Jump to content

Χιτλερ : o αγων μου


Hamurabi
 Share

Recommended Posts

 

 

Και ενα τελευταίο... οι ορισμοί ξεκινάνε απο τα βιβλία. Αναρχία είναι αυτό που έχει γραφτεί απο τους δημιουργούς της ιδεολογίας.. κάθε παρεκτροπή απο αυτό είναι μια "αίρεση". Όπως και αυτό που περιγράφεις...

 

 

 

 

kaneis πολυ πολυ μεγαλο λαθος να λες ''απο τους δημιουργους της αναρχιας''.νομιζεις οτι ειναι κατι που το εφτιαξε καποιος και ακολουθεσε κοσμος ? ετσι το βλεπεις ?

 

αλλα να σου πω κατι... δεν εχει σημασια γιατι οτι και να λες θα διαφωνω οτι και να πω θα διαφωνεις, οποτε αστο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 33
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

και μόνο ο τρόπος που απαντάς δείχνει φανατισμό και δογματισμό... πράγμα συγνώμη, αλλά μόνο έξυπνο δεν είναι. Όσο για τους δρόμους, με τα λίγα παραπάνω χρόνια που έχω απο εσένα και λόγω εμπειριών θα μου επιτρέψεις να πω οτι ξέρω ίσως... ΙΣΩΣ.. κάτι παραπάνω έτσι;

 

Όπως και το οτι έχοντας ευθύνες στην πλάτη με οικογένεια σε κάνει να βλέπεις τα πράγματα πολύ διαφορετικά απο το ανέμελο "με το σπαθί στο χέρι θα αλλάξω τον κόσμο".

 

Και ενα τελευταίο... οι ορισμοί ξεκινάνε απο τα βιβλία. Αναρχία είναι αυτό που έχει γραφτεί απο τους δημιουργούς της ιδεολογίας.. κάθε παρεκτροπή απο αυτό είναι μια "αίρεση". Όπως και αυτό που περιγράφεις...

 

και αλήθεια... σε τι διαφέρει ακριβώς ενας άνθρωπος που βάζει βόμβες σε επιχειρήσεις και σπάει γενικά οτι βρεί με ενα kamikaze βομβιστή; Πέρα απο το οτι δεν χάνουν την ζωή τους πρφανώς;...

 

Τι αποτέλεσμα μπορεί να έχει μια βίαιη πράξη στο να μεταδώσει κάποιος την ιδέα του; Αν έρθει ο οποιοσδήποτε πολύ πιο ισχυρός απο σένα ή όποιον συμμερίζεται την άποψη σου, και σκάσει μια στο κεφάλι με βαριά , γιατί θέλει να φέρει τα πράγματα στην δική του ρότα, ποιά θα είναι η διαφορά και πάλι; Πως ακριβώς δηλαδή περιμένεις να σε ακούσει και να σε σεβαστεί κάποιος;.. δια της βίας;... πόσο έξυπνο μπορεί να είναι αυτό;

 

Ο κόσμος μπορεί να αλλάξει σαφώς.. αλλά μόνο μέσα απο την ατομική αλλαγή... απο τον μικρόκοσμο του κάθε πολίτη.

 

Α.. και μην ξεχνάς... και για να γυρίσουμε στο θέμα μας και πάλι... Και ο Χίτλερ ήθελε να αλλάξει τον κόσμο προς το καλύτερο .. ΜΕ ΒΙΑ... και όλοι γνωρίζουμε την ιστορία φαντάζομαι.

 

Όταν λοιπόν μάθει ο οποιος εξτρεμιστής (γιατί αναρχικός δεν είναι) να ακούει τότε ίσως να αλλάξουν και οι καταστάσεις. Μέχρι τότε όμως μια χαρά θα παίζουν όλοι οι επαναστάτες τον ρόλο του αποδιοπομπαίου τράγου για κάθε τι στραβό στον χώρο της κοινωνίας.

 

 

παντως να σου υπενθιμησω οτι οποιαδηποτε ελευθερια και δικαιωματα απολαμβανεις σημερα, κατακτηθηκαν με αυτο που λες βια, σωστα ?

 

εδω ο ο χριστος ο ιδιος τα εκανα λιμπα στο ναο...ποσο μαλλον εμεις σημερα.....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θεωρείς σήμερα οτι μια βίαιη πράξη απέναντι σε ενα κατάστημα , σε ενα αυτοκίνητο, καίγοντας μια βιβλιοθήκη θα μπορεί να φέρει αποτέλεσμα; Είσαι σίγουρος; και τι αποτέλεσμα θα είναι αυτό ακριβώς;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Είναι ένα βιβλίο το οποίο, κατά τη γνώμη μου, αξίζει να διαβαστεί. Εγώ το αγόρασα από τις εκδόσεις "κάκτος". Περιττό να σου πω ότι ρίχνει απίστευτη λάσπη τόσο στον Χίτλερ όσο και σε αυτά που λέει το βιβλίο προκειμένου να διαμορφώσει τη γνώμη σου προτού καν το διαβάσεις. Ωστόσο η συγκεκριμένη έκδοση είναι από τις καλύτερες στα Ελληνικά, τουλάχιστον από όσες έχω δει εγώ.

 

Δεν το διάβασα όλο για να σου πω γνώμη πάντως πολλά από αυτά που έγραφε εμένα προσωπικά με βρίσκουν απολύτως σύμφωνο.

 

 

Δεν μπορώ να καταλάβω όμως γιατί μερικοί ημιμαθείς έρχονται σε τέτοιου είδους θέματα να βγάλουν το αντιφασιστικό κόμπλεξ τους...

Τα μισά ποστς τα έκανε κάποιος που βάζει το mein kampf στην ίδια γραμμή με το βιβλίο του Πλεύρη, απόδειξη ότι δεν έχει διαβάσει κανένα από τα δύο. Δεν σε ανάγκασε κανένας να σχολιάσεις... Αν θες να σχολιάσεις γράψε τουλάχιστον ένα σωστό σχόλιο στο οποίο θα λες κάτι αντί να αερολογείς.

Ειδικά το ότι πολλοί υιοθετούν τις απόψεις του αφού διαβάσουν το βιβλίο θα έπρεπε να σε κάνει να αναρωτηθείς μήπως λέει σωστά πράγματα, αντί να τα ρίχνεις στην ηλικία που νομίζεις ότι έχουν όσοι το διαβάζουν. Το να λες ότι θα έπρεπε να φοβόμαστε ένα βιβλίο και να μην το διαβάσουμε "για να μη γίνουμε ναζιστές" είναι απίστευτη ηλιθιότητα και υποκρισία. Φοβάσαι τα όσα λέει το βιβλίο λόγω δικών σου κολλημάτων. Μην προσπαθείς να τα περάσεις και σε άλλους γιατί το μόνο που καταφέρνεις είναι να προκαλείς το γέλιο.

 

Συγνώμη αν τα παραπάνω φαίνονται λίγο επιθετικά αλλά εμένα τα όσα έγραφε με εξόργισαν απίστευτα. Γιατί πολύ απλά όταν δεν έχεις να πεις τίποτα δεν μιλάς καθόλου, ιδίως όταν συζητιούνται θέματα με τα οποία δεν έχεις σχέση.

Edited by Sleepless
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...