμα κρίσης του καθενός μέχρι που θα φτάσει ακολουθώντας αυτά τα πρότυπα. Γιατί, στο κάτω-κάτω, υπάρχουν και τα φερέφωνα που ακούν αυτό που ακούς κι εσύ για να νιώθουν ότι ανήκουν κάπου (και, γιατι όχι, να πουλήσουν και λίγο μούρη όπως αρέσκονται μερικοί αφελείς).

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγω ξερω πως οσοι ακουνε σκυλαδικα, τουλαχιστον οικοπελες ειναι νιτσες(συγνωμη κιολας) αλλα αυτο δεν σημαινει πως ειναι όλες....και ουτε οτι οσοι ακουνε μεταλ ειναι σατανιστες...

κ εγω ακουω κλασσικη,ροκ, εντεχνο κ ειμαι βουδδιστρια εχει καμια σχεση?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου...εσύ εππηρεάζεις τη μουσική!!!

 

:worthy::worthy::worthy:

 

Συμφωνώ απόλυτα!!!!!

 

Κιεγώ ακούω metal,rock,trance και γενικά όλα τα είδη μουσικής εκτός απο ελληνικά(στύλ σκυλάδικο)

 

ενω με το ελληνικό έντεχνο δεν εχω πρόβλημα τα υπόλοιπα δεν μπορώ να τα ακούσω με τίποτα πάνω απο δέκα

 

λεπτά...... εμένα δηλαδή σε τι κατηγορία με κατατάσουν?????? :015annoyed:

 

Εγω πιστεύω οτι αυτοί που σου βάζουν ταμπέλα βάση της μουσικής που ακούς είναι κομπλεξικοί. :headb: :headb:

Link to comment
Share on other sites

Τη συμπεριφορά; Μπα.. όχι...! Εκτός αν κάποιος ακούει κάτι απλά για να το δείχνει ή το ακούει με παρωπίδες. Εγώ που ακούω ατμοσφαιρικό μεταλ και γκοθικ δε κόβω τις φλέβες μου από χόμπι κάθε βράδυ, ούτε είμαι μουντρούχα και λιγομίλητη όπως και καλά πρέπει να είναι ένας γκοθάς.

Την ψυχολογία θα έλεγα ότι ναι την επηρεάζει... Αλλά όχι συμπεριφορά

Link to comment
Share on other sites

Τη συμπεριφορά; Μπα.. όχι...! Εκτός αν κάποιος ακούει κάτι απλά για να το δείχνει ή το ακούει με παρωπίδες. Εγώ που ακούω ατμοσφαιρικό μεταλ και γκοθικ δε κόβω τις φλέβες μου από χόμπι κάθε βράδυ, ούτε είμαι μουντρούχα και λιγομίλητη όπως και καλά πρέπει να είναι ένας γκοθάς.

Την ψυχολογία θα έλεγα ότι ναι την επηρεάζει... Αλλά όχι συμπεριφορά

 

Εγω πιστευω πως όλα είναι μεσα στο μυαλο του δέκτη.Δηλαδη να παρουμε ενα απλο παραδειγμα το suicide solution του Ozzy το λεει ο τιτλος το περιεχομενο, έκανε τον οzzy να τρεχει στα δικαστηρια επειδη ενα βλαμενο πηγε και αυτοκτονησε.Επειδη ειναι αυτο gau biou :insane: δεν ειναι και ολοι αλλοι.Αλλα αν παρουμε το παραδειγμα που εδωσες επιδη εχω εναν γνωστο ο οποιος -ειναι ''γκοθας'' επειδη φοραει μαυρα και μιλαει για τον θανατο του και οχι αληθινος γκοθας συμφωνα με τη φιλοσοφια του goth- oποιος ειναι βαρεμενος και ξερω ατομα που ειναιγκοθαδες και ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Ακουω πολλους ανθρωπους η μουσικη κατα ενα μεγαλο ποσοστο καθοριζει τη συμπεριφορα του ανθρωπου.Μου εφεραν για παραδειγμα οτι τα παιδια που ακουν τη μουσικη που ακουγεται στα club και στα "σκυλαδικα" ειναι καλυτερα στο χαρακτηρα και ποιο κοινωνικα , ποιο ήρεμα σε σχεση με εμενα που ακουω καφριλες (death/thrash metal και λιγο παλαιο black).Ασε που πηγε να με βγαλει σατάνι :headb: επειδη είπα οτι δεν πιστευω πλεον στο χριστιανο θεο(χωρις να θελω να θίξω τους χριστιανους καθολικους και ορθδοξους) αλλα καπου αλλου( :offtopic: ).Τελος πάντων να καταλιξω στο ερωτημα μου.Πιστευτετε οτι η μουσικη επιρεαζει ζωτικα τη συμπεριφορα του ανθρωπου?Αν θελετε σχολιαστε και τις παραπανω αποψεις.

 

Πρώτον διάβασε αυτό που είναι στην υπογραφή μου και ανάλυσέ το στο μυαλό σου.

Και δεύτερον σκέψου πόσα τραγούδια χωρίς να θες σου αλλάζουν την διάθεση.

 

Θα επανέλθω,

 

Angel Of Darkness

Link to comment
Share on other sites

ούτε είμαι μουντρούχα...

 

αχαχαχαχαχαχαχα :063laugh::063laugh:

Τι δεν είσαι λέει; :063laugh:

EΓΩ ΦΤΑΙΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΞΑ ΠΡΩΤΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΕΓΡΑΨΑ ΤΗΝ ΚΡΥΦΗ ΜΟΥ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΣΕ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ!!! :headb:

Link to comment
Share on other sites

Η μουσική είτε λέγεται σκυλάδικα, είτε metal, είτε έντεχνο,είτε rock, είτε οτιδήποτε άλλο δεν παύει να λέγεται και να είναι μουσική.Ένα είδος μουσικής δεν μπορεί να αναιρέσει κάποιο άλλο, ούτε και να το αμφισβητήσει.Ο καθένας έχει το δικαίωμα να ακούει όποιο είδος μουσικής θέλει χωρίς βέβαια να πρέπει να λογοδοτήσει ή να κρίνεται για αυτή την απόφασή του. Η μουσική μπορεί να κάνει κάτι που μόνο καποιος άνθρωπος θα μπορούσε να κάνει.Να δημιουργήσει συναισθήματα!Νομίζω οτι αυτό είναι και το ποιό σημαντικό σε αυτή την λέξη που λέγεται μουσική.

Link to comment
Share on other sites

Ακουω πολλους ανθρωπους η μουσικη κατα ενα μεγαλο ποσοστο καθοριζει τη συμπεριφορα του ανθρωπου.Μου εφεραν για παραδειγμα οτι τα παιδια που ακουν τη μουσικη που ακουγεται στα club και στα "σκυλαδικα" ειναι καλυτερα στο χαρακτηρα και ποιο κοινωνικα , ποιο ήρεμα σε σχεση με εμενα που ακουω καφριλες (death/thrash metal και λιγο παλαιο black).Ασε που πηγε να με βγαλει σατάνι :headb: επειδη είπα οτι δεν πιστευω πλεον στο χριστιανο θεο(χωρις να θελω να θίξω τους χριστιανους καθολικους και ορθδοξους) αλλα καπου αλλου( :offtopic: ).Τελος πάντων να καταλιξω στο ερωτημα μου.Πιστευτετε οτι η μουσικη επιρεαζει ζωτικα τη συμπεριφορα του ανθρωπου?Αν θελετε σχολιαστε και τις παραπανω αποψεις.

 

Πρώτον διάβασε αυτό που είναι στην υπογραφή μου και ανάλυσέ το στο μυαλό σου.

Και δεύτερον σκέψου πόσα τραγούδια χωρίς να θες σου αλλάζουν την διάθεση.

 

Θα επανέλθω,

 

Angel Of Darkness

 

Αυτο διαβασε το εσυ

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς τη μουσική η ζωή θα ήταν ένα λάθος. -Nietzsche

 

Εγώ θα πω ότι ενώ η μουσική είναι ψυχαγωγία(από αρχαιοτάτων χρόνων) τώρα έχει καταντήσει διασκέδαση και μέσο μαζοποίησης και κατεύθυνσης της μάζας.Έξαλλοι νέοι/ες που πάνε με το ρέυμα (είτε αυτο λέγετε new wave είτε dark wave)και ετσι..ολοι μοιάζουμε, η διαφορετικότητα χάνεται διαπαντός, και εμείς είμαστε ακόμη ένα πρόβατο στη στάνη.

 

Η συνομοταξία του φεμινιστικού ρεύματος Βίσσης-Βανδής μεγαλώνει, και όσο γίνεται αυτό, τα κοριτσάκια χάνουν το μυαλό τους και τρέχουν έξαλλα(και ξεκ***)στους δρόμους για να βρούν μια αναλώσιμη αγάπη.

Έχουμε καταργήσει κάθε ηθικές αξίες: "μωρό μου σορρυ μα έχω βρει καλύτερο αγόρι","μoλις χώρισα, θα βγω για να γιορτάσω","εχω πιει και είμαι λιώμα",και μπόλικη δόση από ψεύτικα σ'αγαπώ!

 

Τα κλαμπ γεμίζουν από πρόβατα,διψασμένα για θέαμα και διασκέδαση,η μισθωτή σκλαβιά του μικρό-αστού βλέπεις, δεν του αφήνει περιθώρια διασκέδασης παρά μόνο τα σαββατο-κύριακα.Ετσι με την πρώτη ευκαιρία, πρώτη θέση στην πίστα!

 

Μέσα στα κλάμπ,στοιβαγμένοι ποποί που κουνιούνται εκστασιασμένα πέρα δώθε σαν μανιασμένοι υπό τα διψασμένα μάτια των ανδρών.Το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό οταν ακουω σκυλάδικα ειναι ο σκουπιδοτενεκές κάτω απο το σπίτι μου και τα οθομανικά οργια.

 

Έτσι όπως τα κάναμε τα πράγματα τελικά μας επηρεάζει η μουσική?Μήπως γινόμαστε ζώα?Ξέρετε εσεις..μπεεε!!!

 

Οσο αφορά την έντεχνη μουσική...γιατι οι άλλες μουσικές ειναι άτεχνες? Αυτο τον όρο μόνο εδω στην Ελλάδα τον έχουμε..

 

ΥΓ:Βελάστε ελεύθερα!

Link to comment
Share on other sites

Και πότε δηλαδή ΔΕΝ ήταν έτσι everfrost???

Κατά τη γνώμη σου, όλοι και πάντοτε άκουγαν κλασσική μουσική ή έντεχνη ή ''ποιοτική''?

Πάντοτε η μουσική ήταν ήταν μέσο ψυχαγωγίας, διασκέδασης, ξεφάντωσης, φανατισμού, καθοδήγησης, διαφοροποίησης. Με λίγα λόγια....απ'όλα έχει ο μπαξές.

 

Εγώ την επίδραση της μουσικής απάνω μου, την βλέπω την ώρα που οδηγάω. Η μουσική επηρεάζει την οδηγητική μου συμπεριφορά και τα συναισθήματά μου ΑΜΕΣΑ.

 

Εγώ εδώ θα προσθέσω και κάτι άλλο...

Η μουσική επηρεάζει τα συναισθήματα, αλλά και τα συναισθήματα επηρεάζουν την μουσική. Το δεύτερο το αναφέρω για αυτούς που ''παίζουν'' μουσική.

 

Ένα τρίτο σχόλιο που θα ήθελα να κάνω, που άπτεται του ερωτήματος έμμεσα και άμεσα, είναι ότι, κατά την γνώμη μου, η περισσότερο ψυχαγωγική και διασκεδαστική (σε σημείο αποκορύφωσης) μουσική είναι αυτή του κάθε τόπου, για τον κάτοικό του.

Σαν προσωπικό παράδειγμα θα φέρω την κρητική μουσική. Είναι η μοναδική μουσική, την οποία μπορώ να ''δω'' με κρυστάλινη καθαρότητα. Είναι η μοναδική μουσική που μπορεί να ''ζωγραφίσει'' το ανάγλυφο της Κρήτης και τον αντίστοιχα ανάγλυφο ψυχισμό του Κρητικού.

Με τα υπόλοιπα είδη μουσικής μπορώ να ''έρθω στο κέφι'', αλλά σε χαμηλά επίπεδα.

Είναι αυτό που λέει η Madonna ''Music makes the people come together''. Τα υπόλοιπα είδη τα χρησιμοποιώ σαν μέσο συμβατικής διασκέδασης με άλλα ''ανόμοια'' άτομα.

Όμως σε επίπεδα ''μέθης'' και -επιτρέψτε μου- ''ψυχεδέλειας'' μόνο με την λύρα και την ασκομπαντούρα μπορώ να έρθω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...