Jump to content

Γιατι τωρα?


Recommended Posts

Πολύς λόγος γίνεται τελευταία για το «Ευαγγέλιο του Ιούδα».

 

Είναι όμως αυτό το μόνο «αιρετικό» Ευαγγέλιο; Κάθε άλλο !!! Μια ολόκληρη σειρά από κείμενα, άγνωστα στον πολύ κόσμο, διεκδικούν τον τίτλο του «Απόκρυφου» και του «αιρετικού» Ευαγγελίου, προσπαθώντας να δώσουν μία εικόνα του Χριστιανισμού διαφορετική από αυτήν που ξέρουμε.

 

Εμενα ομως μου φαινεται πολλη περιεγο να εμφανιστει το «Ευαγγέλιο του Ιούδα», τωρα μερικους μηνες μετα την παγκοσμια επιτυχια του βιβλιου του Dan Brown "The Da Vinci Code" και λιγο πριν γινει ταινια.

 

 

Και το ερωτημα μου είναι γιατι τωρα??

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 38
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Χμμ... δε νομίζω ότι υπάρχει κάποια -άμεση τουλάχιστον- σχέση μεταξύ του ευαγγελίου του Ιούδα και του ?Κώδικα? του Νταν Μπράουν. Πιστεύω ότι και τα δύο εντάσσονται στην γενικότερη ?αναστάτωση? περί Χριστιανισμού, που έχει ξεκινήσει εδώ και 1-2 δεκαετίες.

Όπως είχε ειπωθεί και σε παρόμοιο thread πριν λίγο καιρό, η άποψη που υποστηρίζει το ευαγγέλιο του Ιούδα (ότι δηλαδή ο Ιούδας εκτελούσε εντολές του Ιησού) δεν είναι καθόλου καινούργια. Προϋπάρχει εδώ και αιώνες. Δεν ήταν όμως γνωστό στο ευρύτερο κοινό. Με την εύρεση του ευαγγελίου, απλά επισφραγίζεται το ότι πράγματι υπήρξαν (και υπάρχουν) Χριστιανικά ρεύματα (δεν μ' αρέσει η λέξη 'αιρέσεις') που υποστηρίζουν αυτήν την ?πλευρά? - αυτήν την διαφορετική ερμηνεία αν θέλετε, της πράξης του Ιούδα.

 

Γιατί τώρα...;

 

Αν όχι τώρα, πότε;

 

...Γιατί όχι τώρα;!

 

...Μπήκαμε στον Υδροχόο... Νομίζω ότι τελικά, πράγματι θα είναι η εποχή των αλλαγών, των ανατροπών και των ανακαλύψεων χαμένων ?μυστικών?. ^_^

Link to comment
Share on other sites

 

...Μπήκαμε στον Υδροχόο... Νομίζω ότι τελικά, πράγματι θα είναι η εποχή των αλλαγών, των ανατροπών και των ανακαλύψεων χαμένων ?μυστικών?. ^_^

τελικά ο Νταν μπράουν μα έχει επηρεάσει όλους... :crying:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ρε παιδια....

 

Να ειναι μονο διαφημιστικο τρικ για την ταινια δεν μου καθεται καλα....

 

Ετσι ξαφνικα να αποφασιστικε να δωθει για συντηρηση, ενω επι χρονια ηταν χαμενο, ουτε αυτο μου φαινεται αληθοφανες.

 

Απο την αλλη εχεις δικιο Νεφελη υπαρχει αναβρασμος τα τελευταια χρονια.

 

Αλλα κατι αλλο πρεπει να υπαρχει, ποιος ειναι ο λογος που θελουν καποιοι να τα βαλουν με τους Χριστιανους και πως θα επωφελιθουν απο αυτο. Ας μην ξεχναμε οτι η εκκλησια και οχι μονο στην Ελλαδα συγκεντωνει πολλη μεγαλο πλουτο.

 

Μπορει να ηταν πραγματικα τυχαιο γεγονος... απλα εμενα κατι δεν μου καθετε....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ την ίδια απορία έχω...

 

Οπως φαίνεται, ο λαός δε θα αντέξει για πολύ υπό το ζυγό της πίεσης. Φαίνεται ότι έχει ήδη αρχίσει ένας γενικός αναβρασμός, ένα ξύπνημα. Εδώ οι αμερικάνοι έκαναν πορεία! Ερχεται ένα κύμα αταξίας ύστερα από τον ύπνο του δικαίου..

 

Πάντως, η κίνηση της Καθολικής Εκκλησίας ήταν πολύ έξυπνη. Είναι πιο έξυπνο για την Εκκλησία να τα δεχτεί -έστω και εν μέρει- παρά να το απορρίψει και να διχάσει τους πιστούς. Ομως, σε σχέση με το Ευαγγέλιο της Μαγδαληνής, που βάζει τις γυναίκες σε τελείως διαφορετική θέση, το Ευαγγέλιο του Ιούδα δεν είναι "τόσο επαναστατικό". Θα ήθελα να δώ εκεί τι θα γίνει... :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ομως μου φαινεται πολλη περιεγο να εμφανιστει το «Ευαγγέλιο του Ιούδα», τωρα μερικους μηνες μετα την παγκοσμια επιτυχια του βιβλιου του Dan Brown "The Da Vinci Code" και λιγο πριν γινει ταινια.

 

Και φυσικά η σχετική δημοσίευση να γίνεται κοντά στο Πάσχα, και, στην Ελλάδα, η είδηση να πλασάρεται από τις εφημερίδες του ΔΟΛ ο οποίος έχει τα δικαιώματα του National Geographic για την Ελλάδα... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το θεωρώ τυχαίο αλλα ταρακούνημα τέτοιο ωστε να προετοιμαστει ο κόσμος για τα πιό χοντρά. Το άσχημο είναι να βλέπεις τόσους ανθρώπους να πιστεύουν στον Χριστό για τα πάντα πέρα απο την διδασκαλία του και να κράζουν τον Brown για το βιβλίο. Στην Ελλαδα μάλιστα προβλέπω να πέφτει και κανα κάψιμο βιβλίου... :5_1_119v[1]:

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα υπάρχει διαφημιστική εκμετάλλευση του ευρήματος. Κανείς δεν διαφωνεί σ? αυτό.

 

Όμως, σκεφτείτε κάποια βασικά πραγματάκια (στην σχέση ?Κώδικας Da Vinci? και Ευαγγέλιο του Ιούδα) :

 

~ Όπως είπαμε, ο αναβρασμός κρατά εδώ και αρκετά χρόνια. Εμείς εδώ στην Ελλάδα, αργήσαμε να τον πάρουμε χαμπάρι (μια ζωή τελευταίοι :015annoyed: ) και νομίζουμε ότι είναι ?καινούριο φρούτο?. Δεν είναι όμως. Πριν τον ?Κώδικα?, στο εξωτερικό κυκλοφορούσαν ήδη πολλά βιβλία που ?τσιγκλίζανε? τις Χριστιανικές Εκκλησίες, κι είχαν μεγάλη απήχηση στον κόσμο. Αυτά τα βιβλία (στην συντριπτική τους πλειοψηφία), μεταφράστηκαν άρον-άρον στα ελληνικά, αμέσως μετά τον ?Κώδικα?, επειδή οι Εκδοτικοί Οίκοι είδανε το πόση απήχηση υπήρχε για το θέμα, και στην Ελλάδα. Πριν τον ?Κώδικα?, τα σχετικά βιβλία ήταν δυσεύρετα στην ελληνική αγορά. Όχι όμως και στην ξένη. Από τα τέλη της δεκαετίας του ?80 κυκλοφορούσαν και γίνονταν ανάρπαστα.

 

~ Η επιτυχία του ?Κώδικα?, δεν ήταν τόσο στο ότι πραγματεύονταν θέματα ?επίκαιρα? (σχετικά δηλαδή με τον ?αναβρασμό?). Η επιτυχία του ήταν στο ότι παρουσίασε αυτά τα θέματα με τρόπο ευχάριστο και ευκολοδιάβαστο για τον καθένα - μέσω δηλαδή ενός καλογραμμένου μυθιστορήματος. Γι αυτό και έκανε πάταγο. Οι λόγοι του ?αναβρασμού? έγιναν ξαφνικά προσιτοί στον οποιονδήποτε, μιας και δεν είχε μορφή δοκιμίου (που κουράζει τον πολύ κόσμο κι επομένως τα αποφεύγουν).

 

~ Επειδή λοιπόν εμείς τώρα ?ξυπνήσαμε? και μπήκαμε στο ?παιχνίδι?, νομίζουμε ότι το Ευαγγέλιο του Ιούδα και ο ?Κώδικας? συνδέονται άμεσα, με κάποια σκοπιμότητα. Πράγματι συνδέονται. Πράγματι επίσης υπάρχουν σκοπιμότητες (άλλες καλές, άλλες όχι). Αλλά η σύνδεση δεν είναι άμεση. Η Ελλάδα δεν ?έζησε? τον αντίστοιχο σάλο (με αυτόν που γίνεται τώρα για το Ευαγγέλιο του Ιούδα) που έγινε πριν κάποια χρόνια, με την ανακάλυψη και δημοσίευση των Γνωστικών Ευαγγελίων του Ναγκ Χαμαντί. Ανακάλυψη πολύ πιο σημαντική και πλούσια σε πληροφορίες, απ? αυτή του Ευαγγελίου του Ιούδα. Εμείς, χαμπάρι δεν πήραμε απ? αυτά. Κι έτσι νομίζουμε ότι πρώτη φορά συμβαίνει τέτοιος χαμός, τώρα με Ευαγγελίου του Ιούδα.

 

~ Όσον αφορά τις σκοπιμότητες, ας μην ξεχνάμε ότι ο πρώτος στόχος να ?ταρακουνηθεί?, είναι το Βατικανό. Όχι η Ελληνική Εκκλησία. Θα ήταν κομματάκι εγωμανιακό από μεριάς μας να νομίζουμε ότι όλος ο κόσμος ασχολείται με την μπάρτη μας :lol: (ξένοι συγγραφείς, ιστορικοί, αρχαιολόγοι, ερευνητές, lobby κλπ... νομίζετε ότι δίνουν δεκάρα για την Ελλαδίτσα και την Εκκλησία της; ). Το Βατικανό ήταν πάντα ο στόχος και όχι άδικα. Μην ξεχνάτε ότι η περιουσία και τα μυστικά της Ελληνικής Εκκλησίας, είναι ?φυστικάκια? μπροστά στην περιουσία και μυστικά του Βατικανού. Απλά, την παίρνει κι αυτήν ?η μπάλα?.

 

Αυτά για τώρα, για να μην κουράζω με μακροσκελή ποστ.

 

~*~*~

 

Φίλε Σκοτεινούλη,

Ειλικρινά εύχομαι να μην δούμε τέτοιες ηλίθιες ενέργειες (κάψιμο βιβλίων), διότι θα γίνουμε παγκοσμίως ρεζίλι (πάλι). :headb:

Link to comment
Share on other sites

Συνφωνω με την Νεφελη οσον αφορα την εποχη του Υδροχου :)

 

Ομως αυτα και αλλα πολλα ηταν γνωστα απο ανεκαθεν σε καποιους κυκλους...τωρα βγηκαν στη γυρα...και αφου αποφασιζουν να τα επιτερεψουν κατι μου λεει οτι τους ειναι αχρηστα και οποια αντιδραση απο το κοινο θα ειναι προβλεψιμη και αντιμετωπισιμη ανετα...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σκοτεινούλη,

Ειλικρινά εύχομαι να μην δούμε τέτοιες ηλίθιες ενέργειες (κάψιμο βιβλίων), διότι θα γίνουμε παγκοσμίως ρεζίλι (πάλι). :headb:

 

Είδα μέρες πριν το "show" της Δρούζας που ει΄χε σαν θέμα τον Brown και τον Ιούδα και είχε καλέσει παπα Τσάκαλο και Μουστάκη και καποιους δυσμοιρους ανθρώπους που προσπαθούσαν να μιλήσουν περι ελευθερείας του λόγου και άλλα τέτοια "ξεπερασμένα"...Το κοινό βέβαια ηταν κατα τύχη αποτελούμενο μόνο απο γυναίκες άνω των 40 και θρηκευόμενων. Καταλαβαίνεις τί έγινε. Εβραιοκράξιμο, ειρωνία και επίθεση και εκρηκτικό φινάλε με το κοινό να σηκώνεται και να ψέλνει Χριστός ανέστη!!!! :headb:

Link to comment
Share on other sites

Εβραιοκράξιμο, ειρωνία και επίθεση και εκρηκτικό φινάλε με το κοινό να σηκώνεται και να ψέλνει Χριστός ανέστη!!!! :headb:

:blink:

Δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω τα γέλια ή τα κλάματα :headb:

Link to comment
Share on other sites

Εβραιοκράξιμο, ειρωνία και επίθεση και εκρηκτικό φινάλε με το κοινό να σηκώνεται και να ψέλνει Χριστός ανέστη!!!! :headb:

:blink:

Δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω τα γέλια ή τα κλάματα :headb:

Τίποτα από τα δυο.. οι θρησκείες είναι το όπιο του λαού.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα από τα δυο.. οι θρησκείες είναι το όπιο του λαού.

 

Αυτό ειναι μια μεγάλη αλήθεια, που δυστιχως δεν κάνει διακρίσεις.....

 

:(

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σκοτεινούλη,

Ειλικρινά εύχομαι να μην δούμε τέτοιες ηλίθιες ενέργειες (κάψιμο βιβλίων), διότι θα γίνουμε παγκοσμίως ρεζίλι (πάλι). :headb:

 

Είδα μέρες πριν το "show" της Δρούζας που ει΄χε σαν θέμα τον Brown και τον Ιούδα και είχε καλέσει παπα Τσάκαλο

Αφού κάλεσαν τον παπα Τσάκαλο θα πληροφορηθούν για όλα τα καθέκαστα. :015annoyed::015annoyed:

Ο μ :censored: ς μιλάει και από πάνω :headb: :headb: :headb: Εδώ η ίδια η εκκλησσία δεν τον "χωνεύει" ο παλιό φανατισμένος.Μόνο να βρίζει ξέρει για να πουλάει!!!Ξέρω περίπτωση που κάλεσαν έναν θεολόγο σε μια εκπομπή και θα μιλούσαν για θρησκευτικά θέματα και μόλις ο θεολόγος έμαθε ότι θα ήταν και το τσακάλι στην εκπομπή δεν πήγε.Ξέρω ότι είμαι :offtopic: αλλά κάθε φορά που ακούω για το συγκεκριμένο πρόσωπο μου ανεβαίνει η πίεση. :015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

Πρώτος στόχος στην πραγματικότητα είναι η τσέπη μας, όχι μόνο το βατικανό. Αν θαβόταν το βιβλιαράκι του Brown, σιγά μην λάβαιναν τόση έκταση τα υπόλοιπα θέματα. Ούτε το ευαγγέλιο του Ιούδα θα γινόταν τόσο "in", ούτε και η επερχόμενη ταινία για τον Da Vinci που έρχεται ως κερασάκι στην τούρτα της σκόπιμης κατεύθυνσης της πληροφορίας.

Ξαφνικά, βλέπουμε περιοδικά και εφημερίδες να κάνουν αναλύσεις επί αναλύσεων πάνω στον Da Vinci, πάνω στην ταινία, να μοιράζουν DVDs με ντοκιμαντέρ κ.α..

Δε λέω, καλό είναι να διαδίδεται η γνώση αλλά προφανώς παίζει ρόλο και το κατάλληλο timing, ειδικά για κάποιους που δεν ενδιαφέρονται για την διάδοση της γνώμης αλλά για την αύξηση των τραπεζικών τους λογαριασμών...

 

Α, gothic angel, η εποχή του Υδροχόου δεν είναι εφεύρεση του Brown, απλά απ'ότι φαίνεται ο ίδιος έχει διαβάσει λίγο παραπάνω αστρολογία από σένα... :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...