Jump to content

Μουσική


Recommended Posts

Είναι λίγο θολά τα όρια του θλιμμένου στην έκφραση. Η διαδοχικότητα στοίχων και μελωδίας π.χ στην μουσική μπορει να σε οδηγήσουν σε μια λυτρωτική κατάσταση ή να σε κάνουν να νιώσεις οικεια μεσα αποτην οικουμενικοτητα του συναισθηματος που προσδίδει η σύνθεση. π.χ ακούει η Κασσάνδρα το "Winter" της Tori Amos (λεμε τωρα) και απο εκεί που ήταν μόνη της και δυστυχης, λυτρώνεται ακούγοντας κατι που είτε ταυτίζεται μαζί του η απλά αναγνωρίζει σαν σύντροφο αφου είναι το ίδιο δυστυχης με αυτήν. Όπως και να' χει, ζωη χωρις μουσική είναι κελί χωρίς παράθυρο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Τη μουσικη που ακους τη διαλεγεις συνειδητα,

επισης ριξτε μια ματια στην επιστημη της Κυματικης...

 

Υπαρχουν ειδη μουσικης (σκετης) που δεν υπαρχουν ορια στο τι σε βαζουν να νιωσεις, για καθε συναισθημα υπαρχει μια κρυμενη μελωδεια μεσα τους...

 

Υπαρχουν τραγουδια που σε βοηθανε να εκφραστεις,επειδη ο τροπος που τα λενε ταιριαζει με το τι νιωθεις

 

και υπαρχουν (δυστυχως) καποια πραγματα που το ξεφτιλιζουν τελειως το θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν τραγουδια που σε βοηθανε να εκφραστεις,επειδη ο τροπος που τα λενε ταιριαζει με το τι νιωθεις

 

και υπαρχουν (δυστυχως) καποια πραγματα που το ξεφτιλιζουν τελειως το θεμα...

 

...όλα τα σκυλιά στην πίστα κτλ :yuk:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί....

 

Αν δεν σε εκφράζει αυτό που ακούς γιατί το ακούς;

 

Εκτός ότι η μουσική μας εκφράζει,μας ευνοεί ψυχολογικά...

 

Αλλάζει την διάθεσή μας...

 

Ρε, Άκη.... είναι καλό να γιορτάζεις την θλίψη σου γιατί δεν σε παίρνει τόσο εύκολα από κάτω...

 

Angel Of Darkness

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ακουω πολλους ανθρωπους η μουσικη κατα ενα μεγαλο ποσοστο καθοριζει τη συμπεριφορα του ανθρωπου.Μου εφεραν για παραδειγμα οτι τα παιδια που ακουν τη μουσικη που ακουγεται στα club και στα "σκυλαδικα" ειναι καλυτερα στο χαρακτηρα και ποιο κοινωνικα , ποιο ήρεμα σε σχεση με εμενα που ακουω καφριλες (death/thrash metal και λιγο παλαιο black).Ασε που πηγε να με βγαλει σατάνι :headb: επειδη είπα οτι δεν πιστευω πλεον στο χριστιανο θεο(χωρις να θελω να θίξω τους χριστιανους καθολικους και ορθδοξους) αλλα καπου αλλου( :offtopic: ).Τελος πάντων να καταλιξω στο ερωτημα μου.Πιστευτετε οτι η μουσικη επιρεαζει ζωτικα τη συμπεριφορα του ανθρωπου?Αν θελετε σχολιαστε και τις παραπανω αποψεις.

 

Εγώ το πιστεύω πως επηρεάζει τη συμπεριφορά...

 

Αλλά τι είναι το κάθε είδος μουσικής για τον καθένα?? Εκεί είναι το ερώτημα.....

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ το πιστεύω πως επηρεάζει τη συμπεριφορά...

 

Αλλά τι είναι το κάθε είδος μουσικής για τον καθένα?? Εκεί είναι το ερώτημα.....

 

Τότε ξεκίνα να μας εξηγείς τι είναι για σένα το κάθε είδος μουσικής..

 

Angel Of Darkness

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ειλικρινά εγώ δεν πατάω ούτε σε κλαμπάκια,ούτε σε κέντρα τύπου Πέγκυ Ζήνα,αλλά ούτε και σε ρεμπετάδικα.Το τελευταίο μπορώ να πω ότι θα το ανεχτεί κάπως καλύτερα ο οργανισμός μου,αλλά γενικά δεν μπορώ την έντονη μουσική,δηλαδή κλειστός χώρος και τσίτα τα γκάζια!!Μου αρέσουν πιο κουλ καταστάσεις και δεν με πιάνει και πονοκέφαλος,σημαντικό αυτό!Σκεφτείτε ότι δεν καπνίζω,δεν πίνω αλκοόλ,ούτε καν καφέ και μπουκάρω σε χώρο που παίζει πολύ δυνατά την μουσική.Όποιο κέφι και αν έχω,σίγουρα θα το χάσω,ότι κι αν παίζει!Πιστεύω ότι η ένταση παίζει σημαντικό ρόλο,όσο πιο δυνατά παίζεται ένα κομμάτι,τόσο πιο πολύ πωρώνει αυτόν που το ακούει,εμένα όμως γιατί δεν με πωρώνει η ένταση?? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είσαι εξωγήινος... :)

 

Σίγουρα επηρεάζει, άμα ακούς τα άλλα να ουρλιάζουν και να γρυλίζουν, με κανα λύκο θα ταυτιστείς....

Με πολλά πράγματα από τα οποία εξαρτάσαι μπορείς να αλλάξεις το κύριο συναίσθημα που έχεις..

π.χ. ρούχα, φόρα σχισμένα και δες πως νιώθεις..

Το οτιδήποτε έχει την αξία και την σημασία του στην πραγματικότητά μας.. Υπάρχουν σταθερές που δεν είναι απόλυτες, με ένταση και λοιπά αλλά από εκεί και πέρα πολλά παίζουν...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ειλικρινά εγώ δεν πατάω ούτε σε κλαμπάκια,ούτε σε κέντρα τύπου Πέγκυ Ζήνα,αλλά ούτε και σε ρεμπετάδικα.Το τελευταίο μπορώ να πω ότι θα το ανεχτεί κάπως καλύτερα ο οργανισμός μου,αλλά γενικά δεν μπορώ την έντονη μουσική,δηλαδή κλειστός χώρος και τσίτα τα γκάζια!!Μου αρέσουν πιο κουλ καταστάσεις και δεν με πιάνει και πονοκέφαλος,σημαντικό αυτό!Σκεφτείτε ότι δεν καπνίζω,δεν πίνω αλκοόλ,ούτε καν καφέ και μπουκάρω σε χώρο που παίζει πολύ δυνατά την μουσική.Όποιο κέφι και αν έχω,σίγουρα θα το χάσω,ότι κι αν παίζει!Πιστεύω ότι η ένταση παίζει σημαντικό ρόλο,όσο πιο δυνατά παίζεται ένα κομμάτι,τόσο πιο πολύ πωρώνει αυτόν που το ακούει,εμένα όμως γιατί δεν με πωρώνει η ένταση?? :blink:

 

Καλή είναι η ένταση αλλα όχι σε σημείο να παραμορφώνει και ο ήχος. Αυτό που πραγμτικά πορώνει είναι ο ρυθμός και η επιθετικότητα του κομματιού. π.χ το Teargas των Katatonia έχει μια επιθετικότητα μέσα του, χωρις να γίνεται κραυγαλέα αρνητικό. Το A natural disaster των Anathema απο την αλλη δεν σε πορώνει αλλα και πάλι θές να το δυναμώσεις όταν το ακούς. Και τα δύο με εκφράζουν και τα δυναμόνω οταν το ακούω, αλλα θα πορωθώ μόνο με το ένα.

Link to comment
Share on other sites

Ηχολήπτης είσαι;;;;;!!!!!!!

 

Αngel Of Darkness

 

:063laugh::063laugh::063laugh::063laugh:

Όχι αλλα έχω φίλο που είναι και είναι και drummer. Ξέρω τα πάντα απο παραμόρφωση... :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Ακουω πολλους ανθρωπους η μουσικη κατα ενα μεγαλο ποσοστο καθοριζει τη συμπεριφορα του ανθρωπου.Μου εφεραν για παραδειγμα οτι τα παιδια που ακουν τη μουσικη που ακουγεται στα club και στα "σκυλαδικα" ειναι καλυτερα στο χαρακτηρα και ποιο κοινωνικα , ποιο ήρεμα σε σχεση με εμενα που ακουω καφριλες (death/thrash metal και λιγο παλαιο black).Ασε που πηγε να με βγαλει σατάνι :headb: επειδη είπα οτι δεν πιστευω πλεον στο χριστιανο θεο(χωρις να θελω να θίξω τους χριστιανους καθολικους και ορθδοξους) αλλα καπου αλλου( :offtopic: ).Τελος πάντων να καταλιξω στο ερωτημα μου.Πιστευτετε οτι η μουσικη επιρεαζει ζωτικα τη συμπεριφορα του ανθρωπου?Αν θελετε σχολιαστε και τις παραπανω αποψεις.

 

 

προσωπικά δεν βάζω ταμπέλες σε είδη μουσικής... ακούω αυτό που μου αρέσει ανάλόγως τις ώρες...από κλασική μέχρι ροκ και από κάποια κομάτια χιπ χοπ μέχρι κάποια της Βίσσης ή της Βανδής και της Παπαρίζου...

Πάντως τα σκυλάδικα τύπου κάποιων νέων ξανθών ξεπλυμάτων δεν τα αντέχω καν...(ούτε κάτι άφωνους των ριάλιτι) αλλά δεν έχω κάτσει να πω ποτέ ότι ακούω κάτι και είμαι έτσι...

οτί η μου΄σική που ακούω εππηρεάζει΄την ψυχολογία μου και η ψυχολογία μου την μουσική που ακούω είναι σίγουρο.....(ίσως το μόνο σίγουρο) :angel:

Link to comment
Share on other sites

Ηχολήπτης είσαι;;;;;!!!!!!!

 

Αngel Of Darkness

 

:063laugh::063laugh::063laugh::063laugh:

Όχι αλλα έχω φίλο που είναι και είναι και drummer. Ξέρω τα πάντα απο παραμόρφωση... :018bleh:

 

Κοντά έπεσα!!!

 

Angel Of Darkness

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όταν θέλω να διασκεδάσω ακούω τραγούδια, όταν θέλω να ηρεμίσω, να συγκεντρωθώ, να διαλογιστώ, να εργαστώ με καθαρό μυαλό ακούω μουσική. Ακούω όλα τα είδη της μουσικής και πολλά τραγούδια παλιά νέα σύγχρονα και μή, ρόκ, μέταλ, πόπ, λαϊκά, έντεχνα... Δεν έχει καμία σημασία τι ακούς... σημασία έχει τί εκπέμπεις... τι θέλεις να ακούσεις... επειδή λοιπόν δεν είμαι από τους ανθρώπους που ακούνε μόνο μουσική αλλά παίζω και γράφω μουσική ένα έχω να πώ... έχω παίξει αφθόρμητα πάντα από το πιό ήρεμο και νοσταλγικό κομμάτι μέχρι και το πιό τρομερό, πονοκεφαλιάστικο και σιχαμερό, (οι Θεοί να το πούν μουσική αυτό το πράγμα), τραγούδι/μουσική που ποτέ στη ζωή μου να μην χρειαστεί ποτέ να ξαναπάιξω. Αλλά μετά από αυτό ένιωθα πάρα πολυ καλά. Άλλοι ξεσπάνε σε αθλήματα, άλλοι χορεύουν, άλλοι ακούνε ή/και παίζουν μουσική... άλλοι πάλι διαλογίζονται... όλοι έχουμε έναν τρόπο να εκτονονώμαστε ανάλογα με την περίσταση...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...