Jump to content

Eurovision


 Share

Recommended Posts

Eurovision

 

Τυχαίο ή κάτι σημαίνει η νίκη του Φιλανδικού συγκροτήματος;

Η μαύρη δύναμη μας ?μαγέψει? / μας έχει ?κυριεύσει? ;

 

Μόνο εγώ έχω αυτή την οπτική ; ή και κάποιος άλλος ;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ποιά μαύρη δύναμη ρε? :blink:

Μια χαρά ήταν το τραγουδάκι! Και χάρηκα που βγήκε γιατί αφενός ήταν "hard rock" (όπως και ο τίτλος του άλλωστε) και αφετέρου δεν είχε καμία σχέση με τα υπόλοιπα "trendy" για-να-περνά-η-ώρα-και-να-αγοράζουν-οι-μάζες τραγουδάκια...

Εύγε στη Φιλανδία, όπως και εύγε στις Vanilla Ninja (συμμετοχή της Ελβετίας) πέρυσι που κινήθηκαν στο ίδιο στυλ! :worthy::worthy::worthy::clapping:

images610111_VanillaNinja_Switzerland1a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι τύποι είναι χαβαλετζήδες και cultιάδες ρε συ. Τι μαύροι λέμε τώρα? Μελωδικό rockάκι αλα 80's έπαιξαν με στολές απο τέρατα cult θρίλερ! Κατ' αρχήν τους κράζουν για σατανιστές και αυτοί έχουν ενα κομματι που λέγεται "Devil is a loser"! :063laugh:

 

By the way... τι όμορφο ξωτικάκι η νορβηγίδα και είχε και χαριτωμένο κόμματι. Κρίμα. :(

Link to comment
Share on other sites

Johnny, θυμάμαι τις Vanilla Ninja που έλεγαν ένα τραγούδι για έναν τίγρη αν θυμάμαι καλά, που τον λέγαν Cool Vibes (λολ..τι άκυρο !). Συμπαθητικές ήταν, κάτι σε ηλεκτρική κιθάρα το είχαν, αλλα καμία σχεση με τους φινλανδούς!

 

Η Νορβηγίδα ήταν τέλεια, και το τραγούδι της με τον ξωτικοχωρό, πολύ καλό.

Αλλα όχι για eurovision...πολύ nightwish(!), και λίγοι το εκτίμησαν όπως φάνηκε..

 

Άλλα κομμάτια που έκαναν εντύπωση... της Βοσνίας-Ερζεγοβίνης το Lajla, θύμισε πολύ το προπέρσινο της Σερβίας-Μαυροβουνίου. (ο τραγουδιστής μου θυμισε λίγο Γιάννη Πάριο...άκυρο?). Παρόμοιο στυλάκι.. παρόμοια παρουσίαση... μόνο που το lane moje ήταν καλύτερο.

 

Η Ρουμανία.... περίμενα να πάει καλύτερα, να παιχτεί μεσα στις τρεις πρώτες θέσεις αλλά πού πάς ρε Καραμήτρο Μιχάι με τέτοιο μαλλί??

Ο τυπάς στις φωτό έδειχνε γλυκούλης, αλλα οι σχέσεις του με την κάμερα δεν πρέπει να είναι και οι καλύτερες... Το τραγούδι πολύ καλό πάντως και απο ρυθμό και απο μουσική και απο στίχους και απο φωνιτικά.Μόνο στην παρουσίαση έχασκε.

 

Η Ουκρανία είχε μια συμπαθέστατη τραγουδίστρια, εκείνη την ξανθιά τη γλυκούλα. Το τραγούδι λίγο μάπα, αλλα η τραγουδίστρια πολύ χαριτωμένη. Η παρουσία της και μόνο άξιζε όλους τους βαθμούς που μάζεψε.

 

Λιθουανία:

WE-ARE-THE-WI-NNERS

OF EURO-VISION.... (WE ARE! WE ARE!) ... :worthy::worthy::worthy:

Εύγε τους! Άξιζαν τους πόντους που πήραν επειδή πήξαμε στα κοινότυπα τραγούδια με τις ημίγυμνες χορευύτριες και θέλαμε κάτι να γελάσουμε ρε παιδί μου...!Κι αφού η Ισλανδία (εκείνο το τσίρκο medrano) δεν πέρασε στους τελικούς, ανέλαβαν οι Λιθουανοί (με λιγότερη επιτυχία αλλα το κατάφεραν). :clapping:

 

Η Ρωσία

:headb: :headb: :headb: :headb: :headb: :headb: :headb: :headb:

Μα για όνομα του θεού!!!!!

Αυτό το απολειφάδι είναι το SEX SYMBOL τους??????? :headb: :headb: :headb: ΤΙ ΤΟΥ ΒΡΗΚΑΝ?!?!?!

OMG. Κι έχει κάνει και γυμνή φωτογράφηση λέει!!!!! .... Μετά απο αυτό, όλοι μπορούμε να καταλάβουμε τις καημένες Ρωσιδούλες που μεταναστεύουν μαζικά σε άλλες χώρες.

 

Οι Φινλανδοί... αν μη τι άλλο είχαν πρωτότυπη παρουσία (αν και ήταν απο σκιαχτικοί εως γελοιοι)

Το τραγούδι τους μου άρεσε. Αρκεί να μη τους βλέπω! :blink: Είναι τρελά ποζέρια πάντως τα άτομα. Γι αυτό και βγήκαν πρώτοι. Και ότι σούσουρο και να γίνεται γι αυτούς. οτι είναι σατανιστες, οτι κάνουν τελετές μαύρης μαγείας μπλαμπλαμπλα, υπέρ τους είναι, όπως και φάνηκε.

 

Τέλος.... θυμάστε που οι τρεις σωματοφύλακες ήταν τέσσερις?

Μαντέψτε ποιος ήταν ο τέταρτος....

Λέγεται οτι το ρούχο που φορούσε η Βίσση, εκείνο το μαύρο κολάν(σαν τους ήρωες με τα κολαν..), με τη φουφούλα που κρεμόταν απο πίσω και τη μπλούζα της εποχής του λουδοβίκου κόστισε 170.000 ευρώ!! (No comments)

..Σαν τραγούδι... και που μπήκαμε στην 10αδα καλά ήταν :) Η Βίσση το είπε όσο καλύτερα γινόταν (?). Προσωπικά περίμενα οτι θα βγούμε εκτός. Αλλα μπράβο μας :clapping::clapping: Καλά τα πήγαμε!

 

 

Τελικά νομίζω οτι έχω βγει :offtopic: ...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω χαιρομαι που βγηκαν τα φρικια πρώτα ετσι για να γίνει η ανατροπη τον χαζο ποπ τραγουδιων στην 1η θέση...

Πάντως χαρηκα ιδιαιιτερα που πηραμε την 9η θέση γιατι επαλυθευτηκα :cheerful: :lol::018bleh:

Αν περναμε την 8 θα επεφτα εξω για μια θεση!!!Αλλα ευτυχως δεν εγινε κατι τετοιο... :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Ο αρχηγός του συγκροτήματος ήταν καταπληκτικός στη συνέντευξη τύπου και είπε πολλά ωραία στη συνέντευξη τύπου. Τα σημαντικότερα, όπως τα θυμάμαι:

 

-Είμαστε ένα ροκ συγκρότημα που κέρδισε τον ποπ διαγωνισμό. Αυτό από μόνο του είναι περίεργο. Ευχαριστούμε τους φαν της ροκ μουσικής, της χαρντ ροκ, του μέταλ, των Kiss και όλους όσους δεν είναι στενόμυαλοι. Το ότι ένα τέτοιο τραγουδι είχε απήχηση σε όλη την Ευρώπη, δείχνει κάτι. Δείχνει πως η Ευρώπη είναι πιο ανοιχτόμυαλος τόπος από όσο τον παρουσιάζουν.

 

-Να ένα τραγούδι που προέρχεται από μια μειονότητα και κερδίζει - γιατί δεν υπάρχει πιο ολιγάριθμη μειονότητα από τους Lordi. Η νίκη μας έδειξε πως υπάρχουν κι άλλα μουσικά είδη, πέρα από την ποπ και τις μπαλλάντες. Ελπίζω πως, από του χρόνου, στη Eurovision θα στέλνονται περισσότερα ροκ τραγούδια, αλλά και χιπ-χοπ, και άλλα, πολλά είδη.

 

Το σχόλιό μου είναι πως η νίκη των Lordi ήταν ένα χαστούκι σε όλους τους τύπους που ξέρουν τι είναι "αυτό που θέλει το κοινό". Μια μπάντα από τη Φινλανδία που κάνει αυτό που είναι το μεράκι της, κάνει την πλάκα της αν θέλετε, καταφέρνει να "περάσει στο κοινό" περισσότερο από "απόλυτους σούπερ-σταρ" με ένα ολόκληρο επιτελείο μανατζαραίων και ειδικών σε μάρκετινγκ-επικοινωνία-τρέχαγύρευε.

 

Αν δείχνει κάτι, είναι πως το ευρωπαϊκό κοινό δείχνει δυνατά σημάδια αντίστασης στη βιομηχανοποίηση του θεάματος κι αυτό είναι το πιο σημαντικό.

 

Προσθέστε στην νίκη και την παράμετρο της δυναμικής "εκδίκησης" του ροκ που επιβλήθηκε σε έναν ποπ διαγωνισμό, καταλαβαίνετε πως πρώτη φορά χάρηκα τόσο πολύ με την νίκη τραγουδιού στη Eurovision.

Link to comment
Share on other sites

Ονειρομάντισσα, το cool vibes των vanilla ninja ήταν άκυρο γι'αυτούς που δεν έκαναν τον κόπο να το ακούσουν δεύτερη φορά! :whistling: Κατά τ'άλλα με εκπλήσσει η ανάλυσή σου για τη φετινή eurovision, φαντάζομαι δε θα έχασες ούτε λεπτό... :blblbl:

 

Γενικά, όσον αφορά τους Φιλανδούς και τη νίκη τους, με καλύπτει απόλυτα η απάντηση του κέρατου! :clapping:

Ειδικά το "σημάδια αντίστασης στη βιομηχανοποίηση του θεάματος"! :worthy:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά!Εγώ πάντως την απόλαυσα χτες για πρώτη φορά θα έλεγα,για να μην λένε όλοι ότι θα βγει η Βίσση!Παρακολούθησα την "κοπελιά" και μου ερχόταν αναγούλα!Μα κομμάτι ήταν αυτό?Αν έστελνε πχ.κάτι σαν το νάυλον,ίσως έπαιρνε καλύτερη θέση!Ξόδεψε μια περιουσία για μια ηλίθια αμφίεση και δεν αφιέρωσε καθόλου χρόνο και χρήμα για ένα καλύτερο κομμάτι!Μα γιατί δεν βάζουν νέα παιδιά να τραγουδήσουν?Πιστεύω να μάθουν οι υπεύθυνοι από τα λάθη τους! :063laugh: Είμαι Ελληνίδα,αλλά χτες ένιωσα τόση ντροπή....Ειναι αξιοπρεπής θέση η 9η??Μέσα στην 5αδα είναι το θέμα να είσαι!Τα "τέρατα"πάντως τα παραδέχτηκα!!

Link to comment
Share on other sites

...

Εύγε στη Φιλανδία, όπως και εύγε στις Vanilla Ninja (συμμετοχή της Ελβετίας) πέρυσι που κινήθηκαν στο ίδιο στυλ! :worthy::worthy::worthy::clapping:

images610111_VanillaNinja_Switzerland1a.jpg

Έτσι λέω κι εγώ. Δυο φορές "ψήφισα" (με SMS) στην Eurovision, πέρυσι Vanilla Ninja για την Ελβετία, και φέτος τα "τέρατα". Γιατί κινούνταν στο στυλ που προτιμώ (κι η Ελβετία δεν τα πήγε και άσχημα τελικά πέρυσι).

Ο αρχηγός του συγκροτήματος ήταν καταπληκτικός στη συνέντευξη τύπου και είπε πολλά ωραία στη συνέντευξη τύπου. Τα σημαντικότερα, όπως τα θυμάμαι:

-Είμαστε ένα ροκ συγκρότημα που κέρδισε τον ποπ διαγωνισμό. Αυτό από μόνο του είναι περίεργο. Ευχαριστούμε τους φαν της ροκ μουσικής, της χαρντ ροκ, του μέταλ, των Kiss και όλους όσους δεν είναι στενόμυαλοι. Το ότι ένα τέτοιο τραγουδι είχε απήχηση σε όλη την Ευρώπη, δείχνει κάτι. Δείχνει πως η Ευρώπη είναι πιο ανοιχτόμυαλος τόπος από όσο τον παρουσιάζουν.

-Να ένα τραγούδι που προέρχεται από μια μειονότητα και κερδίζει - γιατί δεν υπάρχει πιο ολιγάριθμη μειονότητα από τους Lordi. Η νίκη μας έδειξε πως υπάρχουν κι άλλα μουσικά είδη, πέρα από την ποπ και τις μπαλλάντες. Ελπίζω πως, από του χρόνου, στη Eurovision θα στέλνονται περισσότερα ροκ τραγούδια, αλλά και χιπ-χοπ, και άλλα, πολλά είδη.

Το σχόλιό μου είναι πως η νίκη των Lordi ήταν ένα χαστούκι σε όλους τους τύπους που ξέρουν τι είναι "αυτό που θέλει το κοινό". ...

...

Και ναι, πιο πολύ κι απ' το τραγούδι, θα έλεγα, μου άρεσε αυτά που είπε στη συνέντευξη μετά ο Mr. Lordi. Άξιζε τη νίκη μόνο και μόνο για να πει στη συνέντευση κάποια πράγματα που καλό είναι να ακούγονται.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μαρέσαν τα τέρατα. . . :015annoyed: . Δεν είναι του γούστου μου. . .Και ειδικά δεν μαρεσαν οι στίχοι του τραγουδιού τους :015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι ευτυχές γεγονός που κέρδισαν οι Lordi. Μα δεν αντέχω άλλο μπούτι και ντεκολτέ έξω. ΕΛΕΟΣ!!!

Επιτέλους να ακουστεί και κάτι διαφορετικό. Κάτι rock,κάτι πιο δυναμικό.

Πάντως, νομίζω, ότι είναι η αρχή του τέλους για την Eurovision ή έστω η αρχή μιας νέας περιόδου λιγότερο προβλέψιμης (λιγο β...ζι, λίγο κρασί και τ' αγόρι μουουουουουουουου)

 

 

 

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Ονειρομάντισσα, το cool vibes των vanilla ninja ήταν άκυρο γι'αυτούς που δεν έκαναν τον κόπο να το ακούσουν δεύτερη φορά! :whistling: Κατά τ'άλλα με εκπλήσσει η ανάλυσή σου για τη φετινή eurovision, φαντάζομαι δε θα έχασες ούτε λεπτό... :blblbl:

Johnny, εννοείται οτι δεν έχασα ούτε δευτερόλεπτο του διαγώνισμού, αφού είμαι fan του θεσμού!! :clapping: όσο για το Cool Vibes, έλα τώρα, θα φώναζες ποτέ τον τίγρη σου έτσι? Έστω τη γάτα σου! :blink: Το τραγούδι, σαν ρυθμός, μελωδία, φωνές, παρουσία κλπ ήταν πολύ καλό. Το όνομα του Τίγρη με προβλημάτισε

 

Όταν πέρισι βγήκαμε πρώτοι με την Παπαρίζου ήμουν έτοιμη να αγοράσω τα εισιτήρια για να πάω στο στάδιο φέτος. Αλλα όταν ανακοινώθηκε οτι θα πήγαινε η Βίσση και τα τραγούδια που είχαν επιλεγεί, σκέφτηκα καλύτερα να μην κλάψω τα 200 μου ευράκια... !!!

 

Κασσάνδρα(Χρόνια σου Πολλά κ Καλά κι όλας), όπως είπα και πριν περίμενα οτι θα βγούμε εκτός 10άδας. Οπότε και η 9η θέση καλή είναι. Μη ντρέπεσαι! Αφού δεν πιάσαμε καμια 17η όπως η Μαντώ κι ο Sagapo, πάλι καλά να λέμε.. :018bleh: Το λεγα και στη μάνα μου και μου έλεγε: Μπα, αδύνατον, μέσα στη 5αδα θα είμαστε....

 

Για να γυρίσουμε πάλι στους Lordi, ο Τράγου Κέρατο με κάλυψε απόλυτα.

 

 

Θα θελα πολύ πάντως να δω τι κρύβεται κάτω απο αυτές τις κακομούτσουνες μάσκες.. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί την Eurovision να μην την είδα αλλά το τραγούδι δεν μπορώ να πω πως μου άρεσε. Βέβαια η αμφίεση τους ήταν πολύ πετυχημένη και άλλωστε από όσο ξέρω μετράει περισσότερο η σκηνική παρουσία παρά το τραγούδι σε αυτή τη διοργάνωση.

 

 

Θα ήθελα να δώσω μια άλλη προοπτική στο θέμα: μήπως είναι trendy να ακούς metal; Μήπως το ότι βγήκανε δεν σημάνει τπτ άλλο παρά μια ακόμα μόδα;

Link to comment
Share on other sites

μήπως είναι trendy να ακούς metal;

Αυτοί που θεωρούν ότι η metal είναι trendy, αργά ή γρήγορα την εγκαταλείπουν καθώς "διαφαίνονται" άλλες μόδες στον ορίζοντα! :smilewink:

Η metal όμως σαν είδος δεν είναι καθόλου trendy, ούτε οι φίλοι της είναι... εκτός κι αν θεωρείς trendy τον εαυτό σου...???!!! :whistling:

Μήπως το ότι βγήκανε δεν σημάνει τπτ άλλο παρά μια ακόμα μόδα;

Αν ήταν μόδα, οι περισσότερες χώρες θα κατέβαιναν με τραγούδι του ίδιου στυλ! :smilewink:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...