Jump to content

αυτο-ασφυξία


Recommended Posts

Πέρσυ στο Ηνωμένο Βασίλειο σημειώθηκαν 50 περίπου θανάτοι, από πρακτικές (ετερόφυλων και ομόφυλων ζευγαριών) αυτόβουλης ασφυξίας (ο όρος στα αγγλικά autoasphyxiation).

Και η ερώτηση...

Πόσο 'άρρωστη' θεωρείτε εσείς την πράξη να προκαλέσει κανείς αυτόβουλη ασφυξία με την έννοια του 'φτιαξίματος' και της 'σεξουαλικής υπερδιέγερσης' που προκαλεί το αίσθημα της λυποθυμίας και του σχεδόν 'θανάτου' φάση που προκαλεί η πρακτική;;

Έπειτα τα ζευγάρια δηλώνουν πανευτυχισμένα με το γεγονός της πρακτικής, (μερικοί το κατατάσσουν στις κατηγορίες των Σαδομαζοχιστικών Πρακτικών, δεν θα το έβαζα εκεί προσωπικά), λένε ότι με το να τους επαναφέρει ο σύντροφος τους πίσω νιώθουν πιο δεμένοι και άλλα τέτοια...

Ιατρικές έρευνες έδειξαν ότι η συχνή επανάληψη της πρακτικής προκαλεί εγκεφαλικές διαταραχές, από ημικρανίες μέχρι και εγκεφαλική ανεπάρκεια και άλλα που είναι σχετικά αλλά πολλά να αναφερθούν...

Η άποψη σας;

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Ε αν αυτό τους ανάβει ας το κάνουν είναι ελεύθεροι, γούστα είναι αυτά :)

Link to comment
Share on other sites

Η ίδια πρακτική ήταν πολύ δημοφιλής και στην Ιαπωνία κάποτε!

 

Άλλοι την βρίσκουν με την ταχύτητα και σκοτώνονται... τώρα ποιος είναι διαταραγμένος και ποιος όχι είναι μεγάλη ιστορία και καλύτερα μην μπούμε στο θέμα για το τι είναι σωστό και τι όχι μέσα στην κρεβατοκάμαρα(ή και αλλού).

Link to comment
Share on other sites

και καλύτερα μην μπούμε στο θέμα για το τι είναι σωστό και τι όχι μέσα στην κρεβατοκάμαρα(ή και αλλού)

 

σεβαστό απόλυτα!

 

Ειλικρινά θα μπορούσαμε να διαχωρήσουμε από το να κρίνουμε τους εξασκόντες (στο κάτω κάτω όλοι είμαστε ελεύθεροι άμα δεν βλάπτουμε κανένα..) με το να κρίνουμε τα ελατήρια που ωθούν κάποιον να εξασκήσει την 'πρακτική'...Έτσι νομίζω γίνεται και πιο αντικειμενικό..

 

Ναι δεν υπάρχει κανείς που καθορίζει τι είναι διαταραγμένο και τι όχι...Μπορεί όλοι υπόλοιποι που δεν το εξάσκησαν να είναι λάθος δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν υπάρχει κανείς που καθορίζει τι είναι διαταραγμένο και τι όχι...Μπορεί όλοι υπόλοιποι που δεν το εξάσκησαν να είναι λάθος δεν ξέρω

 

ειμαστε τρελοι στα ματια των τρελων

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω εκεί που φτάσαμε... :whistling: Εγώ πάντως δεν θα το έκανα με τίποτα :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν το πλέον άτοπο να αντιμετωπίσουμε το θέμα από πλευρά ηθικής καθότι το πρόβλημα μάλλον εντοπίζεται αλλού.

 

Η όλη ιστορία μου θυμίζει τα extreme sports ? ο εξασκών το σπορ μην βρίσκοντας πλέον ευχαρίστηση στα κλασσικά αθλήματα εφευρίσκει νέα και όλοι γνωρίζουμε πόση εφευρετικότητα διαθέτει το είδος μας?

 

Η ηδονή είναι και αυτό ένα «σπορ» εν εξελίξει ίσως γιατί οι συντελεστές του βρίσκονται σε φάση μετάλλαξης. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό εξάλλου συντελεί στην απόδειξη του πόσο προσαρμοστικοί είμαστε ως είδος?(!!!)

 

Αφ? ης στιγμής ζούμε με τεχνητές ανάγκες επόμενο είναι να καταφύγουμε σε τεχνητά μέσα για να ενεργοποιήσουμε αντιδράσεις που θα επιβεβαιώσουν το γεγονός της φτωχής ύπαρξής μας.

 

Η μεγαλύτερη ασθένεια του αιώνα μας θα είναι η πλήξη με ανυπολόγιστα θύματα που δεν θα καταγραφούν ποτέ σε καμιά λίστα ούτε σε κάποια στατιστική μελέτη - τα απαραίτητα μέτρα έχουν ήδη τεθεί σε εφαρμογή εδώ και μερικές 10ετίες.

 

Σημ: ..όσο για το τι δεν θα κάναμε ποτέ ας μην το συζητήσουμε καλύτερα καθότι το μέλλον επιφυλάσσει εκπλήξεις όχι πάντα ευχάριστες, κατά την γνωστή σε όλους μας ρήση .."τι άλλο θα δουν τα μάτια μας.."

 

Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλύτερη ασθένεια του αιώνα μας θα είναι η πλήξη

 

Γι' αυτό που λες υπεύθυνος είναι ένας 'δαίμονας' ο οποίος μας κάνει να τα βλέπουμε όλα όπως είναι...

 

Συμφωνώ με αυτά που λες και με εκπλήσει που γίνεσαι τόσο διορατική σε σημεία όμως που με πιάνει θλίψη...

 

Τι να πω; Ελπίζω να γίνομαι δημιουργικός και χωρίς την ασφυξία!

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω; Ελπίζω να γίνομαι δημιουργικός και χωρίς την ασφυξία!

 

αρκετή ασφυξία μας περιβάλλει ήδη, ποιός ο λόγος να την αναπάραγουμε;

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω; Ελπίζω να γίνομαι δημιουργικός και χωρίς την ασφυξία!

 

αρκετή ασφυξία μας περιβάλλει ήδη, ποιός ο λόγος να την αναπάραγουμε;

Συμφωνώ και με τους 2 σας :clapping::clapping:

Link to comment
Share on other sites

Πως την έλεγαν εκείνη την παλιά ταινία? Με ένα ζευγάρι Γιαπωνέζων που το εφάρμοζαν αυτό..

Και στο τέλος δεν φτάνει που πεθαίνει ο άνδρας εκείνη την ώρα αλλά του τα κόβει κιόλας, από την ρίζα..

 

Πως την έλεγαν γ :censored: ο

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, τη θυμάμαι αυτή την ταινία, στο τέλος είναι πολύ αηδιαστική που του τα κόβει! :crying:

Κάτι σε "μοιραίο" νομίζω λέγεται, αν και δε θυμάμαι ακριβώς... ίσως "μοιραίο πάθος" ή "μοιραία αγάπη" ή κάτι τέτοιο. Η ταινία είναι ένα softcore "καουμπόικο" αλλά η πράξη αυτή στο τέλος υποδήλωνε την παθολογική ζήλεια της γυναίκας που την οδήγησε στην ανασφάλεια μην τυχόν και ο άνδρας της πάει με άλλη γυναίκα.... :headb:

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και κάτι πιο σύγχρονο το οποίο είχα την 'ατυχία' να δω το καλοκαίρι που περασε...

νομίζω το λένε Κέν Πάρκ δεν είμαι σίγουρος...

Πάντως είχε διάφορα 'αηδιαστικά' (πάντα από τη δική μου οπτική γωνία/διίστανται οι απόψεις)...

Από αυτο-ασφυξία, κοψίματα και άλλα διάφορα..

Νομίζω ανήκει σε μια υπο-κατηγορία ταινιών του δρόμου. Δεν μπορώ να πω ότι δεν με ενόχλησε η ταινία...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πω ότι δεν με ενόχλησε η ταινία...

 

το αντίθετο θα ήταν μάλλον ανησυχητικό

Link to comment
Share on other sites

το αντίθετο θα ήταν μάλλον ανησυχητικό

 

ευχαριστώ που έχεις κώδικα ηθικής. (Δεν είμαι συντηριτηκός, αλλά θέλω να τραβίξω γραμμές όσον αφορά την ελευθερία και την ''παράνοια'')

 

υ.γ. Που πας και χάνεσαι Μαρτίνα; :019blush:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...