Jump to content

Κωδικες κανεις;;;


 Share

Recommended Posts

1ambassa.jpg

 

 

 

 

Δε χρησιμοποιουσε μονο ο Λεο κωδικοποιημενα μηνυματα...υπαρχουν απειρα αλλα...

Αυτο ειναι ειναι ωραιο παραδειγμα και πραγματικα η τεχνικη του Hans HOLBEIN the Younger ειναι ΑΦΤΑΣΤΗ...

 

Παρατηρηστε λιγο κ θα καταλαβετε...

 

και μια μικρη βοηθεια

 

Επισης ριξτε μια ματια στη λεπτομερια....

Link to comment
Share on other sites

Εχμ, το μόνο περίεργο κι αταίριαστο που βλέπω είναι η νεκροκεφαλή στο πάτωμα :unsure:

.. οπότε μάλλον θέλω δουλειά :015annoyed:

 

Τι θέλει να πει ο ζωγράφος αλήθεια?

Link to comment
Share on other sites

Εχμ, το μόνο περίεργο κι αταίριαστο που βλέπω είναι η νεκροκεφαλή στο πάτωμα :unsure:

.. οπότε μάλλον θέλω δουλειά :015annoyed:

 

Τι θέλει να πει ο ζωγράφος αλήθεια?

 

 

Tώρα πού το λές.... :blink: τώρα το είδα κιεγώ..... :blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλα εγω το περασα για καμια μουτζουρα ή καμια βλακειουλα, οχι για νεκροκεφαλι....!

Αλλα τι να κανεις εκει δειχνει πως αυτοιοι δυο οι τυποι στο τελος θα παλεψουν και καποιος απο τους δυο φυγει κ τον περιμενει ο χαρος....

Link to comment
Share on other sites

Καλα εγω το περασα για καμια μουτζουρα ή καμια βλακειουλα, οχι για νεκροκεφαλι....!

Αλλα τι να κανεις εκει δειχνει πως αυτοιοι δυο οι τυποι στο τελος θα παλεψουν και καποιος απο τους δυο φυγει κ τον περιμενει ο χαρος....

:clapping:

Εγινε λιγο μετα απο τον χωρισμο της Αγγλικης αυτοκρατοριας (βλ. Henry VIII) ..

αν παρατηρησετε καλα θα δειτε στο μουσικο οργανο(τωρα δε ξερω τι ακριβως ειναι) μια σπασμενη χορδη...

εχει και αλλα στοιχεια αλλα δυστυχως δεν ειδαμε ολο το βιντεο στη ταξη...

 

Επισης η νεκροκεφαλη αντικρυζει τον εσταυρωμενο...που βρισκεται πισω απο τον διπλωματη πανω δεξια...

Link to comment
Share on other sites

Δλδ αυτο το πράγμα δηλώνει αυτος ο πίνακας?

Θέλει πολυ φαντασία για να σκεφτεις να το ζωγραφισεις με αυτον τον τρόπο... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ω! Ούτε που είχα παρατηρήσει τον Εσταυρωμένο στη γωνία!

Σίγουρα όμως δεν θα είναι μόνο αυτά!

Όλο και κάτι άλλο θα κρύβεται μέσα στις λεπτομέρειες, φαντάζομαι...

Link to comment
Share on other sites

Κάντε zoom στην υδρόγειο, και στο βιβλίο που ακουμπά ο δεξιός. Όχι σε αυτή τη φώτο αλλά μέσα στο link που είναι καλύτερης ανάλυσης.

Υπάρχει και άλλη υδρόγειος στο κάτω ραφάκι του τραπεζιού.

Στη γούνα του αριστερού υπάρχει ένα πρόσωπο γέροντα.

O δεξιός έχει τα σχήματα της κουρτίνας στα ρούχα του.

Κάτω από τον αριστερό υπάρχει το ίδιο μουσικό όργανο, αναποδογυρισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Παιζουν παρα πολλα...

!!αυτο με το οργανο δεν το ειχα παρατηρησει!!!

 

Ομως τα οργανα στο τραπεζι δειχνουν την ωρα κλπ στην Αιγυπτο(τα εχουν υπολογισει ετσι..)

...ανεξιχνιαστο ακομα...

το βασιζουν στην μαλλον ελειπη μορφωση(!!!ακου τι λενε) του καλιτεχνη...αν και δε νομιζω...

εδω εχει τελειες Μελωδειες και κανονες διαιρεσης στα βιβλια στο κατω ραφι..ναι υπαρχουν close ups αν και δε μπορεσα να τα βρω...τα ειδαμε στη ταξη...

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ πολλές λεπτομέρειες, αλλα δεν καταλαβαίνω ποιο σκοπό εξυπηρετούν... Για παράδειγμα:

 

1) ο αριστερός τυπάς έχει κάτι αγκράφες πάνω στο μπερέ του

2) το κόκκινο πουκάμισο του φαίνεται σκισμένο στο λαιμό, κι απο μέσα φοράει ένα άλλο που μοιάζει να είναι φτιαγμένο απο συμπιεσμένο αλουμινόχαρτο (αν κ δε φαντάζομαι να υπήρχε τότε κάτι τέτοιο.. :blink: )

3) Λίγο πιο κάτω απο το λαιμό έχει δύο περιεργα .. πούπουλα... :wacko:

4) Φοράει κι ένα μενταγιόν με έναν τοξότη, αλλα του είναι μακρύ και το έχει δέσει

5) Στο πάνω ράφι, δεξια ο τόμος γράφει στα πλαινά : AETAT IS SVAE 2

(-το μόνο σχετικό που μου έρχεται είναι το L'etat που νομίζω οτι σημαίνει "κράτος" στα γαλλικά-(?))

6) Η επάνω σφαίρα απεικονίζει φτερωτά άλογα, πουλιά και άλλα φτερωτά πλάσματα με περίγραμμα μάλλον τους αστερισμόυς (λέει και GALACIA κάπου).

7) Επίσης το ξύλινο πλαίσιο της εν λόγω σφαίρας έχει πάνω γλυπτά κριάρια.

8) Η κάτω σφαίρα απεικονίζει κατα κάποιο τρόπο τη γη-έχει σημειώσει με κίτρινο την Ευρώπη, αλλα εμφανίζει την Αφρική (λέει και AFRICA) και την Ασία. Λείπει το κάτω μέρος της Αφρικής όπως την ξέρουμε σήμερα, αλλα ένα ξέμπαρκο κομμάτι γης υπάρχει λίγο παραδίπλα...

8) Δίπλα στο μουσικό όργανο που μοιάζει με μπουζούκι υπάρχει κι άλλο ένα, φλογεροειδές.

9) Πάνω στο πανί που έχει το ράφι υπάρχει ένα σχήμα που μοιάζει με πλαγιαστο S ή 8. Επίσης διάφορα αλλα σχήματα μοιάζουν με σβάστιγκες.

10) Τα χρώματα του πανιού είναι κόκκινο και μάυρο

 

Αυτά είδα μέχρι στιγμής. Δεν ξέρω αν κάτι απο αυτά έχει ιδιάιτερη σημασία, αλαλ θα με ενδιέφερε να μάθω ^_^

Link to comment
Share on other sites

Αν προσέξετε τα πρόσωπα αυτων τον δυο ανθρωπων μοιαζυν ο ένας όμως κοιτάει μπροστα και ο άλλος κοιταει προς τα κάτω...

Ο πρωτος φοραει κόκκινα ο δευτερος φοραει μαύρα.

Ο πρώτος κραταει ενα μαχαιρι κ απο το λαιμό του κρεμεται ενα αγγελουδι....

ο 2ος κραταει μάλλον γάντια.

Τα ρολογια και όλα αυτα ειναι προς το 2ο ενω στον 1ο υπάρχουν οι σφαιρες με τον κόσμο...

μετα πάνω απο τον πρώτο υπάρχει ο σταυρος και η νεκροκεφαλί φαινεται να φευγει απο τον πρωτο κ να πηγαινει στον 2ο!

Δλδ φεν γινεται μου εχει κολλήσει!!!ο πρωτος νικησε τον θανατο (φοραει κοκκινα) ο δευτερος ομως οχι (φοραει μαυρα) θα πεθανει.....

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπορείς να βρεις, αλλά αυτό δεν λέει τίποτα..

Όπως π.χ. του αριστερού τα ποδιά είναι ανοιχτά με το ένα του πόδι να πατάει στο κέντρο από το πλακάκι ενώ του αλλουνού είναι μαζεμένα κ.α.

 

Σε τελική ανάλυση τι ψάχνουμε?

Γιατί πιθανότητα έτσι κάνουμε κύκλους και δεν οδηγούμαστε πουθενά..

 

Κάπου είχα ακούσει για έναν παρόμοιο πίνακα που προειδοποιούσε έναν απεικονιζόμενο άρχοντα για μια συνομωσία και μια απόπειρα δολοφονίας κατά της ζωής του, αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...