Jump to content

Χρήση Ουσιών & Επιπτώσεις


Hamurabi
 Share

Recommended Posts

?Ναρκωτικό? είναι κατά πρώτον το οτιδήποτε μπορεί να δημιουργήσει εθισμό.

Συμπληρωματικά, οτιδήποτε δημιουργεί εθισμό σε ουσία που δεν είναι πρωταρχικά απαραίτητη στον οργανισμό (η καφεΐνη π.χ. δεν είναι απαραίτητη, αλλά η συχνή κατανάλωση καφέ εθίζει τον οργανισμό και πλέον έχει δυσάρεστες παρενέργειες όταν δεν λάβει κάποια ποσότητα καφεΐνης καθημερινά. Επομένως ναι, ο καφές είναι ναρκωτικό. Όπως επίσης είναι το τσιγάρο, το αλκοόλ, ακόμα και η σοκολάτα και η ζάχαρη).

Κατά δεύτερον, η ίδια η λέξη ?ναρκωτικό? προέρχεται από την λέξη ?νάρκωση?. Η νάρκωση είναι η κατάσταση τόσο βαθύ ύπνου, που ομοιάζει του θανάτου. Τα ναρκωτικά στην αρχαιότητα εξυπηρετούσαν θεραπευτικούς σκοπούς (κυρίως ως παυσίπονα) προτού αρχίσουν να έχουν κι άλλες χρήσεις. Έχουν την ιδιότητα να επιδρούν πάνω στο νευρικό σύστημα και να το χαλαρώνουν ή παραλύουν προσωρινά (εξαρτάται από το πόσο ?δυνατή? είναι η εκάστοτε ναρκωτική ουσία). Αυτή όμως η χαλάρωση ή παράλυση που προκαλούν, είναι βεβιασμένη για τον οργανισμό κι επομένως δεν έχει καλή επίδραση, προκαλώντας με κάθε χρήση φθορά του νευρικού συστήματος (και πάλι το μέγεθος και ταχύτητα της φθοράς αυτής, είναι ανάλογα της ?δύναμης? της εκάστοτε ναρκωτικής ουσίας).

 

Αυτό είναι το ναρκωτικό και δεν είναι μονάχα χημικό, αλλά είναι και φυσικό και κάποια ναρκωτικά περιέχουν μέρος χημικό και μέρος φυσικό.

Όπως βλέπεις και οι δύο ιδιότητές του δεν έχουν καλή επίδραση στον οργανισμό. Τον φθείρουν. Διότι ακόμα και απλά ο εθισμός, είναι φθορά (για να επέλθει εθισμός, απαιτείται βεβιασμένη μεταβολή των φυσικών λειτουργιών του σώματος, που φυσικά προκαλεί φθορά).

Γι αυτό ακόμα και τα φάρμακα που περιέχουν ναρκωτική ουσία είναι ?δίγραμμα? (δλδ χρειάζεται οπωσδήποτε συνταγή γιατρού).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Marilena, λες "Ο ΜΟΝΟΣ ΝΟΜΟΣ ΠΟΥ ΣΤΕΡΕΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ!!!"

Συμφωνω 100% αλλα εγω ναρκωτικα θεωρω μονο τα χημικα (ηρωινες,κοκαινες κτλ).

 

*** Το κείμενο αφαιρέθηκε ***

 

Και τα φυσικά είναι λοιπόν (σύμφωνα πάντα με το τι θεωρείς) μετά από χημική επεξεργασία...

Link to comment
Share on other sites

 

Και τα φυσικά είναι λοιπόν (σύμφωνα πάντα με το τι θεωρείς) μετά από χημική επεξεργασία...

Τα φυσικά παίρνονται χωρίς χημική επεξεργασία, γιαυτό λέγονται και φυσικά. Πάλι ναρκωτικά είναι όμως :)

Link to comment
Share on other sites

Ναρκωτικό= κάτι που σε ναρκώνει

υπάρχουν και ενθεογενείς ουσίες που σε αφυπνίζουν (μεγαλόστομη έκφραση αλλά δε βρίσκω κάτι καλύτερο.)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ΣΠΑΝΙΑ τα φυσικα

Βασικα ΟΛΕΣ οι εθιστικες ουσιες Στελνουν μηνυμα στο Μπραιϊν πως "ειναι καλο,θρεπτικο κλπ" λογω του οτι απελευθερωνουν ενδοφρινες κλπ

 

Υπαρχουν ουσιες με τη ταμπελα των Ναρκωτικων οι οποιες ΔΕΝ ειναι εθιστικες...

Υπαρχουν και ουσιες(φυτα κλπ) οι οποιες εχουν επιδραση Ναρκωτικων ομως ΔΕΝ ειναι παρανομες και μπορει να τις βρει ο καθενας (εχω αποσταξει ενα με την ουσια των Αρνταν,ΑΠΑΙΣΙΑ εμπειρια..και να φανταστεις οτι πηρα τη μικροτερη δοση,ενας ΞΕΦΥΓΕ ΤΕΛΕΙΩΣ, εξυνε τη κολονα της ΔΕΗ με το κλειδι του για να μιλησει με ενα τυπο που ειχε τρακαρει και ηταν μεσα της...Το να ΒΛΕΠΕΙΣ κ να μιλας(μονο σου στη τελικη) ατομα~γνωστους συνηθιζεται)

 

Παροιμοια αλκαλοϊδη Φυτα(Δυνατοτερα,μπορω να βρω ΔΕΝ θελω ομως) χρησιμοποιουσαν οι "Μαγισες" ..

Τις εκαιγαν μετα...Γιατι αραγε; Σε εναν κοσμο που ΟΛΟΙ ητο αναγκασμενοι να ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ για αφεση αμαρτιων..

Δεν υπστηριζω με τη καμια πως η κοινη και μαλιστα η συνεχης χρηση οποιας Ναρκωτικης ουσιας σε ανεβαζει σε ανωτερο πνευματικο επιπεδο(Μιλαω για τον μεσο ορο, ομως τους περισσοτερους μαλλον το αντιθετο τους κανει)

 

Ασε που πολυ εχουν Χασει αγαπημενους απο αυτα, και πιστεψε με ειναι ΠΟΛΥ ασχημο

 

Με πολλα παιζεις τη ζωη σου, εχω κι εγω τις εμπειριες μου κ αν ψαξεις λιγο μπορει να τις βρεις καπου εδω μεσα

 

Μερικες ηταν Θαυμασιες

Πολλες ομως ηταν Απαισιες, αναλογως πως θα σε παρει και σε τι "επιπεδο" το ξερεις...ειδικα με τα πρωτα που αναφερθηκαν...

 

προσεχετε παντως, απο εκει που δε το περιμενεις θα σου ερθει...και μου ηρθε...

Link to comment
Share on other sites

εξυνε τη κολονα της ΔΕΗ με το κλειδι του για να μιλησει με ενα τυπο που ειχε τρακαρει και ηταν μεσα της...Το να ΒΛΕΠΕΙΣ κ να μιλας

:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ηταν το πιο "ελαφρυ" συμπτωμα....

Δε μπορεις να φανταστεις τι εκανε μετα...

και οχι μονο αυτος...

οι περισσοτεροι στη παρεα ειχαν απαισιες εμπειριες, ακομα κ εγω αν κ ελαχιστες παραισθησεις ειχα σχεδον τη χειροτερη ψυχολογια και το αισθημα ΞηροΛαιμιας ηταν ΒΑΣΑΝΙΣΤΙΚΟ σε ΥΠΕΡΤΑΤΟ βαθμο...

 

Επισης εκτεταμενη η υπερβολικη χρηση τους οδηγει στη Τυφλωση...το λιγοτερο...

Link to comment
Share on other sites

Ναρκωτικά: τα χρησιμοποιούνε για να ξεφύγουνε από κάτι.

Άλλοι για να τους βοηθήσουνε και στο τέλος τους γίνονται απαραίτητα.

Άλλοι δεν ξέρουν καν γιατί τα παίρνουνε

 

Στα βιβλία του Καστανέντα υπήρχε μια πολύ ελεγχόμενοι κατάσταση αλλά υπήρχε επίβλεψη και σκοπός.

 

Όπως όλα μπορούν να χρησιμοποιηθούν για καλό μπορούν και για κακό και αφού οι ανθρώποι δεν έχουν αρκετή κρίση να τα χρησιμοποιήσουνε έρχεται ο νόμος και του τα απαγορεύει. Σε αυτή την περίπτωση μάλλον καλά κάνει ο νόμος :)

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και στον Καστανεντα όμως στο τελευταίο του βιβλίο ο δον χουαν λέει στιν καστανέντα

οτι οι ουσιες που του έδωσε ήταν επικίνδυνες αλλα απαραίτητες.

Ηταν το μονο που θα μπορουσε να τον κάνει να αλλαξη την αντιληψή του.

Αλλοι δεν τα χριάζονται αλλα ο καστανεντα έπρεπε να τα πάρει αλλιως δεν θα μπορουσε να αλλάξει.

Απλα ενημερωτικά.

 

Στο θέμα τώρα.

Ο καθένας μπορει να κάνει οπως θεωρεί οτι είναι το σωστο.

Λεω θεωρεί γιατι αυτο δεν σημαινει οτι ειναι κιολας.

Μην μου πει καποιος ομως οτι το να παίρνει καποιος ναρκωτικά ειναι καλο γιατι θα χεστουμε....

Ξέρετε πολλους που παιρνουν και συνεχίζουν να ζουν???

Εκτος και αν σταμάτησαν που σημαίνει οτι κατάλαβαν οτι κανανε λαλακια.

Μην τρελαθούμε κιολας.

 

Προς αυτόν που ξεκίνησε το θέμα:

Γιατι ρε μεγάλε δεν πήγες σε ένα δασος να παρεις της ουσιές και να μείνεις εκει να εχεις της παραισθήσεις σου?

Μα καλα μέσα στο δωματιο σου.... πρωτότυπο...

 

Εκτός απο τα φυσικά παραισθησιογόνα δεν αποδέχομαι κανενα αλλο.

Εχω κανει χρήση ενος φυσικού και μετα ουτε που το ξανα κάπνισα.

Τα φυσικά αυτα παραισθησιογόνα υπαρχουν για ιατρικούς σκοπους και όχι για ασκοπη χρήση και μαστούρας.

Ναι δέχομαι οτι αν θές κανε χρηση φυσικού μια φορα το μηνα 3 τσιγαρα αλλα μέχρι εκει γιατι είναι αποδεδιγμένο πως δημιουργεί ανακύκλωση κάποιον κυττάρων στον εγκέφαλο και έτσι ο εγκέφαλος αναπαράγει ξανα αυτα τα κύτταρα για κάποιο σκοπο.

Αλλα αν κάνεις παραπάνο τότε σκοτώνεις περισσοτερα απο οτι ο οργανισμος σου μπορει να δημιουργήσει και αυτό οδηγει στο να "χαζεύεις"...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να μειώσω τη σοβαρότητα του θέματος και αφού διευκρινήσω οτι είμαι αντίθετη σε οποιαδήποτε παρεσθησιογόνα ουσία , θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα περιστατικό αστείο που συνέβει στον παππού ενός φίλου μου.

Ο παππούλης είχε 4-5 γλαστρούλες στον κήπο του με χασίς.

κανένα από τα παιδιά του δεν είχε πάρει χαμπάρι ποτέ τίποτα, ούτε και ο εγγονός του (ο φίλος μου ).

Περνάει η αστυνομία μια μέρα και του λέει :

"Παππού τι είναι αυτά?"

Παππούς : " Όμορφα φυτά παιδιά μου , γιατί ρωτάτε? τι θέλετε?"

Αστυνομικοί :" Παππού αυτά θα τα ξεριζώσουμε και θα τα πάρουμε , δεν είναι καλά φυτά, κάνουν πολλύ κακό "

Παππούς : " Να φύγεται από'δω!!!!! Είμαι 90 και από 20 χρονών έχω τέτοια φυτά , και τα φροντίζω και τα καπνίζω, αμε!!! που θα μου πείτε ότι κάνουν και κακό!!!!!!!! εμένα με έχουν σώσει !!!"

ΟΙ αστυνομικοί είχαν πεθάνει στα γέλια μου έλεγε ο φίλος μου .

Εντέλει τα πήραν και μετά από 4 μήνες ο παππούς έφυγε για άλλες πολιτείες................

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ΣΠΑΝΙΑ τα φυσικα

Βασικα ΟΛΕΣ οι εθιστικες ουσιες Στελνουν μηνυμα στο Μπραιϊν πως "ειναι καλο,θρεπτικο κλπ" λογω του οτι απελευθερωνουν ενδοφρινες κλπ

 

 

παρεπιμπτωντος ενδοφρινες απελευθερωνονται οταν κανουμε σεξ!

Link to comment
Share on other sites

Και οταν τρωμε απελευθερωνονται...

 

Τελος παντων gojetassj4 γιατι νομιζεις θελω τοσο να παω Σουηδια;

 

Στο θεμα παλι δε σκοτωνουν ολα...ουτε σε χαζευουν αυτα απο μονα τους,

επισης ο "νομος" :censored: ασχημα...τοσο χαλια που γιναν ολα (εξ αιτιας του) μονο ετσι μπορουσε να μας κρατησει στο να μη τα σπασουμε ολα γυρω μας...(οπως θελει το παιρνει κανεις..λειτουργει κ υπερ κ κατα...)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το πρώτο link είναι πολύ καλό! Ο Κλεάνθης Γρίβας έχει ασχοληθεί πολύ με το θέμα των ναρκωτικών και έχει κάνει αρκετές αξιόλογες έρευνες, βοηθώντας ένα μέρος του κόσμου να απεγκλωβιστεί από τα στερεότυπα και τους μύθους που προωθούν τα ΜΜΕ.

Βέβαια, δεν θέλει πολύχρονες έρευνες και τρελό μυαλό για να καταλάβει κανείς ότι υπό το καθεστώς της απαγόρευσης αυξάνεται η ζήτηση των ναρκωτικών. Αλλά επειδή υπάρχουν και πολλοί κλειστόμυαλοι, υπάρχουν και στατιστικές μελέτες που υποδεικνύουν ότι σε χώρες που επετράπη η χρήση ουσιών παρατηρήθηκε μείωση των θανάτων από ναρκωτικά σε σχέση με τις χώρες που απαγόρευσαν τα ναρκωτικά. Επίσης, υπάρχουν και στατιστικές που δείχνουν πόσο χαμηλό είναι το ποσοστό θανάτων από ελαφριά ναρκωτικά σε σχέση με το ποσοστό των θανάτων από το κάπνισμα και το αλκοόλ.

 

Όσο για το δεύτερο λινκ.... τόσα χρόνια αυτά διαβάζουμε και έχουμε μαύρα μεσάνυχτα πάνω στο θέμα των ναρκωτικών.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...