Jump to content

Αιώνιο?!


Recommended Posts

Χαίρετε και καλώς σας βρήκα!

Καλή εγκατάσταση...

 

Και κει που έτρωγα τις άσπρες πένες μου με τα τρία διαφορετικά τυριά, ένα ακανθώδες ερώτημα ξεφύτρωσε, από το πουθενά (?)

Τελικά, τι είναι αιώνιο?

Δισεκατομμύρια άνθρωποι γεννήθηκαν έζησαν και έφυγαν πιστεύοντας ακράδαντα ότι αυτό που ζούσαν θα ήταν αιώνιο. Αθηναϊκή ηγεμονία, Ρωμαϊκή κυριαρχία, ελληνιστικά βασίλεια, Βυζάντιο, Μεσαίωνας, Οθωμανική κυριαρχία (μένοντας στα καθ'ημάς). Εξουσίες, θρησκείες, φιλοσοφίες, ανακαλύψεις, θεωρίες, πραγματικότητες, φυλές ανθρώπων και άλλων έμβιων όντων ήρθαν, πέρασαν, έφυγαν. Πλανήτες, ηλιακά συστήματα, γαλαξίες, το ίδιο.

(πόσο ασήμαντα φαίνονται όλα από αυτή την οπτική γωνία...λέω να εγκατασταθώ σ'αυτήν!!!) :whistling:

 

Και η ερώτηση μου είναι:

Εσείς, τι θεωρείτε αιώνιο?!

(αν θεωρείτε κάτι)

 

ΥΓ Ειδικά για την παραπάνω δημοσίευση, θα προτιμούσα να αντικαταστήσω την ελληνική λέξη "αιώνιο" με την αγγλική "eternal", αποδίδει καλύτερα το νόημα...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Εγώ θα πρότεινα να χρησιμοποιήσεις σωστά τα ελληνικά και όχι τα αγγλικά, ήτοι να πεις παντοτινό. ;) :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

θα προτιμούσα να αντικαταστήσω την ελληνική λέξη "αιώνιο" με την αγγλική "eternal", αποδίδει καλύτερα το νόημα...

 

Εγώ θα πρότεινα να χρησιμοποιήσεις σωστά τα ελληνικά και όχι τα αγγλικά, ήτοι να πεις παντοτινό.

 

Εγώ πάλι προτιμώ το "Αέναο"... και είναι πολύ μικρός ο Άνθρωπος για να το συλλάβει!

 

Τι είναι αέναο?

...ίσως τίποτα!

...ίσως να είναι απλά μια ψευδαίσθηση, ένα παιχνίδισμα του ανθρώπινου νου, που αρνείται να πιστέψει πως γεννιέται-υπάρχει-πεθαίνει και... τέρμα! That's all folks και άλλο δεν έχει! :shocked:

 

Μετράμε τον χρόνο και μιλάμε για κάτι άχρονο χωρίς ουσιαστικά να έχουμε συλλάβει τι είναι χρόνος. Του βάζουμε όρια και του τα βγάζουμε όπως και όταν μας καπνίσει, αλλά την έννοιά του την αγνοούμε...

 

Γι αυτό κι εγώ δεν θέλω ούτε μπορώ ν' απαντήσω στην ερώτηση "τι είναι αιώνιο"...

Θέλω όμως να ρωτήσω "τι είναι χρόνος?"

Link to comment
Share on other sites

Το αέναο πράγματι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί όπως να'ναι. Έχω γράψει σχετικότατο δημοσίευμα στην παλιά κοινότητα.

 

Τώρα...

 

Θέλω όμως να ρωτήσω "τι είναι χρόνος?"

Εύκολο: Στιγμιότυπα. Και το λέω με την επιστημονική έννοια του όρου.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω όμως να ρωτήσω "τι είναι χρόνος?"

Εύκολο: Στιγμιότυπα. Και το λέω με την επιστημονική έννοια του όρου.

 

 

...Στιγμιότυπα...? Άρα, καταρίπτεται η έννοια του αιώνιου!! Τίποτα δεν είναι αιώνιο! :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει χρόνος. Ο χρόνος είναι επινόηση του ανθρώπου για να βάλει σε τάξη τα γεγονότα, ώστε να μπορεί να τα κατανοήσει.

 

Βέβαια το θέμα είναι ΄μα υπάρχει κάτι αιώνιο η όχι...

 

 

Η ψυχή είναι αιώνια;

Link to comment
Share on other sites

Αγκού; :hithead:  :headb:

 

...τι ακριβώς δεν κατάλαβες; :blink:

 

Μα είναι απλό: το στιγμιότυπο είναι η μικρότερη δυνατή χρονική διάρκεια... σωστά;

Άρα, τίποτα δεν είναι αιώνιο! Τα πάντα είναι μια αλυσίδα στιγμιότυπων!

 

Όμως...

αυτό το "μικρότερη δυνατή χρονική διάρκεια" είναι κάτι πολύ σχετικό... :angel:

 

 

 

tmin = 10^-41

 

Speedako, μετράς τον χρόνο;! τς τς τς :nono:

Με τι και πως μετράς τον χρόνο;! Ξεκινώντας από που;!

Link to comment
Share on other sites

Αεναο? χμμμμμμ

για εμενα αεναο ειναι το φιλι τισ κοπελας μου οταν ξυπναμε και μου λεει καλημερα χαμογελοντας.

Αεναο ειναι το κλαμα του μωρου μολις γενιεται

Αεναο ειναι οτιδιποτε καλο η κακο μας συμβαινει, τοσο μεγαλο ωστε να μην μπορουμε να το ξεχασουμε και μιας και η μνημες (δη οι δυνατες) μας ακολουθουν παντα, αρα ειναι αεναες ωασν την ψυχη.

Link to comment
Share on other sites

 

Η ψυχή είναι αιώνια;

Α, γεια σου Λόρδε μου, εκεί το πήγαινα, μ'έπιασες... ;)

Αφού τίποτα δεν είναι αιώνιο γιατί να είναι αιώνια η ψυχή?

 

Μήπως το μόνο που διαρκεί αιώνια είναι η ακατάπαυστη περιέργεια του ανθρώπου?

 

Εάν δεν υπάρχει Χρόνος πως υπάρχει αιωνιότητα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...