Jump to content

Σας τρομάζει ο Θάνατος???


Recommended Posts

Και το να μην έχεις θρησκεία δεν σημαίνει τίποτα. Υπάρχουν δύο περιπτώσεις:

 

χμ.. λοιπον εγω πιστευω σε καποιον δημιουργο..

Αλλα ταυτοχρονα πιστευω πως μετα τον θανατο περναμε στην ανυπαρξια...οτι ημουν πριν την γεννηση μου το ιδιο θα γινω κ μετα τον θανατο μου. Με λιγα λογια ΤΙΠΟΤΑ.

Τι ειμαι??? :P

 

Προφανως κ δεν φοβαμαι τον θανατο...! Ειναι το μονο σιγουρο για την καταληξη της ζωης.

Φοβαμαι ομως τα γεραματα...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ενδιαφέρον γιατί; Ικανοποιείσαι με την θλίψη των άλλων; Ή νιώθεις ότι δε εκτιμούν ή δε σε αγαπάνε όσο θα ήθελες και θέλεις μία επιβεβαίωση; Θα διασκέδαζες αν στο έκανε αυτό ένα αγαπημένο σου πρόσωπο;

 

 

Η απάντησή μου είναι αρνητική και στα τρία, παρ όλα αυτά θα ενδιαφερόμουν να βρεθώ (χωρίς φυσικά να φαίνομαι) στην ...κηδεία μου (τι λέω βραδιάτικα). Δεν ξέρω γιατί, τι με κάνει να θέλω να το δω αυτό, αλλά θέλω. Δεν ικανοποιούμαι με τη θλίψη, δε θα θελα να δω τη θλίψη, θα θελα να νιώσω το συναίσθημα που θα ένιωθε όποιος το ένιωθε. Βέβαια μερικά πολύ αγαπητά μου πρόσωπα θα ήθελα να εξαιρεθούν από αυτή τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

ευτυχώς που τα λέμε μόνο εδώ...Αν μας άκουγαν κι άσχετοι, θα ερχότουσαν οι άνθρωποι με τις λευκές μπλούζες... :lol:

Link to comment
Share on other sites

ευτυχώς που τα λέμε μόνο εδώ...Αν μας άκουγαν κι άσχετοι, θα ερχότουσαν οι άνθρωποι με τις λευκές μπλούζες... :lol:

 

 

επειδή αυτούς τους ανθρώπους τους αντιπαθώ όπως ο διάολος το λιβάνι έχω μιλήσει άπειρες φορές μπροστά τους για θέματα όπως η δαιμονολογία. είμαι κακός αλλά θέλουν ένα ταρακούνημα

Link to comment
Share on other sites

Και το να μην έχεις θρησκεία δεν σημαίνει τίποτα. Υπάρχουν δύο περιπτώσεις:

1) Κάποιος μπορεί να πει: Είμαι άθρησκος αλλά όχι άθεος. (Πιστεύω ότι υπάρχει κάποιος δημιουργός, αλλά δεν ασπάζομαι καμία γνωστή θρησκεία.)

Ο άθρησκος πιστεύει, απλά δεν έχει δόγμα. Ψάχνει όμως συνεχώς να βρεί περισσότερα στοιχεία για αυτό που πιστεύει και χωρίς να το καταλάβει μετατρέπει την αναζήτηση του σε θρησκεία.

 

Συγγνώμη που επανέρχομαι, έχω θέμα εδώ...

Και ίσως θα έπρεπε να διαχωριστεί κιόλας από το υπόλοιπο νήμα, μια και δεν είναι...θανατηφόρο (!) αλλα πίστης. Εκτός και αν παλαιότερα έχει ήδη συζητηθεί το θέμα, κι εγώ απλά δεν το έχω βρεί ακόμα. Σε αυτή την περιπτωση, ας μεταφερθεί, μη διακόπτει...

 

Είμαι άθρησκη όπως είπα. Και δεν "πιστεύω" σε κανέναν δημιουργό. Γενικότερα, δεν "πιστεύω". Δεν έχω πίστη. Δεν ξέρω πώς αλλιώς να το περιγράψω και να το εξηγήσω. πχ συνήθως οι άνθρωποι όταν τα βρίσκουν σκούρα απευθύνονται σε "θεό" ή κάτι, που θεωρούν "ανώτερο" τέλοσπάντων. Έγώ όχι. Στρέφομαι προς τα μέσα, σε εμένα για βοήθεια και δύναμη, κι αν θέλω κάτι να βρίσω και να ξεσπάσω, είναι η ρημάδα η συγχρονικότητα, συνήθως αυτή με τρελαίνει...

Δεν είμαι άθεη. Αλλά εξαιρετικά ένθεη! :smilewink:

Για τα περί δημιουργίας με εκφράζει ο παππούς Ηράκλειτος: "κόσμον (τόνδε), τὸν αὐτὸν ἁπάντων, οὔτε τις θεῶν, οὔτε ἀνθρώπων ἐποίησεν, ἀλλ' ἦν ἀεὶ καὶ ἔστιν καὶ ἔσται πῦρ ἀείζωον, ἁπτόμενον μέτρα καὶ ἀπο­σϐεννύμενον μέτρα".

Κι όταν θέλω να πω τα ευχαριστώ και τη χαρά μου, τα λέω, κι όποιος ακούσει.

 

Τι θέλω να πω με όλα τούτα: απλά ότι υπάρχει ακόμη μια οπτική και κοσμοθέαση... Και επιμένω τόσο, γιατί έχω αναλώσει άπειρες ώρες στα περί πίστεως... υπάρχουν άνθρωποι που δεν εννοούν -με τίποτα όμως!- τη μη πίστη μου!

Και απλά το λέω εδώ, μπας και βγει και κάνας άλλος, που να είναι στην ίδια γωνιά, και κάνουμε παρέα :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα δεις ανθρώπους να μιλάνε για τον άνθρωπο, όταν δίπλα τους άλλοι μιλάνε για Θεούς.

 

Όσοι μιλάνε είναι αδύνατο να ακούσουν. Κι εσύ ψάχνεις αυτούς που ακούνε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα δεις ανθρώπους να μιλάνε για τον άνθρωπο, όταν δίπλα τους άλλοι μιλάνε για Θεούς.

 

Όσοι μιλάνε είναι αδύνατο να ακούσουν. Κι εσύ ψάχνεις αυτούς που ακούνε.

 

Μου 'σφιξες την καρδιά...

Αλλά όπως το θέτεις, νιώθω (όχι νομίζω, ούτε πιστεύω, νιώθω) μάλλον σα να 'χεις δίκιο...

Ωστόσο...

Σα να πήρε τ' αυτί σου κάτι, ή μου φάνηκε?

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα :P

Αναλόγως την εποχή, αλλάζει και ο δείκτης.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...