Jump to content

Χρήση Ουσιών & Επιπτώσεις


Hamurabi
 Share

Recommended Posts

Ως εφηβος ασχοληθηκα με πολλα και διαφορα ναρκωτικα ευτηχως ή δυστηχως. Τωρα ειμαι 24 χρονων.

Στην ηλικια των 18-19 εκανα χρηση --------- αρκετα συχνα. Μια φορα στο σπιτι,μονος, χρησιμποιησα ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ την 3πλασια ή ισως και παραπανω δοση αποτι συνηθως.

Μεσα σε δευτερολεπτα αρχισα να μουδιαζω απο κατω προς τα πανω,ολοκληρος.

Ομολογω οτι τρομαξα... ξαπλωσα αμεσως στο κρεβατι μου, εχωντας ηδη κλειστα τα φωτα του δωματιου και μπροστα μου ηταν ανοιχτος ο υπολογιστης παιζωντας psy-trance μουσικη . Σε δευτερολεπτα βρεθηκα ξαπλωμενος στο κρεβατι ΕΝΤΕΛΩΣ παραλυτος, ειμουν ακριβως οπως οταν σου κανουν ολικη ναρκωση. προσπαθουσα να κουνησω οποιοδηποτε μελος του σωματος μου και απλα δεν γινοταν. δε μπορουσα ουτε να ανοιξω το στομα μου.

Για παρα πολυ λιγο ειδα τον εαυτο μου απο ψηλα (δυστηχως αυτο το θυμαμαι παρα πολυ θωλα) και εχει πραγματικα φοβηθηκα. νομιζα οτι πεθανα. Μετα χαθηκα στην οθονη του κομπιουτερ σαν να ειμουν στο απολυτο κενο και το μονο που να υπηρχερ ηταν η οθονη του υπολογιστη μου. Εμεινα γυρω στα 40 λεπτα εντελως αναπηρος στο κρεβατι εχωντας "χαθει " στην οθονη και αυτα τα 40 λεπτα επαψα ναμαι φοβισμενος και ενοιωθα μια περιεργη χαρα οτι δηλαδη "χριστε μου τη εζησα μολις τωρα,ηταν σουπερ,τελειο,απιστευτο".

Και σιογα σιγα επανηλθα μη μπορωντα ςνα συνιδητοιποιησω τι ειχα μολις ζησει.

αυτη ηταν η εμπειρια μου.

-------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

(** δε θα ξεχασω ποτε στη ζωη μου αυτη την εμπειρια,ηταν ισως η καλυτερη της ζωης μου και ποιστεψτε με εχω ζησει πολλες εμπειριες εχοντας πειραματιστει με πολλες ουσιες*** )

 

 

--Η αναφορα σου σε συγκεκριμένη ναρκωτική ουσία καθώς και στις ιδιοτητες της ναρκωτικης ουσιας που πηρες ειναι εκτος θεματος, πέρα από το ότι σε εκθέτει, οπότε και αφαιρέθηκε.--

Edited by johnny
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Johny, η αναφορα μου σε συγκεκριμενη ναρκωτικη ουσια ειναι εκτος θεματος;;;;

μα μιλαω για την ιδια ουσια που ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ αναφερεις στο ποστ σου πανω πανω.

λες χαρακτηριστικα

---------------------------------------------------------

 

Εσυ γιατι εισαι εντος θεματος και εγω εκτος οταν λεμε και οι δυο για την ιδια ουσια;

Edited by johnny
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δε βάζεις μυαλό, εγώ απλά την ανέφερα ως ουσία Hamurabi, δεν είπα ότι έκανα προσωπικά εκτεταμένη χρήση αυτής της ουσίας, ούτε ανέφερα ότι "μου έκανε αυτό κι εκείνο και τ'άλλο και πόσο ωραία ήταν" και άλλα τέτοια απαράδεκτα για ένα φόρουμ σχόλια. Και επίσης, όπως σωστά είδες, ανέφερα πως η ουσία αυτή είναι παράνομη ως ναρκωτικό, συνεπώς όχι μόνο ξεφεύγεις από το θέμα των επιθανάτιων εμπειριών δίνοντας επικίνδυνες λεπτομέρειες για το εν λόγω ναρκωτικό, αλλά και φέρνεις σε δύσκολη θέση τον εαυτό σου, τον συντονισμό και ολόκληρο το φόρουμ!

Συνεπώς καλό θα ήταν να συμμορφωθείς με την αφαίρεση του εν λόγω κομματιού από το ποστ σου αλλά και με την παρατήρηση που σου έστειλε ο speedy. Και το συγκεκριμένο θέμα τελειώνει εδώ, για να μην παρεκτραπούμε περαιτέρω από το θέμα. Όποια άλλη συγκεκριμένη αναφορά σε χρήση ναρκωτικών ουσιών, θα αφαιρεθεί. Αν δεν μπορείτε να προστατέψετε τον εαυτό σας, εμείς οφείλουμε να το κάνουμε ως συντονισμός. Τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε johny, δυστηχως δεν με καταλαβες. Η εμπειρια που εζησα με αυτην την ουσια ειναι ακριβως η εμπειρια για την οποια ανοιχτηκε αυτο το τοπικ. Καθε αλλο παρα οφ τοπικ ειμουν λοιπον.

Απο κει και περα, στη χωρα που ζουσα οταν χρησιμοποιησα την ουσια αυτη ηταν απολυτως νομιμη οπως και εξακολουθει να ειναι.

Οποτε καλο θαταν πρωτου βιαστουμε να εκφερουμε αποψη, να συλλεγουμε καμια πληροφορια παραπανω.

 

Συγνωμη αν ακουγομαι καπως επιθετικος αλλα οταν αδικουμαι μου βγαινει λιγο πιο "εντονο" το υφος.

 

Υ.Σ. . Μην ζειτε ολοι με τους κανονες που σας φτιαχνουν καποιοι. Επειδι καποιοι φορολογησαν τα τσιγαρα και τα εκαναν "νομιμο "ναρκωτικο ενω απαγορευσαν το LSD δεν παει να πει οτι το LSD σκοτωνει eνω το τσιγαρο κανει καλο. Υπαρχουν "ναρκωτικα" (σε εισαγωγικα!!) οπως τα μανιταρια και το LSD τα οποια καποιοι φροντισαν να απαγορευσουν για να διατηρησουν τον κοσμο χαζεμενο, να μη μπορει να σκεφτει παραπερα. Καποιοι λαοι λατρευαν και εξακολουθουν να λατρευουν τους θεους τους με ψυχεδελικες ουσιες(π.χ. μανιταρια). Αψηφηστε τους νομους που καποιοι σας επεβαλαν και ταξιδεψτε.... γινετε πιο ανυχτομιαλοι, ξεκολειστε απο οπισθοδρομικες σκεψεις που χει ο καθε ελληνας παπους και γιαγια "ωχ αυτος εχει τατουαζ αρα ειναι αλητης"

 

 

Ειδικα εσεις εδω θαπρεπε να ειστε open minded ατομα.

 

Δεν υποκεινω καμια χρηση παρανομων ουσιων. Καποιος που την ψαχνει ομως μπορει να πειραματιστει με αυτα σε χωρες που ειναι νομιμα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όταν χρησιμοποιείς LSD είσαι "ξύπνιος";

 

Να αναφέρω οτι δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα ναρκωτικά, ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του και μπορεί να κάνει ό,τι θέλει. Δεν θα τον κατακρίνω για αυτό.

 

Το να λες όμως οτι με τα ναρκωτικά «ξυπνάς» είναι άτοπο. Βρες μόνος σου τον συλλογισμό και θα δεις οτι καταλήγει σε άτοπο.

 

Και απαγόρευσαν τα ναρκωτικά για να διατηρίσουν τον κόσμο χαζεμένο;!

Ποιοι; Οι δρακονιανοί; Πριν την απαγόρευση δηλαδή ο κόσμος ήταν έξυπνος; Αυτό δηλαδή που λείπει απ'την ανθρωπότητα για να πάει μπροστά είναι το LSD; (Αν δεν θέλεις LSD, βάλε όποιο νομίζεις στην θέση του, στην πρόταση που έγραψα).

 

Ξαναλέω. Δεν κατακρίνω κανέναν που παίρνει ναρκωτικά εφόσον ξέρει τι κάνει και το κάνει συνειδητά, γνωρίζοντας κάθε συνέπια και αναλαμβάνοντας κάθε ευθύνη. Δικό του σώμα, δικό του μυαλό, δικιά του ζωή.

Μην λέμε όμως και ό,τι θέλουμε. Οτι τα ναρκωτικά δηλαδή σε κάνουν πιο έξυπνο ή πνευματικά ανώτερο ή οτιδήποτε. Τουλάχιστον όχι χωρίς λογικά επιχειρήματα. Αλλιώς, λέω κι εγώ ότι είμαι ο Θεός σας, έτσι σκέτα και απαιτώ να το πιστέψετε!

Δεν πάει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Αυγερινό. Ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει με τον εαυτό του. Τώρα το θέμα των διάφορων ουσιών είναι κάπως "λεπτό". Μπορεί να βοηθήσουν σε κάποια πράγματα αλλά για να γίνει αυτό πρέπει αυτός που τις χρησιμοποιεί να είναι πολύ έμπειρος και προσεκτικός και όχι να κάνει τυχαία πειράματα χωρίς να ξέρει γιατί το κάνει. Εξάλλου αυτά που κάνουν οι διάφορες ουσίες μπορούν να γίνουν και χωρίς αυτές, δεν είναι δηλαδή καθόλου αναγκαίες (είναι το ίδιο με το θέμα του πλασέμπο και των φαρμάκων). Υπάρχουν οι τεχνικές, λίγο ψάξιμο θέλει.

 

Το ίδιο ισχύει και με τις "επιθανάτιες εμπειρίες" (έτσι για να έρθουμε και στο θέμα του τόπικ), δεν είναι ανάγκη ούτε να χρησιμοποιήσουμε ουσίες, αλλά ούτε και να περιμένουμε κανένα ατύχημα για να τις έχουμε.

 

Τώρα ίσως κάποιος να διερωτάτε γιατί να μην χρησιμοποιήσω ουσίες που είναι και πιο εύκολο αλλά και πιο γρήγορο; Η απάντηση κρύβεται σε μια λέξη, έλεγχος. Στην περίπτωση των ουσιών η εμπειρία μπορεί να είναι ωραία κτλ αλλά δεν έχουμε έλεγχο πάνω της. Στην περίπτωση που χρησιμοποιήσουμε μια τεχνική για να φτάσουμε κάπου τότε η εμπειρία θα είναι πολύ πιο "σταθερή", "καθαρή" και ελεγχόμενη και κατά συνέπεια ΠΟΛΥ πιο ωραία. Ακόμη έτσι αποφεύγουμε τις άσχημες παρενέργειες που πιθανόν να έχει μια ουσία. Επίσης μπορεί μια ουσία να σε πετάξει με το "ζόρι" κάπου που προς το παρόν δεν είσαι έτοιμος να πάεις (σαν να σε ρίχνουν στο βυθό χωρίς στολή του δύτη) πράγμα που στην πλειοψηφία τους οι διάφορες τεχνικές δεν αφήνουν να συμβεί.

 

Συμφωνώ με το Hamurabi ότι είναι γελοίες οι διάφορες νομοθεσίες σχετικά με τις ουσίες αλλά και οι απόψεις που πολλοί έχουν γι'αυτές και είμαι υπέρ της αποποινικοποίησης ΟΛΩΝ ανεξαιρέτως των ουσιών και μετά ας κρίνει ο καθένας μόνος του (αναλαμβάνοντας τις ευθύνες) τι θα πράξει. Προσέξτε, ΔΕΝ είμαι υπέρ της χρήσης ουσιών αλλά υπέρ της αποποινικοποίησης τους. Έπρεπε να βλέπατε τα ξινισμένα πρόσωπα όλων αυτών όταν βγήκα να μιλήσω στο κολλέγιο υπέρ της αποποινικοποίησης της μαριχουάνας :lol:

Τους απέδειξα με επιχειρήματα και έρευνες που έγιναν (που παραμένουν αδημοσίευτες στα ράφια μερικών βιβλιοθηκών) ότι το αλκόολ (που καταναλώνουν σαν πρόβατα κάθε Σαββάτο βράδυ) είναι πολύ πιο επικύνδινο απο την μαριχουάνα, αλλά δυστυχώς δεν έχουν τα αφτιά για να ακούσουν. Φυσικά δεν λέω τώρα ότι πρέπει να κάνουμε μαριχουάνα ή οτι η χρήση της κάνει καλό, αλλά απλώς θέλω να δείξω ότι η ανθρώπινη βλακεία και ξεροκεφαλιά δεν γνωρίζουν όρια.

 

Τέλοσπαντων ξεφύγαμε εντελώς απο το θέμα του τόπικ και συγγνώμη γι'αυτό αλλά νομίζω ήταν καλή ευκαιρία να θικτούν ορισμένα "ευαίσθητα" θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Απο κει και περα, στη χωρα που ζουσα οταν χρησιμοποιησα την ουσια αυτη ηταν απολυτως νομιμη οπως και εξακολουθει να ειναι.

Οποτε καλο θαταν πρωτου βιαστουμε να εκφερουμε αποψη, να συλλεγουμε καμια πληροφορια παραπανω.

 

Hello!! Αόριστος... "ΖΟΥΣΑ"... εκεί μπορεί να ήταν... εδώ όμως δεν είναι και όταν βρίσκεσαι σε μια χώρα λειτουργείς με τους δικούς της κανόνες...

 

Συγνωμη αν ακουγομαι καπως επιθετικος αλλα οταν αδικουμαι μου βγαινει λιγο πιο "εντονο" το υφος.

 

Συγνώμη αν ακούγομαι κάπως επιθετική αλλά έχεις άδικο και δεν δικαιολογήσε για το "έντονο" το ύφος.

 

Υ.Σ. . Μην ζειτε ολοι με τους κανονες που σας φτιαχνουν καποιοι. Επειδι καποιοι φορολογησαν τα τσιγαρα και τα εκαναν "νομιμο "ναρκωτικο ενω απαγορευσαν το LSD δεν παει να πει οτι το LSD σκοτωνει eνω το τσιγαρο κανει καλο. Υπαρχουν "ναρκωτικα" (σε εισαγωγικα!!) οπως τα μανιταρια και το LSD τα οποια καποιοι φροντισαν να απαγορευσουν για να διατηρησουν τον κοσμο χαζεμενο, να μη μπορει να σκεφτει παραπερα. Καποιοι λαοι λατρευαν και εξακολουθουν να λατρευουν τους θεους τους με ψυχεδελικες ουσιες(π.χ. μανιταρια). Αψηφηστε τους νομους που καποιοι σας επεβαλαν και ταξιδεψτε.... γινετε πιο ανυχτομιαλοι, ξεκολειστε απο οπισθοδρομικες σκεψεις που χει ο καθε ελληνας παπους και γιαγια "ωχ αυτος εχει τατουαζ αρα ειναι αλητης"

Ειδικα εσεις εδω θαπρεπε να ειστε open minded ατομα.

 

Συγνώμη γλυκέ μου open minded σημαίνει ανοιχτόμυαλος... όπως πολύ σωστά λες... ανοιχτόμυαλος όμως δεν σημαίνει και ΗΛΙΘΙΟΣ... Ζούμε με κανόνες που "άλλοι" έφτιαξαν γιατί έτσι λειτουργεί η κοινωνία μας και χωρίς κανόνες δεν θα διαφέραμε κατά πολύ απο τα ζώα... μα τι λέω... ακόμα και τα ζώα λειτουργούν με κάποιους κανόνες... Και γι' αυτό το λόγο είμαστε ελεύθεροι... γιατί έχουμε κανόνες... Σκέψου τι θα γινόταν χωρίς κανόνες!!! Απλά σκέψου...

 

Δεν υποκεινω καμια χρηση παρανομων ουσιων. Καποιος που την ψαχνει ομως μπορει να πειραματιστει με αυτα σε χωρες που ειναι νομιμα.

Ναι... πες μας και άλλες πληροφορίες σε παρακαλώ... π.χ. Πως πας εκεί, Πόσο κάνει το εισητήριο κ.λ.π.

Δηλαδή αν υποκινούσες την χρήση ναρκωτικών... τι θα μας έλεγες;

 

___________________

Προς την ομάδα Συντονιστών:

 

Ζητώ συγνώμη αν έγινα υπερβολική, είμαι έτοιμη να δεχθώ τις συνέπειες...

Link to comment
Share on other sites

Λίγο προσοχή.

Δεν στερούμε σε κανέναν την ελευθερία του λόγου. Ο καθένας μπορεί να πει την άποψή του ελεύθερα. Εδώ όμως έρχεται ένας αναγκαστικός «τοίχος». Αυτός του νομικού πλαισίου κάθε χώρας.

Στην χώρα που στεγάζεται το forum, και ο διαδικτυακός τόπος εν γένει, έχει απαγορευτεί, καλώς-κακώς αυτό είναι ένα άλλο θέμα, η χρήση, παρασκευή, διακίνηση και εξαγωγή/εισαγωγή των ναρκωτικών ουσιών.

Σε ένα τέτοιο λοιπόν νομικό πλαίσιο, αναφορές τύπου "Έχω δοκιμάσει το τάδε ναρκωτικό και μου άρεσε" χτυπάει 2 πράγματα:

1. Την παράνομη πράξη, η οποία όταν αναφέρεται εκθέτει το άτομο που την ανέφερε και το φόρουμ γενικά, μαζί με τα μέλη του.

2. "Μου άρεσε". Ασυνείδητη παρακίνηση. Η παρακίνηση όμως προτρέπει στην χρήση, και αφού η χρήση είναι παράνομη τότε και η παρακίνηση είναι μεμπτή.

 

Αυτά όσον αφορά στην κατανόηση της επέμβαση των συντονιστών johnny και Speedy πάνω στο θέμα.

 

~~

___________________

Προς την ομάδα Συντονιστών:

 

Ζητώ συγνώμη αν έγινα υπερβολική, είμαι έτοιμη να δεχθώ τις συνέπειες...

Η συγνώμη είναι δεκτή, η πράξη όμως όχι.

Ο καθένας μπορεί να εκφράζει ελεύθερα την άποψή του εδώ μέσα. Αυτό εφόσον δεν παραβαίνει τους κανόνες (το εξήγησα πιο πάνω).

Ό,τι λέει κάποιος εδώ αποτελεί ταυτόχρονα και άποψή του και ως τέτοια θα πρέπει να εκλαμβάνεται απ'τους άλλους. Το έντονο, εριστικό, ειρωνικό και δασκαλευτικό ύφος δεν αποτελεί σεβασμό στην άποψη του άλλου και συνεπώς είναι αθέμιτο.

Εκτός όμως του οτι είναι αθέμιτο, οδηγεί σε αντιμαχίες μη επικοδομητικές. Υπάρχουν κάνόνες τους οποίους έχετε αποδεκτεί, αυτοί όμως δεν γράφτηκαν για να μπορούμε εμείς να βάζουμε κυρώσεις και να «χαιρόμαστε» γιατί την είδαμε εξουσία. Γράφτηκαν ώστε να τονίσουν την καθως πρέπει συμπεριφορά και την ανάγκη που υπάρχει για όλα τα μέλη να διατηρούν την ισοροπία και την ηρεμία.

Ακόμα και ένα φόρουμ ολόκληρο να έχει μια αντίθετη άποψη από ένα μοναδικό μέλος, οφείλει να του δείχνει τον σεβασμό που απαιτεί και το ίδιο. Κάθετι άλλο αποτελεί φασισμό.

 

Παρακαλώ πολύ λοιπόν στο εξής να προσέχουμε και να σεβόμαστε την διαφορετικότητα των απόψεων.

Link to comment
Share on other sites

Αν σταματούσαν οι επιστήμονες να αντιμετωπίζουν τους μάγους με ειρωνία αλλά και το αντίθετο και αν ένωναν τις δυνάμεις τους τότε τα αποτελέσματα για όλη την ανθρωπότητα θα ήταν κάτι περισσότερο απο εξαιρετικά.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Kouranis!

Τα άκρα είναι σπάνια ωφέλιμα (έως ποτέ, θα έλεγα). Πράγματι ένα ?πάντρεμα? και συνεργασία θα λύσει πολλά προβλήματα. ^_^

 

~*~*~

 

Όσον αφορά την ένταση που δημιουργήθηκε εδώ, θέλω κατ? αρχάς να συγχαρώ τους συντονιστές που αναμίχθηκαν για την ορθή τους θέση και αντιμετώπιση (εύγε λεβέντες μου! :worthy: ).

Απλά ως συμπλήρωση, θέλω να τονίσω ότι ο χώρος αυτός, δεν επικροτεί την χρήση παραισθησιογόνων ουσιών γενικότερα, είτε αυτές είναι παράνομες είτε είναι νόμιμες ουσίες (όπως π.χ. το αλκοόλ που ήδη αναφέρθηκε).

Όπως όμως ορθά επισήμανε ο Αυγερινός, η επέμβαση των συντονιστών γίνεται μονάχα όταν εκτίθεται το φόρουμ σε σύνολο ή/και παρεμβαίνονται οι κανόνες του χώρου. Ναι στην ελευθερία λόγου, αλλά υπάρχουν όρια και παρακαλώ να μην συγχέεται το ?open-minded? με το ?stupid-minded?. Το εάν κάποιος έχει ?ανοιχτό μυαλό?, δεν ορίζεται από το εάν πάει γενικώς κόντρα στο σύστημα και τα στερεότυπα ή όχι, μόνο και μόνο για την κόντρα ('επαναστάτης χωρίς αιτία' ένα πράμα), αλλά από το πότε πάει κόντρα, γιατί πάει κόντρα και τι κόστος έχει αυτό στην ψυχική και σωματική υγεία του ιδίου και των γύρω του (μεγάλο θέμα... μάλλον θέλει δικό του thread... :unsure: ).

 

Αυτά κι από μένα κι ελπίζω να τελειώσαμε μ? αυτό το ζήτημα.

 

~*~*~

 

Minerva,

Που χάθηκες εσύ ωρέ τσούπρα;; Welcome back :clapping:

Link to comment
Share on other sites

ΦΙλε Αυγερινε,

λες "οταν χρησιμοποιει καποιος "ναρκωτικα"¨, "ναρκωτικα"¨,"ναρκωτικα" "ναρκωτικα".

μπορεις να μου πεις σε παρακαλω κατα την αποψη σου τι σημαινει ναρκωτικο;

 

Kouranis, μου αρεσει ο τροπος σκεψης σου. Εισαι ωραιος :cheerful:

 

Μarilena, το να ζεις υπακουοντας σαν ζομπι τους κανονες για μενα δεν ειναι εξυπναδα. Εμενα δε μου αρεσει η ζωη μου να ειναι οπως την εχουν κρινει οι πολιτικοι ηγετες. Ναιδ ε λεω,δε θα κανω οτι ναναι. δε θα βγω εξω να σκοτωνω κοσμο ουτε θα κλεβω τραπεζες. Θα ζησω ομως παραβαινοντας καπιους γελιους νομους που μου στερουν την ελευθερια του μυαλου μου.

Link to comment
Share on other sites

Μarilena, το να ζεις υπακουοντας σαν ζομπι τους κανονες για μενα δεν ειναι εξυπναδα. Εμενα δε μου αρεσει η ζωη μου να ειναι οπως την εχουν κρινει οι πολιτικοι ηγετες. Ναιδ ε λεω,δε θα κανω οτι ναναι. δε θα βγω εξω να σκοτωνω κοσμο ουτε θα κλεβω τραπεζες. Θα ζησω ομως παραβαινοντας καπιους γελιους νομους που μου στερουν την ελευθερια του μυαλου μου.

 

 

Ο ΜΟΝΟΣ ΝΟΜΟΣ ΠΟΥ ΣΤΕΡΕΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ!!!

 

Μόνο κάποιες από τις κινήσεις σου είναι σε περιορισμό και αυτό για να μην βλάψεις την ελευθερία των άλλων!

 

Χρειαζόμαστε τους κανόνες, όσο και αν δεν θες να το πιστέψεις. ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΙ!!!!!

 

(Τζόρτζ Όργουελ ---> Η φάρμα των Ζώων)

Link to comment
Share on other sites

ΦΙλε Αυγερινε,

λες "οταν χρησιμοποιει καποιος "ναρκωτικα"¨, "ναρκωτικα"¨,"ναρκωτικα" "ναρκωτικα".

μπορεις να μου πεις σε παρακαλω κατα την αποψη σου τι σημαινει ναρκωτικο;

Δεν είναι κατά την άποψή μου. Υπάρχει ορισμός.

Άποψη μπορώ να έχω όσον αφορά τις επιπτώσεις του, την νομιμοποίηση ή οχι κλπ.

Αν δεν σου αρέσει η λέξη ναρκωτικό, ονόμασέ το ηχείο, πρίζα, ποτήρι, όπως θες. Έχει σημασία;

Δεν έκανα σαν συγκαμμένη γιαγιάκα που φωνάζει απο μακριά "είσαι χασικλήήήήήήήής" σε όποιον δει να καπνίζει μέχρι και στριφτό τσιγάρο, σκέτο(!) [ναι μου έχει συμβεί]. Οτιδήποτε δεν τεκμηριώνεται με λογικές απόψεις, όχι σύμφωνες με εμένα αλλά λογικές, δεν το παίρνω στα σοβαρά. Έτσι λοιπόν όταν ακούσω κάποιον να λέει οτι το μαύρο πχ σου καίει τα εγκεφαλικά κύτταρα, θα γελάσω γιατί πολύ απλά δεν ισχύει. Καμία έρευνα δεν το έχει δείξει και, σύμφωνα με την λογική, αν σου «έκαιγε» εγκεφαλικά κύτταρα (μιλάμε για μια περιοχή γεμάτη νεύρα) θα πέθαινες απ'τον πόνο.

 

Μου φαίνεται οτι αυτό που κατάλαβες απ'την προηγούμενή μου απάντηση είναι πως είμαι προκατειλημένος και φανατικά ενάντιος σε οποιονδήποτε κάνει χρήση ναρκωτικών ουσιών. Αν κάνω λάθος διόρθωσέ με.

Τόνισα πως :

Να αναφέρω οτι δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα ναρκωτικά, ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του και μπορεί να κάνει ό,τι θέλει. Δεν θα τον κατακρίνω για αυτό.

Το εννοώ πως δεν έχω κανένα πρόβλημα. Άλλο όμως η δική μου άποψη και άλλο, δυστυχώς ή ευτυχώς, το νομικό πλαίσιο μιας χώρας. Ως συντονιστής οφείλω να βάλω την άποψή μου σε δεύτερη μοίρα και να εφαρμόσω αυτό που πρέπει. Και αυτό που πρέπει είναι να μην αφήνω άτομα και το φόρουμ ολόκληρο να εκτίθενται με δηλώσεις που δείχνουν μια παράνομη ενέργεια.

Είναι σαν να μου λες "Σκότωσα κάποιον προχθές", και να το λες δημόσια εδώ.

Σίγουρα απο θέμα βαρύτητας δεν έχει καμία μα καμία απολύτως σχέση το ένα με το άλλο, κινούνται όμως και τα 2 στην ίδια γραμμή: την παράνομη. Ακραίο παράδειγμα για να καταλάβεις τι θέλω να πω και γιατί πράξαμε όπως είδες.

~~~~

Θα ζησω ομως παραβαινοντας καπιους γελιους νομους που μου στερουν την ελευθερια του μυαλου μου.

Δηλαδή τα ναρκωτικά, ξαναρωτάω, ελευθερώνουν το μυαλό σου; Επιχειρήματα;

Ο ΜΟΝΟΣ ΝΟΜΟΣ ΠΟΥ ΣΤΕΡΕΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ!!!

Κι εδώ παρακαλώ, επιχειρήματα;

 

Υ.Γ. Δεν ξέρω καν αν έχω ύφος σε αυτή την απάντηση. Αν έχω ζητώ ειλικρινά συγνώμη αλλά είμαι άυπνος και πολύ κουρασμένος για να μπορώ να διακρίνω τον τόνο μου :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δε μιλαω επιθετικα,ουτε εχω τετοιο σκοπο μου αρεσει που συζηταμε ακομα και αν πιστευουμε τα αντιθετα.

Και εξακολουθω να ρωταω;

τι ειναι για εσας το ναρκωτικο; δωστε μου εναν ορισμο.

 

Και πειτε μου συμφωνα με αυτον τον ορισμο τι διαφορα εχει το lsd με το αλκοολ.

 

Υ.Σ. Αυγερινε, το λινκ που εδωσες με τον ορισμο του "ναρκωτικου" αναφερει και την καφεινη ως ναρκωτικο. να υποθεσω οτι οποιος πινει καφε ειναι ναρκωμανης; :-p

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Marilena, λες "Ο ΜΟΝΟΣ ΝΟΜΟΣ ΠΟΥ ΣΤΕΡΕΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ!!!"

Συμφωνω 100% αλλα εγω ναρκωτικα θεωρω μονο τα χημικα (ηρωινες,κοκαινες κτλ).

 

*** Το κείμενο αφαιρέθηκε ***

Edited by Αυγερινός
Link to comment
Share on other sites

Υ.Σ. Αυγερινε, το λινκ που εδωσες με τον ορισμο του "ναρκωτικου" αναφερει και την καφεινη ως ναρκωτικο. να υποθεσω οτι οποιος πινει καφε ειναι ναρκωμανης; :-p

 

Ευχαριστω

Ναι, όποιος πίνει καφέ είναι ναρκωμανής. Τώρα το τι βαρύτητα δίνει κάποιος στο ναρκωμανής είναι άλλο θέμα, όπως άλλο θέμα είναι η εθελοτυφλία της μάζας απέναντι στο αλκοόλ, το οποίο είναι χειρότερο από πολλά ναρκωτικά. Επειδή είναι αποδεκτό ναρκωτικό και καθημερινής χρήσης από ένα μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού, κανείς δεν το βλέπει ως ναρκωτικό. Δεν παύει όμως να είναι.

 

Και πειτε μου συμφωνα με αυτον τον ορισμο τι διαφορα εχει το lsd με το αλκοολ.

 

Σύμφωνα με τον ορισμό καμία. Σύμφωνα με τον νόμο μια βασική: το ένα είναι νόμιμο, το άλλο παράνομο. Αυτός είναι και ο λόγος που επεξεργάστηκε το μήνυμά σου. Προσπαθώ να σου «πω» κάτι εδώ και τόσα ποστ, αλλά ακόμα δεν με έπιασες.

 

Συνοπτικά λοιπόν.

Το αλκοόλ, ο καφές, η ηρωίνη, το χόρτο, το lsd, τα μανιταρια και πολλά άλλα πράγματα ανήκουν στην οικογένεια των ναρκωτικών.

Μεταξύ τους φυσικά και διαφέρουν. Και στις επιπτώσεις, και στην αίσθηση που σου προκαλούν, και στον βαθμό εθισμού και σε πολλά πράγματα. Φυσικά και είναι άλλο πράγμα να παίρνεις ηρωίνη και άλλο να πίνεις καφέ ή να παίρνεις lsd ή να πίνεις ποτό. Στην πρώτη περίπτωση αν ξεφύγεις, κάτι πολύ εύκολο, θα πεθάνεις. Στην δεύτερη μπορεί μετά από χρόνια να σου προκαλέσει κάποιες βλάβες αλλά κι αυτό δεν είναι σίγουρο. Στην τρίτη υπάρχει μια μεσαία πιθανότητα να δημιουργήσεις σχιζοφρένια και μια πιο σπάνια περίπτωση να πάθεις κατάθλιψη τέτοιου βαθμού ώστε να αυτοκτονήσεις. Στην τέταρτη περίπτωση, μετά από χρόνια θα έχει πρόβλημα το συκώτι σου και είναι πολύ πιθανό να πεθάνεις + του οτι υπάρχει 2% πιθανότητα κάθε φορά που μεθάς να πεθάνεις επιτόπου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...