Jump to content

V for Vendeta


astral
 Share

Recommended Posts

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Έγινε μια μεταφορούλα και μια μικρο-συγχώνευση... :)

Μένει να δω και την ταινία γιατί οι αδερφοί Γουαζόφσκυ έχουν δώσει ένα εξαιρετικό δείγμα της φαντασίας τους στο παρελθόν (βλ. matrix)... :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν τα γεγονότα της 5ης Νοεμβρίου είναι αληθινά, και τι ακριβώς έγινε τότε;

 

 

"Remember remember

the 5th of November..."

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Η συνομωσία της πυρίτιδας είναι ένα υπαρκτό ιστορικό γεγονός.

 

Και η ταινία είναι μια πραγματική αποκάλυψη! Την είδα μόλις πρόσφατα και είναι από τις πιό επαναστατικές ταινίες που έχουν υπάρξει ποτέ. Και μια από τις αγαπημένες μου πλέον! :worthy:

Link to comment
Share on other sites

το υποψιαστηκα οτι μπορει να βασιστηκε σε αληθινο γεγονος.

τζονυ εγινες η απαντηση στην ερωτηση μου :worthy:

την εχω 4 μερες παλι σπιτι μου και την ξεψυριζω.

αποκαλυψη.

δειχνει οτι ο φοβος ειναι η μεγαλυτερη δυσκολια μας στο να παρουμε τα ηνια του ειναι μας.

το αλλο

με οψης ευσεβους το σατανα καλοπιανουμε

καλα εεεεε

η ελευθερια και η δικαιοσυνη ειναι τροπος ζωης

ρεστααααα

 

τα γουακοφσκακια μας εχουν βαλει φτερα!!!

η ταπεινη μας υπαρξη χρειαζετε επιβεβαιωση και μας την δινουν και με το παραπανω.

να ναι καλα

Link to comment
Share on other sites

Το V ε?....Από τις λίγες ταινίες , με πολλά μνήματα και ναι σίγουρα δεν είναι για πολλούς… να φανταστείτε την έβλεπα με 3 φίλους και μόνο εγώ την άκουσα κανονικά με το έργο.. βέβαια αν η παραγωγή ήταν διαφορετική τότε δεν θα χρειαζόταν να την δουν χιλιάδες άσχετα μάτια και θα είχε σίγουρα μια ποιο καλτ μορφή.. αλλά ο στόχος ήταν προφανώς να σπάσει ταμεία ή κάτι τέτοιο οπότε και έχει και αυτή την μορφή η ταινία με άλλα λόγια ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ … ίσως όμως λίγη… :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

πάει πολύς καιρός που την είδα παρόλα αυτά με το λίγη εννοώ ότι είναι χολιγουντιανή παραγωγή και αυτό ακριβώς είναι που της στερεί το παρά πολύ καλή?και για να μην παρεξηγηθώ δεν είμαι ο τύπος που βλέπει ταινίες με βαθύ περιεχόμενο συνέχεια γιατί αν ξέρατε τη βλέπω όταν και αν βρω χρόνο θα κλαίγατε από τα γέλια :063laugh::063laugh: :4_1_72[1]: αλλά η συγκεκριμένη ταινία άξιζε έστω και έτσι.

Link to comment
Share on other sites

...εννοώ ότι είναι χολιγουντιανή παραγωγή και αυτό ακριβώς είναι που της στερεί το παρά πολύ καλή?και για να μην παρεξηγηθώ δεν είμαι ο τύπος που βλέπει ταινίες με βαθύ περιεχόμενο συνέχεια ...

 

Εεεμμμ.... αμφισβητείς το ότι ήταν εξαιρετική απλά και μόνο επειδή ήταν χολιγουντιανή παραγωγή;....

Επιπόλαιη προσέγγιση...

Η γνώμη μου (και πιστεύω ότι την συμμερίζονται αρκετοί) είναι ότι ήταν μια καταπληκτική ταινία με βαθύ νόημα και εξαιρετική πλοκή.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία να το αναδιατυπώσω.. κατά την γνώμη μου αν η ταινία αυτή ήταν φτιαγμένη με ευρωπαϊκά κινηματογραφικά πρότυπα θα μου άρεσε περισσότερο στις σκηνές όπου γίνονταν οι μάχες διότι πιστεύω ότι θα ήταν περισσότερο αληθοφανής?. και όλα αυτά κατ? εμέ που απλά έχω βαρεθεί να βλέπω στις παραγωγές του Χόλυγουντ με μια κίνηση να πέφτουν όλοι νεκροί. Nομίζω ότι έτσι φαίνεται λιγότερο επιπόλαια η άποψη μου Marilena χωρίς, το τονίζω, να λέω ότι η ταινία αυτή δεν είναι πολύ καλή.

 

 

 

 

 

 

 

 

:):):)

post-233-1161931128.jpg

Edited by johnny
Link to comment
Share on other sites

Ωραία να το αναδιατυπώσω.. κατά την γνώμη μου αν η ταινία αυτή ήταν φτιαγμένη με ευρωπαϊκά κινηματογραφικά πρότυπα θα μου άρεσε περισσότερο στις σκηνές όπου γίνονταν οι μάχες διότι πιστεύω ότι θα ήταν περισσότερο αληθοφανής?. και όλα αυτά κατ? εμέ που απλά έχω βαρεθεί να βλέπω στις παραγωγές του Χόλυγουντ με μια κίνηση να πέφτουν όλοι νεκροί. Nομίζω ότι έτσι φαίνεται λιγότερο επιπόλαια η άποψη μου Marilena χωρίς, το τονίζω, να λέω ότι η ταινία αυτή δεν είναι πολύ καλή.

 

:cheerful:

 

Μια λεπτομέρεια... είχαν γίνει πειράματα πάνω στον V....

Link to comment
Share on other sites

sirocco...

 

Εντελώς :offtopic: αλλά απλά για να γνωρίζεις...

 

Με μια κίνηση σε μάχη μπορείς να αφήσεις τον άλλο νεκρό/αναίσθητο ή γενικά ανήμπορο να αντιδράσει. Ειδικά αν στο σενάριο , ο πρωταγωνιστής έχει περάσει απο ειδική εκπαίδευση ή απλά είναι εξελιγμένος (βλ. V, Χ-ΜΕΝ, κτλ.)

Link to comment
Share on other sites

Με μια κίνηση σε μάχη μπορείς να αφήσεις τον άλλο νεκρό/αναίσθητο ή γενικά ανήμπορο να αντιδράσει. Ειδικά αν στο σενάριο , ο πρωταγωνιστής έχει περάσει απο ειδική εκπαίδευση ή απλά είναι εξελιγμένος (βλ. V, Χ-ΜΕΝ, κτλ.)

 

:cheerful: Τους X-MEN είχα στο μυαλό μου όταν έγραφα για "πειράματα πάνω στον V"

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω βρε παιδάκια μάλλον δεν πιάνετε το ύφος μου? τέλος πάντων ναι όντως η ταινία ήταν πολύ καλη..με πολλά μηνύματα και αυτό δεν το αμφισβητώ και φυσικά γνωρίζω ότι σύμφωνα με την πλοκή ο τύπος είχε υποστεί πειράματα? αφού το είδα το έργο!!! και ότι με μια κίνηση μπορούν να γίνουν πολλά? αφού έχω ασχοληθεί με τις τέχνες? μα αν κάτσω να ξαναπώ τι δεν με κάλυψε απλά θα επαναλαμβάνομαι?και στην τελική απόψεις είναι.. άλλους τους καλύπτει κάτι και άλλους απλά όχι!

 

:cheerful: :cheerful: :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...