Jump to content

Ένα ενδιαφέρον περιστατικό


Recommended Posts

Όχι δεν πρόκειτε για συνάντηση με κάποιο παράξενο ον ούτε για βροχές βατράχων :)

 

Βγήκα προχτές έξω απ'το κολλέγιο για να κάνω τσιγάρο. Ακούμπησα στην είσοδο και έμεινα να κοιτάζω ακριβώς μπροστά μου νερό να στάζει απο ψηλά και να σχηματίζει μια μικρή λιμνούλα στο πεζοδρόμιο. Ξαφνικά ακούω μια τσιριχτή φωνούλα απο τ'αριστερά μου "Μαμά μαμά κοίτα! Νερό!" Ήταν ένα κοριτσάκι 4 περίπου χρονών όπου έδειχνε με το δάκτυλο της το νερό που έσταζε. Είχε μια τόσο χαρούμενη και γεμάτη περιέργεια έκφραση σαν να έβλεπε κάποιο θαύμα, σαν να έβλεπε κάτι που εμείς οι υπόλοιποι δεν βλέπαμε. Γύρισε η μητέρα της πρός το νερό και έκανε μια γκριμάτσα απορημένη. Η σκηνή αυτή αποτυπώθηκε στο μυαλό μου. Απο την μια το κοριτσάκι με τη χαρούμενη έκφραση και απο την άλλη η μητέρα με μια γκριμάτσα απορημένη. "Έλα αργήσαμε" είπε κάπως αγχωμένη η μητέρα και τράβηξε το κοριτσάκι απ'το χέρι, το οποίο καθώς απομακρυνόταν είχε γυρισμένο το κεφάλι και έβλεπε συνεπαρμένο το νερό να στάζει.

 

Έμεινα και εγώ να βλέπω το νερό μέχρι να τελειώσω το τσιγάρο. Δεν είδα τίποτα.

 

Τι παθαίνουμε καθώς μεγαλώνουμε; Το προκαλούμε στον εαυτό μας ή μας το προκαλούν άλλοι; Πού χάσαμε το Ασημένιο Κλειδί; "Στα παιδιά ανήκει η Βασιλεία των Ουρανών"

 

Σχόλια;

Link to comment
Share on other sites

"Στα παιδιά ανήκει η Βασιλεία των Ουρανών"

 

για την βασιλεία των Ουρανών δεν ξέρω να σου πω αλλά στα παιδιά κάθε ηλικίας ανήκει σίγουρα η ευτυχία του κόσμου τούτου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρω τον εαυτο μου ακομα παιδι...

Αυτο που μπορω να πω ειναι πως τα παιδια χαιρονται την καθε στιγμή

και απολαμβάνουν το κάθε λεπτό...

Λατρευουν την φύση και ειναι στον κόσμο τους...

Εγω θυμαμαι πως οταν μας ελεγε η μητερα μου πως ειναι ετοιμο το τσαι και να παμε να το πιουμε καναμε

σαν πουλια πως πετουσαμε στην κουζινα για να το πιουμε...

Εντελως χαζα πλέον και ανουσια για εναν μεγάλο αλλα τα παιδια με το παραμικρο χαιρονται....

Γιατι εχουν καθαρη καρδια και λαμπερα ματια....

Link to comment
Share on other sites

Ο Καζαντζακης το ελεγε αυτο "το ματι του ελεφαντα" = να βλεπεις τα πραγματα σα να 'ναι παντα η πρωτη φορα.

 

Το κοριτσακι θα δει πολλες φορες νερο να τρεχει, θα παψει να το προσεχει, θα συνηθισει...

 

και τοτε θα χρειαστει το ασημενιο κλειδι :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Όσα χρόνια κι αν περάσουν δεν θα πάψουμε νε είμαστε παιδιά,απλά καθώς μεγαλώνουμε γνωρίζουμε καλύτερα τον κόσμο που μας περιβάλλει και μαθαίνουμε να ζούμε και με τα κακά στοιχεία,ενώ πριν η μητέρα μας απλά φρόντιζε να μην έχουμε ποτέ πρόσβαση,κάτι που με την ωρίμανση δυστυχώς το ζούμε και αυτό...δεν θα ήταν καλύτερα να είμασταν για πάντα αθώοι και χαμένοι στην παιδικότητά μας? :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν πρόκειτε για συνάντηση με κάποιο παράξενο ον ούτε για βροχές βατράχων :)

 

Βγήκα προχτές έξω απ'το κολλέγιο για να κάνω τσιγάρο. Ακούμπησα στην είσοδο και έμεινα να κοιτάζω ακριβώς μπροστά μου νερό να στάζει απο ψηλά και να σχηματίζει μια μικρή λιμνούλα στο πεζοδρόμιο. Ξαφνικά ακούω μια τσιριχτή φωνούλα απο τ'αριστερά μου "Μαμά μαμά κοίτα! Νερό!" Ήταν ένα κοριτσάκι 4 περίπου χρονών όπου έδειχνε με το δάκτυλο της το νερό που έσταζε. Είχε μια τόσο χαρούμενη και γεμάτη περιέργεια έκφραση σαν να έβλεπε κάποιο θαύμα, σαν να έβλεπε κάτι που εμείς οι υπόλοιποι δεν βλέπαμε. Γύρισε η μητέρα της πρός το νερό και έκανε μια γκριμάτσα απορημένη. Η σκηνή αυτή αποτυπώθηκε στο μυαλό μου. Απο την μια το κοριτσάκι με τη χαρούμενη έκφραση και απο την άλλη η μητέρα με μια γκριμάτσα απορημένη. "Έλα αργήσαμε" είπε κάπως αγχωμένη η μητέρα και τράβηξε το κοριτσάκι απ'το χέρι, το οποίο καθώς απομακρυνόταν είχε γυρισμένο το κεφάλι και έβλεπε συνεπαρμένο το νερό να στάζει.

 

Έμεινα και εγώ να βλέπω το νερό μέχρι να τελειώσω το τσιγάρο. Δεν είδα τίποτα.

 

Τι παθαίνουμε καθώς μεγαλώνουμε; Το προκαλούμε στον εαυτό μας ή μας το προκαλούν άλλοι; Πού χάσαμε το Ασημένιο Κλειδί; "Στα παιδιά ανήκει η Βασιλεία των Ουρανών"

 

Σχόλια;

 

Όταν μεγαλώσει θα κοιτάξει στα μάτια του συντρόφου της και θα δει οτι είδε και στο νερό. Κάτι που κανείς άλλος δεν βλέπει. Δεν σταματούμε να είμαστε "παιδια" ποτέ. Ούτε χάνουμε το "κλειδί". Μαθαίνουμε να κλεινούμε τα μάτια μας στις "πόρτες" γιατι κατέληξε να είναι βολικο να μην εξυψώνεσαι σε αυτή την ζωή. Επιτυχής είναι ο οραματιστής της οικονομικής εξύψωσης. Ο καριερίστας...

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι όταν ήμουνα μικρή (μικρότερη εννοώ.... χιχι), ρωτούσα συνεχώς γιατί αυτό και γιατί εκείνο....

Δεν είμαι η μόνη προφανώς που το έκανε αυτό, αλλά σε αντίθεση με πολλά παιδιά είχα και έχω την τύχη να είναι πατέρας μου ένα άτομο με φοβερό όγκο γνώσεων, που ξέρει να μιλάει στα παιδιά (και όχι μόνο) που κατάφερνε να μου διεγείρει την φαντασία εκεί που άλλοι θα έλεγαν "Θα το μάθεις όταν μεγαλώσεις".

 

Μπαμπά μου σε λατρεύω!!!

 

 

 

 

( :offtopic: )

Link to comment
Share on other sites

Όταν είσαι μικρός κοιτάζεις την βροχή, ανοίγεις τα τηλεκατευθυνόμενα και τα βίντεο με το κατσαβίδι για να δεις πως λειτουργούν.

 

 

Όταν μεγαλώνεις προσπαθείς να λύσεις τα μυστήρια του σύμπαντος...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...