Jump to content

Αναζητώντας την Αλήθεια...


Recommended Posts

Όταν αναζητάς την αλήθεια, έχεις την προθυμία να εγκαταλείψεις τα παλιά πρότυπα σκέψης και αντίδρασης για να την βρεις;

Αν όχι, γιατί;

Αν ναι, τότε πως το κάνεις;

Πόση προθυμία έχεις να εγκαταλείψεις τις παλιές πεποιθήσεις που αναγνωρίζεις ότι σε βαραίνουν;

 

(με αφορμή το βιβλίο «Μυστική Οδύσσεια», της Ιουλίας Πιτσούλη, εκδόσεις Έσοπτρον, που ?βομβαρδίζει? τον αναγνώστη με 10 σελίδες ερωτήσεων, προκαλώντας τον να σκεφτεί, να κρίνει και να αξιολογήσει τον εαυτό του)

Link to comment
Share on other sites

Οταν ψαχνεις να βρεις την Αλήθεια δεν μένεις προσκολλημενος σε τπτ...

Εχεις ανοιχτο το μυαλό σου και εισαι ετοιμος να αλλάξεις πεπποιθησεις οταν χρειαστει....

Η Αλήθεια δεν ξερουμε που ακριβως βρισκεται και αν δεν μπορουμε να αλλαξουμε τα πιστευω μας τοτε ισως και να μην την βρουμε ποτε....

Link to comment
Share on other sites

Οταν ψαχνεις να βρεις την Αλήθεια δεν μένεις προσκολλημενος σε τπτ...

Εχεις ανοιχτο το μυαλό σου και εισαι ετοιμος να αλλάξεις πεπποιθησεις οταν χρειαστει....

Η Αλήθεια δεν ξερουμε που ακριβως βρισκεται και αν δεν μπορουμε να αλλαξουμε τα πιστευω μας τοτε ισως και να μην την βρουμε ποτε....

Με καλυψες!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν αναζητάς την αλήθεια, έχεις την προθυμία να εγκαταλείψεις τα παλιά πρότυπα σκέψης και αντίδρασης για να την βρεις;

Αν όχι, γιατί;

Αν ναι, τότε πως το κάνεις;

Πόση προθυμία έχεις να εγκαταλείψεις τις παλιές πεποιθήσεις που αναγνωρίζεις ότι σε βαραίνουν;

 

(με αφορμή το βιβλίο «Μυστική Οδύσσεια», της Ιουλίας Πιτσούλη, εκδόσεις Έσοπτρον, που ?βομβαρδίζει? τον αναγνώστη με 10 σελίδες ερωτήσεων, προκαλώντας τον να σκεφτεί, να κρίνει και να αξιολογήσει τον εαυτό του)

Αυτές τις σκεψεις κάνω τελευταία...Δεν ξέρω αν θέλω να μην έχω κανένα στοιχείο του παλιού μου εαυτού! Να την βρω, και σίγουρα θα αλλάξω...αν θα είναι ολική αλλαγή δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Tην αλλάγη δεν θα την καταλάβεις την αλήθεια δεν θα την διαβάσεις πουθενα, δεν θα στην πει κανενας, δεν θα στην δειξει κανενας...

Η Αλήθεια θα σου δωσει στοιχεια για να ακολουθησεις το μονοπάτι, αν θα δεις τα στοιχεια και ακολουθήσεις το δικό σου σωστο μονοπάτι η αλλαγες που θα γίνουν σε εσενα δεν θα ειναι κάτι σαν θυσία, δεν θα σου τις επιβάλλει κανεις, ούτε καν εσυ η ιδια στον εαυτο σου...

Θα καταλάβεις τι γινεται γυρω σου, θα "βλεπεις" με άλλα ματια και ισως στηνα ρχη να μην το καταλάβεις αλλα στο τελος οσο ακολουθεις την Αλήθεια θα εχεις αλλάξει....μέχρι να την βρεις...Τωρα αν ειναι σε αυτην την ζωή ή σε κάποια άλλη ή στο τέλος δεν ξέρω.....Πάντως αν όταν θα εισαι ετοιμη και αλλαγμένη (δλδ θα εχεις τα καταλληλα μεσα ωστε να μπορεις να αντιληφθεις) θα μπορεσεις να "δεις" την ΑΛήθεια....

Link to comment
Share on other sites

Κατ' εμέ, η αλήθεια είναι το μονοπάτι που σε οδηγεί στον εξιδανικευμένο προορισμό μιας αναζητησης. Ως γνωστον, Θα αναζητήσουμε πολλούς στόχους όσο ζούμε, θέλοντας την ιδανική κατάληξη για τον κάθε ένα. Γι' αυτό υπάρχουν πολλές αλήθειες να ανακαλήψουμε. Αυτό που καθορίζει την αξία κάθε αλήθειας, είναι τι ακριβώς ζητάς. Αν περάσουμε απο τον μικρόκοσμο της κάθε διαδρομής στον μακρόκοσμο του ταξιδιου μας, κατανοουμε πως το τι ανθρωποι θελουμε να γίνουμε, καθορίζει και το ποια αλήθεια για τι ζωή θα συναντήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι αλήθειες μου μεταβάλλονται, είμαι των σοφιστών δεν είμαι του Σωκράτη! χιχιχι...

 

δικό μου είναι...

 

κάνω ένα παιχνίδι όταν αναζητώ την αλήθεια.. (Λέω το αγαπημένο μου ξόρκι του Χαλίλ Γκιπράν, μη λες ότι βιώνεις την αλήθεια, απλά περπατάς ένα δρόμο της)

έπειτα κλείνω τα μάτια και αποβάλλω (νιώθω δίχρονο αλήθεια σας λέω) το φίλτρο της λογικής, βγάζω τα γυαλιά και ξεβουλλώνω τις παροπίδες...

 

αν την 'δω' ή την 'ακούσω' απλά εφαρμόζω τον τελευταίο νόμο της μαγείας που είναι ο πιο ωραίος ΣΙΓΗ...

 

νομίζω όσοι λεν πιο πολλά από αυτά ακριβώς που πρέπει να υποθούν είναι 'φύαροι' και δεν την 'είδαν' ούτε την 'άκουσαν'...

Link to comment
Share on other sites

 

Πόση προθυμία έχεις να εγκαταλείψεις τις παλιές πεποιθήσεις που αναγνωρίζεις ότι σε βαραίνουν;

 

 

Εδώ βρίσκετε νομίζω η ουσία του να έχεις δυνατή θέληση. Χρειάζετε πάρα πολλή θέληση για να κάνει κάποιος τέτοιο βήμα (φυσικά ανάλογα πάντα με το μέγεθος της αλλαγής), αλλά είναι απολύτως απαραίτητο να γίνει όσο επώδυνο και αν είναι, αν θέλουμε να έχουμε πρόοδο. Πρέπει να νικήσουμε την "μελαγχολία" που φέρνει η αλλαγή για τα πράγματα που αφήνουμε πίσω μας και να συγκεντρωθούμε στα νέα και συναρπαστικά που έρχονται

Link to comment
Share on other sites

Τι ορίζεις ''Αλήθεια''?

Αυτό το ερώτημα θέλει δικό του thread, να μιλάμε για μήνες ολόκληρους, με πιθανότητα να μην καταλήξουμε πουθενά.

Ας αρχίσουμε λοιπόν από τα πιο απλά και πιο ?βατά?... Γι αυτό έγραψα το «αλήθεια» με μικρό «α» όχι με κεφαλαίο. Διότι πολλές φορές, αδυνατούμε να δούμε ακόμα και μια απλή, καθημερινή αλήθεια, επειδή επιλέγουμε να μην την δούμε, λόγω κάποιου πρότυπου που έχουμε και δεν θέλουμε να εγκαταλείψουμε (λόγου χάρη, ότι ο/η φίλος/η μας, μας είπε κάποιο ψέμα... χαζούλι παραδειγματάκι, αλλά σίγουρα απτό).

 

Άλλωστε... πως θα δούμε την Αλήθεια, εάν δεν αρχίσουμε πρώτα να βλέπουμε την αλήθεια...;

Πρώτα πρέπει να μάθουμε να περπατάμε, προτού μάθουμε να τρέχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Α! Τεράστιο θέμα! Η κεντρική ιδέα έχει τις βάσεις της στη ψυχολογία. Και στις λειτουργίες του εγκεφάλου. Πόσο βαθειά ριζωμένες βρίσκονται μέσα μας οι πεποιθήσεις μας. Όσο πιο βαθειά (παλιές) τόσο πιο εύκολα ο εγκέφαλος μας κάνει την αυτόματη διαδρομή της ανάγνωσής τους, τόσο πιο δύσκολα τις αντιλαμβανόμαστε, ακόμα πιο δύσκολα τις αποκωδικοποιούμε και με απίστευτο κόπο τις παρατηρούμε και εν τέλει τις αλλάζουμε. Γιατί παρ? όλη την περιπλοκότητα του εγκεφάλου μας, αυτός πάντα προτιμά τις εύκολες «διαδρομές». Η επιλογή, του να μην αντιληφθούμε μια αλήθεια έγκειται σε αυτήν ακριβώς τη λειτουργία.

Επιλέγουμε λοιπόν να αμφισβητούμε τις ίδιες μας τις σκέψεις; Οδηγεί αυτή η τακτική στην αλήθεια ή στο «μπλοκάρισμα» του ατόμου; Και τι γίνεται με την αυτοπεποίθησή μας (γνώση και εμπιστοσύνη στις πεποιθήσεις μας);

Link to comment
Share on other sites

... ο θρύλλος τού Μεγάλου ταχυδακτυλουργού, περνούσε από γεννιά σέ γεννιά. Μαζεμένοι γύρω από τίς φωτιές, τά βράδια, σχολίαζαν τά θαυμαστά "κόλπα" Του. Αυτό όμως πού τούς είχε συνεπάρει, ήταν τό πώς εμφάνιζε καί εξαφάνιζε, ένα κουνέλλι, μέσα από τό πλατύγυρο καπέλλο του!

 

Ο καθένας έδινε τήν δική του εξήγηση...

 

Κανένας όμως δέν είχε σκεφτεί, ότι μπορούσε, ...όλοι αυτοί, νάταν μικρά, τοσοδούτσικα ανθρωπάκια σκαρφαλωμένα στήν γούνα τού κουνελλιού πού σήκωναν τό κεφάλι μέ περιέργεια, γιά νά εξηγήσουν κάτι στό οποίο ...συμμετείχαν!!!

 

:rose:

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάποιος διαλέξει το μονοπάτι της αλήθειας σημαίνει δεν το έχει βρει ακόμα. Άρα δεν την έχει γνωρίσει και άρα δεν την έχει ζήσει. Άρα προσπαθεί να την ανακαλύψει, αναθεωρώντας τις μέχρι τώρα εντυπώσεις που είχε για την ζωή?.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όταν κάποιος ξεκιναει να βρει την Αλήθεια απλά εχει αντοπίσει ενα κομμάτι της, και θέλει να βρει και τα υπόλοιπα κομμάτια και να τα ενώσει ετσι ωστε να φτιάξει το παζλ....

Ο δρόμος ειναι δυσκολος, και επικινδυνος.

Όποιος αντέχει, τονα κολουθει διαφορετικά καλύτερα να μην ξεκινησει ποτε ενα τετοιο ταξίδι...

Η Αλήθεια ειναι το ταξίδι, ο τελικός προορισμός ειναι απλά η ολοκλήρωση....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...