Jump to content

Σας τρομάζει ο Θάνατος???


Recommended Posts

Κάποτε ενας ασυνείδητος Ιατρός απο μια λάθος διάγνωση ειπε οτι είχα καρκίνο στον εγκέφαλο{πως λεμε κάλο στο κεφάλι :063laugh: }και οτι ειχα πλέον λίγα περιθώρια ζωης οποτε ενιωσα ετοιμοθάνατος στη αρχη εκλαψα ήμουν 14 ετών τοτε, ομως σε λίγες μόλις ώρες εξοικοιώθηκα με την ιδεα ,οσο μπορει ενα ΠΑΙΔΊ 14 ΕΤΩΝ να εξοικοιωθεί με τέτοια ιδέα.Αυτό που με ενόχλησε είναι το ότι μεχρι να διαπιστωθεί το λάθος μετά απο μία εβδομάδα ολοι με κοιτούσαν και ψιθύριζαν φρασεις του τύπου"ο Θεός να το λυπηθει το παιδί και άλλα τέτοια που με εκαναν να αισθάνομαι άσχημα!!! :( Αλλα απο τότε εχω κάπως εξοικειωθεί με το ολο θέμα αλλα παρακαλάω να ειναι ανώδυνο και αν καποτε ασθενήσω και πρόκειται να "ταξιδέψω θέλω να το ξέρω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

O Θανατος δεν με τρομάζει τόσο πολύ σαν θάνατος...

Πιο πολυ με τρομάζει ο τρόπος και ο πόνος....

Επίσης με τον θάνατο όπως εχω ξανααναφερει με τρομάζεο το μετα, με το τι αποφαση θα πάρω....

Θα συνεχίσω ή θα επιστρεψω πάλι για να βοηθησω? :unsure::unsure::unsure::unsure:

 

Είχαμε τέτοια επιλογή και δεν την ήξερα?

Από ότι γνωρίζω μόνο στη Βουδιστική θρησκεία οι Μποντισατβα έχουν τέτοια επιλογή..

Οι υπόλοιποι θνητοί είναι ότι μας έχει ετοιμάσει το κάρμα μας..

 

Ακόμα και στον Χριστιανισμό συνανταω αυτη την "επιλογή" ( σε εισαγωγικα γιατι δεν ξερω κατα πόσο ηταν επιλογη ή εκτέλεση εντολής)..

Ο Ιησους Χριστός ηταν Θεάνθρωπος δεν ειχε αναγκη απο φωτιση ηταν ηδη φωτισμένος....γιατι επέστρεψε πίσω υπο ανθρώπινη μορφή;

Επεστρεψε απο αγαπη, για να μας σωσει με την σταυρωση του...(μπορει ολα να ειναι παραμυθάκια, αλλα απο πίσω κρυβεται πάντα ενα βαθυτερο και ουσιαστικο νόημα)...

Και ο Χριστιανισμός πιστευε στην μετανσαρκωση επομένως λογικό δεν ειναι οταν φτάσεις στην φωτιση να σου δινεται η επιλογή του να συνεχίσεις και να ανωθεις με το σύμπαν (ή τον Θεό, όπως θέλετε) ή να ξανα επιστρέψεις στην Γη (απο αγάπη) για να βοηθησεις όσους ειναι πίσω....

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε τέτοια επιλογή και δεν την ήξερα?

Από ότι γνωρίζω μόνο στη Βουδιστική θρησκεία οι Μποντισατβα έχουν τέτοια επιλογή..

Οι υπόλοιποι θνητοί είναι ότι μας έχει ετοιμάσει το κάρμα μας..

Μα...δε χρειάζεται να σου δώσει κάποιος την επιλογή. Μήπως ξέρεις πως αυτά που η κάθε θρησκεία λέει ισχύουν..

Την επιλογή τη δημιουργείς και την ενστερνίζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Θα δω επιτέλους εάν, σε όλα όσα γράφω, μάντεψα σωστά...

Δεν τον φοβάμαι...μόνο για τους δικούς μου φοβάμαι...

 

Εδώ ακριβώς είμαι κι εγώ... Όχι, δεν φοβάμαι τον θάνατό μου, ίσα ίσα που είμαι και περίεργη να δώ πια τί γίνεται σε αυτό το "μετά"...

Αλλά τρέμω τον θάνατο των ανθρώπων που αγαπάω....

Ίσως γιατί σκέφτομαι ότι εγώ θα μπορώ να αντιμετωπίσω ψύχραιμα τα πράγματα όταν θα ζυγώνει η ώρα.... Οι άλλοι όμως?

Επίσης, μάλλον σε αυτή την περίπτωση δεν μας τρομάζει ο θάνατος, αλλά η έλλειψη κάποιου αγαπημένου ατόμου... :(:(

Link to comment
Share on other sites

Σωστή η Φλογερή... Δε θυμάμαι αν το έχουμε ξαναπεί κάπου εδώ μέσα αλλά ο χριστιανισμός παραδεχόταν την επαναγέννηση και το Κάρμα μέχρι το 551 μ.Χ. όπου και απαγορεύτηκαν οι διδασκαλίες αυτές με το ακυρωτικό της Κωνσταντινούπολης, προς χάρην εξύψωσης του ιερατείου (μειώνοντας τις γνώσεις του λαού)...

 

Επίσης, το ερώτημα που έθεσες όσον αφορά το αν θα φύγεις τελείως ή αν θα επιστρέψεις είναι αρκετά εύστοχο σαν ερώτημα, αλλά νομίζω ότι όταν φτάσει η ώρα να επιλέξεις, θα είσαι και πιό έτοιμη να απαντήσεις. :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν με τρομάζει ο θάνατος...ειδικά ο δικός μου όχι...

 

Πολλές φορές λέω ή μάλλον έλεγα αν θέλει ο Θεός να πάω στον παράδεισο,ας μου δείξει πως είναι η κόλαση και θα το σκεφτώ.

 

Όταν πια σκέφτομαι ότι μετά θα είμαι μόνο ενέργεια χαίρομαι γιατί θα μπορώ να συνεχίσω με την τέχνη...!!!!

 

Αυτό που με φοβίζει κάπως είναι το τι θα θέλει κάποιος από εμένα αν πεθάνει...

 

Angel Of Darkness

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν αναρωτήθηκα εάν υπάρχει επαναγέννηση..

Αυτό το θεώρησα αυτονόητο..

Εκείνο που αναρωτήθηκα είναι εάν υπάρχει επιλογή από την ίδια την ψυχή αφού πεθάνει..

Και από ότι γνωρίζω δεν δίνεται κάποια τέτοια επιλογή στις διάφορες θρησκευτικές παραδόσεις..

Εκτός και αν έχει «ωριμάσει» το κάρμα σου για κάτι τέτοιο η έχεις σπάσει τον τροχό των επαναγεννήσεων έφτασες δηλαδή σε κάποιο επίπεδο φώτισης..

Αλλά όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε δεν υπάρχει σιγουριά καμία και στην τελική κανένας δεν ξέρει τι ακριβώς συμβαίνει..

Το μόνο που έχουμε είναι τα παραδοσιακά κείμενα κάποιων θρησκειών που έγκειται περισσότερο στο θέμα προσωπικής πίστης..

Μια και ανακατέψαμε την Βουδιστική θρησκεία, που η μετενσάρκωση αποτελεί βασικό ακρογωνιαίο λίθο της, υπάρχει η Θιβετανική Βίβλο Των Νεκρών (Μπάρντο-Ντοτόλ?) που χαρακτηριστικά αναφέρει ότι η ψυχή αμέσως μετά τον θάνατο «ζει» ένα διάστημα με τα καλά και τα άσχημα που έχει κάνει, σε στυλ βιωμάτων η οραμάτων..

Τα άσχημα τα βλέπει τελευταία καθώς και τις θεότητες η οντότητες που είναι ουσιαστικά αυτοί από θα αποδώσουν τιμωρία η αλλιώς Οι Κύριοι Του Κάρμα.

Αναφέρεται ότι κυριολεκτικά η ψυχή τρομάζει αυτά που βλέπει γιαυτο και βρίσκει καταφύγιο σε μια νέα επαναγενηση

 

Αλλά sorry γιατί έχω ξεφύγει τελείως.. :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν αναρωτήθηκα εάν υπάρχει επαναγέννηση..

Αυτό το θεώρησα αυτονόητο..

Εκείνο που αναρωτήθηκα είναι εάν υπάρχει επιλογή από την ίδια την ψυχή αφού πεθάνει..

Και από ότι γνωρίζω δεν δίνεται κάποια τέτοια επιλογή στις διάφορες θρησκευτικές παραδόσεις..

Εκτός και αν έχει «ωριμάσει» το κάρμα σου για κάτι τέτοιο η έχεις σπάσει τον τροχό των επαναγεννήσεων έφτασες δηλαδή σε κάποιο επίπεδο φώτισης..

Αλλά όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε δεν υπάρχει σιγουριά καμία και στην τελική κανένας δεν ξέρει τι ακριβώς συμβαίνει..

Το μόνο που έχουμε είναι τα παραδοσιακά κείμενα κάποιων θρησκειών που έγκειται περισσότερο στο θέμα προσωπικής πίστης..

Μια και ανακατέψαμε την Βουδιστική θρησκεία, που η μετενσάρκωση αποτελεί βασικό ακρογωνιαίο λίθο της, υπάρχει η Θιβετανική Βίβλο Των Νεκρών (Μπάρντο-Ντοτόλ?) που χαρακτηριστικά αναφέρει ότι η ψυχή αμέσως μετά τον θάνατο «ζει» ένα διάστημα με τα καλά και τα άσχημα που έχει κάνει, σε στυλ βιωμάτων η οραμάτων..

Τα άσχημα τα βλέπει τελευταία καθώς και τις θεότητες η οντότητες που είναι ουσιαστικά αυτοί από θα αποδώσουν τιμωρία η αλλιώς Οι Κύριοι Του Κάρμα.

Αναφέρεται ότι κυριολεκτικά η ψυχή τρομάζει αυτά που βλέπει γιαυτο και βρίσκει καταφύγιο σε μια νέα επαναγενηση

 

Αλλά sorry γιατί έχω ξεφύγει τελείως.. :offtopic:

 

Μια απάντηση εφ'όλης της ύλης!!!!

 

Angel Of Darkness

Link to comment
Share on other sites

Και ο Χριστιανισμός λέει πως μέχρι τα σαραντα του πεθαμενου, ο νεκρός ζει τις καλές κ τις κακες στιγμές του...

Ειναι 40 σκαλωπάκια που τα ανεβαινει ενα ενα....

Οταν φτασεις στην φωτιση εχεις την επιλογή να τελειωσεις την πορεια σου ή να επιστρεψεις πίσω....εσυ το επιλέγεις....αλλα τι θα επιλέξεις?

Τον εγωιστικό δρόμο να γίνεις ενα με το υπόλοιπον συμπαν;

ή τον δρόμο της αγαπης προς τους ανθρωπου, που ειναι ο δρόμος της επιστροφης?

 

ειμαστε οφ τοπικ

Link to comment
Share on other sites

μην το παίρνετε πολύ μακριά... :)

 

πεθένουμε όλοι κάθε βράδυ...

 

ο ύπνος και ο θάνατος είναι αδέρφια!

 

εκτός από τα συνειδητά ονειρέματα, και τ' αστρικά ταξίδια όλες οι λειτουργίες μας υπολειτουργούν για κάποιες ώρες καθημερινά...

 

Δε νομίζω να είναι άτοπος ο συγκριτισμός μεταξύ ύπνου και θανάτου παρόλο που βγήκα και γω εκτός θέματος

Link to comment
Share on other sites

Οταν φτασεις στην φωτιση εχεις την επιλογή να τελειωσεις την πορεια σου ή να επιστρεψεις πίσω....εσυ το επιλέγεις....αλλα τι θα επιλέξεις?

ειμαστε οφ τοπικ

 

 

Τώρα τέθηκε σωστά «Όταν»..

Εγώ βάζω και ένα «Άμα» έτσι για πιο ολοκληρωμένα..

 

..και σταματάει εδώ πριν ξεφύγουμε τελείως..

 

 

ο ύπνος και ο θάνατος είναι αδέρφια!

 

 

Initiate4 Πολύ σωστά και το είχα ξεχάσει τελείως αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Ο Νίκος Δήμου μιλά για τα γηρατειά και το θάνατο γράφοντας: Ψάχνοντας και αναλύοντας βρήκα ότι αναφέρομαι συχνά στα γηρατειά όχι επειδή με αφορούν, αλλά επειδή με τρομάζουν. Τα νιώθω να με απειλούν με ένα πλαίσιο αναφοράς που μου είναι ξένο και απεχθές ? στο οποίο όμως θα έπρεπε να ανήκω. Τα αποδέχομαι (υπερβάλλοντας μάλιστα) σχεδόν τα προκαλώ, για να τα ξορκίσω, έχοντας την αίσθηση ότι τα κοροϊδεύω. «Να τώρα υποδύομαι τον γέρο για να κατευνάσω τους θεούς, αλλά όταν αποφασίσω βγαίνω από τον ρόλο και γίνομαι αυτό που είμαι: αιώνια νέος».

^_^

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί αλλά πιστεύω ότι είμαι πραγματικός αθάνατος....

 

Άσχετο αλλά μου έχει καρφωθεί.Και δεν μιλάω ψυχικά μόνο.

 

Angel Of Darkness

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω πρόβλημα αρκεί να μην πονέσω!!! :whistling::019blush:

Βολεψάκιας :018bleh::018bleh::018bleh:

:063laugh:

:blblbl: :blblbl: Ετσι πρέπει!! :blblbl: :blblbl:

 

Δεν ξέρω γιατί αλλά πιστεύω ότι είμαι πραγματικός αθάνατος....

 

Άσχετο αλλά μου έχει καρφωθεί.Και δεν μιλάω ψυχικά μόνο.

 

Angel Of Darkness

:blink::blink::wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

wizard,

 

Αν έβλεπες μόνος σου την ζωή μου θα μπορούσες να το σκεφτείς και εσύ για μένα το θέμα είναι ότι πρέπει να το δείς και όχι να στο πώ.. :blblbl:

 

Angel Of Darkness

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...