Jump to content

Ύπνωση


Recommended Posts

εγώ δεν χρειάζομαι ύπνωση...

...κοιμάμαι αυτόνομα!!!

πώς λέμε, αυτόνομη θέρμανση; έτσι!! αυτόματη ύπνωση!!

πώ πώωωωωωωωωωωω μια νύστα τώρα που βρέχει κιόλας!!! :o

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 37
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Λοιπόν, πρώτα από όλα ζητώ ταπεινα συγνώμη που δεν πρόσεξα το θέμα αν και έλειπα τόσο καιρό. Πολύ ευχαρίστως Νεφέλη μου να σου προσφέρω τις γνω΄σεις και πρακτικές ακόμη για το θέμα. Προσωπικά αναρωτιέμαι τι σχέση έχει το μέλος Μαρια με τον υπνωτισμό γιατί αυτά που γράφει είναι μόνο προκαταλήψεις, λόγια γειτονιάς και παρερμηνείες. Η Μαρία έγραψε:

Προσπαθωντας να βρω καποια ιδιαιτερα χαρακτηριστικα των υπνωτιστων

(για να μας ειναι εστω μερικως αναγνωρισιμοι για δικη μας προστασια)

κατεληξα στο συμπερασμα οτι ολοι τους μας κανουν να νιωθουμε

ευφορια οταν ειμαστε μαζι τους.

 

Συνηθως ειναι ατομα μειλιχια ,χαμηλων τονων(δημοσιως),μιλανε αργα και καθαρα

(προσοχη σε οποιον μας κανει να κρεμομαστε απο τα χειλη του!)

 

Υπαρχει κατι στο βλεμμα τους που δεν μπορουν να το κρυψουν παντοτε

(το βλεμμα τους ειναι "πετρινο"....αυτο το χαρακτηριστικο με εχει βοηθησει πολλες φορες καθως επιτελους μπορω να το διακρινω)

 

Το βλεμμα τους ειναι διαπεραστικο και συνηθως εχουν ομορφα η περιεργα ματια.

Κοντα τους νιωθουμε ομορφα και μια ακατανικητη ελξη μας κανει να θελουμε να ειμαστε συνεχεια μαζι τους

( χρειαζεται μεγαλη προσοχη οταν συμβαινει αυτο!)

Θα σκαλισω κι αλλο το θεμα μηπως μεσα απο τις εμπειριες μου σαν ΥΠΝΩΤΙΣΜΕΝΗ

καταφερω και βοηθησω περισσοτερο.

Δεν μπορούσε να κάνει μεγαλύτερο λάθος και να δώσεις πιο λανθασμένες περιγραφές. Μας περιέγραψε τον υπνωτιστή του κινηματογράφου και των παραμυθιών. Ασχολούμαι και ακόμη μαθαίνω με τον υπνωτισμό εδώ και 4 χρόνια γιατί κρίνεται απαράιτητο εργαλείο στην δουλειά μου. Πρώτα από όλα δεν χρειάζεται να φοβάστε γιατί δεν υπνωτίζονται όλοι οι άνθρωποι. Κυρίως εκείνοι οιοποίοι έχουν κάποιο ψυχοσυναισθηματικό πρόβλημα και πάλι αυτό δεν είναι πανάκεια. Επίσης ακόμη ακι αν ο ασθενής ή υποψήφιος "πελάτης" θελήσει να υπνωτιστεί οι πιθανότητες είναι fifty fifty ότι θα είναι και κατάλληλο αντικείμενο υπνωτισμού. Τις περισσότερες φορες γινεται μερικός υπνωτισμός, αυτή΄είναι και η μέθοδος που ακολουθώ, δηλαδή είναι πάντα ενημερος ο υποβαλώμενος/η σε αυτό που γίνεται απλά επειδή είναι αρκετά έως πολυ χαλαρωμένοι/ες και επειδή γίνεται κατόπιν δικής τους επιθυμίας δεν μορουν να αντιδράσουν άμεσα, αλλά θυμούνται όταν επανέλθουν την ολη διαδικασία, εκτός και αν πρόκειται περι βαθείας κατάστασης υπνωτισμού. Υπάρχουν και άλλα πολλά αλλά μάλον θα χρειαστεί να γράψω άρθρο όπως αυτό που έγραψα για τα όνειρα. Και κάτι τελευταίο ναι υπάρχουν μερικές βασικές λέξεις κλειδια πουν ενεργοποιούν κατάσταση υπνωτισμού οιανδήποτε στιγμή, δεν είναι οι ίδιες για όλους και όλες και κυρίως βασίζονται στον ήχο και στη δόνηση και είναι πολύ λιγότεροι αυτοί ή αυτές που επιρρεάζονται. Στατιστικώς λειτουργούν καλύτερα στις γυναίκες αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία. Αυτά νάστε πάντα καλά. Ααα Νεφέλη η περιοχή του εγκεφάλου που αναφέρει ο Gruzelier είναι εκείνη που μας δείνει και τις αναστολές μας και εκείνη η οποία είναι υπέυθυνη για τον έλεγχο των πράξεων μας και του εαυτού μας.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αναρωτιέμαι τι σχέση έχει το μέλος Μαρια με τον υπνωτισμό γιατί αυτά που γράφει είναι μόνο προκαταλήψεις, λόγια γειτονιάς και παρερμηνείες.

 

Η Μαρία μας μιλάει εμπειρικά. Όχι ως υπνωτίστρια αλλά ως υπνωτιζόμενη (και "καμένη") από "γητευτή".

 

Συμφωνώ με τα όσα γράφει, υπό τον όρο βέβαια ότι έχουμε διαχωρίσει τον επαγγελματία θεραπευτή/υπνωτιστή από τον υπνωτιστή "γητευτή" που σκοπεύει στην εκπλήρωση των προσωπικών του στόχων μέσω της εκμετάλλευσης ανθρώπων.

Μ΄ άλλα λόγια, έχουμε 2 ειδών υπνωτιστές και υπνωτισμούς:

1 ~ Αυτός που μας περιγράφεις εσύ Σαμπρίνα, είναι σαφέστατα ορθός, αλλά αναφέρεται στην επαγγελματική και θεραπευτική ύπνωση! Κατ΄ επέκταση στον επαγγελματία υπνωτιστή/θεραπευτή που έχει ως σκοπό την ψυχοσωματική θεραπεία του υπνωτιζόμενου και τίποτε άλλο!

2 ~ Αυτός που μας περιγράφει η Μαρία, που είναι επίσης ορθός, αλλά αναφέρεται στον υπνωτισμό με σκοπό την εκμετάλλευση του ατόμου/υπνωτιζόμενου. Κι εδώ οφείλουμε να διευκρινίσουμε ότι οι άνθρωποι που χρησιμοποιούν αυτούς τους τρόπους, κάνουν ταυτόχρονα κακή χρήση της Τέχνης (όπως π.χ. διάρρηξη/εισβολή στην αύρα του υπνωτιζόμενου, σύγχιση στις σκέψεις του, εκμετάλλευση των φοβιών του κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Οποιος με γνωριζει δεν αναρωτιεται τι σχεση θα μπορουσα

να εχω εγω με τον υπνωτισμο

ενα αυτο λοιπον

δευτερον

απο <<δασκαλους>> εχω κακιστες και λιγες μονο καλες εμπειριες γι αυτο

καθε φορα οταν γινεται συζητηση περι κινδυνου ασχολουμαι

και ΠΟΤΕ δεν εθιξα κανεναν

Αν απεφυγα μεχρι αυτη την στιγμη να γραψω τις εμπειριες μου σχετικα με την υπνωση ειναι για δυο λογους

ο ενας γιατι ειμαι χαμηλων τονων και δεν θελω να τραβω την προσοχη των αλλων κανοντας την εμπειρη και την πολυξερη

και ο δευτερος γιατι οι ΚΑΛΕΣ εμπειριες θα προσελκυσουν πολλους ν'ασχοληθουν με τον υπνωτισμο

ενω οι κακες εμπειριες θα τους προβληματισουν μεν δεν ειμαι σιγουρη και οτι θα τους αποτρεψουν τελικα

καθως το ζητουμενο εδω ειναι η ανταλλαγη γνωσεων κι εμπειριων κι οχι η ΠΡΟΤΡΟΠΗ εστω κι αθελα μου μεσω των γραπτων μου

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Επαναφέρω ένα παλαιότατο θέμα, γιατί διάβασα ένα άρθρο σχετικά με το ότι ο υπνωτισμός δεν πιάνει σε όλους. Φαίνεται ότι από τις έρευνες του Πανεπιστημίου του Στανφορντ βρήκαν κάποια διαφορά στη λειτουργία του εγκεφάλου αυτών που υπνωτίζονται εύκολα και αυτών που δεν υπνωτίζονται. Δυστυχώς δεν μπορώ να το μεταφράσω τώρα για όσους δεν έχουν ευχέρεια με την αγγλική γλώσσα, αλλά θα προσπαθήσω να το κάνω σύντομα. Για όσους θέλουν να του ρίξουν μία ματιά πάραυτα, μπορούν να το βρουν εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω ένα παλαιότατο θέμα, γιατί διάβασα ένα άρθρο σχετικά με το ότι ο υπνωτισμός δεν πιάνει σε όλους. Φαίνεται ότι από τις έρευνες του Πανεπιστημίου του Στανφορντ βρήκαν κάποια διαφορά στη λειτουργία του εγκεφάλου αυτών που υπνωτίζονται εύκολα και αυτών που δεν υπνωτίζονται. Δυστυχώς δεν μπορώ να το μεταφράσω τώρα για όσους δεν έχουν ευχέρεια με την αγγλική γλώσσα, αλλά θα προσπαθήσω να το κάνω σύντομα. Για όσους θέλουν να του ρίξουν μία ματιά πάραυτα, μπορούν να το βρουν εδώ.

Αχ, νύσταξα! πρωί, πρωί...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση δύο άτομα να υπνοτίζονται μεταξύ τους ασυνείδητα?

έστω για μερικά δευτερόλεπτα..

ή ένας υπνωτιστής να υποβάλλει τον εαυτό του σε μερική ύπνωση για να ακολουθήσει μετά και ο συνομιλητής του?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση δύο άτομα να υπνοτίζονται μεταξύ τους ασυνείδητα?

έστω για μερικά δευτερόλεπτα..

ή ένας υπνωτιστής να υποβάλλει τον εαυτό του σε μερική ύπνωση για να ακολουθήσει μετά και ο συνομιλητής του?

Ναι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...