Jump to content

The Omen...


 Share

Recommended Posts

Σήμερα είδα κάτι πολύ περίεργο και με έβαλε σε σκέψεις...

Καθώς περπατούσα, πέρασε από μπροστά μου ένα λεωφορείο το οποίο έφερε ένα διαφημιστικό banner στις δύο πλευρές του...

Το banner διαφήμιζε την προβολή της ταινίας The Omen (Η Προφητεία) στους βρετανικούς κινηματογράφους (δεν ξέρω αν ισχύει και στην Ελλάδα) στις 6.6.06!!!!! Μάλιστα, η ημερομηνία ήταν τυπωμένη με μεγάλα κόκκινα γράμματα!!

 

Και άρχισα να αναρωτιέμαι (όπως πάντα).... Ποιοί οι λόγοι της επιλογής της συγκεκριμένης ημερομηνίας για την συγκεκριμένη ταινία? Τρείς αιτίες μου ήρθαν στο μυαλό:

 

1. Καθαρά λόγοι promotion και marketing. Μια ταινία με θέμα την επιστροφή του Αντίχριστου θα έχει περισσότερες πωλήσεις σε μια ημερομηνία με ... "σημασία"...

2. Δημιουργία ψυχολογικής διάθεσης... Η ημερομηνία προϊδεάζει τον θεατή, ο οποίος περιμένει κάτι... παραπάνω από την προβολή της ταινίας και έχει προετοιμαστεί για κάτι διαφορετικό... (Αυτό μπορεί να κολλήσει με την πρώτη αιτία..)

3. Όλα τα παραπάνω ΣΥΝ άλλες αιτίες (μεταφυσικές..?) που δεν μπορεί να τις συλλάβει καν ο νους μας... (Το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό όταν είδα την διαφήμιση ήταν "Τί προσπαθούν να ... καλέσουν?" )

 

Ίσως να είμαι υπερβολική αλλά μου φάνηκε... περίεργο.. Θα ήθελα τα σχόλιά σας...

Link to comment
Share on other sites

...ωραίο promotion... :018bleh:

 

:mellow::huh::o <_< :hm::yeahright: :7_5_135[1]:

 

('Οπως βλέπεις πηγαίνουμε στην ίδια σχολή με την Σαμπρίνα.... Πολλές καρατιές για μια εβδομάδα, δεν νομίζεις?? :018bleh: )

Link to comment
Share on other sites

όχι παιδιά να μην τα ισοπεδώνουμε όλα στο βωμό του Μάρκετιγκ..

Φυσικά και είναι απλά ας ψάξουμε λίγο βαθύτερα...

 

Τα μωρά που θα γεννηθούν σ' αυτή την ημερομηνία..

 

Ο αριθμός σαν 666 (Εσχατολογικός, του τέλους, αριθμητική αξία 18, στο αλφάβητο το Σ από το Σατάν που σημένει αντίπαλο, ''φυσικά γι' αυτούς που είναι χριστιανοί)

 

Η ημερομηνία μπορεί να μην έχει σχέση με τον αριθμό

 

Κι' όμως το γεγονός ότι εμφανίζεται κι' αυτή τωρά κάτι πάει να πει...

 

Μην ξεχνούμε και το άνοιγμα τον οικισμών ''WatchTowers'' που άλλοτε μέσω της σκοτεινής Ενωχιανής Μαγείας, και άλλοτε μέσω των ονείρων και του υποσυνειδήτου θα παίξουν μαζί μας τα δαιμονάκια, οι συγγενείς τους και οι άνθρωποι που είναι συνδεδεμένοι μ' αυτά!

 

Κι όσο για το σχόλειο κάποιον ότι δεν ''υπάρχουν'' ας διαβάσουμε κ λίγη Καββάλα, που περιγράφει για τις Κλιφοθηκές Δυνάμεις, που για να ορθοποδίζει καθημερινά το καλό πρέπει να πατά το κακό στον κάλλο!

 

Όλα είναι μύθος μέχρι να αποδειχθούν δεν θα διαφωνίσω με τους ορθολογιστές του φόρουμ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...