Jump to content

Χιτλερ : o αγων μου


Hamurabi
 Share

Recommended Posts

  • Replies 33
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Πως και δεν μας προτείνεις και κανένα βιβλίο του Μπακούνιν? Έτσι... για σφαιρική επιμόρφωση...

 

 

 

παντως, μεταξυ μας τωρα, εσυ καπου θα πρεπει να μυγιαστικες

 

οποτε για να επανορθωσω EIN VOLK, EIN REICH, EIN FUHRER -HEIL UND SIG !!

Link to comment
Share on other sites

ήρεμα κύριοι συζήτηση κάνουμε...

 

Όσον αφορά το σχόλιο... σαφώς και έχεις δίκιο για κάποιον νεαρό... αλλά για αυτό ακριβώς λέω πως πρέπει να είναι σφαιρική η άποψη. Ο νεαρός των 18 ετών σήμερα κατά τον μέσο όρο , όντως θα επηρρεαστεί αν το διαβάσει. Όπως είπες ενας Χίτλερ που κατάφερε να επηρρεάσει εκατομμύρια δεν είναι και ιδιαίτερα δύσκολο να επηρρεάσει και ενα νεαρό. Άλλωστε η Χιτλερική νεολαία είναι και η απόδειξη. Αλλά...

 

Ο νεαρός των 18 θα πάρει να διαβάσει το "Αγών μου" , μόνο αν κάποιος του το προτείνει. Αυτός που θα του το προτείνει αν είναι σοβαρός θα δώσει και προειδοποίηση κάνοντας αυτό αλλά θα έχει ήδη δώσει και κάποια στοιχεία του τι να προσέξει ο νεαρός αναγνώστης. Σκέψου λιγο ρεαλιστικά.... έχεις ενα φίλο, συγγενή, ετών 18.. ποιό είναι το πιο σίγουρο;.. να σου ζητήσει αν τον συμβουλεύεις να διαβάσει το Αγών μου, ή να του δώσεις ίσως κάποιο περιοδικό ή στην καλύτερη αν θέλεις κάποιο βιβλίο μυθιστορηματικής φύσης.

 

Στην πραγματικότητα όλα τα βιβλία που έχουν αντικείμενο , πολιτική - διπλωματία -ψυχολογία δεν απευθύνονται σε μόλις ενηλικιωμένα άτομα με άποψη μη ολοκληρωμένη. Κυρίως γιατί δεν θα καταλάβουν το νόημα. Το ίδιο θα συμβεί όπως και συμβαίνει με το Αγών μου.. Ο περισσότερος κόσμος λέει.... α.. ο Χίτλερ ο φανατικός, ο έτσι .. ο αλλιώς , άρα και το βιβλίο είναι σκουπίδια. Έλα όμως που δεν είναι έτσι.. αρκεί να μπορείς να το διαβάσεις χωρίς προκαταλήψεις και φυσικά χωρίς να αποδεχτείς αυτά που λέει σαν δικά σου.

 

Για να μην τα ξαναγράφω... διάβασε το κείμενο που έχω βάλει στις συμβουλές. Ίσως πραγματικά να σου λύσει απορίες όσον αφορά την δική μου οπτική για ΠΑΣΗΣ φύσης βιβλία και έγγραφα.

Link to comment
Share on other sites

καθόλου.. ούτως ή άλλως η γνώση είναι ελεύθερη. Αν μπορώ με τον τρόπο μου να βάλω ακόμα ενα λιθαράκι , θα με τιμούσε ιδιαίτερα. Σε ευχαριστώ λοιπόν που το φύλαξες διά αντιγραφής.

Link to comment
Share on other sites

παντως, μεταξυ μας τωρα, εσυ καπου θα πρεπει να μυγιαστικες

 

οποτε για να επανορθωσω EIN VOLK, EIN REICH, EIN FUHRER -HEIL UND SIG !!

 

Μπά, το πέρασα και αυτό το μικρόβιο και πλέον έχω ανοσία σε όλα.Μόνο ο Λιαντίνης με συγκινεί πλέον.

Πάτως είναι διαφορετικά πράγματα η θεωρία απο την πράξη.Για παράδειγμα, άλλο πράγμα η Αναρχία και άλλο πράγμα οι λεβέντες που βάζουνε βόμβες.... κοκ.

Μελέτησέ τα εσύ όλα και μετά κατασταλάζεις.Αν διαβάζεις μονο βιβλία της "αριστερής διανόησης" το πολύ πολύ να φανατιστείς.Ομοίως και αν διαβάζεις και απο την αντίπαλη πλευρά.

 

Πάντως η θεωρία απέχει από την πράξη.Γενικότερα όλες οι πολιτικές δυνάμεις στην Ελλάδα νοσούν. Αν θέλει κανείς να οργανωθεί καλύτερα να συμμετάσχει στους Blue vayeros παρά σε οποιοδήποτε κόμμα - οργάνωση - σέκτα κοκ

 

PS-- Και τώρα που το θυμήθηκα, συνήθιζε να λέει ο Ιταλικής Καταγωγής καθηγητής μου στο universitat: "Οι Έλληνες και οι Αλβανοί νομίζουν οτι ξέρουν τα πάντα"

Αυτή η διαπίστωση δικαιολογεί την πολιτική κατάσταση.

 

Καλό Μεσημέρι!

Link to comment
Share on other sites

ξερεις πανσελινε, τα βιβλια που διαβαζω ειναι πολυ μακρια απο τις εννοιες αριστερος-δεξιος , που λες πιο πανω.

 

Οι λΕβεντες που βαζουν τις βομβες ξερεις, δεν το κανουν γιατι ετσι τους καρφωθηκε ή γιατι δεν εχουν τιποτα καλυτερο να κανουν.

 

Η αναρχια ειναι τροπος ζωης και οχι απλα λογια και θεωριες.(αυτα τα κανει η αριστερα ).

Link to comment
Share on other sites

ξερεις πανσελινε, τα βιβλια που διαβαζω ειναι πολυ μακρια απο τις εννοιες αριστερος-δεξιος , που λες πιο πανω.

 

Οι λΕβεντες που βαζουν τις βομβες ξερεις, δεν το κανουν γιατι ετσι τους καρφωθηκε ή γιατι δεν εχουν τιποτα καλυτερο να κανουν.

 

Η αναρχια ειναι τροπος ζωης και οχι απλα λογια και θεωριες.(αυτα τα κανει η αριστερα ).

 

 

Δεν πιστευω να ήσουνα και εσύ στην γιάφκα και να σε κυνηγάει η αστυνομία... :-)

 

Ο ίδιος τρόπος ζωής που υπαγορεύει στους απο εδώ λεβέντες να βάζουν βόμβες,ο ίδιος υπαγορεύει στους άλλους λεβέντες να δέρνουν όποιον μαύρο - γκευ - πακιστανό βρούν...

 

Είναι απλά διαφορετική έκφραση της ίδιας μ@λ@κιας που μας δέρνει ως Έλληνες.

Link to comment
Share on other sites

oxi bre συ πανσελινε, δεν ειναι το ιδιο. Κοιτα, οκ για πολλα ατομα και οι δυο πλευρες ειναι ακρα, και ισως και να εχουν και δικιο.

 

Εχεις μια ομαδα που εχθρευεται τον μαυρο, τον τουρκο, τον ιουδαιο και μια ομαδα που εχθρευεται τους νομους, τα συνορα, τις τραπεζες. Οι πρωτοι αυτο που κανουν ειναι να κανουν ομαδες και να βγαινουν τα βραδυα και να μαχαιρουνουν ξενους και αριστερους,γιατι πιστευουν οτι ετσι καθαριζουν την πατριδα απο τα ''μικροβια''. Οι δευτεροι αυτο που κανουν ειναι συγκρουσεις (ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ), αυτοσχεδιους εκρηκτικους μηχανισμους σε δημοσια κρητια και τραπεζες,καταληψεις κτηριων και κινησεις αλληλεγγυης γιατι πιστευουν οτι καιγοντας μια τραπεζα στελνεις ενα μηνυμα. Σιγουρα ο τραπεζιτης δεν προκειται να πεινασει, θα νιωσει ομως την απειλη.Βεβαια θα μου πεις τωρα οτι καιγοντας μερος ενος υπουργειου θα το επισκευασουνε με τα δικα σου λεφτα απο τους φορους και τα σχετικα, αλλα ετσι οπως ειναι τα πραματα καλυτερα να πληρωνεις για πραξεις δικες σου , παρα να πληρωνεις τις βιλες, τα αμαξια και τα ταξιδια των βουλευτων και των παπαδων. Στις συγκρουσεις στους δρομους υπενθυμιζει στην πολιτια οτι υπαρχει και ενα μερος της κοινωνιας που αντιστεκεται. Στις κινησεις αλληλεγγυης δειχνει οτι ειναι διπλα σε αυτον που το εχει αναγκη.

 

Απο μια οπτικη γωνια και απο τις 2 πλευρες εχεις πραξεις βιας. Αλλα ειναι το ιδιο πιστευεις να σπας την τζαμαρια των goodies με το να μαχαιρωνεις ανθρωπο γιατι εχει περισσοτερη μελανινη στο δερμα του απο εσενα ?

 

Και να σου πω και κατι αλλο ? αν τελικα για το μονο που ανησηχουνε οι περισσοτεροι ειναι για τις υλικες περιουσιες τους καλα κανουν και ανησυχουνε.

 

Οταν δεν σου αρεσει κατι, δεν ειναι σωστο να το αλλαξεις ? και αφου ξερεις οτι με τον διαλογο δεν θα γινει κατι, δεν πρεπει να αρχισεις να απαιτεις ? και οταν θα το κανεις αυτο και κανεις δεν θα σε ακουσει δεν πρεπει να παρεις αυτο που σου ανηκει ?

 

Οταν σου πετανε φωτια, θα απαντησεις με ροδοπεταλλα ?

 

οταν σου πετανε σφαιρες, θα διαδηλωσεις με ομορφες , ειρηνικες, σιωπηλες και με ταξη πορειες ?δεν προκειται να σε ακουσει κανεις ετσι.

Edited by canislupus
Link to comment
Share on other sites

Canisplupus....

 

Τα έχεις μπλέξει το τι σημαίνει αναρχία , το ίδιο ακριβώς όπως και με αυτούς τους άμυαλους νεαρούς όπου θεωρούν πως ο δρόμος της ιδεολογίας αυτής είναι η επιβολή διά βίας. Ξαναγύρνα στα πρώτα βιβλία και διάβασε τα ξανά. Δες οτι ορίζει πως ναι μεν η αναρχία είναι η έλλειψη αρχών διά της αυτοεπιβολής και αυτοπειθαρχίας του ατόμου (και εδώ είναι το ουτοπικό του θέματος... αλλά ας είναι)... και δες επίσης οτι κάθε είδους βία καταδικάζεται. Αυτό που κάνουν οι νεαροί (οι όποιοι "νεαροί" )δεν είναι α-ναρχία... ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ...

Edited by Anor
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κατι και εγώ... και αυτή η αυτοπειθαρχία δεν επιτυγχάνεται μέσα από μια εκπαίδευση ενός συστήματος;

Δεν γεννιέται κάποιος με αυτοπειθαρχία.

 

Άρα πάλι έχουμε το σύστημα αρχών που θα βελτιώσει το άτομο και θα τον κάνει πειθαρχημένο... δλδ τι σόι αναρχία είναι αυτή;

Link to comment
Share on other sites

dimulator... όπως είπα φίλε μου πιο πάνω, εδώ είναι και το ουτοπικό του πράγματος... γιατί ακόμα και αν πετύχεις την ικανότητα της αυτοπειθαρχίας και αυτοπεριορισμού, διά "Θείας επιφοίτησης", ποιός σου εγγυάται οτι όλοι γύρω σου θα το έχουν πετύχει και κατανοήσει στον ίδιο βαθμό; Ποιός σου εγγυάται οτι την στιγμή που δεν θα το έχουν καταφέρει , δεν θα παραβιάσουν τα δικά σου δικαιώματα; Ποιός θα τους τοποθετήσει στον σωστό δρόμο αν δεν το κάνουν οι ίδιοι;

 

Η Α-ναρχία (έλλειψη Αρχών) είναι ενα πολύ ωραίο και ουμανιστικό όνειρο, αλλά σίγουρα κάτι πραγματικά και ρεαλιστικά αδύνατο για την ανθρωπότητα. Ακόμα και για τα ζώα αν θέλεις, καθώς πάντα υπάρχει ο αρχηγός της αγέλης ... όπως ακριβώς έγιναν και οι πρώτες ανθρώπινες κοινότητες.

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι αναρχία είναι απλά ένα άλλο ιδεατό μοντέλο στην πράξη όμως οι άνθρωποι δεν είναι ίδιοι έτσι πάντα θα έχουμε διαφορές στις ικανότητες και ο πιο ικανός θα ειναι ο αρχηγός... και αυτό είναι νόμος της φύσης.

Link to comment
Share on other sites

Canisplupus....

 

Τα έχεις μπλέξει το τι σημαίνει αναρχία , το ίδιο ακριβώς όπως και με αυτούς τους άμυαλους νεαρούς όπου θεωρούν πως ο δρόμος της ιδεολογίας αυτής είναι η επιβολή διά βίας. Ξαναγύρνα στα πρώτα βιβλία και διάβασε τα ξανά. Δες οτι ορίζει πως ναι μεν η αναρχία είναι η έλλειψη αρχών διά της αυτοεπιβολής και αυτοπειθαρχίας του ατόμου (και εδώ είναι το ουτοπικό του θέματος... αλλά ας είναι)... και δες επίσης οτι κάθε είδους βία καταδικάζεται. Αυτό που κάνουν οι νεαροί (οι όποιοι "νεαροί" )δεν είναι α-ναρχία... ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ...

 

anor δεν περιμενω μα μαθω τι θα πει αναρχια ουτε απο εσενα ουτε απο κανενα βιβλιο επισης. Εδω μεσα οι περισσοτεροι αν οχι ολοι, ειστε κολλημενοι στα βιβλια ! ΕΛΕΟΣ !!! σε βιβλια και ορισμους. Θα μου πει ενας ορισμος τι σκατα ειναι η αναρχια ή η ελευθερια ???? ειμαστε σοβαροι τωρα ? ξεφυγετε λιγο απο τα βιβλια και δειτε πως ειναι η πραγματικοτητα στους δρομους. δεν γεννηθηκε η αναρχια στα βιβλια ουτε φυσικα με μπακουνιν και κροποτκιν και ολους αυτους, επισης ουτε αυτοι μιλησαν πρωτοι για αναρχια.

 

συνεχισε να πιστευεις οτι οοοοοολοι αυτοι στους δρομους που βγαινουν και συγκρουονται τα εχουν μπερδεψει και δεν ξερουν τι κανουν.

 

Δεν ειμαστε χιπις βρε ανορ, να μιλαμε για ειρηνη, περιστερια, αγαπη, και το μονο που να κανουμ εγια αυτο ειναι να ονειρευομαστε, να καπνιζουμε χορτο και να γραφουμε ομορφα τραγουδια, αυτη η εποχη παει...

 

κατσε εσυ με κοινοβουλευτικους θεσμους και προσπαθησε να παρεις το σπιτι σου , αν στο κατασχεσει η τραπεζα, να ζητησεις δικαστηρια αν σου πηροβολισει το παιδι σου ασφαλιτης, και να ζητας εκλογες αν δεν συμφωνεις με νομους και διαταξεις οποιασδηποτε κυβερνησεις. Με λιγα λογια φερσου πολιτισμενα και ασε εμας τους απολιτιστους, και βιαιους και βλακες να φερομαστε απολιτιστα, βιαια και βλακωδει.

Link to comment
Share on other sites

και μόνο ο τρόπος που απαντάς δείχνει φανατισμό και δογματισμό... πράγμα συγνώμη, αλλά μόνο έξυπνο δεν είναι. Όσο για τους δρόμους, με τα λίγα παραπάνω χρόνια που έχω απο εσένα και λόγω εμπειριών θα μου επιτρέψεις να πω οτι ξέρω ίσως... ΙΣΩΣ.. κάτι παραπάνω έτσι;

 

Όπως και το οτι έχοντας ευθύνες στην πλάτη με οικογένεια σε κάνει να βλέπεις τα πράγματα πολύ διαφορετικά απο το ανέμελο "με το σπαθί στο χέρι θα αλλάξω τον κόσμο".

 

Και ενα τελευταίο... οι ορισμοί ξεκινάνε απο τα βιβλία. Αναρχία είναι αυτό που έχει γραφτεί απο τους δημιουργούς της ιδεολογίας.. κάθε παρεκτροπή απο αυτό είναι μια "αίρεση". Όπως και αυτό που περιγράφεις...

 

και αλήθεια... σε τι διαφέρει ακριβώς ενας άνθρωπος που βάζει βόμβες σε επιχειρήσεις και σπάει γενικά οτι βρεί με ενα kamikaze βομβιστή; Πέρα απο το οτι δεν χάνουν την ζωή τους πρφανώς;...

 

Τι αποτέλεσμα μπορεί να έχει μια βίαιη πράξη στο να μεταδώσει κάποιος την ιδέα του; Αν έρθει ο οποιοσδήποτε πολύ πιο ισχυρός απο σένα ή όποιον συμμερίζεται την άποψη σου, και σκάσει μια στο κεφάλι με βαριά , γιατί θέλει να φέρει τα πράγματα στην δική του ρότα, ποιά θα είναι η διαφορά και πάλι; Πως ακριβώς δηλαδή περιμένεις να σε ακούσει και να σε σεβαστεί κάποιος;.. δια της βίας;... πόσο έξυπνο μπορεί να είναι αυτό;

 

Ο κόσμος μπορεί να αλλάξει σαφώς.. αλλά μόνο μέσα απο την ατομική αλλαγή... απο τον μικρόκοσμο του κάθε πολίτη.

 

Α.. και μην ξεχνάς... και για να γυρίσουμε στο θέμα μας και πάλι... Και ο Χίτλερ ήθελε να αλλάξει τον κόσμο προς το καλύτερο .. ΜΕ ΒΙΑ... και όλοι γνωρίζουμε την ιστορία φαντάζομαι.

 

Όταν λοιπόν μάθει ο οποιος εξτρεμιστής (γιατί αναρχικός δεν είναι) να ακούει τότε ίσως να αλλάξουν και οι καταστάσεις. Μέχρι τότε όμως μια χαρά θα παίζουν όλοι οι επαναστάτες τον ρόλο του αποδιοπομπαίου τράγου για κάθε τι στραβό στον χώρο της κοινωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...