Jump to content

ΙΕΡΟΓΛΥΦΙΚΑ


angel
 Share

Recommended Posts

Καταρχην να σας χαιρετίσω όλους εδώ αλλά και να ευχηθώ χρόνια πολλά για τις μέρες.

Για ακόμη μία φορά θέλω να ζητήσω πληροφορίες. Ωμολογουμένος έχω χαθεί από την κοινότητα,για προσωπικούς λόγους. Την τελευταία φορά ζήτησα πληροφορίες για την κούφια γη και ναι υπήρξε κάποια ανταπόκριση.Πάντως δύσκολο θέμα αυτό και κατά την άποψή μου το βιβλίο Κούφια Γη του Παντελή Γιαννουλάκη αναλύοντας το και συνδυάζοντας διάφορα στοιχεία φτάνεις μπροστά σε διάφορα απίστευτα συμπεράσματα και απ'ότι πιστεύω θα μου πάρει χρόνια αυτή η ερευνα.

Τεσπα,να μην σασ κουράσω άλλο.Αυτή τη φορά ζητάω πληροφορίες για ιερογλυφικά.Βασικά ψάχνω για τα αιγυπτιακά ιερογλυφικά και τη μετάφραση του κάθε συμβόλου.Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει αυτό ακριβώς που ζητάω.

Μήπως κάποιος γνωρίζει κάτι;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

...Πάντως δύσκολο θέμα αυτό και κατά την άποψή μου το βιβλίο Κούφια Γη του Παντελή Γιαννουλάκη αναλύοντας το και συνδυάζοντας διάφορα στοιχεία φτάνεις μπροστά σε διάφορα απίστευτα συμπεράσματα και απ'ότι πιστεύω θα μου πάρει χρόνια αυτή η ερευνα.

Τεσπα,να μην σασ κουράσω άλλο.Αυτή τη φορά ζητάω πληροφορίες για ιερογλυφικά.Βασικά ψάχνω για τα αιγυπτιακά ιερογλυφικά και τη μετάφραση του κάθε συμβόλου.Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει αυτό ακριβώς που ζητάω.

Μήπως κάποιος γνωρίζει κάτι;

 

 

Θα δω ... κάτι εχω ... αύριο θα έχεις νέα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να σας χαιρετίσω όλους εδώ αλλά και να ευχηθώ χρόνια πολλά για τις μέρες.

Για ακόμη μία φορά θέλω να ζητήσω πληροφορίες. Ωμολογουμένος έχω χαθεί από την κοινότητα,για προσωπικούς λόγους. Την τελευταία φορά ζήτησα πληροφορίες για την κούφια γη και ναι υπήρξε κάποια ανταπόκριση.Πάντως δύσκολο θέμα αυτό και κατά την άποψή μου το βιβλίο Κούφια Γη του Παντελή Γιαννουλάκη αναλύοντας το και συνδυάζοντας διάφορα στοιχεία φτάνεις μπροστά σε διάφορα απίστευτα συμπεράσματα και απ'ότι πιστεύω θα μου πάρει χρόνια αυτή η ερευνα.

Τεσπα,να μην σασ κουράσω άλλο.Αυτή τη φορά ζητάω πληροφορίες για ιερογλυφικά.Βασικά ψάχνω για τα αιγυπτιακά ιερογλυφικά και τη μετάφραση του κάθε συμβόλου.Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει αυτό ακριβώς που ζητάω.

Μήπως κάποιος γνωρίζει κάτι;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Αν δεν ξέρεις Αγγλικά μόνο σε παιδικά βιβλία - περιοδικά θα βρεις. Σε κάποια παιδική βιβλιοθήκη ίσως. Πάντα έχουν μερικά βιβλία εγκυκλοπαιδικά με τα στοιχειώδη. Αν θέλεις περισσότερα... στα Αγγλικά μόνο. Σε βιβλιοπωλεία που έχουν ξένα βιβλία πάντα έχουν 1-2 στο θέμα.

Το ιδανικό θα ήταν να επισκεφθείς το Βρετανικό μουσείο, στο Λονδίνο, ή το ανάλογο μουσείο στη Νέα Υόρκη, έχουν μέσα βιβλιοπωλεία με πολλά σχετικά βιβλία αλλά και άλλο υλικό για κάθε ηλικία.

Έχω ένα πολύ καλό που θα μπορούσα να σου συστήσω αλλά δεν το έχω μπροστά μου. Egyptian Hieroglyphics (τι άλλο;!) λέγεται και είναι αρκετά παλιό αλλά πολύ αναλυτικό για κάθε σύμβολο. Θα το βρω και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Angel, υπάρχει ένα βιβλίο που λέγεται "Ancient Egyptian Hieroglyphs: A Practical Guide" της Janice Kamrin, και βασικά είναι ένας οδηγός για να μάθεις ιερογλυφικά όπως ακριβώς θα μάθαινες μια ξένη γλώσσα!!

 

Εγώ πάντως αυτό χρησιμοποιώ και οφείλω να πώ ότι είναι αρκετά κατατοπιστικό και ευκολόχρηστο! Έχει μέχρι και ασκήσεις!!

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν είμαι σίγουρη αν θα μπορέσεις να το βρεις Ελλάδα, αλλά υπάρχει βέβαια και το Amazon...

 

:):)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή outis δεν το γλυτώνω το αγγλικό.Κάτι ξέρω από αγγλικά αν και έχω 1.5 χρόνο να τα χρησιμοποιήσω αλλά από ορολογίες και "περίεργες" λέξεις δεν τα πάω και πολύ καλά. Με κόβω με το λεξικό αγκαλιά αλλά αφού αξίζει τον κόπο...

Τώρα όσο αφορά το ταξιδάκι που μου προτείνεις στο εξωτερικό.... πολύ δύσκολο για την ηλικία μου.

 

Αλήθεια, Morgainnne το βιβλίο αυτό να υποθέσω ότι δεν το βρήκες Ελλάδα;

 

Lithos,όταν είχα ζητήσει πληροφορίες για την κούφια γη μου είχες πει ότι έχεις το ημερολόγιο και πιστεύεις ότι ίσως είναι το αυθεντικό.έψαξα ,κάτι βρήκα αλλά δεν είμαι σίγουρη αν είναι το αυθεντικό. Αλήθεια το έχεις διαβάσει το ALONE;Αν μπορείς γράψε μου την αρχή από το ημερολόγιο που έχεις εσύ ή κάτι το χαρακτηριστικό το οποίο έχει,σύμφωνα με εσένα πάντα. Α!Να σου πω επίσης πως από εβδομάδα θα μπορέσω να είμαι στο site ξανά.

 

Σας,ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή outis δεν το γλυτώνω το αγγλικό.Κάτι ξέρω από αγγλικά αν και έχω 1.5 χρόνο να τα χρησιμοποιήσω αλλά από ορολογίες και "περίεργες" λέξεις δεν τα πάω και πολύ καλά. Με κόβω με το λεξικό αγκαλιά αλλά αφού αξίζει τον κόπο...

Τώρα όσο αφορά το ταξιδάκι που μου προτείνεις στο εξωτερικό.... πολύ δύσκολο για την ηλικία μου.

...

:blink: Δεν μπορώ να φανταστώ ηλικία ακατάλληλη για ταξιδάκια...

Πάντως το βιβλίο (λάθος το θυμόμουν) είναι το:

EGYPTIAN LANGUAGE

Easy Lessons in Egyptian Hieroglyphics

by sir E. A. WALLIS BUDGE

Είναι του 1910 (!!!) αλλά το έχω σε πιο πρόσφατη επανεκτύπωση (του 1986). Έχει κάνει πάνω από 15 καθώς θεωρείται κλασικό στο είδος του.

Χωρίς αγγλικά η λύση είναι παιδικά περιοδικά (π.χ. ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ) ή ανάλογα βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Αιγυπτος

 

Νομίζω οτι αυτή η ιστοσελίδα θα σε βοηθήσει αρκετά.Είναι αρχείο pdf. και είναι στα ελληνικά.Στην βιβλιογραφία έχει πολλά βιβλία που μπορείς να επιλέξεις σχετικά με το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...