Jump to content

Μουσική


Recommended Posts

Απλά κάποιες εποχές η μουσική, σου πέρναγε μηνύματα,σε έβαζε και λίγο σε σκέψη.Τωρα τα πράγματα χειροτερεύουν, και το μόνο που σε βάζει να σκέφτεσαι ειναι ο πισινός και ο φαλλός.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Η μουσική πάντα επηρέαζε και πάντα θα επηρεάζει... :harp:

 

Αν σκεφτούμαι από τα Διονύσια οι άνθρωποι μέσω της μουσικής (και του κρασιού) έφταναν σε "συναισθηματική μέθη" ή αλλιώς έκσταση..... :rock:

 

Όταν ακούει κάποιος/α μια ψυχοπλακωτική μελωδία ή μπαλάντα γίνεται χάλια... :crying:

 

Όταν όμως κάποιος είναι χάλια και ακούσει ένα πολύ δυνατό τραγούδι είναι έτοιμος μέχρι και να σκοτώσει... :angry:

 

(Αυτά τα έχω πάρει από διάφορες στατιστικές που μπορεί να πέσουν στα χέρια μου....)

 

.............ςιενίαπμ νητ υομ νημ ecnareloT_Z..........

 

ukolyllilwiI

 

 

Angel Of Darkness

Link to comment
Share on other sites

Παρακάτω ενα απόσπασμα απο το βιβλίο "Το τονικό μουσικό σύστημα":

 

Η κατάλληλη οργάνωση των ήχων έχει τη δυνατότητα να δημιουργήσει στον άνθρωπο διάφορες ψυχολογικές αντιδράσεις που συνδέονται κατά ένα μεγάλο μέρος με λόγους σχετικούς με την ίδια τη φύση του ανθρώπου και κατά ένα μεγάλο μέρος με λόγους επίκτητους όπως π.χ. συνήθειες,παραδόσεις κ.λ.π.

 

Όσον αφορά τη φύση του ανθρώπου ενδεικτίκα αναφέρεται οτι: οι πολύ ψηλοί ήχοι σε σχέση με την ένταση και τη διάρκεια τους είναι ικανοί να προκαλέσουν το αίσθημα της αναστάτωσης,ενώ αντίθετα οι πολύ χαμηλοί προκαλούν συνήθως το αίσθημα του δέους.Χαμηλοί ήχοι επαναλαμβανόμενοι σε ρυθμό αργό και μακρόσυρτο μεταδίδουν στενάχωρη διάθεση,μελαγχολία,λύπη,επισημότητα κ.λ.π. Ενώ αντίθετα ήχοι μέσου ύψους σε σχετικά γρήγορο ρυθμό και μέτρια ένταση συνδέονται με συναισθήματα πιο χαρούμενα όπως π.χ. ευθυμία,δραστηριότητα,ευδιαθεσία κ.λ.π.

 

Μια διαδοχή ήχων που από τους χαμήλους καταλήγει στους ψηλούς με μια σχετικά γρήγορη ταχύτητα και μια ολοένα αυξανόμενη ένταση προκαλεί την ταραχή και αντίθετα, μια διαδοχή ήχων που απο τους ψηλούς καταλήγει στους χαμηλούς με μια ολοένα ελαττούμενη ένταση συνδέεται με χαλάρωση.

Το ταυτόχρονο άκουσμα ήχων διαφορετικής οξύτητας,δηλαδή η συνήχηση,δημιουργεί εντυπώσεις σχετικές με το πόσο ειναι σύμφωνοι ή διάφωνοι μεταξύ τους οι ήχοι που συνηχούν.

Link to comment
Share on other sites

Παρακάτω ενα απόσπασμα απο το βιβλίο "Το τονικό μουσικό σύστημα":

 

Η κατάλληλη οργάνωση των ήχων έχει τη δυνατότητα να δημιουργήσει στον άνθρωπο διάφορες ψυχολογικές αντιδράσεις που συνδέονται κατά ένα μεγάλο μέρος με λόγους σχετικούς με την ίδια τη φύση του ανθρώπου και κατά ένα μεγάλο μέρος με λόγους επίκτητους όπως π.χ. συνήθειες,παραδόσεις κ.λ.π.

 

Όσον αφορά τη φύση του ανθρώπου ενδεικτίκα αναφέρεται οτι: οι πολύ ψηλοί ήχοι σε σχέση με την ένταση και τη διάρκεια τους είναι ικανοί να προκαλέσουν το αίσθημα της αναστάτωσης,ενώ αντίθετα οι πολύ χαμηλοί προκαλούν συνήθως το αίσθημα του δέους.Χαμηλοί ήχοι επαναλαμβανόμενοι σε ρυθμό αργό και μακρόσυρτο μεταδίδουν στενάχωρη διάθεση,μελαγχολία,λύπη,επισημότητα κ.λ.π. Ενώ αντίθετα ήχοι μέσου ύψους σε σχετικά γρήγορο ρυθμό και μέτρια ένταση συνδέονται με συναισθήματα πιο χαρούμενα όπως π.χ. ευθυμία,δραστηριότητα,ευδιαθεσία κ.λ.π.

 

Μια διαδοχή ήχων που από τους χαμήλους καταλήγει στους ψηλούς με μια σχετικά γρήγορη ταχύτητα και μια ολοένα αυξανόμενη ένταση προκαλεί την ταραχή και αντίθετα, μια διαδοχή ήχων που απο τους ψηλούς καταλήγει στους χαμηλούς με μια ολοένα ελαττούμενη ένταση συνδέεται με χαλάρωση.

Το ταυτόχρονο άκουσμα ήχων διαφορετικής οξύτητας,δηλαδή η συνήχηση,δημιουργεί εντυπώσεις σχετικές με το πόσο ειναι σύμφωνοι ή διάφωνοι μεταξύ τους οι ήχοι που συνηχούν.

 

Να..Αυτή είναι η επιστημονική εξήγηση όσων είπα.....

 

Ευχαριστώ everfrost για την συμπλήρωση...

 

 

 

Angel Of Darkness

Link to comment
Share on other sites

Η μουσική πάντα επηρέαζε και πάντα θα επηρεάζει... :harp:

 

Αν σκεφτούμαι από τα Διονύσια οι άνθρωποι μέσω της μουσικής (και του κρασιού) έφταναν σε "συναισθηματική μέθη" ή αλλιώς έκσταση..... :rock:

 

Όταν ακούει κάποιος/α μια ψυχοπλακωτική μελωδία ή μπαλάντα γίνεται χάλια... :crying:

 

Όταν όμως κάποιος είναι χάλια και ακούσει ένα πολύ δυνατό τραγούδι είναι έτοιμος μέχρι και να σκοτώσει... :angry:

 

(Αυτά τα έχω πάρει από διάφορες στατιστικές που μπορεί να πέσουν στα χέρια μου....)

 

.............ςιενίαπμ νητ υομ νημ ecnareloT_Z..........

 

ukolyllilwiI

 

 

Angel Of Darkness

 

Θα με killαρει Help :cheerful: :):(:blink::(:crying::crying:

αλλα κραταω στα χερια μου το μαγικο οπλο.

Δωσε φιλακια στο ΒΙΟΝΙΚΟ ΜΟΥ.......(α ρε 5ημερη μας εκαψες)

Τα λεμε ρε φιλε

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως δεν σε επιρρεάζει η μουσική, αλλά εσύ οδηγείσαι υποδυνείδητα στο είδος της μουσικής που νομίζεις ότι αντιπροσωπεύει τις ιδέες σου...

 

:angel:

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς τη μουσική η ζωή θα ήταν ένα λάθος. -Nietzsche

 

Εγώ θα πω ότι ενώ η μουσική είναι ψυχαγωγία(από αρχαιοτάτων χρόνων).Τώρα έχει καταντήσει διασκέδαση και μέσο μαζοποίησης και κατεύθυνσης της μάζας.Έξαλλοι νέοι/ες που πάνε με το ρέυμα (είτε αυτο λέγετε new wave είτε dark wave)και ετσι..ολοι μοιάζουμε, η διαφορετικότητα χάνεται διαπαντός, και εμείς είμαστε ακόμη ένα πρόβατο στη στάνη.

 

Η συνομοταξία του φεμινιστικού ρεύματος Βίσσης-βανδής μεγαλώνει, και όσο γίνεται αυτό, τα κοριτσάκια χάνουν το μυαλό τους και τρέχουν έξαλλα(και ξεκ***)στους δρόμους για να βρούν μια αναλώσιμη αγάπη.

Έχουμε καταργήσει κάθε ηθικές αξίες: "μωρό μου σορρυ μα έχω βρει καλύτερο αγόρι","μoλις χώρισα, θα βγω για να γιορτάσω","εχω πιει και είμαι λιώμα",και μπόλικη δόση από ψεύτικα σ'αγαπώ!

 

Τα κλαμπ γεμίζουν από πρόβατα,διψασμένα από θέαμα και διασκέδαση,η μισθωτή σκλαβιά του μικρό-αστού βλέπεις, δεν του αφήνει περιθώρια διασκέδασης παρά μόνο τα σαββατο-κύριακα.Ετσι με την πρώτη ευκαιρία, πρώτη θέση στην πίστα!

 

Μέσα στα κλάμπ,στοιβαγμένοι ποποί που κουνιούνται εκστασιασμένα πέρα δώθε σαν μανιασμένοι υπό τα διψασμένα μάτια των ανδρών.Το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό οταν ακουω σκυλάδικα ειναι ο σκουπιδοτενεκές κάτω απο το σπίτι μου και τα οθομανικά οργια.

 

Έτσι όπως τα κάναμε τα πράγματα τελικά μας επηρεάζει η μουσική?Μήπως γινόμαστε ζώα?Ξέρετε εσεις..μπεεε!!!

 

Οσο αφορά την έντεχνη μουσική...γιατι οι άλλες μουσικές ειναι άτεχνες? Αυτο τον όρο μόνο εδω στην Ελλάδα τον έχουμε..

 

ΥΣ:Βελάστε ελεύθερα!

 

 

:worthy: :worthy: :worthy::clapping::clapping::clapping:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά η μουσική μπορώ να πω ότι με επηρεάζει. Τόσο στην ψυχολογία όσο και στην συμπεριφορά μου.. όταν ακούω για παράδειγμα anathema η διάθεση μου πέφτει. Αρχίζω να αντιλμβάνομαι τα πράγματα κάπως αλλιώς, ίσως λίγο πιο ρομαντικά, κάποιες φορές λίγο πιο μακάβρια κ.ο.κ. όμως όταν ακούω moonspell η διάθεση μου φτάνει στο ζενίθ της. Αρχίζω να τα σπάω και είναι λες και έχω ξαναγεννηθεί?.

Link to comment
Share on other sites

Παρακάτω ενα απόσπασμα απο το βιβλίο "Το τονικό μουσικό σύστημα":

 

Η κατάλληλη οργάνωση των ήχων έχει τη δυνατότητα να δημιουργήσει στον άνθρωπο διάφορες ψυχολογικές αντιδράσεις που συνδέονται κατά ένα μεγάλο μέρος με λόγους σχετικούς με την ίδια τη φύση του ανθρώπου και κατά ένα μεγάλο μέρος με λόγους επίκτητους όπως π.χ. συνήθειες,παραδόσεις κ.λ.π.

 

Όσον αφορά τη φύση του ανθρώπου ενδεικτίκα αναφέρεται οτι: οι πολύ ψηλοί ήχοι σε σχέση με την ένταση και τη διάρκεια τους είναι ικανοί να προκαλέσουν το αίσθημα της αναστάτωσης,ενώ αντίθετα οι πολύ χαμηλοί προκαλούν συνήθως το αίσθημα του δέους.Χαμηλοί ήχοι επαναλαμβανόμενοι σε ρυθμό αργό και μακρόσυρτο μεταδίδουν στενάχωρη διάθεση,μελαγχολία,λύπη,επισημότητα κ.λ.π. Ενώ αντίθετα ήχοι μέσου ύψους σε σχετικά γρήγορο ρυθμό και μέτρια ένταση συνδέονται με συναισθήματα πιο χαρούμενα όπως π.χ. ευθυμία,δραστηριότητα,ευδιαθεσία κ.λ.π.

 

Μια διαδοχή ήχων που από τους χαμήλους καταλήγει στους ψηλούς με μια σχετικά γρήγορη ταχύτητα και μια ολοένα αυξανόμενη ένταση προκαλεί την ταραχή και αντίθετα, μια διαδοχή ήχων που απο τους ψηλούς καταλήγει στους χαμηλούς με μια ολοένα ελαττούμενη ένταση συνδέεται με χαλάρωση.

Το ταυτόχρονο άκουσμα ήχων διαφορετικής οξύτητας,δηλαδή η συνήχηση,δημιουργεί εντυπώσεις σχετικές με το πόσο ειναι σύμφωνοι ή διάφωνοι μεταξύ τους οι ήχοι που συνηχούν.

Εχω ακούσει για κάτι πειράματα με παιδιά που τους έβαζαν π.χ δυνατή μουσική και τρυπούσαν το χαρτί στο οποίο ζωγράφιζαν..

Link to comment
Share on other sites

η μουσικη σίγουρα επηρεαζει ειτε θετικα ειτε αρνητικα........απλα μου εχει κανει εντύπωση ενα αρθρο που ειχα διαβάσει οπου 3 νεαροι "υπο την επήρεια" ενος τραγουδιου δολοφόνησαν μια κοπέλα

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά η μουσική μπορώ να πω ότι με επηρεάζει. Τόσο στην ψυχολογία όσο και στην συμπεριφορά μου.. όταν ακούω για παράδειγμα anathema η διάθεση μου πέφτει. Αρχίζω να αντιλμβάνομαι τα πράγματα κάπως αλλιώς, ίσως λίγο πιο ρομαντικά, κάποιες φορές λίγο πιο μακάβρια κ.ο.κ. όμως όταν ακούω moonspell η διάθεση μου φτάνει στο ζενίθ της. Αρχίζω να τα σπάω και είναι λες και έχω ξαναγεννηθεί?.

 

Moonspell?Τι στύλ metal είναι?Θα παίζανε μαζί με MANOWAR στις 25 Μαρτίου αλλά αναβλήθηκε η συναυλία...

Ξέρεις αν θα είναι πάλι μαζί με MANOWAR στις 25 Νοεμβρίου?

 

Angel Of Darkness

Link to comment
Share on other sites

η μουσικη σίγουρα επηρεαζει ειτε θετικα ειτε αρνητικα........απλα μου εχει κανει εντύπωση ενα αρθρο που ειχα διαβάσει οπου 3 νεαροι "υπο την επήρεια" ενος τραγουδιου δολοφόνησαν μια κοπέλα

 

Εντάξει κάποια κομμάτια black metal σίγουρα επηρρεάζουν πάρα πολύ αλλά δεν νομίζω τόσο πολύ.

Μα τί λέω,εγώ είμαι καραπορωμένος με MANOWAR και δεν σηκώνω κουβέντα για αυτούς,τον άλλον παραλίγο να τον σαπήσω αλλά ευτυχώς για μένα και για αυτόν το πήρε πίσω...ΧΑ!!

 

Μπα δεν επηρρεάζει καθόλου(μούσι,μα μούσι!!!!)....

 

HAIL AND KILL...

 

Angel Of Darkness

Link to comment
Share on other sites

Η μουσική,ανάλογα με τα ακούσματα του καθενός,σου φτιάχνει την διάθεση!Εγώ πάντως όταν είμαι θλιμμένη,ακούω θλιμμένη μουσική,έτσι μου φτιάχνεται η διάθεση!Μήπως είμαι λίγο ανώμαλη?? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Η μουσική,ανάλογα με τα ακούσματα του καθενός,σου φτιάχνει την διάθεση!Εγώ πάντως όταν είμαι θλιμμένη,ακούω θλιμμένη μουσική,έτσι μου φτιάχνεται η διάθεση!Μήπως είμαι λίγο ανώμαλη?? :blink:

 

Γιατί μωρέ?Είναι σαν να γιορτάζεις την θλίψη σου!!!(τσσσς καλά τι είπα πάλι ο μεγάλος???)

Και εγώ αυτό έκανα μέχρι πέρυσι όμως!!!

 

Angel Of Darkness

Link to comment
Share on other sites

Η μουσική,ανάλογα με τα ακούσματα του καθενός,σου φτιάχνει την διάθεση!Εγώ πάντως όταν είμαι θλιμμένη,ακούω θλιμμένη μουσική,έτσι μου φτιάχνεται η διάθεση!Μήπως είμαι λίγο ανώμαλη?? :blink:

 

Γιατί μωρέ?Είναι σαν να γιορτάζεις την θλίψη σου!!!(τσσσς καλά τι είπα πάλι ο μεγάλος???)

Και εγώ αυτό έκανα μέχρι πέρυσι όμως!!!

 

Angel Of Darkness

 

 

Mήπως λέω μήπως,κάτι δέν πάει καλά???????? :blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...