Jump to content

Γιατι τωρα?


Recommended Posts

Πρώτος στόχος στην πραγματικότητα είναι η τσέπη μας, όχι μόνο το βατικανό. Αν θαβόταν το βιβλιαράκι του Brown, σιγά μην λάβαιναν τόση έκταση τα υπόλοιπα θέματα. Ούτε το ευαγγέλιο του Ιούδα θα γινόταν τόσο "in", ούτε και η επερχόμενη ταινία για τον Da Vinci που έρχεται ως κερασάκι στην τούρτα της σκόπιμης κατεύθυνσης της πληροφορίας.

Ξαφνικά, βλέπουμε περιοδικά και εφημερίδες να κάνουν αναλύσεις επί αναλύσεων πάνω στον Da Vinci, πάνω στην ταινία, να μοιράζουν DVDs με ντοκιμαντέρ κ.α..

Δε λέω, καλό είναι να διαδίδεται η γνώση αλλά προφανώς παίζει ρόλο και το κατάλληλο timing, ειδικά για κάποιους που δεν ενδιαφέρονται για την διάδοση της γνώμης αλλά για την αύξηση των τραπεζικών τους λογαριασμών...

 

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ... ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ, ΔΥΣΤΗΧΩΣ, ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΖΟΥΝΕ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΥΝΕ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝΕ ΑΠΟΔΕΧΟΝΤΑΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΤΟΥΣ ΤΑ ΣΕΡΒΙΡΟΥΝΕ...

 

ΝΑ 'ΣΤΕ ΚΑΛΑ

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 38
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Δεν το θεωρώ τυχαίο αλλα ταρακούνημα τέτοιο ωστε να προετοιμαστει ο κόσμος για τα πιό χοντρά. Το άσχημο είναι να βλέπεις τόσους ανθρώπους να πιστεύουν στον Χριστό για τα πάντα πέρα απο την διδασκαλία του και να κράζουν τον Brown για το βιβλίο. Στην Ελλαδα μάλιστα προβλέπω να πέφτει και κανα κάψιμο βιβλίου... :5_1_119v[1]:

Λοιπον?ποια ειναι η μομφή? το οτι πιστευουν στο Χριστο? η οι φασαρίες???

Link to comment
Share on other sites

Η θρησκεία θα έπρεπε να είναι το μέσο με το οποίο θα έφτανες στην ισοροποια με καύσιμα την πίστη. Οι άνθρωποι πλεον πιστεύουν για να ανήκουν σε ένα σύνολο. Φανατίζονται ηλιθιοδώς με οτιδήποτε πάει κόντρα στην "ομάδα". :headb: :headb: :headb: :headb:

Link to comment
Share on other sites

Η θρησκεία θα έπρεπε να είναι το μέσο με το οποίο θα έφτανες στην ισοροποια με καύσιμα την πίστη. Οι άνθρωποι πλεον πιστεύουν για να ανήκουν σε ένα σύνολο. Φανατίζονται ηλιθιοδώς με οτιδήποτε πάει κόντρα στην "ομάδα". :headb: :headb: :headb: :headb:

 

Δυστυχως η οργανωμένη θρησκεια κανει τους ανθρώπους μια άμορφη μάζα!!! :(:015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

Η θρησκεία θα έπρεπε να είναι το μέσο με το οποίο θα έφτανες στην ισοροποια με καύσιμα την πίστη. Οι άνθρωποι πλεον πιστεύουν για να ανήκουν σε ένα σύνολο. Φανατίζονται ηλιθιοδώς με οτιδήποτε πάει κόντρα στην "ομάδα". :headb: :headb: :headb: :headb:

 

Δυστυχως η οργανωμένη θρησκεια κανει τους ανθρώπους μια άμορφη μάζα!!! :(:015annoyed:

 

Σκοπος των οργανωμενων θρηκειών ειναι η μαζοποιηση, δεν ειναι τυχαιο που οι πιστοι ονομαζονται ποίμνιο ή αλλιως προβατα

:whistling:

Link to comment
Share on other sites

Η θρησκεία θα έπρεπε να είναι το μέσο με το οποίο θα έφτανες στην ισοροποια με καύσιμα την πίστη. Οι άνθρωποι πλεον πιστεύουν για να ανήκουν σε ένα σύνολο. Φανατίζονται ηλιθιοδώς με οτιδήποτε πάει κόντρα στην "ομάδα". :headb: :headb: :headb: :headb:

 

Δυστυχως η οργανωμένη θρησκεια κανει τους ανθρώπους μια άμορφη μάζα!!! :(:015annoyed:

 

Σκοπος των οργανωμενων θρηκειών ειναι η μαζοποιηση, δεν ειναι τυχαιο που οι πιστοι ονομαζονται ποίμνιο ή αλλιως προβατα

:whistling:

 

Καλημέρα!Ήθελα να απαντήσω προσωπικά σε αυτό που έγραψες γιατί πιστεύω ότι θίγει μία μερίδα ανθρώπων,ανάμεσά τους είμαι κι εγώ!Τι εννοείς πρόβατα?Εγώ δεν βελάζω π.χ που πιστεύω εκεί που θέλω και ούτε είμαι φανατισμένη και αποφασισμένη να περάσω αυτά που θέλω.Υπάρχουν άτομα που είναι φανατισμένα και τα συναντάς παντού,όχι μόνο σε ένα θρήσκευμα,μην τα ισοπεδώνουμε και όλα.Αν εγώ κατηγορούσα αυτή τη στιγμή άτομα που ασχολούνται με οτιδήποτε άλλο εκτός από την θρησκεία,θα με κατασπάραζαν όλοι,και δεν το κάνω γιατί δεν με εκφράζει σαν άτομο και σαν προσωπικότητα.Μέχρι στιγμής διάβασα όλες τις απόψεις και με θλίβει το γεγονός που ομαδοποιούμε τους πάντες.Δεν έχω πχ.το ίδιο σκεπτικό με την γιαγιά μου στο πως να πιστεύω και ούτε θέλω,γιατί αντιμετωπίζει τον καθένα που δεν πιστεύει ως αιρετικό!!Είπαμε,αυτό είναι παρατραβηγμένο.Κάποιοιίσως να μην συμφωνείτε μαζί μου,γιατί κατά κύριο λόγο εδώ σε αυτό το topic όλοι συμφωνείτε και όπως είχε πει και η medussa κάποια στιγμή δεν αλληλοχαιδεύουμε τα αυτιά μας και αυτό πάει στο ότι αν κάποιος δείξει αντιγνωμία στα γραφώμενά μου δεν θα ήθελα να πάει σε προσωπικό επίπεδο,παράκληση,γιατί παρατήρησα πως αν γράψω ότι πιστεύω,μετά θα μετανιώσω που το έκανα γιατί θα έχει πάρει άλλες διαστάσεις το θέμα.Είναι στο χέρι μας να μην είμαστε μάζα,αλλά τι γίνεται με άτομα που δεν πιστεύουν ή και πιστεύουν και τρώνε όλη τη Μ.Εβδομάδα κρέας και μετά πάνε στον Επιτάφιο και κατόπιν και στην Ανάσταση?Αυτό δεν είναι κοροιδία?Για ποιον το κάνουν αυτοί?Που κάποιες έννοιες έχουν χάσει την δύναμή τους και ακόμη και τις μεγάλες γιορτές της Χριστιανοσύνης τις έχουν κάνει να φαίνονται τσίρκο ή γκαλά για να κουτσομπολέψουν και να σχολιάσουν τι φοράει η καθεμιά και αν της πάει.Ας πηγαίνουν καλύτερα αυτοί που το νιώθουν και όχι γιατί επιβάλλεται λόγω της ημέρας.Και δεν ανήκουν αυτοί που το νιώθουν σε καμμία ομάδα και δεν φανατίζονται ποτέ.Στην παρέα μου έχω 2 άθρησκους και έναν βουδιστή και οι υπόλοιποι χριστιανοί και είμαστε μια χαρά!Οπότε δεν ισχύει για τους πάντες ότι φανατίζονται και ούτε ότι ομαδοποιούνται.Όλα αυτά τα παραθέτω σε ήπιο τόνο και δεν θέλω να περαστεί κανένα μήνυμα,ταπεινά εκφράζομαι και πάντα με αγάπη στους πάντες. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως οι προλαλήσαντες αναφέρθηκαν στους πιστούς αλλά στην "οργανωμένη θρησκεία" και πως την αντιμετωπίζουν οι οργανωτές της.

Αυτοί είναι που έχουν βαφτίσει και μετατρέψει τους πιστούς σε "ποίμνιο». Τώρα το αν θα το αποδεχθούμε αυτό είναι προσωπική υπόθεση του καθενός μας.

 

Όλοι διατηρούμε το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού ..αλλά και του επαναπροσδιορισμού... εκτός και αν το εκχωρήσουμε?.

 

Αυτό που πραγματικά δεν καταλαβαίνω είναι γιατί θα πρέπει να ανήκουμε κάπου συγκεκριμένα... άλλωστε θεωρώ αν όχι αδύνατο τουλάχιστον δύσκολο να βρεθεί ένα ρεύμα που θα μας κάλυπτε απόλυτα - όσοι άνθρωποι τόσες ιδέες - και έννοιες όπως αγάπη, ισότητα , σεβασμός, ελευθερία κλπ δεν είναι μονοπώλιο κανενός?. μπορούμε να τις πρεσβεύουμε επειδή τις πιστεύουμε και όχι επειδή μας τις πλασάρει κάποιος μέσα σε ένα προκαθορισμένο πλαίσιο..

 

Έχω την εντύπωση ότι οι θρησκείες λειτουργούν λίγο-πολύ με νοοτροπία μάρκετιγκ δηλ κοντά στο καλό εμπόρευμα σου φορτώνουν και την σαβούρα? (αν και μάλλον ο στόχος είναι η σαβούρα )

 

 

Σημ.: δεν είναι απαραίτητο να βελάζει κανείς για να είναι πρόβατο...

Link to comment
Share on other sites

Μartina μου καλυψες πληρως!!!

 

Φυσικα και δεν λεω οτι οποιος ασπαζεται την οποιοδήποτε θρυσκεια γινεται ποιμνιο ή προβατο. Εγω απλα αναφερα πως θελουν να ονομαζουν τους πιστους το ιερατιο. Θελουν ποιμνιο προβατα που δεν εχουν σκεψη και προσωπικοτητα, αρκει να μπορουν να χαλιναγωγησουν και ολα ειναι οκ.

 

Θυμαμε οταν πηγαινα σχολειό η καθηγητρια των θρυσκευτικών μου οταν την στριμωγνα με περιεργες ερωτησεις οταν δεν ειχε κατι να απαντησει μου ελεγε αυτο ειναι δεδομενο και αποδεδειγμενο απο τα ιερα κειμενα. Τα οποια απο μονα τους φασκαν και αντιφασκαν. Αυτην την αντιμετοπισει εγω προσωπικα ποτε δεν την αντεχα και δυστυχως αυτο επιδιωκουν τα εκαστωτε ιερατεια, για ευνοητους λογους φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

Θυμαμε οταν πηγαινα σχολειό η καθηγητρια των θρυσκευτικών μου οταν την στριμωγνα με περιεργες ερωτησεις οταν δεν ειχε κατι να απαντησει μου ελεγε αυτο ειναι δεδομενο και αποδεδειγμενο απο τα ιερα κειμενα.

 

:lol::lol::lol: Εγω στο λύκειο είχα στριμώξει τόσο άσχημα την καθηγήτρια που αφου ξέμεινε απο δικαιολογίες και κατέληξε στο να αυτοαναιρείται συνεχώς, φρίκαρε, με αποκάλεσε άθεο και σταμάτησε να με ακούει! :063laugh: Τρελό γέλιο!

Link to comment
Share on other sites

Θυμαμε οταν πηγαινα σχολειό η καθηγητρια των θρυσκευτικών μου οταν την στριμωγνα με περιεργες ερωτησεις οταν δεν ειχε κατι να απαντησει μου ελεγε αυτο ειναι δεδομενο και αποδεδειγμενο απο τα ιερα κειμενα.

 

:lol::lol::lol: Εγω στο λύκειο είχα στριμώξει τόσο άσχημα την καθηγήτρια που αφου ξέμεινε απο δικαιολογίες και κατέληξε στο να αυτοαναιρείται συνεχώς, φρίκαρε, με αποκάλεσε άθεο και σταμάτησε να με ακούει! :063laugh: Τρελό γέλιο!

 

 

Εγω παντως εκει που την φρικαρα τελειως ηταν οταν επαιρνα την βιβλιο (που μας ειχε υποχρεωσει να αγορασουμε) και τις πηγαινα κοματια που ερχοντουσαν σε αντιθεση με την διδασκαλεια που μελεταγαμε εκεινη την ημερα. Παθαινε υστερια αλλα εγς εριχνα το γελιο τις αρκουδας. :063laugh::063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Η θρησκεία θα έπρεπε να είναι το μέσο με το οποίο θα έφτανες στην ισοροποια με καύσιμα την πίστη. Οι άνθρωποι πλεον πιστεύουν για να ανήκουν σε ένα σύνολο. Φανατίζονται ηλιθιοδώς με οτιδήποτε πάει κόντρα στην "ομάδα". :headb: :headb: :headb: :headb:

Nαι κυριαρχει μια μαζοποιηση και οχι μονο με τη θρησκεια , με τα παντα διοτι αν ο αλλος δεν ανηκει εκει που ανηκουν και οι υπολοιποι του βγαζουν το ονομα και μετα αντε βρες τον εσυ.

Γενικα για το Ευαγγελιο του Ιουδα δεν ξερω τι να πιστεψω απο τη μια μου φαινεται οτι ξερουν οι ανθρωποι της εκκλησιας οτι ειναι αληθεια και αν αποδειχθει θα αλλαξει ολο το σκηνικο με τη θρησκεια και τρεχα γυρευε και απο την αλλη ειμαι στη φαση οτι ισχυει ή ειναι οτι απατη αλλα οσο ψαχνει ο ανθρωπος ανακαλυπτει και οσο ανακαλυπτει βγαινουν αληθειες.Περιεργο πλασμα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αλλη μια φορα που "εικονες βιβλικης καταστροφης"(πλακα πλακα ειναι πιασαρικο κ ταιριαζει!!!)

χτυπανε τριτοκοσμικες χωρες κ γενικα τους "βαρος για τη Δυτικη κοινωνια" συνανθρωπους μας..

 

Μη ρωτατε "ΓΙΑΤΙ"...ειναι λαθος προσσεγιση

Η καλυτερη απαντηση που θα ερθει ειναι "γιατι τωρα μπορουμε"

Ανεκαθεν οι Δυνατοι ηθελαν να το κανουν αυτο, απλα τωρα εχουν την τεχνολογια με το μερος τους(η καλυτερα αναπτυξαν την τεχνολογια να το πετυχουν).

Μαλιστα πετυχαν να ριξουν αλλου το φταιξιμο!

Ακολουθουν ενα τελειο σεναριο προβλεψεων και ετσι εχουν καθαρη τη φωλια τους!!

Αν ειμαστε τα μονο θυματα τους υπαρχει ελπιδα, αν οχι τοτε δε μενει τιποτε αλλο απο το να συνεχισουμε να κανουμε οτι καναμε παντα...αφου η συνταγη ειναι δοκιμασμενη πολλες φορες δεν εχουμε στον Ηλιο μοιρα

Μαλλον :offtopic: ιασα λιγακι...αλλα τι να κανουμε;

Link to comment
Share on other sites

Η θρησκεία θα έπρεπε να είναι το μέσο με το οποίο θα έφτανες στην ισοροποια με καύσιμα την πίστη...

Μα είναι...

.... Φανατίζονται ηλιθιοδώς με οτιδήποτε πάει κόντρα στην "ομάδα".

Αλλά η "ανισορροπία" δεν είναι "κάπου εκεί έξω", οπότε αυτό το φαινομενικά αντιφατικό δεν είναι αντιφατικό. Η ίδια η ανάγκη που σπρώχνει προς τη θρησκευτικότητα, έχει κι αυτή εκφυλιστικές τάσεις που εκφράζονται με το φανατισμό κτλ. κάθε είδους "ανισορροπία".
Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου οι "μεγαλοι" προσβαλουν τον Χριστιανισμο οπως και το Ισλαμ πριν λιγο καιρο για να δημιουργηθουν δυο πολοι, οι ενθερμοι πιστοι και οι αθεοι. Ελεγχοντας αυτους τους δυο πολους θα ειναι πολυ πιο ευκολο να ελεχθει ολο το ανθρωπινο "κοπαδι".

Link to comment
Share on other sites

...Μπήκαμε στον Υδροχόο... Νομίζω ότι τελικά, πράγματι θα είναι η εποχή των αλλαγών, των ανατροπών και των ανακαλύψεων χαμένων ?μυστικών?. ^_^

 

Εγώ πάλι αρχίζω και πιστεύω, χωρίς να θέλω να συνομωσιολογήσω, οτι τελικά η εκκλησία έχει όντως την ιδιότητα να προσαρμόζεται στους καιρούς της... βρίσκει τρόπους να κρατήσει ζωντανή τη θρησκεία της.

 

Δώσε φαί στον λαό, είτε το λένε ψάρι, είτε ψωμί, είτε αποκρυφισμό και μυστήριο.

 

Γνώμη μου, μην με πάρετε με τις ντομάτες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...