Jump to content

Οι εφιάλτες της πανσελήνου?


medussa
 Share

Recommended Posts

Από την Τετάρτη που μας πέρασε έως κι εχθές ξημερώματα, κάθε βράδυ έκανα πολύ ανήσυχο ύπνο με πάρα πολλούς εφιάλτες, κάτι το οποίο δεν με προβλημάτισε ιδιαίτερα μιας και διανύω μια δύσκολη περίοδο και θεώρησα ότι ήταν αποτέλεσμα αυτού.

Εχθές όμως, καθότι δεν δούλευα πέρασα το πρωινό μου ως είθισται (δηλ. καφές στο κρεββάτι και τηλεόραση :018bleh: ) όπου μεταξύ ύπνου και ξύπνιου άκουσα μια αστρολόγο σε πρωινάδικο και αναφέρει τους εφιάλτες λόγω πανσελήνου και τον συρμαδό των παρευρισκόμενων να διαμαρτύρονται για τα εφιαλτικά όνειρα που είχαν για αρκετές ημέρες :blink: .

Κι αναρωτιέμαι? υφίσταται ως φαινόμενο? Γιατί μπορώ να κατανοήσω τις διάφορες επιρροές της πανσελήνου (μιας και ως πιο ευπαθές φύλο στα ενεργειακά της πεδία, της βιώνω κιόλας) αλλά για επιρροή του ασυνείδητου δεν το είχα ματακούσει. Εσείς?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό προφανώς είναι αστρολογικό ζήτημα και συνεπώς εξαρτάται από το ζώδιο που κυριαρχεί στον κάθε άνθρωπο.

Φυσικά η σελήνη παίζει έναν ιδιαίτερο ρόλο στο κάθε ζώδιο, και κάπως περισσότερο στους καρκίνους των οποίων είναι και ο αντίστοιχος πλανήτης.

Αλλά δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο οι επιρροές της σελήνης εκδηλώνονται στο συνειδητό, για να αναρωτιέσαι αν εκδηλώνονται στο ασυνείδητο. Μήπως εκδηλώνονται κατά κύριο λόγο στο ασυνείδητο? :unsure:

 

Ας μην ξεχνάμε πάντως ότι δεν έχει περάσει και πολύς καιρός από την τελευταία έκλειψη... :whistling:

Edited by johnny
Link to comment
Share on other sites

Βασικα οποτε εχει πανσεληνο τον τελευταιο καιρο κατι ασχημο γινεται

Τωρα επεσε αεροπλανο στη Χαβαη, εκτροχιαστηκε τρενο κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

...Εχθές όμως, καθότι δεν δούλευα πέρασα το πρωινό μου ως είθισται (δηλ. καφές στο κρεββάτι και τηλεόραση :018bleh: ) όπου μεταξύ ύπνου και ξύπνιου άκουσα μια αστρολόγο σε πρωινάδικο και αναφέρει τους εφιάλτες λόγω πανσελήνου και τον συρμαδό των παρευρισκόμενων να διαμαρτύρονται για τα εφιαλτικά όνειρα που είχαν για αρκετές ημέρες ...
Τώρα, αστρολόγα σε TV πρωινάδικη με τις άλλες να σιγοντάρουν... άμα σου φαίνεται αξιόπιστος ο συνδυασμός.... τι να πούμε...
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι Medussa και εγώ αυτό σκεφτόμουνα αυτές τις μέρες. Σχεδόν κάθε νύκτα 3 μέρες πρίν την Πανσέληνο είχα πολύ αρνητικές εμπειρίες. Ψές είχα το ίδιο πράγμα και δεν μπορούσα να κοιμηθώ (πράγμα πααααρα πολύ περίεργο για μένα). Άλλες φορές οι εμπειρίες που είχα ήταν θετικές. Πάντως είτε αρνητικό είτε θετικό ΠΑΝΤΑ "κάτι" συμβαίνει όταν έχει Πανσέληνο λές και ανοίγουν κάποιες πύλες. Επίσης και άλλα άτομα που γνωρίζω είχαν παρόμοιες εμπειρίες. Θυμάστε την μεγαλύτερη Πανσέληνο του χρόνου πέρσι το καλοκαίρι; Εκεί να δείς πανηγύρια. Ειλικρινά αν και κουρασμένος πήγε 7 το πρωί να καταφέρω να κοιμηθώ.

 

Όσο για αυτό που λέει ο φίλος ο Johhny μάλλον το υποσεινήδητο επηρεάζεται περισσότερο. Είναι περίεργο πάντως. Δηλαδή ενώ νυστάζω και είμαι κουρασμένος (το συνειδητό μου μέρος) κάτι βαθύτερο δεν λέει να με αφήσει να κοιμηθώ. Ανυπόφορη και σπαστική κατάσταση :wacko: Ο μισός να θέλεις να κοιμηθείς και άλλος μισός να αρνείται πεισματικά.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ! 3-4 μέρες έβλεπα εφιάλτες πολύ έντονους και νόμιζα-ω ότι ήταν απλά λόγω πίεσης και άγχους..

 

 

 

*Ούτις, αυτό ήταν απλώς η αφορμή!

Link to comment
Share on other sites

Ο Ηλιος είναι μία φωτεινή πηγή. Οταν παρεμβάλλεται η Γή ανάμεσα στόν Ηλιο καί τήν Σελήνη, ρίχνει σκιά στήν Σελήνη κι έτσι έχουμε τίς διάφορες φάσεις τού φεγγαριού. Οταν δέν παρεμβάλλεται, δέν ρίχνει σκιά καί έχουμε ένα ολόγιομο φεγγάρι πού τό λέμε "Πανσέληνο".

 

... Οι τροχιές τών πλανητών στό στερέωμα, είναι ελλειπτικές κι έτσι έχουμε φαινόμενα απομακρύνσεων, προσεγγίσεων, ευθυγραμμίσεων κλπ. κλπ. Τά φαινόμενα αυτά, επιδρούν στό πεδίο βαρύτητας τής Γής καί πραγματικά, τότε, υφιστάμεθα κάποιες φυσικές επιδράσεις...!

 

Η μεγάλη, λαμπρή πανσέληνος τού Αυγούστου, είναι συνδιασμός, γιά τήν χώρα μας, καί τών δύο φαινομένων.

 

ΥΓ: "... χάρτινο τό φεγγαράκι..."

Link to comment
Share on other sites

Ο Ηλιος είναι μία φωτεινή πηγή. Οταν παρεμβάλλεται η Γή ανάμεσα στόν Ηλιο καί τήν Σελήνη, ρίχνει σκιά στήν Σελήνη κι έτσι έχουμε τίς διάφορες φάσεις τού φεγγαριού. Οταν δέν παρεμβάλλεται, δέν ρίχνει σκιά καί έχουμε ένα ολόγιομο φεγγάρι πού τό λέμε "Πανσέληνο".

 

... Οι τροχιές τών πλανητών στό στερέωμα, είναι ελλειπτικές κι έτσι έχουμε φαινόμενα απομακρύνσεων, προσεγγίσεων, ευθυγραμμίσεων κλπ. κλπ. Τά φαινόμενα αυτά, επιδρούν στό πεδίο βαρύτητας τής Γής καί πραγματικά, τότε, υφιστάμεθα κάποιες φυσικές επιδράσεις...!

 

Η μεγάλη, λαμπρή πανσέληνος τού Αυγούστου, είναι συνδιασμός, γιά τήν χώρα μας, καί τών δύο φαινομένων.

 

ΥΓ: "... χάρτινο τό φεγγαράκι..."

 

Υπαρχουν πολλων ειδων "Φυσικες Επιδρασεις". Οι αφυσικες (τωρα πια) πιστευω πως δεν επηρεαζονται μοναχα απο τη βαρυτητα, σπουδαιο ρολο παιζουν και τα Η/Μ πεδια των αστρικων σωματων που ανεφερες...

Link to comment
Share on other sites

Τά φαινόμενα αυτά, επιδρούν στό πεδίο βαρύτητας τής Γής καί πραγματικά, τότε, υφιστάμεθα κάποιες φυσικές επιδράσεις...!

 

ΥΓ: "... χάρτινο τό φεγγαράκι..."[/color]

 

Πάντως μέχρι σήμερα δεν συνάντησα κάποιο φαινόμενο που δεν είναι "φυσικό" και ούτε νομίζω να συναντήσω ποτέ μου :)

 

Τι είναι αυτές οι φυσικές επιδράσεις ή διεργασίες όμως και που μπορεί να οδηγήσουν; Το μεγαλύτερο μέρος του ανθρώπινου σώματος αποτελείται απο νερό. Εάν το φεγγάρι μπορεί να επηρεάσει ολόκληρες θάλασσες με αποτέλεσμα το φαινόμενο της παλλίροιας τότε τι μπορεί να κάνει στο σώμα και κατ'επέκταση στο μυαλό και το ψυχισμό του ατόμου; Έτσι για να το θέσουμε και λίγο "μη-επιστημονικά": Τι μπορεί να ξεβράσει μια "ψυχική" παλλίρροια απο τα βάθη του ασυνείδητου μας; Ποιές αδρανείς εσωτερικές διεργασίες μπορούν να τεθούν σε κίνηση ή να βγούν στην επιφάνεια; Υπάρχει περίπτωση να συντονιστούμε με κάποια "ρεύματα" (είτε αρνητικά είτε θετικά) ώς αποτέλεσμα; Προσωπικά το θεωρώ ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα προς μελέτη και συζήτηση. Επίσης για όσους κρατούν ονειρικά ή και μαγικά ημερολόγια νομίζω θα ήταν σημαντικό μεταξύ άλλων να σημειώνουν και τις διάφορες φάσεις της σελήνης. Είναι και αυτό ένα είδος πειράματος για να δούμε τις διάφορες επιδράσεις της σελήνης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα συνδυάσει έτσι αλλά τις τελευταίες 2-3 ημέρες άκουσα πολλούς καθώς και μέλη της οικογένειας μου να κάνουν λόγο κυρίως για ανήσυχο ύπνο καθώς και απότομα ξυπνήματα ανάμεσα στην διάρκεια του ύπνου.

 

Πιθανότατα με έντονα όνειρα (καλά η άσχημα), απλά δεν τα θυμούνται όλοι..

Link to comment
Share on other sites

Βασικα οποτε εχει πανσεληνο τον τελευταιο καιρο κατι ασχημο γινεται

Τωρα επεσε αεροπλανο στη Χαβαη, εκτροχιαστηκε τρενο κλπ κλπ

Nαι συμφωνω με αυτο γιαιτ εγιναν και κατι αλλα πραγματα τα οποια ειχαν ως αρχη καποιο ονειρο

Link to comment
Share on other sites

...Τι είναι αυτές οι φυσικές επιδράσεις ή διεργασίες όμως και που μπορεί να οδηγήσουν; Το μεγαλύτερο μέρος του ανθρώπινου σώματος αποτελείται απο νερό. Εάν το φεγγάρι μπορεί να επηρεάσει ολόκληρες θάλασσες με αποτέλεσμα το φαινόμενο της παλλίροιας τότε τι μπορεί να κάνει στο σώμα και κατ'επέκταση στο μυαλό και το ψυχισμό του ατόμου;

 

... Τι μπορεί να ξεβράσει μια "ψυχική" παλλίρροια απο τα βάθη του ασυνείδητου μας; Ποιές αδρανείς εσωτερικές διεργασίες μπορούν να τεθούν σε κίνηση ή να βγούν στην επιφάνεια; Υπάρχει περίπτωση να συντονιστούμε με κάποια "ρεύματα" ...;

 

Κολυμπάμε μέσα στήν Κοσμική σούπα καί υφιστάμεθα "επι-δράσεις", όπως ακριβώς τό έθεσες, αγαπητέ φίλε Kouranis.

 

Απλά παραδείγματα είναι η ημέρα καί η νύχτα, πού σηματοδοτούν ένα διαφορετικό λειτουργικό. Τό ίδιο κάνει καί η έλευση ενός έντονου φυσικού φαινόμενου. Μία ηλεκτρισμένη ατμόσφαιρα εν αναμονή καταιγίδας, κάνει τίς νευρικές απολήξεις ευαισθητότερες καί τίς αντιδράσεις ορισμένων ατόμων εντονότερες απ΄ότι συνήθως.

 

Αυτό όμως πού χαρακτηρίζεις, πολύ επιτυχημένα, "ψυχική παλλίροια" απο τα βάθη του ασυνείδητου μας, είναι κάτι ...άλλο!

 

Επιφανειακά θά μπορούσε ακόμα καί νά "συνδεθεί" μέ μία κοσμική επίδραση. Δέν είναι περίεργο ένας εξωτερικός παράγοντας νάναι η σταγόνα πού ξεχύλισε τό ποτήρι αλλά η αιτία τού γεγονότος χάνεται στό ...παρελθόν. Βρίσκεται αλλού...!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...