Jump to content

Μουσική


Recommended Posts

Όταν θέλω να διασκεδάσω ακούω τραγούδια, όταν θέλω να ηρεμίσω, να συγκεντρωθώ, να διαλογιστώ, να εργαστώ με καθαρό μυαλό ακούω μουσική. Ακούω όλα τα είδη της μουσικής και πολλά τραγούδια παλιά νέα σύγχρονα και μή, ρόκ, μέταλ, πόπ, λαϊκά, έντεχνα... Δεν έχει καμία σημασία τι ακούς... σημασία έχει τί εκπέμπεις... τι θέλεις να ακούσεις... επειδή λοιπόν δεν είμαι από τους ανθρώπους που ακούνε μόνο μουσική αλλά παίζω και γράφω μουσική ένα έχω να πώ... έχω παίξει αφθόρμητα πάντα από το πιό ήρεμο και νοσταλγικό κομμάτι μέχρι και το πιό τρομερό, πονοκεφαλιάστικο και σιχαμερό, (οι Θεοί να το πούν μουσική αυτό το πράγμα), τραγούδι/μουσική που ποτέ στη ζωή μου να μην χρειαστεί ποτέ να ξαναπάιξω. Αλλά μετά από αυτό ένιωθα πάρα πολυ καλά. Άλλοι ξεσπάνε σε αθλήματα, άλλοι χορεύουν, άλλοι ακούνε ή/και παίζουν μουσική... άλλοι πάλι διαλογίζονται... όλοι έχουμε έναν τρόπο να εκτονονώμαστε ανάλογα με την περίσταση...

 

Ίσως να προτιμώ το πιο βίαιο ξέσπασμα...

 

Angel Of Darkness

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Όταν θέλω να διασκεδάσω ακούω τραγούδια, όταν θέλω να ηρεμίσω, να συγκεντρωθώ, να διαλογιστώ, να εργαστώ με καθαρό μυαλό ακούω μουσική. Ακούω όλα τα είδη της μουσικής και πολλά τραγούδια παλιά νέα σύγχρονα και μή, ρόκ, μέταλ, πόπ, λαϊκά, έντεχνα... Δεν έχει καμία σημασία τι ακούς... σημασία έχει τί εκπέμπεις... τι θέλεις να ακούσεις... επειδή λοιπόν δεν είμαι από τους ανθρώπους που ακούνε μόνο μουσική αλλά παίζω και γράφω μουσική ένα έχω να πώ... έχω παίξει αφθόρμητα πάντα από το πιό ήρεμο και νοσταλγικό κομμάτι μέχρι και το πιό τρομερό, πονοκεφαλιάστικο και σιχαμερό, (οι Θεοί να το πούν μουσική αυτό το πράγμα), τραγούδι/μουσική που ποτέ στη ζωή μου να μην χρειαστεί ποτέ να ξαναπάιξω. Αλλά μετά από αυτό ένιωθα πάρα πολυ καλά. Άλλοι ξεσπάνε σε αθλήματα, άλλοι χορεύουν, άλλοι ακούνε ή/και παίζουν μουσική... άλλοι πάλι διαλογίζονται... όλοι έχουμε έναν τρόπο να εκτονονώμαστε ανάλογα με την περίσταση...

Σωστο αυτο ας πουμε εγω ακουω "μεταλ"(αν μπορουμε να το πουμε ετσι τη σημερον ημερα) αλλα αν μου αρεσει κατι αλλο το ακουω δεν θα το κατακρινω λογω του ειδους του

Link to comment
Share on other sites

Καλα ακουστε το GOA απο GMS τερμα γκαζια κ δε θα ξαναακουσετε τιποτα αλλο...

Εκτος κ αν ειστε μεταλαδες που και παλι θα σας ξεσηκωσει οσο δε παει!

Link to comment
Share on other sites

Καλα ακουστε το GOA απο GMS τερμα γκαζια κ δε θα ξαναακουσετε τιποτα αλλο...

Εκτος κ αν ειστε μεταλαδες που και παλι θα σας ξεσηκωσει οσο δε παει!

 

Όχι φίλε μου,

 

Δεν μπορώ να ξεσηκωθώ με αυτό το είδος μουσικής.Πριν από 4-5 χρόνια μου άρεσε αλλά τελικά δεν είναι αυτό που ταιριάζει στον δικό μου χαρακτήρα.

 

Ίσα-ίσα που μπορεί να μου γυρίσουν τα μάτια και να σκοτώσω τον DJ.Δεν μπορώ να ακούσω κάτι που δεν έχει σχέση με ηλεκτρική κιθάρα, ηλεκτρικό μπάσο και ντραμς.Είναι ποια η ζωή μου αυτό το πράγμα.Όταν ακούνε οι γονείς διάφορες βλακίες(δηλαδή πράγματα που δεν μου αρέσουν) νευριάζω.Νιώθω σαν να μου κλωτσάνε τα αυτιά.Και επειδή είμαι LOUD και PROUD δεν ανέχομαι τίποτα έκτος από HEAVY METAL,Hard Rock και Σιδηρόπουλο(!!???).

 

Αυτά!!!

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή είμαι LOUD και PROUD δεν ανέχομαι τίποτα έκτος από HEAVY METAL,Hard Rock και Σιδηρόπουλο(!!???).

 

 

Εντάξει, μην είσαι τόσο απόλυτος..!

Link to comment
Share on other sites

Nαι αυτα τα βαρια τα ακουω και εγω και γενικα οτι μου αρεσει οτι ειδος και να 'ναι δεν θα το κατακρινω επειδη ακουω "μεταλ".

Απλα το "μεταλ" το κακο που εχει την τελευταια πεντετια και βαλε(απο το 90 και μετα) ειναι οτι οσοι ακουνε την ψωνιζουν αγρια.

Και εγω ακουω αλλα μεχρι το σημειο που δεν θα τη ψωνισω και μεχρι το σημειο που δεν θα παθω "ζημια"

Δηλαδη βλεπεις κατι ανισορροπους στο δρομο να περπατανε λες και θα πανε συνουσιασουν καποιον και το παιζουν απομονωση απο την κοινωνια και μετα λενε οτι η κοινωνια του αποθει λογω του ειδους της μουσικης που ακουνε ενω στην ουσια εχουν σκαψει μονοι τους τον λακκο.Προχωρανε με σκυμενα τα κεφαλια λες και εχουν παρει πρεζα και γενικα ειναι νουμερα και το παιζουν γκοθαδες ανω ο γκοθας δεν εχει καμια σχεση με αυτο που εχει βγει προς τα εξω.

Ενταξει να κουει καποιος τη μουσικη που γουσταρει,φορα την μπολυζιτσα με το συγκροτηματακι που του αρεσει αλλα σε σημειο να μη γινεται νουμερο ετσι ωστε να τον δειχνουν και να γελανε στον δρομο.

 

Όχι φίλε μου,

 

Δεν μπορώ να ξεσηκωθώ με αυτό το είδος μουσικής.Πριν από 4-5 χρόνια μου άρεσε αλλά τελικά δεν είναι αυτό που ταιριάζει στον δικό μου χαρακτήρα.

 

Ίσα-ίσα που μπορεί να μου γυρίσουν τα μάτια και να σκοτώσω τον DJ.Δεν μπορώ να ακούσω κάτι που δεν έχει σχέση με ηλεκτρική κιθάρα, ηλεκτρικό μπάσο και ντραμς.Είναι ποια η ζωή μου αυτό το πράγμα.Όταν ακούνε οι γονείς διάφορες βλακίες(δηλαδή πράγματα που δεν μου αρέσουν) νευριάζω.Νιώθω σαν να μου κλωτσάνε τα αυτιά.Και επειδή είμαι LOUD και PROUD δεν ανέχομαι τίποτα έκτος από HEAVY METAL,Hard Rock και Σιδηρόπουλο(!!???).

 

Αυτά!!!

Σε 4-5 χρονια θα ακους οχι μονο αυτα αλλά και άλλα και αν οχι σε 4-5 σε 10

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λογικοτατο να αλλαζεις~βελτιωνεις το ευρος των ακουσματων σου,

τωρα το μονο που πραγματικα δεν αντεχω να ακουσω με τιποτα ειναι Σκυλαδικα...αν και με παρεα μπορει να αντεξω κανα μισαωρο ομως ΠΑΝΤΟΝΤΕ Σχολιαζοντας στο επακρο με τα χειροτερα λογια τους στοιχους και γενικοτερα ολη αυτη τη δημιουργια...

 

Ειχα αρχισει με rock(οταν δεν ηξερα τι ηταν το Rock!)ακουγα Ασιμο στο Δημοτικο και χαιρομουν!!2 παλικαρια απ΄το Αιβαλι κ τετοια..

Μετα κλασικα το γυρισα σε HMIZ, TXC,FFC,Active Member,ZN κλπ

Μετα παλι rock(αυτη τη φορα το εψαχνα αρκετα..)

και τελικα GOA & PsyTrance(και βασικα τα περισσοτερα παρακλαδια της βασισμενα σε αρμονια και μελωδια..ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΣΠΑΣΙΜΑΤΑ ΟΣΟ ΔΕ ΠΑΕΙ!!!)

 

Τωρα ακουω Τα παντα, απο Carl Orff μεχρι Γιοβάν Τσαούση!!(Ακου ψευδωνημο ο Ρέμπετας!!)

Βασικα καθετι ποιοτικο(οπως εχω αναφερει), και ποιοτικο οχι μονο σαν εκτελεση κ εγγραφη...

περισσοτερο νοημα ψαχνω..Γιαυτο και ειμαι μεγαλος θαυμαστης των περισσοτερων Μελωποιημενων Ποιηματων...Ο Θανος ειναι φοβερος σε αυτη τη Δουλεια...ειναι η ζωη του πιστευω..

Προσφατα απεκτησα το "Απο δω και πανω" του Αγγελακα κ Επισκεπτες...Θαυμασιο,το συστηνω οχι μονο ανεπιφυλακτα/τελειως κατηγορηματικα!!!!

 

1.Απο το *** Edit: Απαγορεύονται τα links που οδηγούν σε παράνομο υλικό ***

 

(μονο που πρεπει να γινεται μελος κ να απαντησετε στο συγκεκριμενο ποστ για να φανερωθει το link για κατεβασμα)

2. το ειχα βρει και στο *** Edit: Απαγορεύονται τα links που οδηγούν σε παράνομο υλικό *** (καλυτερα)

 

Απο kithara ειναι κ τα 2 cd μπαμ κ κατω..

Απο τα αλλα Link υπαρχει δυνατοτητα διαλογης κομματιων(τα zipακια ειναι 2-3 τραγουδια εκαστο)

καλη ακροαση!!!

 

ΥΓ.Χιλια Συγνωμη για τη προφανη :offtopic: ιαση,αλλα ξερετε περι Συνειρμων κλπ...

θα το μετριασω σιγουρα..

 

ΥΓ_2> ΑΠΟΦΥΓΕΤΕ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ NETPUMPER..τα υπολοιπα ειναι ασφαλη!

 

ΥΓ_3>> Password for ZIP FILES:

www.ellinadiko.com

Edited by Αυγερινός
Link to comment
Share on other sites

αν και σίγουρα κάποιος το έχει ήδη πει....θα πω και εγώ τη γνώμη μου

πρώτα απ'όλα να έχουμε στο μυαλό μας ότι όλοι είναι ξεχωριστοί

και κατά δεύτερον ότι η κοινωνία έχει το σοβαρό πρόβλημα να μας βάζει καλούπια, να μας ετικετοποιεί και να καθορίζει από πριν ποια θα είναι η συμπεριφορά μας.(βλ. όλες τις κοινωνιολογίες)

δε λέω υπάρχουν άνθρωποι που μέσω εμφάνισης και μουσικής δηλώνουν την τάση τους.....trendy,goth, rap έχουν εμφανείς τρόπους να μας δείξουν τι ακούν....

αλλά αυτό δεν καθορίζει τα πιστεύω τους....

υπάρχει π.χ, Christian Rock / Metal αυτοί μόνο πιστεύουν στο Θεό; και οι υπόλοιποι που έχουν άλλες στάσεις είναι σατανιστές ή παγανιστές (λόγω συγκεκριμένων γκρουπ); ΠΑΡΑΝΟΙΑ

κανείς δεν μπορεί να σου πει τι είσαι, τι πιστεύεις και να σε κατατάσει έτσι για να χάσεις εμπιστοσύνη στον εαυτό σου

σκέψου κι αλλιώς.....οι στίχοι από pop, metal,rock..... ποια θεωρούνται επικίνδυνα για την κοινωνία;αυτούς βρίσκουν κάτι να πουν...οι άλλοι θεωρούνται ομαλά ενταγμένα στην κοινωνία άτομα....επειδή ίσως γι'αυτούς μουσική είναι μόνο ψυχαγωγία.....

ο οποιοσδήποτε έχει το δικαίωμα να κάνει ότι θέλει και να πιστεύει ό,τι θέλει.......

Link to comment
Share on other sites

To CD του Αγγελάκα... απλά είναι απίστευτο.

Επισκέπτες, Άγρια των Άστρων Μουσική, Η αγάπη ορμάει μπροστά, Πάει κλπ. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ CD, αξίζει αν το αγοράσετε.

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση λοιπόν μετά από καιρό:

 

Η πορεία μου στην μουσική είναι παρόμοια με αυτή του Sucore.

Δηλαδή:

1.Rock

2.Ελαφρο-τράγουδα(Βανδή κ.α.)

3.Low-Bap

4.Rap, Hip-Hop, R'n'B

5.GOA,Phychedelic,Dance-Beat

6.Hard Rock και Ελληνικό Ροκ

7.Thrash Metal

8.Death Metal,Black Metal

9.Epic Metal

10.Industrial Metal και λίγο Hardcore και τέλος

11.Heavy Metal (πολύ λίγο Power Metal κυρίως DragonForce και τα Power των Judas Priest)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Πάντα μου άρεσε αυτό που άκουγα αλλά πάντα όμως ήξερα ότι δεν ήταν αυτό που μου αρέσει πάρα πολύ.

Όταν άκουγα τα 4,3,5 και δύο έλεγα "Έ,καλά είμαστε δεν ακούμε και τίποτ' άλλο;".

Όταν πέρασα στο Hard Rock και στο Ελληνικό Ροκ έλεγα "Κάτι τέτοιο μου αρέσει αλλά προβλέπω ότι θα πάω σε πιο βαριά ακούσματα".

Όταν πια μπήκα στην Metal σκηνή (Metal σκηνή εννοώ τα διάφορα είδη,δεν υπάρχει μουσική Metal) και ειδικότερα στην Thrash Metal,Death,Black και Industrial Metal έλεγα χαρακτηριστικά αν και ήμουν εξαιρετικά πορωμένος με αυτά τα ακούσματα "Δεν είναι αυτό που χρειάζομαι,θα πάω αλλού καλύτερα από εδώ".

Τέλος όταν άρχισα να ακούω Heavy Metal είπα και συνεχίζω να λέω πως "Αυτό είναι αυτό που ήθελα και θέλω να ακούω πάντα.Πραγματικά μου δίνει αυτό που θέλω.".

 

Για μένα πια Ηeavy Metal είναι τρόπος ζωής και όχι μια "μπλουζίτσα" ή ένα "συγκροτηματάκι" που ακούω μόνος μου ή με παρέα και δεν θέλω να το λέω γενικότερα γιατί απλά μου αρέσει.Όταν ακούω Heavy Metal νιώθω διαφορετικά έτσι όπως φωνάζω τους στίχους όσο φάλτσος και να είμαι.It's in my Heart of Steel.Νιώθω πολύ ωραία.Όταν νίωθω όλη την μαγεία να βγάνει από τα ηχεία και να μπαίνει μέσα μου και μετά να βγαίνει πάλι από μένα και να γυρνάει πάλι σε μένα 2 φορές μεγαλύτερη τι άλλο να θέλω;Όταν κάνω το πάτωμα του δωματίου να τρέμει στα πόδια μου.Όταν εγώ ο ίδιος παίζω μπάσο και τρίζει το σπίτι.Μ'αρέσει αυτή η μουσική.Είναι στο πνεύμα μου,στην ψυχή μου και στο σώμα μου.Με κάνει περήφανο.Για μένα είναι η θρησκεία του True Metal.Δεν μπορείτε να καταλάβετε τι εννοώ.Είστε πολύ διαφορετικοί από μένα.Ακόμα και να "μπείς" για να δεις αν δεν σου αρέσει δεν θα το καταλάβεις.Σαν τις γητείες δεν πιάνουν αν τις κάνεις για να δείς αν όντως πιάνουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Η μουσική ναι επηρρεάζει! Ακόμα και το εμβρυο στην κοιλια της εγκύου επηρεάζεται! ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΟΣΟΙ ΑΚΟΥΝ ΜΕΤΑL ΕΙΝΑΙ ΣΑΤΑΝΙΣΤΕΣ!!! Εχω βαρεθεί στενόμυαλοι μεγάλοι να το πιπιλίζουν σαν καραμέλα συνέχεια!!! Συμφωνώ με τις θέσεις του Τζόνι ότι τελίκα αυτοί που ακούν τα παντα τι είναι, και λέω να πάψουν να μας πριζουν και να μας αφησουν να ακούμε ότι γουστάρουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Eγώ θα έλεγα ότι το είδος της μουσικής που ακούει κάποιος αποτελεί κ τη σφραγίδα του χαρακτήρα του. Αυτό βρίσκει αντίκρισμα και σε αυτούς που ακούνε τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Πιστεύω πως δεν σε επιρρεάζει η μουσική, αλλά εσύ οδηγείσαι υποδυνείδητα στο είδος της μουσικής που νομίζεις ότι αντιπροσωπεύει τις ιδέες σου...

 

:angel:

 

 

Δεν ειναι μονο υποσυνειδητα ομως, Πολλα ατομα ειναι που θα στραφουν στην μεταλ γιατι ξερουν το αδυναμο του χαρακτηρα τους κα αυτο το συμπληρωνουν με τα καρφια και τις αλυσηδες ουτος ωστε να φανουν ''αγριοι''

 

Και οσο για την ποιοτικη μουσικη και πια θεωρειται ποιοτικη που ειπαν παραπανω, πιστευω οτι δεν υπαρχει ποιοτικη μουσικη αλλα ποιοτικα τραγουδια και δεν νομιζω να ειμαστε σε θεση να κρινουμε εμεις πια ειναι αυτα γιατι ο καθενας το αντιλαμβανεται διαφορετικα. Ποιοτικο τραγουδι ειναι αυτο που μπορει να σε αγγιξει ακομα κι αν αυτο ειναι το πιο συχαμερο σκυλαδικο που υπαρχει γιατι για καποιον αυτο το κομματι , που εμενα πονανε τα αυτια/αφτια μου οταν το ακουω, μπορει να σημαινει πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...