Jump to content

Εντιμος-προσβλητικος


Recommended Posts

Υπαρχουν πολλοι ανρωποι στο κοσμο(τι ειπα τωρα ε???).Μερικοι απο αυτους ειναι σιγανοπαπαδιες και νιφιτστες και κατινες, κι υπαρχουν και ανθρωποι οι οποιοι ειναι εντιμοι(μιλαω για διαπροσωπικες σχεσεις).

Για τους εντιμους θα ηθελα να μιλησουμε λιγο.

Εχω ακουσει μια θεωρια που λεει οτι οποιος ειναι εντιμος ως προς τους αλλουσ τους προσβαλλει συγχρονως θελοντας το και μη, λιγο ή πολύ.Νομιζω οτι ειναι πολυ σωστη αυτη η αποψη.

Οσο και να μην το θελει καποιος θα προσβαλλει τον αλλο ακομα και πράγματα τα οποία δεν εχουν και τοσο σημασία.

Τι λέτε εσείς γι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Έντιμος είναι ο άνθρωπος που σέβεται τίς απόψεις των άλλων και λέει πάντα την δικιά του.

 

Υπάρχουν όντως φορές που άτομα που δεν πολύ-μιλάνε να πουν τον άλλο μ***κα γιατί όντως το πίστευαν ή άλλοι που μιλάνε συνέχεια δεν εξωτερικεύουν τα αισθήματά τους και τις απόψεις για τους γύρω τους.

 

 

Angel Of Darkness

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για έντιμους ή για ειλικρινείς ανθρώπους?? Οι όροι έχουν διαφορετική σημασία.

 

Όπως και να έχει, εγώ δεν συμφωνώ με την λογική ότι ο ειλικρινής άνθρωπος ''προσβάλλει'' τους συνανθρώπους του.

Δεν είναι προσβολή να λες την αλήθεια, απλώς συνήθως στον κόσμο δεν αρέσει όταν την αποκαλύπτεις.

Η ειλικρίνεια πληρώνεται ακριβά (ρίξεις σχέσεων, αντιπάθειες, μίσος...), αλλά παρέχει διαφάνεια στις σχέσεις. Η αντίδραση του άλλου φανερώνει πόσο ειλικρινής είναι απέναντί σου και εάν η σχέση είναι υγιής ή σχέση βασισμένη σε συμφέρον.

Μόνο με την ειλικρίνεια μπορείς να αποκαλύψεις το ψέμα.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για έντιμους ή για ειλικρινείς ανθρώπους?? Οι όροι έχουν διαφορετική σημασία.

 

Ναι είναι διαφορετικές έννοιες αλλά πολύ ταυτόσημες..

Ουσιαστικά όμως στην πράξη δεν μπορεί να υπάρχει το ένα χωρίς το άλλο..

Άρα πάνε χέρι-χέρι..

 

Στο συγκεκριμένο θέμα παρόλο που μπορεί να είναι πολύπλοκο ουσιαστικά μπορούμε να το ανάγουμε σε μια λέξη εμπιστοσύνη και κατά επέκταση σεβασμός..

 

Σκεφτείτε π.χ. έναν ?φίλο? σας που ενώ είναι κλεφτής, δεν έχει την ειλικρίνεια και το θάρρος να σας το ομολογήσει (άρα να σας σεβαστεί) και του εμπιστεύεστε τα κλειδιά του σπιτιού σας η του αυτοκινήτου ενώ εσείς απουσιάζετε ήσυχος..

 

Άρα από ένα πολύ απλό παράδειγμα φαίνεται ότι οι αρετές εντιμότητα, ειλικρίνεια αλλά και θάρρος πάνε μαζί καθώς βέβαια και τα αντίθετα π.χ δειλία, ψέματα, υποκρισία κλπ.

 

Μπερδεύουμε την καπατσοσύνη και την εξυπνάδα με την ψευτιά και την απατεωνιά π.χ. σε ξεγέλασα άρα είμαι πιο έξυπνος?

 

Το να είσαι έντιμος σημαίνει ότι έχεις επιλέξει και υιοθέτηση ένα ηθικό κώδικα τιμής σαν τρόπο ζωής, στο αντίθετο απλά δεν έχεις επιλέξει τίποτα..

 

Άρα το συμπέρασμα είναι ότι πειράζει μόνο αυτούς που δεν είναι έντιμοι και είναι πολύ αργά για να αλλάξουν και να γίνουν?

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Ζ.

Τις περισσότερες φορές, ο έντιμος ? ειλικρινής χειρίζεται το χαρακτηριστικό του με έλλειψη λεπτότητας και μέτρου. Γιατί ακόμα και σε ένα «θετικό» χαρακτηριστικό χρειάζεται μέτρο. Και ο καταιγισμός της ειλικρίνειας πολλές φορές έρχεται σε αντίθεση με ένα άλλο πολύ ουσιαστικό χαρακτηριστικό, τη διακριτικότητα! Και τις περισσότερες φορές το άλλοθι αυτής της «καταπάτησης» δεν είναι η σκέψη «Εγώ είμαι απλά ειλικρινής» αλλά «Εγώ είμαι απλά αδιάφορος για το αποτέλεσμα».

Ειλικρίνεια είναι και η έκφραση «Είσαι χοντρός!» αλλά τον? χοντρό θα τον προσβάλει! Και θα φέρει και σε δύσκολη θέση όσους παραβρίσκονται της? ειλικρινούς αποκάλυψης!

Ως χαρακτηριστικό είναι θετικό όταν σε αυτοπροσδιορίζει: είσαι ειλικρινής και έντιμος με τον εαυτό σου!

Link to comment
Share on other sites

Ως χαρακτηριστικό είναι θετικό όταν σε αυτοπροσδιορίζει: είσαι ειλικρινής και έντιμος με τον εαυτό σου!

 

:clapping::clapping::clapping::clapping::clapping:

Δεν είσαι ειλικρινής με τον εαυτό σου όταν, και καλά, δεν σε ενδιαφέρει να προσβάλεις. Σε ενδιαφέρει γιατι "φτιάχνεσαι" με την υποτιθέμενη αυτογνωσία και ανωτερότητά σου. Να είμαστε ειλικρινείς σε εμάς και στους συνανθρώπους μας, για να βοηθάμε.

Link to comment
Share on other sites

Οσο κι άν ακούγεται "περίεργο",

 

... τό πρώτο πού διαφοροποιεί τούς ανθρώπους, γενικότερα, είναι η γνώση! Γνώση πού αποκτήθηκε στά θρανία καί γνώση πού αποκτήθηκε από εμπειρίες στήν ζωή.

 

Τό δεύτερο πού διαφοροποιεί τούς ανθρώπους, είναι ο βαθμός χρήσης τών γνώσεών τους, στήν καθημερινότητα.

 

Τό τρίτο πού διαφοροποιεί τούς ανθρώπους, είναι η σύνεση μέ τήν οποία χρησιμοποιούν τίς γνώσεις τους.

 

...

 

Ο άνθρωπος πού αγνοεί, διακατέχεται από φόβους καί ανασφάλεια. Είναι εύκολο θύμα τών προκαταλήψεων. Τό ψέμα - μέ όποια μορφή - ορίζει τήν κοσμική, κοινωνική καί διαπροσωπική συμπεριφορά του.

Δουλοπρέπεια έως ωμός αυταρχισμός είναι τά εμφανή εξωτερικά όρια, αναλόγως συνθηκών.

 

Ο ημιμαθής άνθρωπος, είναι στόν ίδιο βαθμό, μέ τόν 1ο, εκτεθημένος στόν φόβο καί τήν ανασφάλεια αλλά έχει νά αντιμετωπίσει καί αυξημένα εσωτερικά προβλήματα εξ αιτίας τού εγωϊσμού του.

Αυτός, έχει επιπλέον, κτίσει ένα εξωτερικό προσωπείο - διπλωματικής έως αγενούς - συμπεριφοράς, γιά νά προστατεύσει αυτό πού επιμένει νά προβάλει ότι είναι.

 

Συμπέρασμα: Οι συμπεριφορές τών ανθρώπων, καθορίζονται από τίς φοβίες καί τίς ανασφάλειες - εσωτερικές & εξωτερικές - πού τούς διακατέχουν.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρίνεια είναι και η έκφραση «Είσαι χοντρός!» αλλά τον? χοντρό θα τον προσβάλει! Και θα φέρει και σε δύσκολη θέση όσους παραβρίσκονται της? ειλικρινούς αποκάλυψης!

Ως χαρακτηριστικό είναι θετικό όταν σε αυτοπροσδιορίζει: είσαι ειλικρινής και έντιμος με τον εαυτό σου!

 

 

Ναι αλλά κανονικά εάν ήταν ειλικρινείς με τον εαυτό του δεν θα έπρεπε να τον πειράζει, εφόσον θα το ήξερε και ο ίδιος ότι θα ήταν αλήθεια..

Άρα ?ξεγελάει? και ?παίζει? με τον εαυτό του..

 

Άλλωστε μιλήσαμε και για σεβασμό όποτε μια καλής θέλησης προτροπή για π.χ. αδυνάτισμα μπορεί να έχει και θετικά αποτελέσματα, ειδικά όταν προέρχεται από κάποιο άτομο που ξέρεις ότι μπορείς να το έχεις εμπιστοσύνη..

 

Υπάρχουν βέβαια και τα όρια της απλής κοινής λογικής, δεν μπορείς να καταδεικνύεις συνεχώς τα ελαττώματα και τις αδυναμίες του άλλου..

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ότι προσβάλει τους άλλους πιστεύω πως εννοείς άθελά του.

 

Αυτό μπορεί να γίνει πολύ ε?υκολα γιατί ο καθένας έχει διαφορετικά ιδανικά και στάνταρ.

Ο καθένας έχει διαφορετικές αξίες και έτσι μπορεί να τον προσβάλεις χωρίς να το καταλάβεις.

 

Αν τώρα εννοείς ότι οι έντιμοι άνθρωποι προσβάλλουν τους άλλους με τη στάση τους μπορεί να ισχύει μόνο στην περίπτωση που ο άλλος δεν είναι μια ολοκληρομένη προσωπικότητα και ζηλεύει τον άλλο και πιστεύει ότι η στάση του είναι προσποιητή γιατί με τα δικά του στάνταρ είναι αδύνατο ένας άνθρωπος να δρα έτσι οπότε πιστεύει ότι προσβάλετε, χωρίς όμως κατά την δική μου άποψη να ισχύει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν πολλοι ανρωποι στο κοσμο(τι ειπα τωρα ε???).Μερικοι απο αυτους ειναι σιγανοπαπαδιες και νιφιτστες και κατινες, κι υπαρχουν και ανθρωποι οι οποιοι ειναι εντιμοι(μιλαω για διαπροσωπικες σχεσεις).

Για τους εντιμους θα ηθελα να μιλησουμε λιγο.

Εχω ακουσει μια θεωρια που λεει οτι οποιος ειναι εντιμος ως προς τους αλλους τους προσβαλλει συγχρονως θελοντας το και μη, λιγο ή πολύ.Νομιζω οτι ειναι πολυ σωστη αυτη η αποψη.

Οσο και να μην το θελει καποιος θα προσβαλλει τον αλλο ακομα και πράγματα τα οποία δεν εχουν και τοσο σημασία.

Τι λέτε εσείς γι αυτό?

 

Φυσικα συνφωνω!!

 

Αναλυωντας τη συνπεριφορα των γυρω μου τα τελευταια χρονια καταλαβα πως ασυνειδητα ή εστω υποσυνειδητα(τουλαχιστον οι περισσοτεροι) συγκρινουν τους εαυτους τους με τους συνομιλιτες τους..

 

Ετσι ο καθε διαλογος ειναι πολυ ευκολο να προβλευθει αν γνωριζεις τα ατομα που τον κανουν..

προσωπικα παντα αναρωτιομουν για ποιον λογο μου μιλανε με ενα συγκεκριμενο τροπο(ο οποιος απεχει πολυ απο τον τροπο που μιλανε μεταξυ τους οι περισσοτεροι απο τους γνωστους μου) ωσπου καταλαβα οτι εχει σχεση με το πως με βλεπουν..και φυσικα με βλεπουν ΣΧΕΔΟΝ οπως εγω θελω να φαινομαι!!!

Αυτο το γεγονος ειχε και εχει ως αποτελεσμα η γνωμη μου να ειναι η πιο "Βαρια" μεσα στον κυκλο μου (για τον οποιο δεν ειμαι και πολυ περηφανος) και οχι μονο. Δηλαδη και στις νεες μου γνωριμιες υπαρχει αυτη η ιδιοτητα εκ μερους μου...

 

Δεν θα περιαυτολογησω αλλο γιατι πιστευω πως ειμαι αρκετα σαφης στο πως συνπεριφερομαι.

 

Τελος παντων εφοσων καποιος ενπενει εντιμοτητα κ σεβασμο ειναι αναμενομενο να του συμπεριφερονται με τον ιδιο τροπο(μιλαω για καθωσπρεπει ατομα κ οχι κ@θ.κ|@.)

Οι περισσοτεροι συνανθρωποι μας ομως(δυστυχως),εχουν μεγαλωσει σε περιβαλλοντα αρκετα μακρια απο αυτου του ειδους συμπεριφορες, οποτε τους ειναι κοματακι δυσκολο να εκφραστουν αναλογως. Αυτοι οι χαρακτηρες λοιπον θεωρουν κατα καποιον τροπο υποτιμητικο για τους εαυτους τους να μη μπορουν να "ταιριαξουν"..και ετσι προσπαθουν(με τον τροπο του ο καθενας) να αποδειξουν(πρωτα σους εαυτους τους) οτι ειναι ανωτεροι...πετυχαινοντας πολλες φορες το αντιθετο αποτελεσμα(μονο που οι ιδιοι δεν το καταλαβαινουν).

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινεια και εντιμοτητα ειναι πολυ ταυτοσημες αλλα δεν υπαρχει τη μια χωρις την αλλη .Αλλα για να εισαι εισαι εντιμος και ειλικρινεις με τους αλλους πρεπει να εισαι και με τον ευατο σου.Γιατι αν δεν εισαι με τον εαυτο σου στην ουσια δεν εισαι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...