Jump to content

Σας τρομάζει ο Θάνατος???


Recommended Posts

Όπως είχα πει και 2 χρόνια πριν, φοβάμαι μονάχα για τον θάνατο των δικών μου ανθρώπων.

Θα συμφωνήσω με τον Ingmar στο ότι εάν θες να νικήσεις τον θάνατο, δοξάσου. Σου το εύχομαι Ingmar και ελπίζω να μας αφήσεις κάτι μεγαλειώδες.

Θα θέσω όμως ένα άλλο ερώτημα που δεν μπορώ να βρω απάντηση:

Είναι καλύτερα να πεθάνω εγώ πρώτος και να μην δω το χαμό των αγαπημένων μου προσώπων ( εγωισμός και παράλληλα παραίτηση; ) ή να ζήσω βλέποντας το χαμό τους ( που σημαίνει πως θα πεθάνουν νεότεροι) ;

Προσωπικα: Θα θελα να πεθάνω πριν την αγαπημένη μου για να μην την δω να πεθάινει, αλλά δεν θα θελα να περάσει την διαδικασία του αποχωρισμού. Που δεν γίνεται...δυστυχώς. Από την άλλη, δεν θέλω να πεθάνω αργότερα, γιατί πιστεύω πως (παρ'ολο που γνωρίζω πως θα συναντήσω τον άνθρωπό μου ξανά) κάτι τέτοιο θα με αλλάξει, θα με δυστυχήσει, θα με κάνει να αφήσω σε όλους τους υπόλοιπους άσχημες αναμνήσεις :( .

Εσείς τι θα επιλέγατε και ποιοι οι λόγοι; Αναφέρετε σας παρακαλώ εάν πιστεύετε στην ζωή μετά θάνατον.

 

Προβληματισμούς που έχουμε ε;

Οι προβληματισμοί αυτοί δεν σημαίνουν πως δεν έχουμε άλλους επίγειους να μας τριβελίζουν και αυτοί άλλωστε είναι που με κρατούν μακρυά σας.

Ελπίζω να μπω ξανά σύντομα για να δω τις απαντήσεις σας.

Εύχομαι να είστε όλοι καλά.

Edited by Ιχώρ
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ιngmar καλά σκέφτεσαι.

 

Ιχωρ προσωπικά θα προτιμούσα να "φύγουν" οι αγαπημένοι μου πρώτα και να περάσω εγω όοοολη αυτή τη διαδικασία του αποχωρισμού

παρά οι δικοί μου για μένα.

 

Ναι πιστεύω πως υπάρχει ζωή μετά το θάνατο

Link to comment
Share on other sites

Τώρα λέω ότι προτιμώ να φύγουν πρώτα οι δικοί μου για να μην πονέσουν αυτοί στον δικό μου χαμό. Αλλά ό,τι και να απαντήσουμε τώρα, όταν θα έρθει εκείνη η στιγμή δεν ξέρεις τι θα σκεφτείς, αν θα αναθεωρηθεί η τωρινή άποψη μας (εκτός και αν μιλάμε για ξαφνικό θάνατο, μη αναμενόμενο).

Link to comment
Share on other sites

Και ποιός δεν φοβάται τον θάνατο;

Υπάρχει κάποιος που ποτέ δεν έχει δακρύσει; Ποιός κατά βάθος δεν είναι "καλός"; κλπ.

Όλοι τον φοβόμαστε, ίσως όχι την στιγμή της αποχώρησης, αλλά της όλης διαδικασίας.

Μόνο ίσως άνθρωποι που λόγω προβλήματος ή λόγω χαρίσματος δεν νιώθουνε φόβο, πόνο κλπ, ίσως δεν τους νοιάζει καθόλου.

 

Αλλά και πάλι, δεν πρέπει κανείς να περιμένει πότε θα έρθει η ώρα για να φύγει. Και ούτε να τον εμποδίσει να κάνει οτιδήποτε ο θάνατος και ο φόβος του θανάτου που είναι σχετικός......

 

Από κει και πέρα πόσο να τριγυρίσουμε στο θέμα; Παρακλάδια, οπτικές και προεκτάσεις πολλές............

 

Δεν υπάρχει προτίμηση κατ'εμέ, στον θάνατο..

Τι οι δικοί μου κλπ. τι εγώ.. Αν τους αγαπάς τόσο πολύ είναι το ίδιο πράγμα, γιατί τα μάτια τους είναι μάτια σου και η καρδιά τους καρδιά σου..

 

χαχαχαα

Όλοι έχουμε επίγειους προβληματισμούς.

Εμένα με απασχολεί η βαρύτητα τελευταία... και μετά τα έλυσα όλα.. ουουου πετάω... ουουου πέφτω...

 

Καλά βράδια.

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε είχα συγκεντρώσει ορισμένα αποσπάσματα, νομίζω αρκετά χαρακτηριστικά, σχετικά με το θέμα του θανάτου. Τα κάνω copy-paste κι εδώ :

 

 

«Γιατί κανένας άνθρωπος δεν ξέρει τι είναι ο θάνατος. Μήτε αν είναι το πιο μεγάλο καλό για μας.

 

Ωστόσο, όλοι τον φοβούνται σαν να ξέρουν με απόλυτη βεβαιότητα πως είναι το μεγαλύτερο κακό.

 

Και δεν είναι τάχα η πιο αισχρή αμάθεια το να νομίζουμε πως ξέρουμε εκείνο που ολότελα αγνοούμε;»

 

Σωκράτης

 

 

«Όταν δεν βλέπω τίποτε να εκμηδενίζεται στα έργα του Θεού και ούτε μια σταγόνα νερού να πηγαίνει χαμένη,

 

δεν μπορώ να διανοηθώ την εκμηδένιση των ψυχών ή να πιστεύω ότι Εκείνος θα υποφέρει καθημερινά

 

την απώλεια εκατομμύρια ψυχών που υπάρχουν τώρα»

 

Βενιαμίν Φραγκλίνος

 

 

«Η ψυχή αποτελείται από άτομα, είναι φθαρτή και χάνεται μαζί με το σώμα?

 

Μερικοί άνθρωποι που αγνοούν ότι η θνητή φύση υπόκειται σε διάλυση, αλλά έχουν επίγνωση των κακών πράξεων

 

που έκαναν στν ζωή τους, ταλαιπωρούνται κατά την ζωή τους μέσα σε αγωνίες και φόβους,

 

πλάθοντας ψεύτικους μύθους για τον μετά τον θάνατο χρόνο»

 

Δημόκριτος

 

 

«Ο θάνατος θα μας διδάξει τον σωστό χειρισμό της αιωνιότητας. Θα ξαναβρούμε όλες τις στιγμές της ζωής μας

 

και θα τις συνδυάσουμε όπως μας αρέσει. Ο Θεός, οι φίλοι μας, ο Ιούλιος Καίσαρ και ο Σαίξπηρ,

 

θα συνεργαστούν μαζί μας σε αυτό το παιχνίδι»

 

J.W. Dunne

 

 

Επίσης, να πως θα αντιμετώπιζε το θέμα ένας αυτοκράτορας. Ο Μάρκος Αυρίλιος, ένας αυτοκράτορας της Ρώμης που ασχολήθηκε και με την φιλοσοφία, αποφάνθηκε σχετικά : «Μην προβληματίζεστε, γιατί τα πάντα υπόκεινται στην Παγκόσμια Φύση και σύντομα θα είστε ένα τίποτα στο πουθενά, όπως είναι και ο Ανδριανός και ο Αύγουστος».

 

Ένας στίχος από το Ταλμούδ λέει : «Η ζωή είναι μία γέφυρα. Διέσχισέ την, χωρίς να κτίσεις τίποτα πάνω της».

 

Ενώ ένας τολτέκος πολεμιστής θα υποστήριζε :«Συγκέντρωσε την προσοχή σου στο γεγονός ότι δεν έχεις χρόνο εδώ πέρα και άφησε τις πράξεις σου να ξεπηδήσουν από αυτό. Κάνε την κάθε πράξη σου να είναι η τελευταία μάχη σου πάνω στην Γη. Μόνο κάτω από αυτές τις συνθήκες οι πράξεις σου θα αποκτήσουν την κατάλληλη δύναμη? Ο θάνατος δεν είναι εχθρός, αν και φαίνεται ότι είναι. Ο θάνατος είναι η πρόκλησή μας. Γεννηθήκαμε για να ανταποκριθούμε σε αυτήν την πρόκληση, και οι συνηθισμένοι άνθρωποι και οι μάγοι. Οι μάγοι το γνωρίζουν αυτό, οι συνηθισμένοι άνθρωποι όχι?»

 

 

Αυτά... Αλλά, φυσικά, τελική απάντηση καμιά... :unsure5:

Link to comment
Share on other sites

Όλοι εδώ μέσα στο forum πιστεύουμε σε κάποια θρησκεία. Όλες οι θρησκείες στο θέμα του θανάτου έχουνε την ίδια θεωρία. Είσαι καλός και ενάρετος πας στον παράδεισο η στα Ηλύσια πεδία κ.λ.π. .κ.λ.π. Είσαι κακός πας στην κόλαση κ.λ.π. κ.λ.π. Αν πραγματικά πιστεύουμε στις θρησκείες μας δεν πρέπει να μας φοβίζει ο θάνατος γιατί ξέρουμε που θα πάμε. Αν τον φοβόμαστε σημαίνει ότι δεν πιστεύουμε σε τίποτα. Απλά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Αν τον φοβόμαστε σημαίνει ότι δεν πιστεύουμε σε τίποτα. Απλά τα πράγματα.

 

πριν 10 χρόνια:

 

Απ: Μπα,αν πεθάνω, θα πάω σίγουρα παράδεισο...Άρα γιατί να φοβάμαι; Δεν φοβάμαι το θάνατο.

 

2 ώρες πριν το θάνατο:

 

Απ: αχ μανούλα μου!!!!Φοβάμαι να πεθάνω!!! Δεν θέλω!!!Η ζωή είναι τόσο γλυκειάαααααα.....

 

(ε-όχι και τόσο απλά...μη παίρνεις και όρκο...) :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 χρόνια:

 

Απ: Μπα,αν πεθάνω, θα πάω σίγουρα παράδεισο...Άρα γιατί να φοβάμαι; Δεν φοβάμαι το θάνατο.

 

2 ώρες πριν το θάνατο:

 

Απ: αχ μανούλα μου!!!!Φοβάμαι να πεθάνω!!! Δεν θέλω!!!Η ζωή είναι τόσο γλυκειάαααααα.....

 

(ε-όχι και τόσο απλά...μη παίρνεις και όρκο...) :cheerful:

Κι ομως τοσο απλα!

Αν δεν πιστευεις δεν σε απασχολει!

(οποτε δεν λες : Α θα παω σιγουρα παραδεισο..)

απλα δεν σε ενδιαφερει..

:P

 

2 ωρες;;

πολυ ειναι πιστευω, τοτε θα αρχισουν να ξυπνανε τα ενστικτα (λογω εκρισης αδρεναλινης κλπ) και μεχρι να φτασουν τα επιπεδα που θα σταματησει η λογικη δεν πιστευω να υπαρξει καμια ταση υστεριας..

 

Οχι ο θανατος προσωπικα δεν με τρομαζει, βασικα το αντιθετο, με γοητευει, ο δικος μου ομως ΜΟΝΟ.

Δεν τον επιδιωκω, τον περιμενω ομως πως κ πως.. ο λογος ;Γνωστος.

Link to comment
Share on other sites

Τι μπορεί να είναι πιο δικό σου απ'την ίδια σου τη ζωή;

Το σύνολο των επιλογών σου, των λαθών σου, των σωστών σου. Το σύνολο των βιωμάτων σου, των σκέψεών σου, των αδράνειών σου.

 

Εκεί αποτυπώνεται ο άνθρωπος, στη ζωή του. Κάτι που υπερέχει κατά πολύ οποιουδήποτε σπιτιού και οποιουδήποτε κράτους.

 

Ο θάνατός του; Είναι όπως η μετακόμιση, αληθινή και πλήρης όμως αυτή τη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι εδώ μέσα στο forum πιστεύουμε σε κάποια θρησκεία.

 

Εμ, όχι όλοι.... :whistling: Εγώ δεν έχω θρησκεία.

 

Αν πραγματικά πιστεύουμε στις θρησκείες μας δεν πρέπει να μας φοβίζει ο θάνατος γιατί ξέρουμε που θα πάμε. Αν τον φοβόμαστε σημαίνει ότι δεν πιστεύουμε σε τίποτα. Απλά τα πράγματα.

 

α) Πού ξέρεις ότι η (κάθε) θρησκεία ξέρει και λέει αλήθεια για το "πού πάμε"?

β) Δεν τον φοβάμαι πια όπως έχω πει και πιο πάνω, συμφιλιωθήκαμε, κι ας μην πιστεύω καμιά θρησκεία. Δεν τον φοβάμαι ως γεγονός και κατάσταση. Αν δω ένα αυτοκίνητο να έρχεται πάνω μου θα φοβηθώ ενστικτωδώς, για τη φυσική μου ύπαρξη, ένστικτο επιβίωσης.

Link to comment
Share on other sites

α) Πού ξέρεις ότι η (κάθε) θρησκεία ξέρει και λέει αλήθεια για το "πού πάμε"?

 

Μα είναι δεδομένο νομίζω ότι ΔΕΝ ξέρει. Βέβαια με τόσα που έχουνε πει, όλο και κάποιο θα πετύχουν. Ή έστω κάποιο θα τους μοιάζει ώστε να το οικιοποιηθούν (αν ποτέ βρεθούν αποδείξεις).

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι δεδομένο νομίζω ότι ΔΕΝ ξέρει. Βέβαια με τόσα που έχουνε πει, όλο και κάποιο θα πετύχουν. Ή έστω κάποιο θα τους μοιάζει ώστε να το οικιοποιηθούν (αν ποτέ βρεθούν αποδείξεις).

 

 

:clapping::clapping::clapping::clapping::clapping:

 

I so like u.... Δεν μπορούσα να κρατηθώ... Γράφω και ακόμα γελάω.... :clapping::clapping::clapping:

 

Να 'σαι καλά, ένα γέλιο πάντα βοηθάει, είναι υγεία...

Link to comment
Share on other sites

Εμ, όχι όλοι.... :whistling: Εγώ δεν έχω θρησκεία.

 

 

 

α) Πού ξέρεις ότι η (κάθε) θρησκεία ξέρει και λέει αλήθεια για το "πού πάμε"?

β) Δεν τον φοβάμαι πια όπως έχω πει και πιο πάνω, συμφιλιωθήκαμε, κι ας μην πιστεύω καμιά θρησκεία. Δεν τον φοβάμαι ως γεγονός και κατάσταση. Αν δω ένα αυτοκίνητο να έρχεται πάνω μου θα φοβηθώ ενστικτωδώς, για τη φυσική μου ύπαρξη, ένστικτο επιβίωσης.

 

Και το να μην έχεις θρησκεία δεν σημαίνει τίποτα. Υπάρχουν δύο περιπτώσεις:

1) Κάποιος μπορεί να πει: Είμαι άθρησκος αλλά όχι άθεος. (Πιστεύω ότι υπάρχει κάποιος δημιουργός, αλλά δεν ασπάζομαι καμία γνωστή θρησκεία.)

Ο άθρησκος πιστεύει, απλά δεν έχει δόγμα. Ψάχνει όμως συνεχώς να βρεί περισσότερα στοιχεία για αυτό που πιστεύει και χωρίς να το καταλάβει μετατρέπει την αναζήτηση του σε θρησκεία.

2) Κάποιος άλλος λέει: Είμαι άθεος. (Πιστεύω πως δεν υπάρχει τίποτα). Πιστεύω μόνο σε αυτό που βλέπω και μόνο σε αυτό. Πιστεύω δηλαδή στον ορθολογισμό. Σήμερα η αθεΐα έχει τα περισσότερα πιστεύω μέσα της και τείνει να γίνει η πιο φανατική θρησκεία. Ένας ορθολογιστής δεν ξέρει που θα πάει μετά θάνατον γιατί δεν έχει καμία χειροπιαστή απόδειξη για το που πάμε.

Ένας άθεος που δεν φοβάται το άγνωστο δεν φοβάται και τον θάνατο. Αν φοβάται το άγνωστο τότε δεν είναι άθεος. Είναι απλά μπερδεμένος.

 

Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι στο θέμα του που πάμε μετά θάνατον είναι σαν να το παίξαμε κορώνα η γράμματα (δηλαδή πάμε κάπου η κλείνουμε τα μάτια και μετά το απόλυτο τίποτα;) αλλά το νόμισμα μας έκατσε όρθιο. Το ίδιο έπαθαν και οι δημιουργοί των απανταχού θρησκειών και έτσι αποφάσισαν να στρώσουνε κάτω τον πισινό τους και να γράψουνε από μια ωραία ιστορία.

 

Εγώ σαν πολυθεϊστής αισθάνομαι ελεύθερος. Μια ελεύθερη ψυχή δεν χάνεται ούτε φυλακίζεται πουθενά. Πηγαίνει όπου θέλει. Οπότε δεν υπάρχει λόγος να φοβηθώ τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Απαντώ στο αρχικό ερώτημα: Δε φοβάμαι. Δε θέλω να συμβεί όμως. Νιώθω ότι η ζωή είναι μικρή και δε θα προλάβω να κάνω όλα όσα θα ήθελα. Επίσης θα ήθελα πολύ να ξέρω τι θα συμβαίνει με εμένα μετά και αν θα καταλάβαίνω και θα υπάρχω νοητικά όπως και τώρα.

Επίσης κάποιες φορές σκέφτομαι κάτι περίεργο: Θα ήθελα όταν πεθάνω να δω την αντίδραση των γνωστών μου προσώπων. Θα ήθελα να το έκανα στα ψέματα για να το δω αυτό!!! Θα είχε ενδιαφέρον!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα όταν πεθάνω να δω την αντίδραση των γνωστών μου προσώπων. Θα ήθελα να το έκανα στα ψέματα για να το δω αυτό!!! Θα είχε ενδιαφέρον!

Ενδιαφέρον γιατί; Ικανοποιείσαι με την θλίψη των άλλων; Ή νιώθεις ότι δε εκτιμούν ή δε σε αγαπάνε όσο θα ήθελες και θέλεις μία επιβεβαίωση; Θα διασκέδαζες αν στο έκανε αυτό ένα αγαπημένο σου πρόσωπο;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...