Jump to content

Αιώνιο?!


Recommended Posts

:heart: PURE LOVE!!!!!!!!!!!!!:heart: αυτο ειναι αιωνιο κατα την γνωμη μου..και αν η ψυχη δεν χανεται μετα τον θανατο :angelhappy:ειμαι σιγουρη οτι η αληθινη αγαπη μενει αιωνια:wub: αααααχχχχχχχχ :angeloncloud:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Οποιαδήποτε πράξη μας είναι αιώνια.

 

Σπας ένα ξυλαράκι. Αυτό δεν θα αναιρεθεί ποτέ. Ακόμα και να το κολλήσεις, πάλι, το έσπασες! Αυτό μένει αιώνιο :blblbl:

Link to comment
Share on other sites

:( Τελικά παιδιά πάλι ξεφεύγετε ή ξεγεύγουμε από το θέμα. (Για να συμπεριλάβω και τον εαυτό μου εδώ) Η κοπέλα είχε ρωτήσει για το αιώνιο, και χρησιμοποιήσε και τη λέξη eternal, μετά βγήκε στη πορέια και η ψυχή κάπου εκεί χώθηκε και ο χρόνος. :headb: Μα το υπέρτατο θεϊκό ον πως τα καταφέρνουμε να πηδάμε από το ένα στο άλλο, αν και θα μπορούσε να πει κανεις ότι όλα είναι αλλυλένδετα και συνυφασμένα μεταξύ τους. ΜΙα και η καλή μου Νεφέλη ανέφερε και κάποιο απόσπασμα λέω να συνεισφέρω κι' εγώ με ένα απόσπασμα από το βιβλίο που γράφει ο Eternal :whistling: και φυσικά πήρα την άδεια του. :

 

Αισθάνομαι την ανάγκη να γράψω κάποια πράγματα για το θέμα ΧΡΟΝΟΣ λόγω της έλλειψης κατανόησης απ? ότι βλέπω, σε αυτό το θέμα. Η επιστημονική κοινότητα  ακόμα δεν καταλαβαίνει το χρόνο ή εθελοτυφλεί ή δεν τολμάει να αναφέρει επίσημα μερικές από τις ανακαλύψεις της. Παρακολουθώντας διάφορα ντοκιμαντέρ για το θέμα αυτό στο Discovery Channel  ή στη τηλεόραση γενικά, είναι τελικά καταπιεστικά απογοητευτικό το γεγονός ότι βλέπει κανείς μεγαλοφυείς  επιστήμονες φαινομενικά ανίκανους να διευκρινίσουν τα μυστήρια του χρόνου, του κόσμου, και του θέματος επειδή η βάση των πειραμάτων τους αρχίζει από μια ψεύτικη προϋπόθεση. Ένα παράδειγμα αυτού είναι οι κοσμολόγοι ( cosmologists ) που θεωρούν ότι έπρεπε να υπάρξει μια αρχική προέλευση του κόσμου, ένα σημείο δηλαδή απ? όπου ξεκινήσανε όλα. Λόγω  της δικής τους αυταπάτης  για το χρόνο ή για το τι είναι χρόνος, είναι ανίκανοι να καταλάβουν ότι μπορεί  να μην είχε υπάρξει  ποτέ μια αρχή.  Δεν μπορούν να δουν αυτήν την άχρονη στιγμή, έτσι θεωρούν ότι υπάρχει μια αρχή και ένα τέλος. Έτσι, μέσα από τη δική μου απογοήτευση, θα προχωρήσω και θα προσπαθήσω να γράψω κάποιες σκέψεις ή κάποια πράγματα που μου δόθηκαν ή που εγώ διαπίστωσα για να εξηγηθεί αυτό το πράγμα που εμείς καλούμε χρόνο.

Μια από τις μεγαλύτερες αυταπάτες που κουβαλάμε εμείς οι άνθρωποι στη ζωή έγκειται στην πεποίθηση του χρόνου, στο ότι υπάρχει χρόνος. Ακόμα κι αν μπορούμε να πούμε ότι τα γεγονότα συνέβησαν "στο παρελθόν", και τα γεγονότα  θα συμβούν "στο μέλλον", δεν αναγνωρίζουμε την ίδια την θέση στην οποία βρισκόμαστε αναγνωρίζοντας αυτό το "παρελθόν" και αυτό το "μέλλον". Προκειμένου να καταλάβουμε, πρέπει να κατανοήσουμε το απόμερο, μοναχικό σημείο μέσα στο οποίο το όλον υπάρχει, δηλαδή όλη μα όλη η ύλη. Δυστυχώς, η κατανόηση μας για τη ζωή κατασκευάζεται, δημιουργείται από μια εννοιολογική κατανόηση. Όμως  όλα  τα φαινόμενα βρίσκονται  έξω από  τη σύλληψη κάθε έννοιας. Επομένως, είναι αδύνατο για οιονδήποτε να ξυπνήσει σε αυτήν την άχρονη στιγμή με τη σκέψη του και μόνο, δηλαδή με τη μονοδιάστατη χρήση του εγκεφάλου του. Μπορούμε εντούτοις να αρχίσουμε να κατανοούμε αυτή την άχρονη στιγμή, χωρίς να «ξυπνήσουμε» σε αυτήν. Θα μας βοηθήσει να καταλάβουμε αυτό εννοιολογικά, το να μπορούμε να παραδεχτούμε ότι υπάρχει μόνο μια θέση, μόνο μία χρονική στιγμή στην οποία οι καρδιές μας κτυπούν πάντα. Δεν είναι το παρελθόν, και δεν είναι το μέλλον. Η καρδιά πάντα κτυπά  μόνο  τώρα. Θα κτυπά πάντα μόνο τώρα. Επιπλέον, υπάρχει μόνο μια θέση στην οποία μπορούν να είναι οι φαντασίες (εικόνες) μας του παρελθόντος και μέλλοντος, και επιπλέον, δεν ξαναζούμε αυτές τις φαντασίες (εικόνες) στο παρελθόν ή στο μέλλον. Τις ξαναζούμε άμεσα, ΤΩΡΑ. Αυτό είναι το απόλυτα μοναδικό βασικό γεγονός που αγνοούμε όταν πιστεύουμε ότι υπήρξε ένα παρελθόν και ότι πρόκειται να υπάρξει ένα κάποιο μέλλον.

Αποτυγχάνουμε να δούμε ότι έχουμε αυτές τις σκέψεις του παρελθόντος και του μέλλοντος αμέσως τώρα, ο μόνος χρόνος, στον οποίο θα μπορούσαμε ενδεχομένως  να έχουμε  αυτές τις σκέψεις. Έτσι οι διάφορες συλλήψεις του χρόνου μας εμφανίζονται  σε αυτήν την στιγμή. Δεν είναι πιο εύκολο να φανεί τώρα το πώς δεν υπάρχει κανένας χρόνος; Έτσι θα μπορούσες να μου πεις, εάν δεν υπάρχει κανένας χρόνος, εάν το αύριο δεν υπάρχει, γιατί θα πρέπει να ανησυχήσω για την πληρωμή του ενοικίου μου, ή της δόσης του στεγαστικού μου δανείου; Η απάντηση είναι απλή. Ενώ όλα αυτά που υπάρχουν είναι αυτή η παρούσα στιγμή, και τα συστατικά αυτής της παρούσας στιγμής αλλάζουν ασταμάτητα, θα υλοποιηθούν και θα διαμορφώσουν τη θέση, που τα ημερολόγια θα ερμηνεύσουν, τη θέση του ήλιου να γίνει και να είναι η πρώτη του μήνα. Εντούτοις  θα είναι ακόμα  ΤΩΡΑ. Έτσι μην είσαι ηλίθιος, προγραμμάτισε να πληρώσεις το ενοίκιο σου, το δάνειο σου και κάνε σχέδια για το μέλλον. Συνειδητοποίησε τι έχει συμβεί στο παρελθόν, έστω κι αν αυτό ΔΕΝ υπάρχει. Ενώ αυτά που γράφω και εσύ διαβάζεις μπορούν να φανούν ή να ηχήσουν ως μια λογική εξήγηση γιατί ο χρόνος δεν υπάρχει, στη πραγματικότητα δεν είναι μια λογική εξήγηση. Είναι μια κατανόηση. Μια σπλαγχνική κατανόηση, μια κατανόηση ερχόμενη εκ των έσω. Μια πνευματική, ψυχική κατανόηση. Το αστείο της υπόθεσης έγκειται, στο ότι δεν είναι και τόσο σπουδαίο γεγονός το ότι ο χρόνος δεν υπάρχει, είναι περισσότερο μια εξήγηση για το πώς η στιγμή είναι το μόνο πράγμα που υπάρχει. Μπορείς να το κατανοήσεις αυτό; Βγάζεις νόημα; Καλά σκέφτηκα πως μάλλον όχι. Εντούτοις αυτή η ίδια κατανόηση αυτής και μόνο της συγκεκριμένης στιγμής, δηλαδή του ΤΩΡΑ, κρατιέται (ή μάλλον βιώνεται ) από όλους εκείνους που είχαν την εμπειρία της διαφώτισης  σε αυτήν την άχρονη στιγμή. Από εκείνους που καταφέρνουν να βιώσουν την εξωσωματική εμπειρία Από εκείνους που ταξιδεύουν Αστρικά. Αυτό δεν είναι μια φιλοσοφία, και δεν είναι μια πεποίθηση. Είναι απλά και μόνο το τι υπάρχει έξω από τον εννοιολογικό κόσμο που ζούμε. Γι? αυτό το λόγο είναι ή/και φαίνεται συγκεχυμένο στη μάζα. Η προσπάθεια να το εξηγήσει κανείς αυτό είναι σχεδόν ανώφελη. Επιπλέον, δεν υπάρχει  κανένα  φαινόμενο που υπάρχει πέρα από αυτήν την στιγμή. Η ζωή δεν είναι τίποτα άλλο εκτός από μία ενέργεια. Η ενέργεια η ίδια είναι άχρονη. Κάθε ποσό ενέργειας που έχει υπάρξει πριν τρισεκατομμύρια έτη είναι ακόμα εδώ. Υπάρχει στο ίδιο "εδώ" που πάντα ήταν εδώ, και είναι στην ίδια ακριβώς θέση στην οποία πρέπει και οφείλει να είναι. Στην πραγματικότητα, είναι η μόνη θέση που μπορεί  ενδεχομένως  να είναι. Η μόνη διαφορά είναι ότι η ενέργεια έχει αλλάξει. Μεταμορφώθηκε ( Morphed ), διαμορφώθηκε  μπορεί να είναι μια καλύτερη λέξη ή έννοια. Επιστημονικά μπορεί να κληθεί αίτιο και αιτιατό (cause and effect). Όταν αναφέρομαι  στην ενέργεια  δεν εννοώ κάποιο μεταφυσικό είδος ενέργειας. Μιλώ για την ενέργεια που περιλαμβάνει τα άτομα, τους οργανισμούς μας, τον ήλιο, κ.λπ.

Το μυαλό μας αποζητά συνεχώς τη φώτιση. Παρ? όλα αυτά το μυαλό μας είναι πάντα πολυάσχολο με παράλληλες διαδικασίες και επεξεργασίες. Η ειρωνεία του πράγματος είναι ότι αυτές οι επεξεργασίες και διαδικασίες δεν είναι τόσο παράλληλες με το περιβάλλον γύρω από εμάς. Το ερώτημα είναι πότε ζούμε πλήρως σε αυτήν την στιγμή; Όταν οδηγούμε για να πάμε στη δουλειά μας, δεν οδηγούμε γι? αυτό, άντ? αυτού σχεδιάζουμε και προγραμματίζουμε για αυτό που θα κάνουμε και αναλογιζόμαστε τι έχει συμβεί σε μας. Πώς σου φαίνεται αυτό ως μια εκτίμηση για τη ζωή; Αντί να αφήσουμε τη ζωή όπως ακριβώς είναι να είναι, δημιουργούμε άντ? αυτού έναν κόσμο στον οποίο σκεφτόμαστε ότι υπάρχει "ένας εαυτός" ξεχωριστά και μακριά από "άλλους". Όταν πρωτάκουσα σε κάποια συζήτηση το «όχι εαυτός, δεν υπάρχει εαυτός», το πρώτο που σκέφτηκα ήταν ότι ο ομιλητής ήταν τρελός. Φυσικά υπάρχει ένας εαυτός, βλέπω το ίδιο μου το σώμα με τα ίδια μου τα μάτια, εδώ, τώρα! Αυτό κανείς δεν μπορεί να το αρνηθεί. Υπάρχει αυτό το σώμα, το οποίο  είναι  χωριστό από τα σώματα άλλων ανθρώπων φυσικά. Εντούτοις, αυτό το γεγονός δεν είναι το πρόβλημα, ούτε εκεί που το πρόβλημα βρίσκεται. Το πρόβλημα βρίσκεται στο ότι ζούμε σε αντίθεση με αυτήν την στιγμή. Δεν γεννηθήκαμε περιτριγυρισμένοι από καθρέπτες. Γεννιόμαστε και είμαστε φυσικά τυλιγμένοι στον ανιδιοτελή κόσμο γύρω μας. Παρ? όλα αυτά τοποθετούμε κάπως συνεχώς "οι ίδιοι" τους εαυτούς μας σε κάθε γεγονός που εμφανίζεται. Αναλογιζόμενοι το «παρελθόν» σκεφτόμαστε ότι ο λόγος που μας συμβαίνουν όλα είναι λόγω μιας προσωπικής επίθεσης ή μιας προσωπικής αιτίας. Είμαστε συνεχώς σε κατάσταση άμυνας. Που είναι το αστείο εδώ; Ο κόσμος γύρω από μας δεν είναι τίποτα άλλο εκτός από μας; Η παράλογη σταθερή αντανάκλαση του εαυτού μας δεν είναι τίποτα άλλο παρά μόνο η βάση, τα θεμέλια μιας ασθένειας που έχει περάσει και μεταδοθεί από  γενεά σε γενεά. Λόγω αυτής της γελοίας σταθερής σκέψης του εγώ, εγώ, εγώ, διαιρούμε τις ίδιες μας τις ζωές. Επιπλέον, το μυαλό μας τρέχει συνεχώς τις παράλληλες διαδικασίες σχετικά με τον εννοιολογικό άχρηστο κόσμο ο οποίος υπάρχει μόνο στην αυταπάτη μας, στο παραμυθάκι μας. Εάν αυτές μας οι παράλληλες διαδικασίες επρόκειτο να σταματήσουν κάποια στιγμή παντελώς, η αυταπάτη θα εξαφανιζόταν επίσης, και θα βλέπαμε τέλεια ότι αυτή η στιγμή είναι άπειρη. Θα ζούσαμε στην πραγματικότητα αντίθετα της εννοούμενης πραγματικότητάς μας. Θα ήμαστε κυριολεκτικά χτυπημένοι από το δέος θα είχαμε φάει τις συμπαντικές σφαλιάρες της ζωής. Η αληθινή ελευθερία αποκαλύπτεται φυσικά επειδή όταν σταματούν οι διαδικασίες μας, οι επεξεργασίες μας, βλέπουμε τη κληρονομική τελειότητα αυτής της στιγμής μόνο. Γινόμαστε 100% ένα με τα φυσικά περιβάλλοντά  μας και ερχόμαστε 100% απίθανα κοντά ο ένας στον άλλο. Και είναι κατά κάποιο τρόπο εκνευριστικό το γεγονός ότι εμείς είμαστε ανίκανοι να μεταβιβάσουμε αυτήν την εμπειρία σε οιονδήποτε. Πρέπει να την ζήσουνε μόνοι/ες τους, οι ίδιοι/ες. Όπως είπε και ο Zen Master Maezumi Roshi, "(στο Διαφωτισμό) δεν υπάρχει τίποτα που να μπορείς να συγκρίνεις, δεν υπάρχει όνομα, ούτε ταυτότητα. Δεν μπορείς να ονομάσεις ούτε να προσδιορίσεις. Το «Όταν» είναι το μόνο πράγμα  που υπάρχει, πώς μπορούμε να μιλήσουμε ενδεχομένως για αυτό;" Μπορείς να το κατανοήσεις αυτό καλέ μου φίλε και φίλη; Αν όχι τότε θέλεις πολύ δουλειά, πολύ θέληση, πολύ θυσία και απέραντη αγάπη για να αποκτήσεις τη Γνώση που θα φέρει τη Σοφία για να μπορέσει ενεργοποιηθεί το Πνεύμα και να αρχίσει η επικοινωνία με τη ψυχή και το Σύμπαν[/B].

 

Και επειδή έρχομαι κατα καιρούς σε συχνή επαφή μαζί του (καταραμένη μετακόμοιση βλέπετε) μου μαθαίνει πως να κάνω έχω ηθελημένη εξωσωματική εμπερία και άρχισα να βιώνω πραγματικά τα αυτά που γράφει. Αυτά και φιλάκια πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Το φόρουμ μας δεν έχει ούτε την πρόθεση αλλά ούτε την ανεκτικότητα να προβάλει και να διαφημίσει πρόσωπα. Πολλοί γνωστοί συγγραφείς που είναι μέλη του Αβάπτιστου δεν εμφανίζουν την ταυτότητά τους για αυτόν ακριβώς τον λόγο.

 

Παρακαλούμε μηνύματα όπως το άνω να μην επαναληφθούν από κανένα μέλος και για κανένα πρόσωπο.

 

Εκ της Διαχείρισης.

Link to comment
Share on other sites

Οσο και αν φανει παραξενο "αιωνιο" ειναι απο τη συγκεκριμενη στιγμη που ζουμε και προς το παρελθον.

Διοτι ειναι καταγεγραμμενο και δεν προκειται να αλλαξει.

Σε καμια περιπτωση δεν μπορουμε να ισχυριστουμε οτι κατι "θα ειναι αιωνιο" με το βελος προς το μελλον διοτι το συμπαν ειναι χαοτικο και μεταβαλλομενο.

Link to comment
Share on other sites

Άρα στον χρόνο μας δεν υπάρχει πιο πριν, τώρα και μετά! Υπάρχει μόνο πριν!

 

Πεστο αυτο σe οποιονδηποτε Ζεν δασκαλο να σε αρχισει με το καμουτσικι του!

Για να πεφωτιστεις φυσικα :angel:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία δουλειά, να τριγυρνάμε όλοι με καμτσίκια και να αλληλοκοπανιόμαστε....

Αλλά να μου πεις, είναι ίδιον του ανθρώπινου γένους να κοπανιέται....ακόμα κι αυτό όμως, δεν ξέρω αν είναι αιώνιο. :gleam:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως μου ειπαν οι φωνες οτι το Τωρα εγκυμονει μεσα του το Αιωνιο.

Ειναι καθαρα γυναικολογικο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...