Jump to content

Χρήση Ουσιών & Επιπτώσεις


Hamurabi
 Share

Recommended Posts

Αυτός ο εφιάλτης που μπορεί να πάρει τέλος μόνο με την εφαρμογή μιας φιλελεύθερης αντιαπαγορευτικής πολιτικής απέναντι στις απαγορευμένες ουσίες που διαμορφώνεται γύρω από 4 βασικούς άξονες:

 

1) Αποποινικοποίηση της χρήσης όλων των ψυχοτρόπων ουσιών.

2) Αποποινικοποίηση της καλλιέργειας μικρών ποσοτήτων κάνναβης για προσωπική χρήση.

3) Διαχωρισμός των ψυχοτρόπων ουσιών με κριτήριο την επικινδυνότητά τους.

4) Διάθεση των εξαρτησιογόνων (ή ?σκληρών?) ουσιών υπό ιατρικό έλεγχο.

λογικοτατο...

Επισης αγαπητε Johnny θελω να προσθεσω πως οι θανατοι μειωθηκαν επειδη το ελεγχομενο και νομιμο εμποριο

"Ναρκωτικων" προαγει~πουλαει ΜΟΝΟ καθαρες ουσιες και οχι νοθευμενες...που ΜΟΝΟ αυτες ευθυνονται για τους θανατους, και οχι η χρηση (της συνηθισμενης δοσης πανω κατω) των επικυνδυνων "Ναρκωτικων", τα οποια ΔΕΝ ειναι μονο οσα ειναι σταμπαρισμενα ως "σκληρα"...

 

Links:

http://www.errowid.com/ (λιγο φτωχο αν ψαχτει κατι λεει)

http://www.erowid.org/ (TOP)

και δυστυχως απενεργοποιημενο(αν και χαβαλεδιστικο ηταν πληρως κατατοπιστικο)

http://come.to/mastouria

 

και πολλα πολλα αλλα..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Σωστός. Η νοθεία έτσι κι αλλιώς προκύπτει από τις προϋποθέσεις ζήτησης που δημιουργούνται στην αγορά μιας χώρας η οποία απαγορεύει τη διακίνηση ή τη χρήση.

Συνεπώς, για να καλυφθεί η ζήτηση, αλλά και για να πλουτίσει το κάθε κράτος/παρακράτος, η νοθεία είναι σχεδόν απαραίτητη, πλην μοιραία για τους πελάτες...

 

Όσο για τους άξονες, σταδιακά μπορούν να αποποινικοποιήσουν τα "ελαφριά" ναρκωτικά και να τα διαθέτουν μέσω των φαρμακείων με διοικητικές κυρώσεις για κατοχή και χρήση σε δημόσιο χώρο, μοντέλο που ήδη εφαρμόζεται σε αρκετές Ευρωπαϊκές χώρες.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός. Η νοθεία έτσι κι αλλιώς προκύπτει από τις προϋποθέσεις ζήτησης που δημιουργούνται στην αγορά μιας χώρας η οποία απαγορεύει τη διακίνηση ή τη χρήση.

Συνεπώς, για να καλυφθεί η ζήτηση, αλλά και για να πλουτίσει το κάθε κράτος/παρακράτος, η νοθεία είναι σχεδόν απαραίτητη, πλην μοιραία για τους πελάτες...

 

Όσο για τους άξονες, σταδιακά μπορούν να αποποινικοποιήσουν τα "ελαφριά" ναρκωτικά και να τα διαθέτουν μέσω των φαρμακείων με διοικητικές κυρώσεις για κατοχή και χρήση σε δημόσιο χώρο, μοντέλο που ήδη εφαρμόζεται σε αρκετές Ευρωπαϊκές χώρες.

Και μη ξεχναμε πως το φαινομενο Νοθειας (για κερδοσκοπικους ΠΑΝΤΑ σκοπους)

ΔΕΝ υπαρχει μονο στα "Ναρκωτικα"...

 

Γενικευοντας το θεμα αναφερω πως κ η ασπαρταμη ειναι ισχυρο ειδος δηλητηριου...που να δειτε τι κανει σε εγκεφαλους ποντικων...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eλεγα ν'ανοιξω καινουργιο topic αλλα μπαινουμε στον Αυγουστο.

Ο λογος που γραφω ομως ειναι ειλικρινα γιατι εχω τσαντιστει πλεον με την κατασταση που αντιμετωπιζω.

Εδω και τουλαχιστον 2 με 3 χρονια παροτι μ'αρεσει να γνωριζω κοσμο,να βγαινω και να κανω παρεα

δεν εχω γνωρισει ουτε ΜΙΑ παρεα ,ουτε ΕΝΑΝ φιλο ακομα και συγγενη(που παληα μας την ελεγε που καπνιζαμε),και οπου μα οπου και να παω ΤΣΟΥΠ σκαει και ενας μπαφος στην παρεα που εντωμεταξυ εχει γινει η απαραιτητη μ :censored: ια μαζι με το αλκοολ για να ερθουμε στο κεφι :015annoyed:

Να με συμπαθαται οσοι ανηκεται στο Club και χωρις παρεξηγηση αλλα ΕΛΕΟΣ!!!

Δεν ειμαι αγιος ουτε ισχυριζομαι οτι δεν εχω κανει ποτε,αλλα εχω αρχισει πλεον

να αισθανομαι σαν την μυγα με στο γαλα επειδη δεν πινω και ειμαι "ξενερωτος"

Εν τω μεταξυ σου ρχωνται και οι αλλοι οι πονηριδηδες και μας κανουν και θεωρια για τις ευεγερτικες ιδιοτητες της καναβης,σου λενε για Παππουδες,γιαγιαδες,σοφους,Αγιους, Ινδιανους σαμαν και π :censored:

μαντουλες!! Ενταξει ρε μαγκες προσεχεται μην φτασεται και στη φωτιση!!

Αγαπητοι μου φιλοι,στο μονο που ξερω οτι εχει ευγερτικες ιδιοτητες ειναι στο αγαπημενο μου

καναρινι το οποιο κελαηδαει καλυτερα!!

Για παρτε το λιγο αλλιως,καντε και τιποτα αλλο,και αν δεν γουσταρεται τον τροπο δουλειας σας,τον τροπο διασκεδασης σας και την κοινωνια γενικοτερα κοιταχτε να φτιαξεται αμυνες,να ορθωσετε αναστημα,και να αλλαξετε οτι δεν σας κανει,αλλιως καποιοι πιο μαγκες απο εσας θα φτιαχνουν νομους,ιδεολογιες θα κανουν

πολεμους και θα κανουν πραγματα για σας χωρις εσας,χωρις την παραμικρη αντισταση γιατι θα ειστε βολεμενοι στο να πινεται καναροτροφη!!

Να με συγχωρεισετε για την "φορτιση" ,τα παραπανω τα εγραψα απο αγαπη!

Αντε καλες μας διακοπες και στην Υγεια σας :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

πολυ Σωστο σε βρισκω buddella, ακου ομως και αυτο...

 

Τραγικη Ειρωνια Απο Μεθυσμενα Ξωτικα

 

:offtopic: καλο ειναι επισης βλεπω και το "Ενω εσυ κοιμοσουν" απο τους ιδιους!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

θελω να ρωτησω κατι για τις ουσιες. Οι ιθαγενεις Αμερικανοι περνουν ουσιες για να εισελθουν σε αλλους κοσμους το ιδιο και οι σαμανοι. Αυτοι γιατι δεν εθιζονται σε αυτα που παιρνουν ?

Link to comment
Share on other sites

1) Οι ουσίες που παίρνουν δεν προκαλούν σωματικό εθισμό.

2) Η λήψη των ουσιών πλαισιώνεται με ένα φιλοσοφικό/εσωτερικό υπόβαθρο, με λίγα λόγια προσεγγίζουν διαφορετικά τη χρήση αυτών των ουσιών, συνεπώς δεν υπάρχει ούτε ψυχολογικός εθισμός.

Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω κατι σχετικα με τον σαμανισμο γτ εχω ασχοληθει καπως με το θεμα:

 

ναρκωτικες ουσιες δεν χρησιμοποιουνται παντα και σε καθε περισταση. συγκεκριμενα ειναι αρκετα σπανια η χρηση τους και γινεται σε ορισμενες φυλες για καποιες ειδικες τελετουργιες οπως ο χορος των πνευματων και η τελετη του χωρου του ζωου (ελευθερη μεταφραση γτ το διαβασα στα αγγλικα και δεν ξερω πως να το εκφρασ. επισης δεν περιγραφω τι ειναι για να μην βγω :offtopic:). τελος πολλες φορες οι σαμανοι εξαρτωνται απο την ουσια διοτι αν και φυτικες οι περισσοτερες ουσιες περιεχουν αρκετα ισχυρα ναρκωτικα. οποτε ο johny ισως να εχει δικιο στο σημειο που αναφερει την ελλειψη ψυχολογικου παραγοντα αλλα θεωρω ατοπη την τοποθετηση σχετικα με τις ουσιες αυτες...

προσωπικα πιστευω( :offtopic:) για τους επιδοξους σαμανους και μυστες πως δεν θα επρεπε να χρησιμοποιουνται ουσιες διοτι ενα μυαλο σκοταδιασμενο απο ουσιες και αφυσικα μετρα δεν μπορει να πετυχει σαφως στους δρομους της μαγειας.υπαρχουν και αλλοι τροποι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...