Jump to content

ti gnomi exete sxetika me tous martures tou iexova


 Share

Recommended Posts

eimai sigouri oti ooooloi sas exete akousei gia tous martures tou iexova... poia einai i gnomi sas einai arage alitheia auta pou lene?oloi einai enantiomenoi :hithead: mazi tous kai skeftomai mipos autoi oi anthropoi kseroun tin alithia giati os gnosto,me tin alithia oloi einai antithetoi.etsi to skeftomai...eseis ti lete re guys? :angel:

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο το ότι κάνουν door-to-door προσυλητισμό, είναι αρκετό για να με πείσει ότι έχουν μαύρα μεσάνυχτα περί... αλήθειας!

 

Να ρωτήσω όμως κάτι κομματάκι άσχετο των Μάρτυρων του Ιεχωβά:

Τι εννοείτε λέγοντας "αλήθεια" ή τι πιστεύετε ότι είναι αυτό τέλος πάντων; :angel:

Link to comment
Share on other sites

Πάλι τα ίδια. Ρε κοπέλα μου άνοιξε ένα νέο θέμα με αυτά που θες να ρωτήσεις! Τώρα όποια απάντηση υπάρξει θα αφορά την αλήθεια και όχι τον τίτλο του thread. Σ'αρέσει να μεταφέρεις δημοσιεύσεις; :unsure::P

Link to comment
Share on other sites

Ας μη χαλάσω την καρδιά του Αυγερινού, θα απαντήσω στην αρχική ερώτηση (όπως σκόπευα άλλωστε!)

Μάρτυρες του Ιεχωβά. Ναι. ΠΟΛΛΑ καμμένα κύτταρα.... η πλύση εγκεφάλου που υφίστανται θα φταίει. Γενικώς ότι εμπεριέχει πλύση εγκεφάλου δεν συνιστάται... Θα συμφωνήσω και με τη Νεφέλη και με τον Φοίβο. Και μόνο η προσηλυτιστική τους δράση/διάθεση τους κάνει μακράν χειρότερους των ορθοδόξων, και γενικώς, ότι εμπεριέχει δόγματα...βράστε όρυζα.

Link to comment
Share on other sites

Αυγερινός: Πάλι τα ίδια. Ρε κοπέλα μου άνοιξε ένα νέο θέμα με αυτά που θες να ρωτήσεις! Τώρα όποια απάντηση υπάρξει θα αφορά την αλήθεια και όχι τον τίτλο του thread. Σ'αρέσει να μεταφέρεις δημοσιεύσεις; :unsure:  :P

 

Καλά ντε!! Γκρινιάρη!! :surrender:

Άνοιξα νέο θέμα σχετικά... Άντε ν΄ απαντήσεις τώρα! :cheerful:

 

 

Eirianwen: και γενικώς, ότι εμπεριέχει δόγματα...βράστε όρυζα.

 

Πολύ σωστό αυτό Eirianwen! :goodwork:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνίσω και εγώ Eirianwen!

Τους κάνουν πλύσει εγκεφάλου οπότε κ κάποια αλήθεια να έκρυβαν (που δεν πιστεύω ότι έχουν...) δεν θα είχε αξία εφόσον δεν μπορούν να το δούν μόνοι τους αλλά τους το επιβάλλουν με πλάγιο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνίσω και εγώ Eirianwen!

Τους κάνουν πλύσει εγκεφάλου οπότε κ κάποια αλήθεια να έκρυβαν (που δεν πιστεύω ότι έχουν...) δεν θα είχε αξία εφόσον δεν μπορούν να το δούν μόνοι τους αλλά τους το επιβάλλουν με πλάγιο τρόπο.

Τώρα, για να πω και του στραβού το δίκιο, έχουν κάτι που τους αναγνωρίζω:

Οι περισσότεροι από αυτούς (πλανημένοι από μπουγάδα του εγκεφάλου ή όχι) τουλάχιστον ξέρουν γιατί είναι εκεί μέσα. Το αποφάσισαν μόνοι τους έχοντας ηλικία να αποφασίζουν. Αντίθετα σε κάποιες κρατικές εκκλησίες οι άνθρωποι πηγαίνουν γιατί έτσι του είπαν, από μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά δύσκολο νά ερμηνεύσουμε καί νά κρίνουμε μία κοινότητα κάτω από τό πρίσμα διαφορετικών βιωμάτων.

 

Γι΄αυτό, αφ΄ενός μέν δέν μπορώ νά πάρω θέση σέ κάτι πού δέν έχω ασχοληθεί, αφ΄ετέρου δέ, γιά τόν ίδιο λόγο, δέν θά εξέφραζα οποιαδήποτε μορφή απόρριψης, όχι μόνο γι΄αυτήν αλλά καί γιά οποιαδήποτε θρησκευτική - εσωτεριστική - κοινότητα .

 

Αποδεχόμαστε όλοι πιστεύω τό δικαίωμα αναζήτησης απαντήσεων στά αρχαία πανανθρώπινα ερωτήματα επάνω στά οποία άλλωστε θεμελιώθηκαν η εσωτεριστική αναζήτηση καί η φιλοσοφική μεθοδολογία.

 

Βέβαια, γιά εμένα, υπάρχει αγεφύρωτο χάσμα, ανάμεσα στήν έννοια τής αναζήτησης καί τίς όποιες δογματικές θέσεις, έστω κι άν αυτές δηλώνονται ως ...εκ στόματος Θεού προερχόμενες!

 

Κάποιοι ζούν - υποθέτω πλήρεις καί ευτυχείς - στό συγκεκριμένο δόγμα τών μαρτύρων τού Ιεχωβά.

 

Παραθέτω ένα link γιά περισσότερες πληροφορίες γιά όποιον / α ενδιαφέρεται.

 

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, γιά εμένα, υπάρχει αγεφύρωτο χάσμα, ανάμεσα στήν έννοια τής αναζήτησης καί τίς  όποιες δογματικές θέσεις, έστω κι άν αυτές δηλώνονται ως ...εκ στόματος Θεού προερχόμενες!

Εδώ θέλει λίγο προσοχή!

Θέλω να πω ότι΄το νόημα της αναζήτησης είναι το βρεις κάτι. Αν το το βρεις τότε προφανώς *αυτό είναι* για σένα (δεν αλλάζει) οπότε θα έχεις δίκιο να το βλέπεις με τρόπο που οι "απ' έξω" ίσως να χαρακτηρίζουν "δογματικό"!

 

Έπειτα σε όποιο σημείο κι αν βρίσκεται κάποιος μια κάποια σταθερότητα - που καλώς ή κακώς είναι στις 'δογματικές' τοποθετήσεις - είναι πάντοτε καλύτερη από το πηγαίνει από εδώ και από εκεί ανάλογα με διάφορους "ανέμους"

Link to comment
Share on other sites

Έχω έρθει πολλές φορές σε επαφή με τα τους μάρτυρες του Ιαχωβά... :crying:

...Και οι μεθόδοι τους είναι γνωστές... :nono:

http://watchtower.org/languages/greek/libr.../article_01.htm

 

Ποιος είσαι στ? αλήθεια, Θεέ; :nono: :nono:  :nono: 

 

Γιατί δεν αναρωτιόμαστε καλύτερα

:worthy::worthy::worthy::worthy::worthy:

:worthy: Ποιός είμαι; :worthy:

:worthy::worthy::worthy::worthy::worthy:

 

Άνθρωποι αφιερώνουν τη ζωή τους στο θεό αντί να την αφιερώσουν στον ίδιο τους τον εαυτό που χρειάζεται περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, γιά εμένα, υπάρχει αγεφύρωτο χάσμα, ανάμεσα στήν έννοια τής αναζήτησης καί τίς  όποιες δογματικές θέσεις, έστω κι άν αυτές δηλώνονται ως ...εκ στόματος Θεού προερχόμενες!

Εδώ θέλει λίγο προσοχή!

Θέλω να πω ότι΄το νόημα της αναζήτησης είναι το βρεις κάτι. Αν το το βρεις τότε προφανώς *αυτό είναι* για σένα (δεν αλλάζει) οπότε θα έχεις δίκιο να το βλέπεις με τρόπο που οι "απ' έξω" ίσως να χαρακτηρίζουν "δογματικό"!

 

Έπειτα σε όποιο σημείο κι αν βρίσκεται κάποιος μια κάποια σταθερότητα - που καλώς ή κακώς είναι στις 'δογματικές' τοποθετήσεις - είναι πάντοτε καλύτερη από το πηγαίνει από εδώ και από εκεί ανάλογα με διάφορους "ανέμους"

 

Σ'ευχαριστώ αγαπητέ φίλε outis γιά τήν παρέμβασή σου.

 

Πράγματι η αναζήτηση πρέπει νάχει σκοπό καί κάποιο αποτέλεσμα

 

Ας ανοίξουμε λοιπόν αυτή τήν τόσο σημαντική συζήτηση σέ μία νέα θεματική ενότητα:

http://artofwise.gr/forum/index.php?act=ST&f=10&t=207

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...