Jump to content

Ενας Χριστιανός μιλάει για την πίστη και το δρόμο της Wicca


Recommended Posts

Πως σου ηρθε αυτο ρε Rasputin? Μηπως επειδη το λεει; Αποκλείεται! ΛΟΛ

Ρε Morgainne προσεχε λιγο βρε.. :018bleh:

 

Λες να κοιτάζομαι μην μου έρθει καμμία από πουθενά??? :018bleh:

Χεχεχεχεχεχεχε...

(Αλήθεια, τί να προσέξω? :unsure: )

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 37
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

(Αλήθεια, τί να προσέξω? :unsure: )

 

:063laugh::063laugh::063laugh::063laugh:

Να προσεξεις οτι στο κειμενο λεει οτι ειναι χριστιανός....

:worthy::worthy::worthy:

Εγρψες... :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω... Ωραία τα λέει ο τύπος, αλλά κάτι δεν μου κολλάει...

Γιατί ενώ προσπαθεί να "υποστηρίξει" τους παγανιστές, το κάνει ΠΑΛΙ μέσα από Χριστιανική ορολογία και χρησιμοποιόντας "χριστιανικά" επιχειρήματα...

 

 

 

εεεε..

μηπως γιατι ειναι χριστιανος...?

 

Γεια σας και από μένα...

 

Ίσως το κάνει επειδή όλες οι θρησκίες - αν κατά κάποιο τρόπο τις "σπάσεις" - θα διαπιστώσει κανείς πως όλες τα ίδια λένε αλλά με δικούς τους "ορισμούς και πρακτικές", όπως το θέμα της αγάπης κτλ.

 

Σχεδόν όλες οι θρησκίες, για να μην πω όλες, αναφέρονται σε ηθικούς κανόνες κατά κάποιο τρόπο (βέβαια το τι κάνουμε εμείς είναι άλλο θέμα)...

 

10 εντολές του Χριστού

Πυθαγόρας

Απολλώνειος

Πλάτων κλπ.

 

Πέρα του ότι αν διαβάσει και μελετήσει κανείς τα λεγόμενα της Ορθόδοξης εκκλησίας θα διαπιστώσει πως έχει τις ρίζες της στην Πυθαγόρια φιλοσοφία και η Καθολική σε ένα μέρος της Αριστοτελικής (το αναφέρω καθαρά για εγκυκλοπαιδικούς λόγους και το αφήνω ασχολίαστω).

 

Να 'στε καλά

Link to comment
Share on other sites

 

(Αλήθεια, τί να προσέξω? :unsure: )

 

:063laugh::063laugh::063laugh::063laugh:

Να προσεξεις οτι στο κειμενο λεει οτι ειναι χριστιανός....

:worthy::worthy::worthy:

Εγρψες... :clapping:

 

 

<_< <_< <_< <_< <_< <_<

 

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ????

Μάλλον εσείς δεν με καταλάβατε παίδες....

Εννοώ ότι ο τύπος δεν μιλάει αντικειμενικά όπως ίσως θα περίμενα (σαν "ανόητη" που είμαι) αλλά προσπαθεί να υποστηρίξει τους παγανιστές μεσα από χριστιανικά κείμενα, λες και αυτό ήταν που μας έλειπε!

Και γι'αυτό το λόγο λέω ότι ΔΕΝ μ'αρέσει να με προσδιορίζουν άτομα με διαφορετικές θρησκευτικές αντιλήψεις.....

Ελπίζω να έγινα ΠΙΟ κατανοητή αυτή τη φορά..

Link to comment
Share on other sites

Ωραια και γιατι να προσπαθει να υποστιριξει τους παγανιστες μεσα απο τον Χριστινανισμό?

Γιατι απλά θελει να αποδειξει πως ο Χριστιναισμος ειναι η κύρια θρησκια και πως όλες οι αλλες ειναι παρακλαδια....

:/

Link to comment
Share on other sites

....

Εννοώ ότι ο τύπος δεν μιλάει αντικειμενικά όπως ίσως θα περίμενα (σαν "ανόητη" που είμαι) αλλά προσπαθεί να υποστηρίξει τους παγανιστές μεσα από χριστιανικά κείμενα, λες και αυτό ήταν που μας έλειπε!

Και γι'αυτό το λόγο λέω ότι ΔΕΝ μ'αρέσει να με προσδιορίζουν άτομα με διαφορετικές θρησκευτικές αντιλήψεις.....

Ελπίζω να έγινα ΠΙΟ κατανοητή αυτή τη φορά..

Τι εννοείς "αντικειμενικά". Ποιος μιλά "αντικειμενικά"; Όλοι μας από το σημείο που βλέπουμε τα πράγματα μιλάμε για τη θέα όπως τη βλέπουμε. "Αντικειμενικό" δεν είναι αυτό που τυχαίνει να μου αρέσει.

Το κείμενο αν προσέξατε απευθύνεται σε χριστιανούς και δεν προσδιορίζει άλλους. Προσπαθεί να εξηγήσει ότι ο φανατισμός δεν είναι ο δρόμος, του Χριστού στην περίπτωσή του. Και καλά κάνει, αφού έτσι είναι.

(Εδώ μπορούν να ειπωθούν πολλά για τις διαφορές "φανατισμού" (μιας λέξης που απουσιάζει από την Ελληνική γλώσσα, οπότε "Έλλην και φανατικός" δεν πάει) και της "αφιέρωσης" κάποιων σ' αυτό που πιστεύουν. Από τη θέση του τα λέει καλά. Αν σε κάποιο σημείο κάτι δεν αρέσει σε κάποιους, ας το αναφέρουν να το συζητήσουμε, αλλιώς απλά φωνάζει ο καθένας τα δικά του συνθήματα και τίποτα αλλο.

Επίσης δηλώνει "ταυτότητα" από την αρχή, κι έτσι ξεκινά έντιμα:

Είμαι Χριστιανός και όχι Wiccan. Χριστιανός είναι κάποιος, που έχει βαπτιστεί στο όνομα του Πατρός, Του Υιού και του Αγίου Πνεύματος, και που έχει αποφασίσει ελεύθερα, να δεσμευτεί σε όλη του τη ζωή στον Κύριο και Θεό και Σωτήρα, Ιησού Χριστό. Και τα δύο αυτά πράγματα ισχύουν για μένα. Αν και είμαι Ελληνορθόδοξος Χριστιανός, σε αυτό το άρθρο δεν μιλώ σαν εκπρόσωπος καμιάς εκκλησίας, αλλά λέω υπεύθυνα και με αγάπη την αλήθεια, όπως εμείς οι Χριστιανοί υποτίθεται ότι κάνουμε.

Είναι μήνυμα που απευθύνεται σε Χριστιανούς μέχρι το τέλος και καλεί να αλλαγή ορσιμένων συμπεριφορών που δεν θα έπρεπε να συναντώνται σε Χριστιανόύς. Τι το "κακό" υποτίθεται ότι κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι ο τύπος δεν μιλάει αντικειμενικά όπως ίσως θα περίμενα (σαν "ανόητη" που είμαι) αλλά προσπαθεί να υποστηρίξει τους παγανιστές μεσα από χριστιανικά κείμενα

Δεν μιλαει αντικειμενικα επειδη χρησιμοποιεί χριστιανικες λεξεις και ορολογια?

Δλδ το φυσιολογικο θα ηταν ενας χριστιανος να αποκαλει τον Θεο Αλλαχ ή Δια για να σου είναι πιο αρεστος και κατονοητος?

 

Μηπως θα προτιμουσατε να χρησιμοποιει και εδαφια του Κορανιου ή να επικαλεστει τον Πυθαγορα ή τη φιλοσοφια του Δαλαϊ Λαμα προκειμενου να επιχειρηματολογησει στο ότι δεν πρεπει να κατακρινουμε αλλοθρησκους?

?ή μηπως αγαπημενα μου παιδια, θα προτιμουσατε να αποκαλει και τον Θεο σε ολες τις πιθανες θρησκειες και γλωσσες ώστε να μη νιωθει κανεις αδικημενος..?

 

ΡΕ ΟΥΣΤ!

 

Ο χριστιανος βγαινει στα ισα και καταδικαζει το να κατακρινουμε και να αδικουμε αλλοθρησκους, και τι εισπραττει τελικα γι?αυτό απ?τους όχι χριστιανους και κατά τ?αλλα πιο ανοιχτομυαλους..?

 

 

?Η μια θα πειραχθει επειδη μιλα με ?χριστιανικα εδαφια? (σα δε ντρεπεται ο φανατικος), η άλλη καταλαβαινει ότι προσπαθει ν?αποδειξει την ανωτερότητα της χριστιανικης θρησκειας, ο άλλος θα καταλαβει ότι είναι πράκτορας του Πάππα ο άλλος της Μοσαντ και παει λεγοντας.

 

Εισπραττει λοιπον δυσπιστια , καχυποψια και ότι άλλο, εκτος απ?αυτό που θα?θελε να προσφερει: «, και δε θα κρίνουμε τους άλλους, ούτε θα τους καταδικάζουμε»

 

αντε και του χρονου

Link to comment
Share on other sites

Έλεος ρε παιδιά, πως μπερδευτήκατε έτσι?; :blink:

 

Όταν είσαι Έλληνας και απευθύνεσαι σε Έλληνες, δεν θα τους μιλήσεις ελληνικά;

Όταν είσαι Γάλλος και απευθύνεσαι σε Γάλλους, δεν θα τους μιλήσεις γαλλικά;

Όταν είσαι μαθηματικός και απευθύνεσαι σε μαθηματικούς, δεν θα τους μιλήσεις με μαθηματικούς τύπους;?

 

?Όταν είσαι Χριστιανός και απευθύνεσαι σε Χριστιανούς, δεν θα τους μιλήσεις Χριστιανικά;;

Ε, Χριστιανός είναι, σε Χριστιανούς απευθύνεται, Χριστιανικά μιλάει!

 

Δεν καταλαβαίνω που έγινε το μπέρδεμα? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Το μπέρδεμα έγκειται στο ότι ο rasputin παρεξήγησε αφελώς τα όσα προανέφεραν οι συνομιλητές του.

 

Πάντως, ο τύπος αυτός (ο Τζίμης), αν τελικά έχει δίκιο η Νεφέλη και όντως δεν έχει κάποια σκοπιμότητα (λέγε ότι θες Νεφ, εμένα να μου το θυμηθείς, ο τύπος θα έχει δαγκώσει τη λαμαρίνα με καμιά παγανίστρια και θα "προετοιμάζει" την ενορία του και το κοινό του.....στην καλύτερη περίπτωση! :blblbl: ), τότε μάλλον προσπαθεί να πει κάτι καλό αλλά το χάνει στην πορεία...

Θέλω να πω ότι ενδεχομένως να θέλει να καταλήξει στο ότι όλες οι θρησκείες έχουν πάρα πολλά κοινά στοιχεία (γεγονός αυτονόητο, αλλά όχι για όλους) αλλά πέφτει σε μια παγίδα. Αυτή η παγίδα (κατά τη γνώμη μου πάντα) είναι ότι τελικά, για τους μη-χριστιανούς είναι σχετικά "απωθητικό" το λεξιλόγιο που χρησιμοποιεί, ενώ για τους χριστιανούς είναι απωθητικό το περιεχόμενο των όσων λέει...

Link to comment
Share on other sites

...

Αυτή η παγίδα (κατά τη γνώμη μου πάντα) είναι ότι τελικά, για τους μη-χριστιανούς είναι σχετικά "απωθητικό" το λεξιλόγιο που χρησιμοποιεί, ενώ για τους χριστιανούς είναι απωθητικό το περιεχόμενο των όσων λέει...

Αυτό πάντα ήταν το πρόβλημα με τους ειρηνοποιούς, και όσους θέλουν να κρατιούνται μακριά από φανατισμούς, για τους δικούς τους είναι "προδότες" για τους εχθρούς, παραμένουν ...."αντίπαλοι".

Γι' αυτό και ο φανατισμός είναι πιο εκλυστικός.

Αλλά "απωθητικό" για τους χριστιανούς δεν είναι το περιεχόμενο, για κάποιες "χριστιανικές" ηγεσίες είναι.

 

Όλη αυτή η κουβέντα για σκοπιμότητες πάλι στο παλιό "άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας μας γυρνά", άσε που στρέφει την προσχή στο ανούσιο - αφού δεν γίνεται να αποδειχθεί κάτι - και χάνεται η ουσία.

Τίποτα δεν γίνεται και δεν κάνουμε χωρίς σκοπό, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι κάθε τι είναι δόλιο και μοχθηρό. Ο άνθρωπος γράφει τα αυτονόητα. Και μιλά για την Αμερική, να το θυμόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Το μπέρδεμα έγκειται στο ότι ο rasputin παρεξήγησε αφελώς τα όσα προανέφεραν οι συνομιλητές του.

...

Θέλω να πω ότι ενδεχομένως να θέλει να καταλήξει στο ότι όλες οι θρησκείες έχουν πάρα πολλά κοινά στοιχεία (γεγονός αυτονόητο, αλλά όχι για όλους) αλλά πέφτει σε μια παγίδα.

Ευτυχως που τουλαχιστον δεν εχει παρεξηγηθει το περιεχομενο του εν λογω κειμενου .. ολοι το πιασαν το νοημα και δεν υπηρξε καμια παρανοηση..

Βρε johnny γιατι εχει πεσει ο ανθρωπος σε παγιδα?

Τι ειδους θεατρο του παραλογου είναι αυτο που εχουμε μπει?

 

συζηταμε για το αν ενας κινεζος πρεπει να εκφραζεται και να μιλα κινεζικα???

 

Εν τελει, τι άλλο παραλογο εχει σειρα που θα πρεπει να ξεκινησουμε να συζηταμε?

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι καταλαβα πως αυτο που προσπαθει να κανει ειναι να μας πεισει οτι όλες οι υπόλοιπες θρησκίες ειναι ίδιες με τον Χριστιανισμό...

Δλδ όσα πρεσβεύει ο Χριστιανισμός πρεσβευουν κ οι άλλες θρησκίες μονο που χρησιμοποιουν αλλους όρους...

Ή κάτι τετοιο τελος παντως...

Όλοι ξέρουμε(το γράφει ακόμα και σε λεξικό :blink: )ότι ο χριστιανισμός έχει αφομοιώσει στοιχεία από παγανιστικές θρησκείες. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος προσπαθεί να πείσει τους χριστιανούς να μην αδικούν τους παγανιστές.Μιλά για τη δικιά του θρησκεία ποιός χριστιανός νοιάζεται για το αν οι μουσουλμάνοι και οι παγανιστές πλακώνονται(λέω τώρα)αυτά είναι δουλειές για άλλα ιερατεία..Δηλ. όπως πολύ σωστά είπε ο rasputin τι θα θέλατε νε επικαλεστεί τον Πυθαγόρα??(που τα βρισκεις και τα λες??? :clapping: )

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Μιας και αισθάνομαι λίγο υπεύθυνη για όλη αυτή τη "φασαρία", αποφάσισα να γράψω μια πιο αναλυτική επεξήγηση των ποστ μου...

Πρώτα απ'όλα, ξαναλέω ότι αναφέρομαι σε καθαρά προσωπική άποψη.. Η Νεφέλη παρέθεσε ένα κείμενο, το διάβασα και έγραψα τα καθαρά προσωπικά μου σχόλια...

Ίσως ήμουν λίγο περισσότερο "κριτική" απ'οσο θα'πρεπε... Ίσως να έπρεπε να δώσω περισσότερη έμφαση στο γεγονός ότι ο συγγραφέας απεύθυνεται σε ομοιδεάτες...

Δεν περίμενα ούτε να αρχίσει να επικαλείται τον Πυθαγόρα, ούτε τον Δία, ούτε τον Όσιρη, ούτε τον Βούδα...

Απλά, γενικά δεν βρίσκω καθόλου αντικειμενικό να προσδιορίζει ένας άνθρωπος κάποιον άλλο μέσα από συγκεκριμένο, ας πούμε, "πρίσμα", το περιμένω πιο γενικό....

Και ευτυχώς, ο Johnny κατάλαβε ακριβώς τί ήθελα να πώ και το προσδιόρισε ακόμα καλύτερα...

Ας πούμε, πχ. ότι ήθελα να βγώ σε αυτό το φόρουμ και να αρχίσω να υποστηρίζω τους Χριστιανούς σε κάποιους φανατικούς παγανιστές. Και έλεγα τα εξής:

"Αγαπητοί Παγανιστές, δεν είμαι Χριστιανή, είμαι Παγανίστρια αλλά θα ήθελα να σταματήσει πια αυτός ο πόλεμος μεταξύ των δύο στρατοπέδων.

Οι Χριστιανοί είναι σαν εμάς, επικαλούμαστε τα ίδια πνεύματα στις προσευχές μας, πιστεύουμε στον ίδιο Θεό (μιας και ο Θεός σαν οντότητα είναι ένας), και ακόμα και τα τελετουργικά μας είναι σχεδόν ίδια. Όταν κάνουν αγιασμό οι Χριστιανοί, δεν ευλογούν και αυτοί χρησιμοποιώντας τα ίδια ιερά στοιχεία της Φύσης με εμάς? (Νερό, Φωτιά, Γη, Αέρας - Νερό, Καντήλι, Βασιλικός, Θυμιατό)"

Κτλ κτλ...

Φαντάζεστε τί θα γινόταν? Από την μία οι Χριστιανοί θα πάθαιναν σοκ αν άκουγαν ότι προσκυνούν τις ίδιες οντότητες με τους "εχθρούς" και από την άλλη οι Παγανιστές θα θεωρούσαν προσβολή να βλέπω κάτω από το ίδιο πρίσμα τις δύο θρησκείες...

Δεν λέω ότι θα ήταν καλό ή κακό, απλά έτσι θα γινόταν...

Κατά την γνώμη μου, θα έπρεπε να σταματήσουμε πια να προσδιορίζουμε οι μεν τους δε και το αντίθετο...

Χρειάζεται σε κανέναν να νιώθουμε ότι είμαστε ίδιοι? Για να αλλάξει κάποιος θρησκεία, σημαίνει ότι κάτι βρήκε σε μια άλλη, ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ, από αυτήν που ανήκε.

 

Λυπάμαι αν κάποιοι με θεώρησαν προσβλητική ή υπερβολική... Γνώμες εκφέρουμε εδώ παιδιά... Δεν είναι ανάγκη να συμφωνούμε όλοι...

 

Φιλικά

 

Morgainne

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...